Vrtulníky na dálkové ovládání létají podobně jako skutečné vrtulníky do všech směrů a akrobatické modely dokonce i vzhůru nohama. RC vrtulníky pro začátečníky mají omezené manévrovací schopnosti, ale jsou ve vzduchu stabilnější a snadněji se ovládají. Liší se od sebe zejména letovými schopnostmi, uspořádáním a velikostí rotorů nebo typem vysílačky.
Počet kanálů určuje, jakými směry se dálkově ovládaný vrtulník dokáže pohybovat. Nejčastější jsou následující tři kategorie:
Nahoru a dolů
Dopředu a dozadu
Rotují kolem své osy vpravo a vlevo
Nahoru a dolů
Dopředu a dozadu
Rotují kolem své osy vpravo a vlevo
Bokem vpravo a vlevo
Existují také 7 a více kanálové RC vrtulníky a další letouny. Ty dokáží ovládat například i své přistávací zařízení, multirotorové stabilizační systémy, navigační a přistávací osvětlení, pohyblivé či zatahovací rakety, raketové odpalovače, stěrače čelního skla a další.
To, zda je vrtulník na dálkové ovládání vhodný k létání venku, nebo jen uvnitř budov, se odvíjí především od průměru vrtule.
Létání s dálkově ovládanými vrtulníky není nic složitého. Abyste si mohli začít užívat spoustu zábavy bez bouraček, stačí dodržovat pár jednoduchých pokynů.
Až toto zvládnete, můžete si zkusit vzlétání a přistávání vrtulníku ze země. Případnému zničení RC vrtulníku v začátcích se vyhnete tím, že budete let nejprve trénovat ve výšce asi jen 1 metr nad zemí. Snažte se létat plynule bez trhavých pohybů. Postupně přidávejte na obtížnosti, vhodné je například kroužení ve tvaru osmičky. Jakmile si budete v létání stále jistější, můžete přidávat složitější manévry, vzdálenost i výšku.
Tip: Chcete svou sbírku rozšířit o jiné hračky na ovládání? Inspiraci najdete v našem článku Jak vybrat RC model.
RTF (Ready To Fly, připraven k letu) znamená, že dálkově ovládaný vrtulník (nebo letadlo) je již při prvním rozbalení z krabice připraven k použití. Balení obsahuje veškeré příslušenství potřebné pro provoz, tudíž nemusíte dokupovat žádné prvky, součástky apod. Součástí balení však zpravidla nejsou baterie do ovladače.
Gyro, celým názevm gyroskop, je u dálkově ovládaných modelů elektronický stabilizační systém používaný zejména u RC vrtulníků. Zabraňuje například nechtěné autorotaci modelu kolem své osy.
Ližiny jsou trámy ve spodní části vrtulníku, které slouží k přistávání.
Další pojmy
Uspořádání rotorů
Říká se jim také dvourotorové vrtulníky a mají těsně nad sebou dvě řady protiběžných rotorových listů. Každá vrtule se tedy otáčí jiným směrem. Díky tomu jsou stabilní a jednoduché na ovládání, tudíž pro piloty začátečníky nejvhodnější.
Jejich nevýhodou jsou ale omezené manévrovací schopnosti. Nelze s nimi provádět akrobatické prvky, jako jsou rychlé přemety, let na zádech, výkruty apod. Navíc létají rychlostí jen kolem 5 km/h, proto se hodí na pouštění v interiéru a venku za zcela bezvětrného počasí. Mírný vítr by s nimi lehce zamával, čímž by se staly hůře ovladatelné.
Tyto jednorotorové vrtulníky jsou rychlejší než dvourotorové a je těžší je udržet ve vzduchu. Vyžadují více prostoru na létání a od pilota rychlejší reakce. U jednorotorových vrtulníků je třeba dávat pozor i na sebemenší zaváhání, které v krajních případech může zapříčinit jejich pád. Počítejte s tím, že s nimi ze začátku budete mnohem snadněji bourat, než v případě vrtulníků se dvěma rotory. Časem si ale na jejich ovládání zvyknete a poskytnou vám více zábavy.
Tyto modely se vyznačují dvěma za sebou řazenými vrtulemi, které se otáčí každá jiným směrem. S tandemovým uspořádáním rotorů se setkáme u velkých i malých modelů.