Obnovit stránku

Horizon Forbidden West; wallpaper: Aloy

Horizon Forbidden West (INFO) – datum vydání, čeština, gameplay atd.

(Update): Článek celkově aktualizován po vydání hry.

Aloy sice dočasně odvrátila v akčním RPG Horizon Zero Dawn (2017) zkázu světa, aby jej však ale mohla zachránit, vydává se v pokračování Horizon Forbidden West na Zakázaný západ, kde musí s pomocí starých známých i čerstvých spojenců porazit novou hrozbu. Vše, co potřebujete o Horizon Forbidden West vědět, najdete v tomto článku.


Autor: Filip NěmecInfo


Zdroj obrázku: Sony

Horizon Forbidden West ve zkratce

    Horizon Forbidden West

  • Žánr: Akční RPG
  • Vývojář: Guerrilla Games
  • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment
  • Čeština, česká lokalizace: Ano

  • Datum vydání a platformy: 18. 2. 2022 na PS5 a PS4

Horizon Forbidden West (INFO) – OBSAH

Horizon Forbidden West: Hodnocení a metacritic


i Jak hodnotíme Horizon Forbidden West?

„Horizon Forbidden West překonává Zero Dawn ve všech ohledech. Udivuje nejen skvělou hratelností, poutavým příběhem či aktivitami napěchovaným otevřeným světem, ale také úžasně navrženými nepřáteli, na které budete vzpomínat možná déle než na Aloy samotnou.“

Podívejte se na celou recenzi (PS5) včetně hodnocení.

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 14. 2. 2022.

Horizon Forbidden West: Datum vydání, platformy


Horizon Forbidden West vyšlo 18. února 2022 na PlayStation 4 a PlayStation 5. 

PS4 verzi Horizon Forbidden West je možné zdarma upgradovat na PS5 verzi. Jde o poslední PlayStation exkluzivitu, která tento bezplatný upgrade nabízí.

Horizon Forbidden West - Announcement Trailer

zdroj: Sony

Hra byla oznámena 12. června 2020 na akci PlayStation 5: Future of Gaming.

Horizon Forbidden West: Regalla a další edice


Hra Horizon Forbidden West je aktuálně dostupná ve třech edicích: kromě standardní (fyzické i digitální) je možné koupit speciální a digitální deluxe edici. V rámci předobjednávek byla dostupná také sběratelská a Regalla edice, ty už jsou však nyní vyprodané. Obsah jednotlivých edic najdete níže:

Speciální edice obsahuje kromě hry na blu-ray disku (PS4 nebo PS5 verze) také steelbook, menší artbook a ingame bonus ve formě speciálního oblečku a zbraně. PS4 verze stojí 1 999 Kč, PS5 verze 2 299 Kč.

Digitální deluxe edice za 2 379 Kč obsahuje kromě PS4 a PS5 verze hry dva bonusové oblečky, dvě speciální zbraně, ingame balíček s náboji, lékárničkami a dalšími předměty, exkluzivní pózu do foto módu, digitální artbook, digitální soundtrack a digitální verzi grafické novely The Sunhawk podle série Horizon.

Horizon Forbidden West; screenshot: speciální edice Horizon Forbidden West; screenshot: digital deluxe edice

zdroj: Sony

Obrázek 1: Speciální edice. Obrázek 2: Digitální deluxe edice.

Sběratelská edice za 4 999 Kč obsahuje kód ke stažení digitální PS4 a PS5 verze, steelbook, menší figurku Aloy a větší figurku tremortuska (sošky vyžadují montáž), mini artbook, dva bonusové oblečky, dvě speciální zbraně, ingame balíček s náboji, lékárničkami a dalšími předměty, exkluzivní pózu do foto módu, digitální artbook, digitální soundtrack a digitální verzi grafické novely The Sunhawk podle série Horizon.

Regalla edice za 6 699 Kč obsahuje kód ke stažení digitální PS4 a PS5 verze, steelbook, repliku komunikátoru Focus na podstavci, repliky robodinosaurů sunwing a clawstrider, látkovou mapu, dvě umělecké pohlednice, menší figurku Aloy a větší figurku tremortuska (sošky vyžadují montáž), mini artbook, dva bonusové oblečky, dvě speciální zbraně, ingame balíček s náboji, lékárničkami a dalšími předměty, exkluzivní pózu do foto módu, digitální artbook, digitální soundtrack a digitální verzi grafické novely The Sunhawk podle série Horizon.

Horizon Forbidden West; screenshot: sběratelská edice Horizon Forbidden West; screenshot: Regalla edice

zdroj: Sony

Obrázek 1: Sběratelská edice. Obrázek 2: Regalla edice.

Horizon Forbidden West: Čeština, česká lokalizace


Horizon Forbidden West u nás vyšlo s českými titulky.

Horizon Forbidden West; screenshot: stroje

zdroj: Sony

Krajinu kromě robotických hrozeb sužují i masivní bouře.

Horizon Forbidden West: Příběh


Příběh Horizon Forbidden West navazuje na předchozí díl, opět se tedy vracíme na Zemi 31. století, kde sledujeme osud mladé hrdinky Aloy, která se šest měsíců po poražení umělé inteligence HADES na konci Horizon Zero Dawn musí postavit novým nebezpečím. Zastavit musí ničivou nákazu zvanou Rudá plíseň, jež pohlcuje, přičemž vrásky na čele Aloy vyvolávají i masivní bouře, které se neustále stupňují. „Život na Zemi směřuje k dalšímu vyhubení a nikdo neví proč,“ stojí na oficiálních stránkách Horizon Forbidden West.

Horizon Forbidden West | Příběhový trailer s CZ titulky

zdroj: PlayStation

V závěru příběhového traileru vidíme novou a očividně důležitou postavu. Tajemnou Tildu si zahrála kanadská herečka Carrie-Anne Moss, kterou známe především ze série Matrix.

Pátrání po původu rudé nákazy Aloy zavede na západní pobřeží bývalých Spojených států amerických, mimo jiné i do oblasti dávno zničeného a vegetací porostlého San Francisca. I tentokrát se totiž příběh zaměřuje nejenom na události v postapokalyptickém 31. století, ale také na osudy Dávných a zničení Země. Příběh odpovídá na mnohé otázky prvního dílu a jeho znalost je tak velmi důležitá, předchozí události hra nicméně shrnuje v krátkém filmečku. Nebo si můžete přečíst naši rekapitulaci a vysvětlení příběhu Horizon Zero Dawn.

Horizon Forbidden West; screenshot: San Francisco

zdroj: Sony

V Horizon Forbidden West prozkoumáte nové prostředí západního pobřeží bývalých Spojených států amerických.

Horizon Forbidden West: Gameplay


Horizon Forbidden West se stejně jako jeho předchůdce odehrává v obřím otevřeném světě, kde budeme postupně odhalovat vrstevnatou dějovou linii, plnit spoustu vedlejších questů, lovit běžná či mechanická zvířata, sbírat nejrůznější materiály a z nich si posléze craftovat a upgradovat vlastní výbavu. Hratelnost staví na stejných principech, ale nabízí ještě více možností a volnosti. Důležitou roli i nadále hraje taktický přístup – stejně jako v předchozím dílu musíte jednotlivé druhy mecha-dinosaurů nejprve nastudovat, čímž odhalíte jejich silné a slabé stránky a zranitelná místa na kovových tělech.

Horizon Forbidden West - State of Play Gameplay Reveal

zdroj: Sony

Vůbec první gameplay ukázka se odehrává poblíž trosek Golden Gate Bridge v San Francisku.

Aloy budou znepříjemňovat život nové druhy nepřátel, jako je například mechanický mamut tremortusk, létající robotičtí dinosauři sunwingové či clawstrideři připomínající dromaeosaury, přičemž některé nové protivníky mohou fanoušci znát už z Horizon Zero Dawn komiksu. Robotičtí nepřátelé tvoří uvěřitelnější svět, ve kterém hrají roli zejména jeho ochránců. Některé druhy tak mezi sebou komunikují či se třeba navzájem brání. Výpravy Aloy ovšem zkříží i nebezpečná lidská společenství, jako je kupříkladu rebelující frakce kmene Tenakth. Nechají si říkat Raiders (nájezdníci) a z nějakého záhadného důvodu dokáží ovládat stroje.

Autoři vylepšili šplhání, díky Focusu si totiž Aloy může zvýraznit úchyty a díky celkově větší volnosti můžete šplhat téměř kamkoli chce. Horkou novinkou je naopak možnost potápět se, ve vodě přitom nebude bojovat jen se silnými mořskými proudy, ale i vodními nepřáteli. Nedostatkem kyslíku však Aloy trpět díky dýchacímu přístroji nebude. Pohyb světem pak usnadňují i dva nové nástroje: kotvička Pullcaster pro přitáhnutí se na vyznačená místa a štít Shieldwing fungující i jako padák. Souboje tak jsou více vertikálními a protivníky můžete překvapit také shora. Velkých úprav se dočkal také soubojový systém. Kompletně přepracován byl boj na blízko s kopím, kde využijeme nová, postupně se odemykající komba, zatímco pro boj na dálku vývojáři přichystali několik tříd nových zbraní.

Horizon Forbidden West - Tribes of the Forbidden West

zdroj: PlayStation

Hlavním nepřítelem Aloy bude rebelující frakce kmene Tnakath, ve videu však můžeme slyšet i zmínku o dalším záhadném kmeni, který se zaměřuje na rozkrývání tajemství staré civilizace.

Horizon Forbidden West: Herecké obsazení


Z Horizon Zero Dawn se vrátila Ashly Burch (The Last of Us Part II), která i tentokrát vdechla život Aloy. Ze známých tváří prvního dílu pak nechybí ani skvělý Lance Reddick (John Wick), představitel tajemného Sylense nebo John MacMillan (Světová válka Z) v roli spojence Varla. Herecké obsazení ale odhaluje i nové tváře, například Noshira Dalala (Red Dead Redemption II), jenž se zhostil role záporáka Kotalla. Největší hvězdou obsazení je však kanadská herečka Carrie-Anne Moss (Matrix). Ta v Horizon Forbidden West hraje záhadou Tildu, která se poprvé představila v příběhovém traileru. Níže se můžete podívat na video představující hlavní herce Horizon Forbidden West.

Horizon Forbidden West - Meet the Cast | PS5, PS4

zdroj: PlayStation

Horizon Forbidden West: Herní svět, rozsah a délka hry


Herní plocha nového Horizonu by se z geografického hlediska rozpíná od státu Utah až k Tichému oceánu – odtud právě pramení podtitul hry Forbidden West (Zakázaný západ). Hra je tedy svou rozlohou o něco větší než první díl, celá plocha se navíc ještě opticky zvětšila díky novým podvodním oblastem, které můžete taktéž prozkoumávat.

Horizon Forbidden West; screenshot: džungle Horizon Forbidden West; screenshot: sníh

zdroj: vlastní

V Horizon Forbidden West navštívíte vyprahlou poušť, zasněžené vrcholky hor, zarostlou džungli i podvodní svět.

Autoři se nezaměřili na bezúčelné zvětšování herního světa, ale spíše na jeho detaily a celistvost, která má vylepšit i zážitek z příběhu. I tentokrát hlavní dějová linka tu a tam odbočuje do menších questů, které pomohou vykreslit svět 31. století a osvětlí zánik naší současné civilizace.

Hlavní příběhovou linku Horizon Forbidden West dohrajete za zhruba 30 hodin, díky velkému množství vedlejšího obsahu vám ale hra vystačí minimálně na dvojnásobek. Stejně jako v případě prvního dílu nejspíše tvůrci časem přidají i režim New Game+.

Horizon Forbidden West: Engine, grafika a zvuk


Hru pohání vlastní engine studia Guerrilla Games, který byl použit už pro první díl a své přednosti ukázal i v dalších velkých hrách, jako například Death Stranding od Hidea Kojimy. Právě Kojima se zasloužil o jeho název, Decima engine se totiž jmenuje po japonském ostrově Dejima, který byl v sedmnáctém století centrem obchodu mezi Japonskem a Nizozemskem, což má symbolizovat spolupráci japonského studia Kojima Productions a nizozemského Guerrilla Games. Horizon Forbidden West však pochopitelně pohání vylepšená verze enginu, na níž odborníci z Digital Foundry chválí zejména realistickou práci s vodou či nesčetné detaily, jako jsou jemné chloupky na povrchu kůže.

PS5 verze podporuje dva grafické režimy. Zatímco ten zaměřený na kvalitu obrazu nabízí nativní 4K rozlišení s vysokými detaily při 30 fps, druhý vykresluje svět „pouze“ v dynamickém 4K rozlišení, avšak při 60 fps. Kombo nativního 4K a 60 fps očekáváme u nových her tak nějak automaticky, jestli však za tyto ústupky může vydání hry i na PS4 či spíše nedostatečný výkon PS5, se jen tak nedozvíme. Přesto next-gen verze nabízí oproti PS4 řadu grafických vychytávek jako ray-tracing, speciální systém osvětlení hlavní postavy či dokonce úplně samostatný renderovací systém pro podvodní svět. Samozřejmostí je také podpora adaptivních triggerů, haptické odezvy a prostorového zvuku. PS4 verze i přes výrazně menší výkon konzole vypadá velmi pěkně a i přes některá drobná omezení běží bez větších problémů.

Stejně jako první díl má i Horizon Forbidden West skvělý hudební doprovod. Taktovku vzali do rukou stejně jako v případě Zero Dawn skladatelé Joris de Man, Niels van de Leest a dvojce hudebníků říkající si The Flight. Tuto čtveřici pak čerstvě doplnil Oleksa Lozowchuk (série Dead Rising, FIFA či z poslední doby Destruction AllStars). Zatímco v prvním díle vycházela hudba z jednotlivých lokací a jejich charakteru, nyní se skladatelé zaměřují více na postavy a příběh s cílem vytvořit ještě emotivnější zážitek.

Horizon Forbidden West - Meet the Composers

zdroj: Sony

Poslechnout si pár nových melodií a poznat, jak vznikly, můžete ve vývojářském deníčku věnovaném pouze hudbě a zvukům.

Horizon Forbidden West: Multiplayer


Horizon Forbidden West nenabízí žádný multiplayer režim.

Ještě před vydáním hry se šířily nepodložené zvěsti, podle nichž vývojáři ze studia Guerrilla Games údajně plánovali zahrnout kooperativní režim už do Horizon Zero Dawn, ten ovšem nakonec není ani ve Forbidden West. Možná se dočkáme v některém z dalších dílů.

Horizon Forbidden West; screenshot: kmen

zdroj: Sony

Krásný a nebezpečný svět Horizon ovšem ke kooperativnímu prozkoumávání přímo vybízí.

Horizon Forbidden West: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na YouTube kanále vývojáře a obrazové materiály na homepage stránkách hry Horizon Forbidden West.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Horizon Forbidden West; screenshot: shieldwing Horizon Forbidden West; screenshot: stealth riders
Horizon Forbidden West; screenshot: Tremortusk Horizon Forbidden West; screenshot: Snapmaw
Horizon Forbidden West; screenshot: létající stroje Horizon Forbidden West; screenshot: key art Horizon Forbidden West; screenshot: Tortois

zdroj: Sony

(27. 5. 2021): Horizon Forbidden West - State of Play Gameplay Reveal

Horizon Forbidden West - State of Play Gameplay Reveal

zdroj: Sony

(11. 6. 2020): Horizon Forbidden West - Announcement Trailer

Horizon Forbidden West - Announcement Trailer

zdroj: Sony

i

• Zdroje: playstation.com


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12