Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jaké čerpadlo zvolit do studny?

Mít vlastní studnu přináší spoustu výhod. Jste nezávislí na dodávkách od vodáren a navíc šetříte peníze za pitnou vodou. A pokud ve studně pitná voda není, alespoň si s ní zalijete zahrádku. Pro různé účely si můžete také udělat zásoby do sběrné nádoby, například do sudu. V dnešním článku si řekneme, jak správně vybrat čerpadlo pro studnu, aby splňovalo vaše představy a dlouho a spolehlivě vám sloužilo.

Kärcher SP 7 Dirt

Čerpadlo je zařízení, které dopravuje vodu, a to buď systémem nasávání nebo vytlačování. Jeho výběr ovlivňuje několik kritérií.

Jakou vodu budete chtít čerpat?

Prvním z nich je jakost vody. Z tohoto hlediska ji dělíme na:

  • pitnou (studny, nádrže apod.)
  • užitkovou (bazény, řeky, nádrže)
  • ​znečištěnou (jímky, nádrže apod.)

Fieldmann FVC 4002 EK

Pro čerpání pitné vody využijte povrchové nebo ponorné čerpadlo. Podobně je tomu u čistých užitkových čerpadel, které by však měly být vybaveny filtrem proti vniknutí nečistot do zařízení jako je listí nebo tráva. Bez separace nečistot by totiž docházelo k jeho ucpávání. 

Znečištěná, neboli splašková, voda se čerpá pomocí kalových čerpadel vybavených mřížkou, která propustí jen kapalinu a nečistoty určité velikosti. Na takovou vodu jsou určena robustní čerpadla vyrobená z odolných materiálů jako je litina nebo nerezová ocel. Některé modely mají také řezací nástroj pro rozmělňování hrubých nečistot.

Gardenius GE9CPV30-30

Odkud budete vodu čerpat?

Výběr čerpadla ovlivňuje také místo, odkud budete vodu čerpat. Bude to z vrtu, studny, nebo potoku? Jak hluboko je hladina vody a jak daleko je její zdroj? Zde je důležité si uvědomit, že povrchová čerpadla dokážou čerpat vodu maximálně z hloubky 8 metrů, pro čerpání z větší hloubky raději použijte čerpadlo ponorné. Všechny výšky od zdroje se přitom sčítají a za každých 10 metrů délku potrubí nebo hadice připočtěte 1 metr.

Einhell BGP 830 Bavaria Black

Na zahrádku i zásobování domácnosti

Důležitá je také četnost a intenzita přečerpávání. Bude vám čerpadlo sloužit pouze pro občasné použití na zahrádce? Pak vám postačí plastové čerpadlo, které je levnější a dobře zvládne menší zátěž. Pro větší zátěž, jako je nasazení 24hodinové zásobování domácnosti, však doporučujeme nerezové čerpadlo.

Kärcher BP 3 Home & Garden

Pro zavlažování postřikem nebo zásobování objektů vodou budete potřebovat tlakovou vodu. Naopak v případě, že chcete odčerpat větší množství vody z bazénu nebo jímky, se vám bude hodit čerpadlo s velkým průtokem a menším tlakem. Maximální množství dopravované vody se uvádí například v litrech za hodinu a ovlivňují jej počet osob v domácnosti a spektrum využití. Průměrný rodinný dům vyžaduje výkon zhruba 3 000 litrů za hodinu, tedy 3 metrů krychlových za hodinu, s dostatečným tlakem.

K čemu může čerpadlo sloužit?

  • Zalévání - potřebujete větší tlak a větší průtok
  • Přečerpávání vody z bazénu, zaplaveného sklepa - malý tlak a velký průtok
  • Trvalé zásobování objektu vodou - větší tlak a menší průtok
  • Čerpání kalů - malý tlak a velký průtok

Gardenius GE9CPZ120

P-DC1-WEB17