Obnovit stránku

Harry Potter seriál – Vše, co víme

• Autor: Filip Němec

(Update): Článek aktualizován po oznámení, v jakém roce se dočkáme premiéry první řady.

Svět brýlatého čaroděje s jizvou na čele je tu s námi už 25 let a nepřestává bavit. Filmová série Fantastická zvířata u fanoušků příliš nezabodovala, stanice HBO však chce Harryho Pottera oživit prostřednictvím nového seriálu. Každá série převypráví příběh jedné z knih od J. K. Rowlingové, která se na tvorbě seriálu podílí z pozice výkonné producentky. Vše, co zatím o seriálu víme a co od něj očekáváme, zjistíte v článku.

Harry Potter; screenshot: cover

Ilustrační obrázek, zdroj: HBO

Harry Potter seriál: Vše, co víme – OBSAH

Harry Potter seriál: Premiéra v ČR a kde sledovat


Televizní seriál na motivy knih Harryho Pottera byl oznámen 13. dubna 2023 a první řada bude mít premiéru na streamovací službě HBO Max, a to v roce 2026, oznámil to na schůzce s akcionáři CEO Warner. Bros Discovery David Zaslav.

V tuto chvíli neznáme ani název seriálu, protože ale bude kopírovat děj knih, jistě ponese jméno oblíbeného čaroděje a jednotlivé série možná i podtituly zpracovaných knih.

Každá ze sedmičky knih má dostat vlastní sérii, zatím však neznáme bližší informace, jako je počet dílů nebo jejich stopáž. Vzhledem k tomu, že příběh každé knihy je koncipován jako jeden celek, očekáváme spíše menší množství delších epizod, než klasický seriálový střih s kratší stopáží a napínavými dějovými zvraty na konci každé epizody. Podle autorů by tu s námi ale měl být seriál celou dekádu, což by naznačovalo ještě další série mimo sedmičku knih nebo několik sérií vysílajících se déle než jeden rok. Čemu by se mohly věnovat, rozebíráme v této kapitole.

Harry Potter Max Original Series | Official Announcement | Max

zdroj: HBO

Harry Potter seriál: Český dabing a titulky


Protože seriál vyjde na streamovací platformě Max, takřka určitě bude mít české titulky. S českým dabingem zatím spíše nepočítáme, ovšem velká část vlastní produkce HBO český dabing nabízí, rozhodně tedy existuje šance, že kouzelníky uslyšíme mluvit i česky.

Harry Potter seriál: Příběh


Seriál bude svým příběhem kopírovat sedmičku vydaných knih o brýlatém čaroději s jizvou na čele, tedy celý známý příběh Harryho Pottera od jeho narození, studia v Bradavicích až po válku s Voldemortem, která zachvátí celý kouzelnický svět.

Autoři si od seriálového formátu slibují zejména možnost věnovat se všem prvkům příběhu tak, jak si zaslouží. Ačkoli byly totiž jednotlivé filmy skvěle přijaty, fanoušci si pochopitelně stěžovali, že řada událostí v nich zcela chyběla nebo byla zjednodušena.

I z toho důvodu byla k projektu přizvána sama autorka knih, britská spisovatelka J. K. Rowlingová, která dostala od HBO příslib zachování věrnosti předloze. Její přítomnost ale otevírá i další možnosti, například věnovat se prvkům příběhu, které i knihy zmínily jen letmo či se do nich vůbec nedostaly a Rowlingová je roky nosí v hlavě.

„Strávili jsme s J.K. a jejím týmem opravdu hodně času,“ řekl CEO Warner. Bros Discovery David Zaslav během telefonátu s akcionáři začátkem roku 2024. „Obě strany jsou prostě nadšené z toho, že se tato značka znovu rozjíždí. Naše rozhovory byly skvělé a nemůžeme být více nadšeni z toho, co nás čeká. Nemůžeme se dočkat, až se s fanoušky po celém světě podělíme o deset let trvající vyprávění nových příběhů v seriálu HBO Max.“

Harry Potter seriál: Herecké obsazení, postavy a tvůrčí tým


Seriál zatím hledá herce, scénáristy a showrunnery, obsazena už je však sesle výkonného producenta, kterým je samotná J. K. Rowlingová. Že nejde jen o taktický krok k potěše fanoušků a Rowlingová snad bude mít na place své slovo, naznačuje obsazení dalších producentů: Ruth Kenley-Lettsová (seriál Hodinka), Neil Blair (filmová série Fantastická zvířata) a David Heyman (filmová Harry Potter série). Rowlingová tak bude mít na place minimálně dvě známé tváře, se kterými již v minulosti úzce spolupracovala.

Harry Potter seriál; screenshot: herci

zdroj: Teen Vogue

Sám představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe již v minulosti prohlásil, že je to v podstatě nevyhnutelné a je připraven předat roli Harryho Pottera někomu jinému. Zároveň ale nevyloučil možný návrat, pokud by mu taková možnost byla nabídnuta. Spíše než Harryho by ale chtěl v případném rebootu hrát Reguluse Blacka nebo Lupina.

Otázka herců je zatím pochopitelně otevřená a ostře sledovaná. Již v tuto chvíli jistě probíhá vytypovávání vhodných kandidátů, půjde ale o zdlouhavý a zejména složitý, ostře sledovaný proces. Nahradit ikonickou trojici hrdinů, ale i další známé postavy, totiž nebude vůbec nic jednoduchého. Autoři navíc budou muset věřit svému úsudku a trochu i zariskovat, studenti do Bradavic většinou nastupují ve věku zhruba 11 let a tak podobně staré herce bude třeba najmou a uzavřít s nimi smlouvu na všechny následující série, tedy na mnoho let dopředu.

Z pochopitelných důvodů je vyloučeno, že by se představitelé filmových postav ujali svých původních rolí, rozhodně však můžeme očekávat, že si v seriálu někdo z nich zahraje alespoň malé cameo, třeba v roli bradavického učitele, svého příbuzného či nějakou nedůležitou postavu. Tak jako tak by byli fanoušci nadšení.

Harry Potter seriál: Předloha


Předlohou seriálu je kouzelnický svět Harryho Pottera stvořený britskou spisovatelkou J. K. Rowlingovou, když v roce 1997 vydala první knihu Harry Potter a Kámen Mudrců. Do dnešního dne byly knihy s mladým čarodějem na přebalu přeloženy do více než 80 jazyků a prodalo se přes 500 milionů výtisků. Fenoménu Harryho Pottera a zejména jeho knihám jsme se věnovali v tomto článku.

Harry Potter seriál; screenshot: návrat do bradavic

zdroj: HBO

HBO své aktivity se značkou Harryho Pottera začalo v roce 2021, kdy vydalo dokument Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic, kde se spolu setkali herci i tvůrci všech osmi filmů. Ačkoli se nedá nevšimnout jisté kýčovitosti, kdo dokoukal do konce a ani jednou neuronil slzu, dál už ani nemusí číst.

Harry Potter seriál: Co by nás mohlo čekat


Možná si říkáte, že přeci víme, co nás v seriálu čeká – převyprávění sedmičky knih formou seriálu. Autoři ovšem vyslali zajímavou informaci, seriál by tu s námi podle nich totiž mohl být celou dekádu, tedy deset let. Knih je ale pouze sedm, a každé z nich je přislíbena jedna série. Možná nás tak čekají série trvající déle než rok nebo naopak několik menších sérií zaměřených na něco, co ani knihy dopodrobna nevyprávěly.

Jednou z možností je více se věnovat dospělému životu hlavní trojice, který načrtnul závěrečný epilog sedmé knihy a sama Rowlingová se k němu několikrát vrátila v příbězích na portálu Wizarding World (dříve Pottermore). Ten se odehrává 19 let po konci války s Voldemortem, kdy je z Harryho bystrozor a Hermiony vedoucí Oddělení pro uplatňování kouzelnických zákonů.

19 Years Later Scene - Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 [HD]

zdroj: Wh0MuStNotBeNaMeD

Pro seriálové zpracování epilogu by autoři mohli najmout i původní herce, jejichž věk by odpovídal i období v knize, ale to už jsou pravděpodobně jen vlhké sny Potterheads.

Nejen fanoušci Harryho Pottera by ale uvítali objasnění toho, co se ve zmíněných 19 letech stalo. Co bylo po konci války s Voldemortem? Vyrazil Harry a ostatní členové Fénixova řádu na lov zbylých smrtijedů? A jak probíhala obnova Bradavic? No, zkrátka samé dobré otázky bez odpovědí. Velmi nadějně nyní také vypadá možnost věnovat jednu sérii divadelní hře Harry Potter a Prokleté dítě, kde je hlavním hrdinou syn Harryho Pottera Albus Severus Potter, přičemž příběh se odehrává také v Bradavicích.

Pochopitelně se nabízí i flashbacky do minulosti a zaměření na jiné, přesto čtenářům i divákům Harryho Pottera známé postavy. Zpracovat příběhy James Pottera (Dvanácterák), Siriuse Blacka (Tichošlápek), Petera Pettigrewa (Červíček) a Remuse Lupina (Náměsíčník), tedy skupiny Pobertů, autorů Pobertova plánku, by také bylo parádní.

Harry Potter seriál; screenshot: postavy

zdroj: The Last Movie Outpost

Rowlingová vytvořila tolik skvělých postav, že bychom se vůbec nezlobili, pokud by se příběh zaměřil právě už na známé charaktery. Řada čtenářů Harryho Pottera má knihy i filmy spojené se svým dětstvím nebo dospíváním a možnost znovu se setkat se svými hrdiny by byl úžasný dárek.

Fanoušky by také jistě potěšilo zjistit více o historii Bradavic a takový seriál rovnou o jeho založení by mohl být rozhodně zajímavý, ještě když by v něm vystupovali čtyři zakladatelé školy Godric Nebelvír, Helena z Havraspáru, Helga z Mrzimoru a Salazar Zmijozel. Jen při pomyšlení na to nás napadají desítky propojení a možných easter eggů na knihy i filmy. Copak byste nechtěli zjistit, jak Salazar Zmijozel vybudoval tajemnou komnatu?

Zajímavý by mohl být i pohled na druhou stranu barikády, detaily kolem života Lorda Voldemorta jsou zejména ve filmu hodně zkratkovité, takže proč se o něm nedozvědět více například seriálovým zpracováním první kouzelnické války s Voldemortem, kde bychom navíc mohli vidět Brumbála, tehdejší Fénixův řád a s ním zejména Harryho rodiče.

Fanoušky by také jistě potěšilo zjistit více o historii Bradavic a takový seriál rovnou o jeho založení by mohl být rozhodně zajímavý, ještě když by v něm vystupovali čtyři zakladatelé školy Godric Nebelvír, Helena z Havraspáru, Helga z Mrzimoru a Salazar Zmijozel. Jen při pomyšlení na to nás napadají desítky propojení a možných easter eggů na knihy i filmy. Copak byste nechtěli zjistit, jak Salazar Zmijozel vybudoval tajemnou komnatu?

Harry Potter seriál: Trailery


Seriál je aktuálně v rané fázi vývoje, žádné trailery či ukázky tak bohužel v nejbližší době neuvidíme.

i

• Zdroje: The Hollywood Reporter


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16