Saunování je proces, který se provádí v saunách a má blahodárné účinky na fyzické i psychické zdraví. Při ohřevu těla se uvolní svalstvo, vyplaví se toxiny, zmírní se bolesti kloubů a hlavy, odstraní se problémy s pletí a zlepší psychická pohoda. Střídání teplot trénuje srdce a zvyšuje odolnost proti nachlazení nebo nadměrnému pocení. Jak vybrat vhodnou saunu?
Sauna je prostor určený k prohřátí těla při saunování. Může se jednat o objekt ve tvaru kabiny nebo celé budovy. Vnější stěny sauny tvoří jakýkoliv stavební materiál, následuje tepelná izolace s parozábranou a vnitřní obložení z odolného dřeva. Podle způsobu ohřevu těla se sauny dělí do dvou základních kategorií. V té první jsou tradiční finské neboli suché sauny a v té druhé pak infrasauny.
Finská sauna
Nejdůležitější částí suché finské sauny jsou saunová kamna, která zvednou teplotu v místnosti na 65 až 100 °C. U klasické sauny se používá jako palivo dřevo, další možný zdroj je elektrická energie a vzácněji i plyn nebo nafta. Na saunových kamnech bývají umístěny kameny, které akumulují teplo a při polévání vodou vytvářejí páru.
Výhody a nevýhody finské sauny
Tradiční způsob prohřívání těla.
Možnost saunování vleže.
Vysoká teplota a možnost zvlhčení vzduchu poléváním kamenů.
Delší doba náběhu teploty.
Vyšší spotřeba energie.
Infrasauna
V infrasauně se k ohřátí těla používají infrazářiče. Infrazářiče, nazývané také infrapanely, vydávají infračervené záření, které proniká asi patnáct milimetrů do pokožky a tam se mění na teplo. Saunování v infrasaunách probíhá vsedě, aby paprsky mohly pokrýt velkou část povrchu těla. Teplota v kabině se zvyšuje hlavně sáláním z pokožky a dosahuje 50-60 °C. Infrasauny se vyrábí v rozměrech od 1 m² a k jejich provozu stačí 230V přípojka.
Výhody a nevýhody infrasauny
Malé rozměry, použitelné i v bytech panelových domů.
Nízká spotřeba a postačující přípojka 230 V.
Rychlé uvedení do provozu a rychlejší prohřátí těla.
Díky nižší teplotě jsou lépe snášeny kardiaky.
Nízká teplotu v sauně.
Nemožnost zvlhčení vzduchu poléváním kamenů.
Nutnost při saunování sedět.
Parní sauna
Parní sauna není sauna v pravém smyslu tohoto slova, přesto se tento název používá často. Označuje se také jako parní lázeň nebo pára. Teplota v ní bývá kolem 50 °C a vlhkost vzduchu dosahuje 100 %. Hlavní součástí vybavení je, kromě zdroje tepla, vyvíječ páry. Parní lázeň má blahodárné účinky zejména na problémy s dýchacími cestami. V parní sauně se mohou používat různé vonné a bylinné esence ke zvýšení účinku páry.
Solná sauna
Základem solné sauny může být suchá finská sauna i infrasauna. Hlavní rozdíl proti běžným saunám je v použití solných cihel. Solné cihly mohou být použity k obložení stěn nebo umístěny ve speciálních koších. Sůl se v sauně dostává do vzduchu v podobě záporných iontů a při vdechování a vstřebávání pokožkou příznivě ovlivňuje lidské zdraví. Vlhkost vzduchu v solné sauně by neměla přesáhnout 50 %, aby nedocházelo k odplavování soli.
Saunové doplňky
Reproduktory do sauny – jsou voděodolné a umožňují poslech hudby v sauně.
Osvětlení sauny – je rovněž voděodolné, umožňuje volit intenzitu i barvu světla.
Podhlavníky a podsedáky – zvyšují pohodlí v sauně a zajišťují hygieničtější provoz. Jsou pratelné a snadno čistitelné.