Obnovit stránku

Otevírací doba prodejen se na svátky mění, ale stále pro vás máme  dopravu zdarma.

Zahradní kalendář: Duben na zahradě

Aktualizováno

Duben s sebou přináší spoustu povinností v užitkové i okrasné zahradě. Počasí je doslova aprílové, avšak půda se postupně otepluje a nastoluje ideální podmínky pro bujení kořenů. Na každého zahrádkáře čeká setí, výsadba, přesazování, údržba trávníku, zástřih dřevin a další činnosti, které vám připomeneme v dnešním článku.

Duben na zahradě

Zahradní kalendář: Duben na zahradě – OBSAH

 1. Kvetení rostlin
 2. Výsev a údržba trávníku
 3. Řez okrasných dřevin a růží
 4. Péče o ovocné stromy
 5. Kypření a odplevelení půdy
 6. Péče o zeleninové záhony
 7. Rostliny ve skleníku
 8. Ostatní důležité práce v dubnu na zahradě
 9. Tip pro zahradní kutily: Jak si vytvořit zahradní jezírko

Kvetení rostlin

V dubnu se prodlužuje doba slunečního svitu a půda je dostatečné vlhká i prohřátá. Začínají klíčit semena, na záhonech se objevuje první plevel, řada rostlin vzrůstá a rozkvétá.

Které rostliny rozkvétají v dubnu?

 • cibuloviny – narcisy, tulipány, hyacinty
 • dvouletky – macešky a sedmikrásky
 • trvalky – koniklec, tařice, kamzičník, plicník
 • okrasné dřeviny – zlatice, magnólie, sakura

Výsev a údržba trávníku

V dubnu můžeme začít s výsadbou nového okrasného trávníku. Pokud jste již trávník založili v přechozích sezónách, nezapomeňte jej poprvé posekat. Nevzhledná holá místa vyplňte novým výsevem. Trávník je nutné v tomto období očistit a přihnojit kompostem. Pravidelně (v řádu několika týdnů) jej provzdušňujte hráběmi či vidlemi a oživujte vertikutátorem, který mu dodá přístup k potřebným živinám. Vertikutací či ostrými hráběmi odstraňujte také plevel a vzrostlý mech, který můžete následně přidat do kompostu.

Řez okrasných dřevin a růží

V průběhu měsíce dubna proveďte průřez také u popínavých rostlin a keřů kvetoucích v létě. Živý plot můžete upravit a zastřihnout pomocí speciálních nůžek. Pěstujete-li mnoholeté růže, sestřihněte je na 7 oček. Velkokvěté zkraťte na 3 očka a popínavým odstraňte pouze vrchní výhonky. Odumřelé či napadené výhony a listy odstřihněte.

Nůžky na plot

Péče o ovocné stromy

Od počátku dubna můžete vysazovat stálezelené dřeviny (jehličnany, zimostráz aj.) a prostokořenné sazenice ovocných stromů. Začněte také s preventivním chemickým postřikem, který ochrání ovocné dřeviny před chorobami a obtížnými škůdci, jako jsou mšice či ploštice. V dubnu je také ideální příležitost k roubování pomocí zimních roubů.

V průběhu dubna vykonejte i tzv. výchovný řez větví u ovocných stromů (jabloní, hrušní, třešní, slivoní aj.). Jejich korunu je vhodné upravit do pohárkovitého tvaru. Díky tomu získají přístup ke slunci a vy budete následně moci snadno sklidit jejich plody.

Kypření a odplevelení půdy

V dubnu nezapomeňte připravit záhony, které se chystáte osázet. Půdu je potřeba před výsevem zvolené travní směsi pořádně provzdušnit, prokypřit a pohnojit. Promíchat ji můžete například s kompostem. Na tuto práci jsou vhodné kvalitní motyčky i tzv. elektrické a benzínové kultivátory, které vám připraví ideální podmínky pro pěstování. Jakmile začne vyrůstat plevel, pravidelně jej vykopávejte, např. pomocí motyčky. Půdu po pletí vždy uhlaďte hrabičkami a nezapomeňte jí v teplejších dnech dodávat dostatek vláhy.

Péče o zeleninové záhony

Do prokypřených a hnojivem obohacených záhonů můžete nasadit předpěstované sazenice celeru a vysadit ostatní zeleninu, jako jsou ředkvičky, pažitka, klasický a cukrový hrách, kopr, okurky, tuřín i řepa. Na konci měsíce je vhodné vysázet brambory do předem připravených řádků o hloubce asi 10 cm. Jednotlivé sazenice nezapomeňte ochránit před chladnými nočními teplotami a přikryjte je například netkanou textilií.

Rostliny ve skleníku

I půdu ve skleníku je nutné na jaře pořádně prokypřit, zbavit plevele a prohnojit, a to nejlépe hnojivem přírodním nebo organickým (živočišného či rostlinného původu). Od poloviny dubna pak můžete do skleníku vysazovat předpěstované rostliny oblíbených druhů zeleniny: rajčata, okurky, papriky, cukety i lilky. V proměnlivém dubnovém počasí je lépe držet skleník ještě často zavřený. Nastanou-li ale krásné slunečné dny, neváhejte a skleník větrejte, jak je to jen možné.

Ostatní důležité práce v dubnu na zahradě:

 • okopávání, přihnojování a zavlažování trvalek;
 • přesazování letniček do truhlíku, skleníku či záhonu;
 • obnova skalky a výsadba nových skalniček;
 • předpěstování cukety, okurky a melounu v kelímku;
 • výsadba vinné révy, okrasných dýní;
 • přesazování vzrostlých dřevin;
 • přihnojování celeru, brambor, brukvovité i plodové zeleniny;
 • odstraňování plevele a likvidace škůdců;
 • pěstování keříčkových rajčat na konci měsíce;
 • čištění a napuštění zahradního jezírka.
i Jak dostat trávník na jaře do kondice?

Chcete-li si v létě užívat hustého zeleného trávníku, je třeba na vhodnou péči myslet již nyní. Jak na to, vám poradíme v článku Péče o trávník a zahradu (TIPY A TRIKY).

Tip pro zahradní kutily: Jak si vytvořit zahradní jezírko

Fóliové jezírko zvládne snadno a rychle vybudovat i méně zkušený kutil. S jeho stavbou můžete začít hned, jakmile se trochu oteplí.

 • Před výstavbou si promyslete jeho umístění, velikost i tvar. Ideálně by mělo být založeno na místě, kde bude v průběhu dne alespoň 5 hodin pod slunečními paprsky. Vystavějte jej v dostatečné vzdálenosti od listnatých a jiných opadavých stromů, které by mohly komplikovat jeho následnou údržbu.
 • Po vykopání jámy vystelte dno i stěny jezírka speciální fólií (např. kaučukovou), která bude odolná vůči mrazu i UV záření.
 • Jezírko lze následně naplnit vodou z vrtu a okysličit jej například uměle vytvořeným vodopádem. Aby voda neustále cirkulovala, můžete jezírko opatřit sacím čerpadlem.
 • Na závěr nezapomeňte jezírko osázet vhodnými rostlinami nebo ozdobit zahradní skalkou.

V dubnu se jaro probouzí a nabírá síly. To je ten nejvyšší čas porozhlédnout se po své zahradě a pustit se do nutných prací, než nám přerostou přes hlavu. Nepromeškejme dubnové dny čekáním na lepší počasí – i zahrada má svůj životní rytmus, který je třeba každoročně dodržovat. Jen tak se pak v létě dočkáme kýžených plodů naší usilovné práce.