Obnovit stránku

Jak vybrat RC vrtulník

Vrtulníky na dálkové ovládání létají podobně jako skutečné vrtulníky do všech směrů a akrobatické modely dokonce i vzhůru nohama. RC vrtulníky pro začátečníky mají omezené manévrovací schopnosti, ale jsou ve vzduchu stabilnější a snadněji se ovládají. Liší se od sebe zejména letovými schopnostmi, uspořádáním a velikostí rotorů nebo typem vysílačky.

Jak vybrat RC vrtulník

RC vrtulníky

  • Mohou mít jednoduché i složitější ovládání
  • Létají nahoru či dolů a dopředu či dozadu
  • Některé zvládají také let do stran
RC vrtulníky

Na jaké parametry se při výběru RC vrtulníků zaměřit?

Uspořádání rotorů

Uspořádání rotorů

  • RC vrtulníky s protiběžnými (koaxiálními) rotory
    Říká se jim také dvourotorové vrtulníky a mají těsně nad sebou dvě řady protiběžných rotorových listů. Každá vrtule se tedy otáčí jiným směrem. Díky tomu jsou stabilní a jednoduché na ovládání, tudíž pro piloty začátečníky nejvhodnější.

    Jejich nevýhodou jsou ale omezené manévrovací schopnosti. Nelze s nimi provádět akrobatické prvky, jako jsou rychlé přemety, let na zádech, výkruty apod. Navíc létají rychlostí jen kolem 5 km/h, proto se hodí na pouštění v interiéru a venku za zcela bezvětrného počasí. Mírný vítr by s nimi lehce zamával, čímž by se staly hůře ovladatelné.
  • RC vrtulníky s hlavním a ocasním rotorem
    Tyto jednorotorové vrtulníky jsou rychlejší než dvourotorové a je těžší je udržet ve vzduchu. Vyžadují více prostoru na létání a od pilota rychlejší reakce. U jednorotorových vrtulníků je třeba dávat pozor i na sebemenší zaváhání, které v krajních případech může zapříčinit jejich pád. Počítejte s tím, že s nimi ze začátku budete mnohem snadněji bourat, než v případě vrtulníků se dvěma rotory. Časem si ale na jejich ovládání zvyknete a poskytnou vám více zábavy.
  • RC vrtulníky s tandemovým uspořádáním rotorů
    Tyto modely se vyznačují dvěma za sebou řazenými vrtulemi, které se otáčí každá jiným směrem. S tandemovým uspořádáním rotorů se setkáme u velkých i malých modelů.
Dvourotorový vrtulníkJednorotorový vrtulníkTandemový vrtulník
DvourotorovýJednorotorovýTandemový
Počet kanálů

Počet kanálů

Počet kanálů určuje, jakými směry se dálkově ovládaný vrtulník dokáže pohybovat. Nejčastější jsou následující tři kategorie:

  • 3kanálové vrtulníky
    Ovládání 3kanálových vrtulníků je velmi jednoduché a hodí se i pro začínající modeláře. Mají omezené manévrovací schopnosti a dovolují provádět méně leteckých prvků. Tím pádem je těžké je dostat do nezvladatelné polohy, která by vyústila v pád helikoptéry. 3kanálové RC vrtulníky létají v těchto směrech:

Nahoru a dolů

Dopředu a dozadu

Rotují kolem své osy vpravo a vlevo

  • 4kanálové vrtulníky
    Pro hravé piloty, kteří si poradí i s mírně složitějším ovládáním. Až si jej osvojíte, užijete si přesnějšího ovládání, skvělých letových vlastností a větší variability letu. 4kanálové RC vrtulníky létají:

Nahoru a dolů

Dopředu a dozadu

Rotují kolem své osy vpravo a vlevo

Bokem vpravo a vlevo

  • 6kanálové vrtulníky
    6kanálové dálkově ovládané vrtulníky jsou akrobatické modely určené pro pokročilé piloty. Létají stejnými směry jako 4kanálové vrtulníky. Oproti nim mají ale další dva kanály. Ty slouží například pro aktivaci automatických režimů, jako je návrat domů pomocí GPS, nebo pro rozličné stabilizační letové režimy.

Existují také 7 a více kanálové RC vrtulníky a další letouny. Ty dokáží ovládat například i své přistávací zařízení, multirotorové stabilizační systémy, navigační a přistávací osvětlení, pohyblivé či zatahovací rakety, raketové odpalovače, stěrače čelního skla a další.

Uvnitř, nebo venku?

Budete s nimi létat venku, nebo uvnitř?

To, zda je vrtulník na dálkové ovládání vhodný k létání venku, nebo jen uvnitř budov, se odvíjí především od průměru vrtule.

  • Do 20 cm – takto malé rotory mají mikrovrtulníky, které jsou navržené výhradně pro létání uvnitř, například v dětském pokoji. Venku by neměly potřebnou stabilitu a jejich ovladatelnost by byla značně ztížená.
  • 21–50 cm – vrtulníky s rotory o této velikosti jsou vhodné nejen na létání v interiérech, ale i exteriérech, avšak jen v bezvětří. I mírný vítr by je mohl vychylovat z dráhy letu. Při létání v budovách však pozor na jejich větší velikost.
  • Nad 50 cm – RC vrtulníky s rotory o průměru nad 50 cm jsou stavěné výhradně na létání venku. Velikost vrtule zajistí, že vítr jim nebude činit větší potíže.  
Frekvence ovládání

Typ vysílačky

  • Infračervené vysílačky
    Mají dosah jen kolem 10 metrů a používají se u nejlevnějších RC vrtulníků. Navíc na intenzivní světle, například na přímém slunci, mají problémy s reakcemi. Proto jsou vhodné spíše k použití v interiéru.
  • Rádiové vysílačky s frekvencí 27 / 40 MHz
    Dosah těchto vysílaček činí zhruba 50 až 100 metrů. Jejich nevýhodou je ale vzájemné rušení v případě, že se blízko sebe nachází dva a více modelů s tímto druhem přenosu signálu. Fungují s pevně danou frekvencí a jedna vysílačka tak dokáže ovládat více modelů. Pakliže se vás tedy na jednom místě sejde více modelářů, budete se navzájem rušit.
  • Rádiové vysílačky s frekvencí 2,4 GHz
    Využívají moderní technologie pro přenos signálu s dosahem běžně i více než 100 metrů. Tyto vysílačky jsou velmi spolehlivé a kvalitní. Nedochází u nich k vzájemnému rušení, protože jejich signál se dělí na více kanálů. I když se vás na místě sejde více modelářů, nebudete se vzájemně rušit. Také nemají vysouvací anténu, tudíž nehrozí, že byste ji zlomili.

Jak se naučit létat s RC vrtulníkem?

Létání s dálkově ovládanými vrtulníky není nic složitého. Abyste si mohli začít užívat spoustu zábavy bez bouraček, stačí dodržovat pár jednoduchých pokynů.

  • Vezměte si vrtulník do jedné a vysílačku do druhé ruky.
  • Postupně přidávejte plyn. Za chvíli ucítíte, že vrtulník se již sám udrží ve vzduchu, aniž by spadl.
  • Po tomto nastavení optimální výšky již přidávejte plyn jen velmi jemně, aby vrtulník nezrychloval nebo nezpomaloval příliš razantně.
  • Nastavení výšky důkladně natrénujte, aby se vám ovládání „dostalo do ruky“. Tím si osvojíte naprostou většinu z ovládání vrtulníku.
  • Poté stačí jen občas změnit směr druhou páčkou.

Až toto zvládnete, můžete si zkusit vzlétání a přistávání vrtulníku ze země. Případnému zničení RC vrtulníku v začátcích se vyhnete tím, že budete let nejprve trénovat ve výšce asi jen 1 metr nad zemí. Snažte se létat plynule bez trhavých pohybů. Postupně přidávejte na obtížnosti, vhodné je například kroužení ve tvaru osmičky. Jakmile si budete v létání stále jistější, můžete přidávat složitější manévry, vzdálenost i výšku.

Tip: Chcete svou sbírku rozšířit o jiné hračky na ovládání? Inspiraci najdete v našem článku Jak vybrat RC model.

Slovník pojmů - RC vrtulníky

RTF

RTF (Ready To Fly, připraven k letu) znamená, že dálkově ovládaný vrtulník (nebo letadlo) je již při prvním rozbalení z krabice připraven k použití. Balení obsahuje veškeré příslušenství potřebné pro provoz, tudíž nemusíte dokupovat žádné prvky, součástky apod. Součástí balení však zpravidla nejsou baterie do ovladače.

Gyro

Gyro, celým názevm gyroskop, je u dálkově ovládaných modelů elektronický stabilizační systém používaný zejména u RC vrtulníků. Zabraňuje například nechtěné autorotaci modelu kolem své osy.

Ližiny

Ližiny jsou trámy ve spodní části vrtulníku, které slouží k přistávání.

Další pojmy

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB11