Obnovit stránku

Jak vybrat zahradní domek

Přemýšlíte, kam umístit zahradní nářadí, techniku či venkovní nábytek? Ideálním řešením je zahradní domek, který vám poskytne potřebný prostor pro skladování veškerého náčiní a vybavení, ať už se bude jednat o konve, hrábě, sekačku či příslušenství ke grilům a bazénům. Zahradní chatky též využijete při stavbě a rekonstrukci, poslouží vám jako dílna, ale i jako místo pro relaxaci. Větší zahradní domky využijete i pro pohodlné sezónní ubytování.

Jak vybrat zahradní domek?

Před výběrem zahradního domku si odpovězte na otázky:

 1. K čemu budu domek využívat?
 2. Jak velký domek hledám? Kolik prostoru potřebuji?
 3. Budu potřebovat nějaké další příslušenství?

Jak vybrat zahradní domek?

Využití

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr zahradního domku je jeho využití. Obecně můžeme domky rozdělit na tři základní typy:

 • Zahradní domky s ryze úložným účelem obvykle disponují kvalitní odolnou plastovou, či plechovou konstrukcí. Většinou jsou o něco menší – jejich plocha se pohybuje okolo 10 m2. Skvěle vám poslouží jako domek na nářadí, pro uskladnění, zahradní techniky a dalšího vybavení.
 • Zahradní domky s všestranným využitím naopak nabízejí daleko větší rozměry, disponují plochou okolo 20 m2. Jedná se o zahradní chatky, které můžete využít jako úschovnu, dílnu, ale budou vhodné i pro občasné přespání. Oproti klasickým domkům na nářadí působí útulněji, často mívají otevíratelná okna, jedno i dvoukřídlé dveře a různé typy střešních krytin. Velký prostor těchto domků je možné využít i jako úschovnu zahradních riderů či traktorů. Takový zahradní domeček se může stát ozdobou vašeho pozemku.
 • Zahradní domky k bydlení vám mohou zařídit pohodlné sezónní ubytování bez větší námahy a výrazně nižších finančních nákladů, než by byla stavba standardního domu nebo zděné chaty. Při výběru pamatujte na odolnost a prostornost, 20 metrů čtverečných je minimum, aby bylo bydlení pohodlné. Pro tento účel jsou ideální dřevěné zahradní domky. Rozhodně nepodceňte ani izolaci před teplem či chladem.

Rozměry

Před pořízením je důležité zvážit samotnou velikost domku. Kromě menšího ručního a elektrického nářadí nezapomeňte vzít v potaz rozměrnější zahradní techniku, gril, zahradní nábytek, jízdní kola či například příslušenství k bazénu. Do zahradních domků o rozloze do 5 m2 lze umístit např. sekačku, jízdní kolo, zahradní kolečko a pár kusů zahradního náčiní. Pokud tedy máte rozměrnější nářadí, nebo dokonce traktor, silně doporučujeme domky o rozloze okolo 20 m2.

Důležitá je i výška domku, která by měla minimálně korespondovat s výškou vaší postavy. Díky tomu se budete moci v domku nejen pohodlně pohybovat, ale vysoké stěny využijete i pro umístění praktických regálů a vyšších skříní, což vám poskytne ještě více úložného prostoru.

Materiál

Dalším podstatným parametrem při výběru zahradního domku je materiál, z něhož bude konstrukce domku vyrobená. Nejčastěji se zahradní domky vyrábějí z plastu, plechu nebo dřeva. Každý materiál má svá pozitiva i negativa, navíc na něm závisí i pořizovací náklady a funkčnost domku. Například plechové zahradní domky zaručují vynikající stabilitu, plastové na druhé straně vynikají snadnou údržbou. Dřevěný zahradní domek je nejluxusnější a už z podstaty spíše vhodný pro obývání. Z toho důvodu jsou dřevěné domky konstrukčně náročnější a cenově dražší. Materiál proto volte po zvážení veškerých výhod a nevýhod, které přináší.

Kovové zahradní domky 

Kovové zahradní domky

 • Vyráběné z kvalitních a odolných materiálů
 • Vhodné pro celoroční použití
 • Snadný přístup
 • Různá barevná provedení

Kovové zahradní domky jsou mezi zahrádkáři velmi populární. Vyrábějí se z kvalitních materiálů, díky čemuž jsou maximálně odolné vůči vnějším vlivům – silnému větru, přímému slunci i dešti. Proto je můžete využívat po celý rok bez omezení. Výborně poslouží pro skladování zahradního náčiní i dalšího vybavení. Oblíbené „plechové boudy na nářadí“ vyrábí např. Lanitstorage, G21, Arrow či Duramax. 

Výhody a nevýhody
 • Nízká pořizovací cena
 • Snadná montáž i údržba
 • Velmi dobrá odolnost
 • Vyrobeny z kvalitního plechu, nebo oceli
 • Horší stabilita
 • Ne příliš přirozený vzhled
Plastové zahradní domky 

Plastové zahradní domky

 • Velmi rychlá montáž
 • Jednoduchá a nenáročná údržba
 • Některé modely nabízí okýnka, křídlové dveře nebo podlahy
 • Možnost koupě pevnějších typů s ocelovou výztuhou

Plastové zahradní domky jsou velmi odolné, a proto je lze využívat pro bezpečné uskladnění náčiní. Slouží tedy velmi dobře například i jako kůlna na nářadí. Potěší vás nízkou pořizovací cenou i velmi jednoduchou a nenáročnou údržbou. Snadno a rychle je postavíte na jakoukoliv vyrovnanou plochu. Bohužel je jejich plastová konstrukce velmi lehká, a proto i méně stabilní. Některé modely ovšem disponují ocelovou konstrukcí, a proto jsou i mnohem pevnější.

Výhody a nevýhody
 • Nenáročné na údržbu
 • Nízká hmotnost, snadná manipulace
 • S ocelovou konstrukcí dobrá stabilita
 • Často dodávané s útulným příslušenstvím
 • Vyšší pořizovací cena
 • Plast může mít negativní dopad na vzhled zahrady
i  Sháníte nejlevnější zahradní domek? Vybírat můžete dle materiálu i konstrukce.
Příslušenství k zahradním domkům 

Příslušenství k zahradním domkům

 • Rozšiřuje možnosti zahradního domku
 • Regály pro rozšíření úložného prostoru
 • Podlahy a střešní vzpěry pro zlepšení stability

Důležité je rovněž obsažené příslušenství, které vám domek může nabídnout. Některé zahradní domky mohou disponovat praktickými doplňky, jako je například podlaha, regály pro přehledné uložení náčiní, lišta na nářadí i dveře a okna s různým typem otevírání. Pokud vám ovšem nabízené příslušenství nebude stačit, není problém jej dokoupit.

Nejčastější otázky při stavbě zahradního domku

Jak postavit zahradní domek?

Stavba zahradního domku není obvykle nic složitého. Zahradní domky lze sestavit za pomocí standardního nářadí, případně můžete využít služeb některé z montážních společností. Pokud domek splňuje velikost do 25 m2, nepotřebujete pro něj vyřizovat ani stavební povolení. Instalace jednotlivých domků se liší na základě konkrétní značky, provedení i materiálu.

Jak ukotvit zahradní domek?

Plechový domek je nutné kvůli stabilitě umístit na podlahovou základnu, která může být součástí, ale lze ji pořídit i samostatně. Rozhodnete-li se domek postavit na betonovou plochu, je potřeba jej připevnit k povrchu za pomocí speciální kotvící sady pro zpevnění konstrukce. Oproti tomu plastový domek stačí pouze umístit na pevnější a vyrovnanou plochu.

Jak postavit zahradní domek svépomocí?

Zahradní domek je možné postavit i svépomocí. Vhodnými materiály jsou palety nebo OSB desky, počítejte s tím, že stavba bude náročnější, než při pořízení již prefabrikovaných zahradních domků. Zděný zahradní domek svépomocí raději nestavte, pokud nemáte dostatečné zkušenosti, a raději si přizvěte profesionální firmu, která ví, jak postavit zahradní domek, a zaručí se za kvalitu odvedené práce.

Mohu postavit zahradní domek bez stavebního povolení?

Kdo má strach ze zdlouhavého řešení a běhání po úřadech, toho můžeme uklidnit, že klasický zahradní domek stavební povolení ani územní rozhodnutí nevyžaduje. Pokud se totiž jedná o jednopodlažní stavbu s výškou menší než 5 metrů, jejíž plocha zástavby nepřesáhne 25m2, dle stavebního zákona jde o drobnou stavbu s doplňkovou funkcí ke stavbě hlavní. V tomto případě zahradní domek povolení nevyžaduje, postačí pouze ohlášení plánované stavby obci, jež vykonává pravomoc stavebního úřadu podle stavebního zákona. Konkrétní podmínky, kdy zahradní domek povolení vyžaduje, řeší Zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) 50/1976 účinný od 01. 01. 2016.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03