V dnešní uspěchané době je stres a vyčerpání u mnoha lidí na denním pořádku. V práci se nezastaví a jakmile přijdou domů, čeká na ně místo domácí pohody kolotoč péče o domácnost a rodinu. Jak do nabitého rozvrhu napasovat notnou dávku relaxace? Pořiďte si privátní wellness a zregenerujte vaše tělo i mysl za necelou půlhodinku kdykoliv budete potřebovat. Nemusíte nic budovat ani si najímat dělníky. Stačí vám k tomu nafukovací vířivka, aromaterapie či masážní křeslo. Jak se starat o nafukovací vířivku a vodu, k čemu je dobrá aromaterapie, jaké esenciální oleje se hodí přímo pro vás a jak vybrat masážní křeslo? To vše se dočtete v našem článku.
Vířivka představuje komplexní terapii
Naložit se se sklenkou dobrého vína do vířivky a nechat se masírovat bublinkami je dalším oblíbeným druhem relaxace. Vířivka ale neplní jen relaxační úlohu. Má dokonce blahodárný vliv na fyzickou i psychickou schránku lidského organismu. Teplá vířící voda pomáhá snižovat napětí, uvolňovat svaly, dále napomáhá prokrvovat tkáně v postižených a namožených oblastech a urychlit uzdravení z menších vnitřních zranění, pooperačních stavů a pohmožděnin.
Pobyt ve vířivce často bývá součástí rehabilitací i po vážnějších zraněních, má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a podporuje celkové uvolnění organismu. Dobře prokrvené svaly a celková pohoda mají totiž výrazný vliv na hojení a celkovou kondici lidského organismu.
i Pouhých 15 minut ve vířivce zvýší obsah kyslíku v krvi o zhruba 10 %.
Pobyt ve vířivce vám pomůže odbourat stres, uleví od bolestí hlavy i migrén. Má dokonce pozitivní vliv na celulitidu. Jemné bublinky působí na povrch pokožky i jako jemný peeling.
Jak vybrat vířivku
Jednotlivé vířivky se liší velikostí, počtem a tlakem nejrůznějších trysek, sedacích ploch atd. A tak byste si před pořízením vířivky měli zodpovědět pár základních otázek:
- Kolik lidí naráz bude pravidelně vířivku používat? Podle toho zvolte velikost vířivky i počet sedacích ploch.
- Kde bude vířivka umístěna? Pokud budete vířivku přesouvat a na zimu uklízet, hodí se vám nafukovací vířivka.
- Jak velký prostor budete mít pro vířivku k dispozici?
- Jakými technologiemi by měla být vířivka vybavena? Hydromasážní systémy a počet trysek se u různých druhů vířivek liší.

Nafukovací vířivky do bytu i na zahradu
Abyste si doma mohli postavit vířivku, nepotřebujete mít na účtu statisíce. Pokud zvolíte nafukovací vířivku, bude vám stačit zlomek financí. Oproti napevno zbudovaným vířivkám mají nafukovací vířivky kromě nižší ceny i další výhody:
- Variabilní umístění – jediné, co k umístění nafukovací vířivky potřebujete, je rovný podklad a prostor. Ten nemusí být nijak zvlášť velký. Například vířivky pro dvě osoby nejsou prostorově náročné a snadno je umístíte do malých místností či objektů. Vířivku můžete nafouknout na terase, na zahradě i v interiéru. Předem si ale zjistěte, jakou nosnost má místo, které pro vířivku zvolíte.
- Mobilita – pokud se časem rozmyslíte, že vířivku přesunete jinam, nemusíte nic bourat ani investovat peníze do přestavby. Vířivku jednoduše vyfouknete, přemístíte a opět nafouknete.
Konstrukce nafukovací vířivky a topení
Nafukovací vířivky jsou k dostání buď v kruhovém, nebo ve čtverhranném provedení a tvoří je pevná nafukovací konstrukce z odolného PVC. Vířivka je opatřena vzduchovými komorami a soustavou trysek, které vám poskytnou vodní i perličkovou masáž.
Nafukovací vířivky jsou ideální pro celoroční používání. Jsou vybaveny topným systémem, který umožňuje ohřát vodu až na příjemných 40 °C.
i Ideální teplota ve vířivce by měla být 1–2 °C pod tělesnou teplotou. Při takové teplotě dosáhnete maximálního povzbuzení a revitalizujícího účinku hydromasáže, koupel ve vířivce si při ní mohou dopřát i těhotné ženy.
Díky vytápění můžete nafukovací vířivky využívat k relaxaci nejen od jara do podzimu, ale i v zimě, kdy tělo víc než kdy jindy potřebuje prohřát. Pokud tedy máte omezený prostor či finanční možnosti, nafukovací vířivka je ideálním řešením.
Jak se starat o vodu ve vířivce?
Vířivky jsou na rozdíl od bazénů poměrně náročné na údržbu. Kvůli malému objemu vody a vysoké teplotě okolo 35 °C dochází rychle k zavlečení mikrobiálního znečištění a jeho dalšímu růstu. Většině mikroorganismů se totiž v teplé vodě náramně daří, a tak je nutné o vodu ve vířivce pravidelně pečovat. Kvůli rozdílným podmínkám ve vířivce a v bazénech není vhodné používat bazénovou chemii. Nakupujte proto vždy jen přípravky určené pro vířivky.

Přípravky pro péči o vodu ve vířivce
Na trhu najdete tři osvědčené pomocníky pro desinfekci vody ve vířivkách. Jsou to přípravky na bázi:
- Chloru – při pravidelném a správném používání patří k nejlepším způsobům, jak se o vodu ve vířivce starat. Chlor má poměrně velké oxidační účinky a odstraňuje organické nečistoty. Nevýhodou je velké dávkování, kvůli kterému pak teplá voda zapáchá.
- Aktivního kyslíku – ošetřování vody přípravky s aktivním kyslíkem je pro pocit z vody příjemnější. Finančně i fyzicky patří sice k náročnějším metodám, ale rozhodně se vyplatí. Voda nečpí, je příjemná na pokožku, sliznice i oči. Spolu s aktivním kyslíkem je nutné používat přípravky s aktivní složkou polyhexamethylbiguanid neboli PHMB.
- Bromu – ošetřování vody přípravky na bázi bromu je podobné desinfekčnímu účinku chloru s tím rozdílem, že voda nezapáchá. Bromu ale chybí oxidační účinek, a tak je nutné ho zajistit jiným způsobem.
Při pořízení vířivky počítejte s tím, že vás její údržba bude něco stát. A to nejen za vhodné přípravky, ale také za spotřebovanou vodu. Na jedno napuštění vířivky spotřebujete zhruba 500–1 200 litrů vody, podle její velikosti.
Jak často měnit vodu ve vířivce?
Stejně jako ve veřejných vířivkách, i v soukromých vířivkách nezapomeňte pravidelně měnit vodu. Při správném používání čisticích přípravků postačí kompletně vyčistit vířivku 4× do roka. Před napuštěním čerstvé vody důkladně vyčistěte vnitřek vířivky pomocí vhodného přípravku.
Jak postupovat při napouštění vířivky?
Při napouštění vody preventivně použijte přípravek stabilizující tvrdost vody. Tím omezíte možnost vzniku problémů způsobených obsahem minerálů ve vodě.
- Upravte pH. Voda ve vířivce má mít podobné pH jako v bazénech, tedy 6,5–7,4. Po napuštění vody počkejte asi 4 hodiny, pak použijte kvalitní tester pH. Podle potřeby použijte přípravky snižující, nebo zvyšující pH.
- Dezinfikujte vodu šokovou dávkou přípravku (chlor, aktivní kyslík, brom). Dávkování najdete na obalu.
- Druhý den po šokové desinfekci přidejte do vody přípravek pro běžnou dezinfekci. Vždy dodržujte pokyny na obalu přípravku.
- Vodu ve vířivce pravidelně dezinfikujte aspoň 2× týdně dezinfekčním přípravkem pro vířivky.
- 2× týdně také měřte pH a upravujte jeho hladinu.

Aromaterapie a vonné oleje povzbuzují tělo i mysl
Aromaterapie patří mezi tzv. alternativní léčebné metody a dala by se přeložit jako „léčba pomocí vůně“. Vůně totiž mohou ovlivňovat nejen náladu, ale i zdravotní stav člověka a mají i terapeutické a kosmetické účinky. Při aromaterapii se využívají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, mandlový, sezamový atd.), vinný ocet či alkohol, do kterých se přidávají aromatické olejové esence získané z kořenů, kůry, listů, plodů i květů různých rostlin, jako např. citronové trávy, levandule, zázvoru, cedrového dřeva, santalového dřeva, jasmínu, růže, bergamotu a mnoha dalších.
Účinky a způsoby použití aromaterapie
Vonné esenciální oleje mají výrazné terapeutické vlastnosti. Blahodárně působí na nervový systém i emoce, podporují imunitu a průběh hojivých procesů v těle. Čichové nervy jsou totiž přímo napojeny na tu část mozku, která je zodpovědná za emocionální reakce, jako je hněv, radost, smutek či erotické naladění.
Způsobů použití aromaterapie je několik:
- Inhalace – nejčastějším a nejjednodušším způsobem je použití vonných esenciálních olejů v aromalampách. Plamen ze svíčky zahřívá misku s vodou a se 3–8 kapkami esenciálního oleje (čím více, tím intenzivnější vůně se uvolňuje). Jako první se odpaří esenciální oleje a vonné silice, které provoní místnost. Pokud nechcete v bytě zapalovat svíčky, můžete použít také elektrický ohřívač nebo položit misku s vodou a esenciálním olejem na topení. Nezapomeňte se vždy řídit dávkováním v pokynech na lahvičce. Příliš velká koncentrace vonných olejů nemusí tělu prospívat.
- Saunování – při relaxaci v sauně můžete provonět horký vzduch 10–20 kapkami esenciálního oleje. Více informací o saunování se dozvíte v našem článku Saunu můžete mít v bytě i vy.
- Masáže – doteky v kombinaci s vůní vonného oleje a jeho vtíráním do pokožky uvolňují napětí ve svalech, stimulují proudění krve a zklidňují nervový systém.
- Koupele – i když je ideální teplota pro koupel kolem 44 °C, pro aromakoupel si napusťte vodu o teplotě 35–37 °C. Přidejte 3–10 kapek esenciálního oleje rozmíchaného v 1 dcl mléka a lžíci medu či neutrálního koupelnového oleje. Nejen, že esenciální oleje budete inhalovat, ale prostoupí i skrz vaši pokožku. Takovou koupel si užívejte 15–30 minut.
- Obklady, potírání, kloktání atd. – pokud budete chtít aplikovat esenciální olej přímo na kůži nebo ho kloktat, přečtěte si příbalovou informaci, v jakém poměru máte olej ředit a zda vůbec může přijít s kůží do styku.

Působení esenciálních olejů v aromaterapii
Ptáte se, jaké éterické oleje do aromalampy, sauny nebo při masáži používat? Sestavili jsme pro vás abecední přehled nejpoužívanějších druhů éterických olejů včetně jejich účinků.
- Bergamot – odstraňuje zápach ze zakouřených místností, má protiplísňové účinky, podporuje hojení, zklidňuje organismus a působí proti depresím.
- Borovice – čistí vzduch, má antiseptické účinky, pomáhá při nachlazení a rýmě, je vhodná při svalové únavě do koupelí či saun.
- Cedrové dřevo – působí proti nespavosti, zklidňuje organismus, je vhodný jako repelent. Nepoužívejte ho v těhotenství.
- Cypřiš – tiší bolest, působí proti depresi a stavům úzkosti, posiluje nervy, pomáhá zmírňovat premenstruační syndrom i problémy spojené s menopauzou, je vhodný při nachlazení a alergické rýmě.
- Citron – dodává energii, podporuje kreativitu, působí proti nechuti k práci, apatii i únavě, má pročišťující účinky, ničí mikroby a odpuzuje hmyz.
- Čajovník (Tea Tree) – má antibakteriální, antimykotické i antiseptické účinky, blahodárně působí proti akné, oparům, poranění v dutině ústní, krvácení dásní a paradentóze.
- Eucalyptus – účinkuje při dýchacích obtížích i nachlazení, snižuje horečku, hladinu cukru v krvi a pomáhá při migrénách.
- Grep – působí proti únavě, stresu a depresi, má osvěžující účinky, pročišťuje lymfatický systém a pomáhá proti celulitidě i otokům.
- Jalovec – má antiseptické účinky, působí proti revmatické a svalové bolesti, čistí krev, podporuje pocení, pomáhá při onemocnění močových cest.
- Jasmín – zmírňuje bolest při menstruaci, podporuje porodní stahy a srdeční činnost, navozuje optimismus, má afrodiziakální a antidepresivní účinky.
- Levandule – působí proti depresím, proti nespavosti, bolestem hlavy i migrénám, uklidňuje nervy, má antiseptické a hojivé účinky, má repelentní účinek proti komárům, molům a vším. Jako jeden z mála esenciálních olejů může být používán na sliznici a kůži neředěný.
- Mandarinka – působí proti smutku, uvolňuje napětí, působí proti svalovým křečím a bolestem hlavy. Ideální do dětských pokojíčků.
- Máta peprná – posiluje žaludek, zabraňuje nevolnostem při cestování, osvěžuje a stimuluje mozkovou činnost, působí proti průjmu a na špatné trávení, ideální na nachlazení, bronchitidu, chřipku a zánět dutin. Nedoporučuje se při homeopatické léčbě.
- Mateřídouška – má antiseptické a dezinfekční účinky, posiluje imunitní systém a zvyšuje krevní tlak, proto buďte s jejím používáním opatrní.
- Rozmarýn – stimuluje nervovou činnost, posiluje paměť i soustředění, tlumí bolestivé stavy, migrénu a revmatické bolesti.
- Růže – má antidepresivní a afrodiziakální účinky, podporuje krevní oběh, působí proti bolesti hlavy, snižuje horečku a je ideální do masážních olejů.
- Santalové dřevo – má antidepresivní a antiseptické účinky, pomáhá při chronických zánětech pohlavního ústrojí a močových cest, zmírňuje nachlazení a regeneruje pokožku. Nedoporučuje se používat při těhotenství a akutních ledvinových potížích.
- Zázvor – zabraňuje tvorbě jizev, hodí se do masážních olejů, pomáhá při nachlazení, trávicích obtížích i při bolesti hlavy a uvolňuje napětí.
Pokud potřebujete pomoci s konkrétními zdravotními či psychickými potížemi, obraťte se na aromaterapeuta, který zvolí kombinaci vhodných druhů vonných olejů.
i Aroma difuzér RIO LOLA je založený na ultrazvukové technologii a kombinuje jemné osvěžení vzduchu se světelnými efekty, což navozuje příjemnou atmosféru a psychickou pohodu.

Masáže jsou hojně využívanou terapií
Masáže jsou nejstarší formou terapie, při které se využívá tlaku na svaly a tkáně. Ten pomáhá zmírňovat bolesti i stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí. Druhů masáží je celá řada. V masážních salónech se provádějí thajské masáže, sportovní masáže, relaxační masáže, aromamasáže a mnoho dalších. Pokud si chcete masáž dopřát kdykoliv vás začnou pobolívat záda, je ideálním řešením zakoupit si masážní křeslo. A to nejen domů, ale třeba i do kanceláře.
Masážní křesla a vaničky Beurer
i Masážní křesla a vaničky:
Jak vybrat masážní křeslo?
Typů masážních křesel je více, a tak může být náročné zorientovat se v nabídce. Před samotným nákupem byste si měli ujasnit pár základních věcí:
- Kolik za křeslo chcete utratit peněz
- Jaké funkce od masážního křesla vyžadujete
- K čemu bude křeslo využíváno (na trhu jsou kromě masážních křesel i samostatné masážní stroje na nohy či masážní lehátka)

Mechanismy masírování masážním křeslem
Při výběru křesla vás může zaskočit terminologie mechanismů masírování. Rozlišujeme 3 základní mechanismy:
- 2D masáž – tento mechanismus najdete u levnějších křesel a tvoří naprostý základ masáže. Masážní hlavice se pohybují pouze ve dvou směrech: nahoru / dolů a do stran.
- 3D masáže – díky tomuto systému masáží můžete velmi dobře namasírovat trapézové a krční svalstvo. Masáží hlavice jezdí ve třech směrech: nahoru / dolů, do stran a z / do křesla. To umožňuje mnohem intenzivnější masáž.
- 3D+ masáž – dokáže přesně kopírovat páteř během pojezdu masážních hlavic. Tento mechanismus je nejmodernější a nejnovější masážní technika zabudovaná v křeslech, a tak zatím není příliš rozšířen.
Trajektorie mechanismu masážního křesla
Masážní křesla se dále rozlišují podle trajektorie, kterou masážní hlavice vykonávají. Rozlišujeme dva druhy trajektorií:
- Klasická trajektorie – masážní hlavice masírují pouze v krční a zádové oblasti.
- „J“ trajektorie – masážní hlavice masíruje od krku až po spodní část stehen (ve tvaru písmena J). Dokáže perfektně promasírovat bedra.

Masážní přístroj Silk'n SkinVivid
Horké a studené masáže obličeje bezdrátovým přístrojem Silk'n SkinVivid přispívají k uvolnění napětí, detoxikaci a omlazení pokožky, která se v jejich průběhu revitalizuje. Pomohou zlepšit krevní oběh, zmírnit otoky pod očima, zmenšit póry, sjednotit tón pleti a zredukovat vrásky. Pleť vašeho obličeje i krku bude vypadat zdravá a svěží. Teplo i chlad lze použít v kombinaci se sonickými vibracemi, které zvýší jejich blahodárné účinky. Dobíjecí Silk'n SkinVivid je vybaven 800mAh dobíjecí baterií s indikátorem nabíjení, po 3hodinovém nabíjení získáte 40 minut masážního provozu.
Tak jakými relaxačními pomůckami bude vybaveno vaše domácí wellness? Vyberte si z naší nabídky vířivek, masážních křesel i pomůcek k aromaterapii za skvělou cenu a nechte se hýčkat v pohodlí domova kdykoliv se vám zachce.