Obnovit stránku

Prodloužili jsme otevírací dobu našich prodejen, ale pokud nemáte cestu kolem, objednávky nad 2 000 Kč stále doručujeme zdarma!

Huawei P20 a P20 Pro (VIDEORECENZE) – Nejlepší fotomobily v testu

Aktualizováno

O novinkách Huawei P20 a P20 Pro se od jejich představení v Paříži mluví na každém kroku. Tématem diskuzí, ale i recenzí, jsou zejména jejich fotoaparáty, které oběma mobilům přiřkly titul nejlepších fotomobilů současnosti. Stranou ale nezůstává ani špičková výbava, odladěnost a design. My jsme se jim nyní ve videorecenzi podívali na zoubek. Jsou jejich fotoaparáty v praxi opravdu tak dobré? A co se nám na nich naopak nelíbilo?

i Od 14. 5. do 24. 6. můžete při nákupu telefonu z řady Huawei P20 ušetřit až 2500 Kč. Více o šrotovném k mobilům Huawei v našem článku.

ČÁSTI ČLÁNKU:

Recenze Huawei P20 a P20 Pro – OBSAH

 1. Huawei P20 a P20 Pro jsou designové stylovky s poctivou konstrukcí
 2. Čtečka otisků prstů vzhledu P20 a P20 Pro lehce ubírá
 3. P20 a P20 Pro mají USB-C, slot na kartu ale chybí
 4. Huawei P20 má LCD, P20 Pro OLED displej
 5. Huawei P20 a P20 Pro mají výkonu na rozdávání
 6. Fotoaparát je zvláště na modelu P20 Pro bezkonkureční
 7. Při focení se dostává ke slovu i umělá inteligence
 8. Výkon a hardware Huawei P20 a P20 Pro
 9. Huawei mohl v P20 a P20 Pro nechat méně předinstalovaných aplikací

Huawei P20 a P20 Pro jsou stylovky s poctivou konstrukcí

Telefony Huawei P20 a P20 Pro zaujmou už na první pohled. Přední stranu shodně okupuje obrovský (5,8 resp. 6,1 palců) displej s výřezem na horní straně a jak je dnes dobrým standardem, obrazovku obklopují úzké okraje. Povedenou zadní stranu pak tvoří sklo v zrcadlové úpravě, a to hned hned v několika barevných odstínech. V ergonomii vítězí o něco menší Huawei P20 s ostřejšími hranami, díky nimž se i lépe drží. Huawei P20 Pro je naopak hezky vyhlazený, až se při držení v menší ruce může ze začátku dostavit mírný diskomfort a pocit nestability. Nejedná se však o nijak zásadní problém a po chvilce si na to lehce zvyknete.

Huawei P20 Huawei P20 Pro

Byť inspiraci iPhonem X nelze popřít, telefonům Huawei P20 a P20 Pro to sluší. Vyniká zejména barva Twilight, příjemné jsou ale i ostatní.

Čtečka otisků prstů P20 a P20 Pro na vzhledu mírně ubírá

Pořád oblíbený typ zabezpečení, čtečka otisků prstů, je tentokrát trochu překvapivě umístěn u obou telefonů v bradě pod displejem. Překvapivě proto, že čtečka jako by do celkového designu nezapadala, zejména vzhledem k výřezu v displeji. Z tohoto důvodu dnes recenzovanou dvojici v naších očích v kráse překonává jejich nejlevnější kolega Huawei P20 Lite, který ji má na zádech. Čtečka u Huawei P20 a P20 Pro je ale velmi praktická a funguje jako malý šikovný touchpad, který dokáže nahradit i softwarová tlačítka systému.

i Huawei P20 Lite – třetí do party
Huawei nedávno představil i odlehčenou verzi dnes probíraných telefonů, Huawei P20 Lite. Je sice z trojice nejlevnější, ale rozhodně není žádným otloukánkem. Nabízí bezrámečkový displej s úhlopříčkou 5,84" s výřezem, čtečku na zádech a mimo jiné i technologii NFC, s jejíž pomocí lze využívat platební službu Android Pay.

Z dalších způsobů zabezpečení využívá dvojice novinek Huawei P20 a P20 Pro rozpoznávání obličeje. To je velmi rychlé (rychlejší než u konkurenčního Samsungu S9+) a například na rozdíl od iPhonu X není nutné během odemykání projíždět prstem po displeji. Po rozpoznání vašeho obličeje se obrazovka sama zpřístupní.

Huawei P20 a P20 Pro mají USB-C, slot na paměťovou kartu ale chybí

Na boční straně telefonů Huawei P20 a P20 Pro se nachází tlačítko pro regulaci hlasitosti, power button a rovněž slot na dvojici SIM karet. Co bychom ale hledali marně, je místo pro paměťovou kartu. V tomto případě si uživatel bude muset vystačit s tím, co v interní paměti nabízí výrobce, tedy 128 GB. Pokud ale nejste extrémně nároční, pravděpodobně vám bude kapacita stačit.

Huawei P20 Pro, zadní strana

Zadní stranu Huawei P20 a P20 Pro pokrývá sklo. Boční rámeček pak tvoří kov.

Spodní strana Huawei P20 (Pro) je vyhrazena reproduktoru, jemuž ke kvalitnímu zvuku pomáhá systém Dolby Atmos. Uprostřed našel místo také USB-C konektor určený pro nabíjení a připojení sluchátek. Vstup pro audio konektor byste na obou telefonech hledali marně. Proto, pokud stále dáváte přednost připojení pomocí 3,5mm jacku, využijte redukci, která je v balení.

Huawei P20 má LCD, P20 Pro OLED displej

Displeje obou variant novinky od Huawei se liší použitým panelem. P20 má „běžné“ LCD, vyší verze P20 Pro dostala do vínku kvalitnější OLED panel. Obraz je v obou případech ostrý a příkladně prokreslený, panely se však lehce liší podáním barev: U Huawei P20 je obraz mírně tmavší, z čehož vyplývá, že barvy na OLED displeji vychází o něco živěji a realističtěji. Má však o něco horší pozorovací úhly. U obou variant shodně platí, že displeje by mohly mít vyšší maximální jas. Za normálních okolností to není problém, na drobné potíže ale můžete narazit na přímém slunci.

Huawei P20 Pro Huawei P20 Pro, zepředu Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro má OLED displej, P20 LCD obrazovku. V praxi rozdíly poznatelné jsou, o zásadní skok se ale nejedná.

Samotný výřez rozděluje horní část displeje Huawei P20 na dvě části. V jedné se ukazuje čas, ve druhé stav baterie a signálu. Některé aplikace vykrojení maskují použitím barevného pruhu, jiné ho jednoduše ignorují. Časem by se ale situace měla zlepšit poté, co vyvojáři své aplikace pro vykrojení přizpůsobí.

Huawei P20 a P20 Pro mají výkonu na rozdávání

Výkonu mají oba telefony tolik, že je do úzkých jen tak nedostanete. V jejich srdci shodně šlape vysoce výkonný procesor HiSilicon Kirin 970, přičemž Huawei P20 má paměť RAM o velikosti 4 GB a P20 Pro dokonce 6 GB. To bohatě stačí k „provozu“ dedikované umělé inteligence (oceníte ji například při focení), operačního systému Android 8.1 Oreo i desítek aplikací spuštěných na pozadí. Telefon se nezasekává a nedochází k neočekávaným pádům či samovolným restartům. Vyladěnost je tedy příkladná.

i Samsung Galaxy S9 – recenze
Huawei P20 a P20 Pro jsou nejvážnějšími konkurenty pro Samsung Galaxy S9. Naše dojmy z několika dní používání se dočtete v recenzi Samsung Galaxy S9. Již nyní se ale rozbíhají spekulace na další generaci korejského top modelu, Samsung Galaxy S10.

Z přímého srovnání lze vedle odlišných fotoaparátů vypozorovat i několik dalších rozdílů. Huawei P20 Pro je nejen o chloupek výkonnější (má 6 GB paměti namísto 4 GB), ale má také větší displej, a tím pádem i rozměry a hmotnost. Má také raději vodu, protože se chlubí voděodolností dle IP67, P20 jen podle IP53. Nezanedbatelný je také cenový rozdíl.

ParametryHuawei P20Huawei P20 Pro
ProcesorHiSilicon Kirin 970HiSilicon Kirin 970
Operační paměť4 GB6 GB
Úložiště128 GB128 GB
Displej a rozlišení5,8" LCD (2 244 × 1 080 px)6,1" OLED (2 244 × 1 080 px)
Zadní fotoaparát12 (f/1,8) + 20 Mpx (f/1,6)20 Mpx (f/1,6) + 40 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx (f/2,4)
Přední fotoaparát24 Mpx24 Mpx
Rozměry149,1 × 70,8 × 7,7 mm155 × 73,9 × 7,8 mm
Hmotnost165 g180 g
Stupeň krytíIP53IP67
Baterie3 400 mAh4 000 mAh
Cena16 990 Kč21 990 Kč

*Ceny platné k 19. 4. 2018

Fotoaparát je zvláště na modelu P20 Pro bezkonkureční   

Bezpochyby hlavním důvodem, proč po Huawei P20 nebo P20 Pro sáhnout, je fotoaparát. Je tak dobrý, že dvojice obsadila první dvě místa v žebříčku nejlepších fotomobilů na webu DXOMark. Výrobce je osadil objektivy od společnosti Leica, v případě P20 v klasickém duálním rozložení, a u P20 Pro najdeme na zadní straně telefonu objektivy dokonce tři. Drobnou výtkou mohou být poměrně výrazně vystouplé čočky fotoaparátu, které si tak říkají o poškrábání. S trochou opatrnosti by to však neměl být zásadnější problém.

Huawei P20 Pro, fotoaparát

Duální telefon dnes už nikoho nepřekvapí. Huawei P20 Pro ale dostal rovnou trojitý fotoaparát. Není jen na okrasu, fotky jsou perfektní, a to i za tmy. To telefonu zajistilo titul krále fotomobilů.

Jen těžko lze na trhu najít kvalitnější zazoomované fotky. Denní fotografie z obou telefonů jsou syté, ostré a bohaté na detaily. Huawei P20 Pro si také poradí s fotkami s rozmazaným pozadím, byť zde je v některých případech již o něco výraznější postprocessing. Nezaostávají ani večerní snímky, v nichž se podařilo prakticky eliminovat digitální šum u vyšších citlivostí. I tyto snímky jsou dokonale prokreslené s výraznějšími a přirozenými barvami, než mohou nabídnout konkureční modely. Ostatně sami se na srovnání snímků podívejte v následujícím videu. V něm jsme Huawei P20 Pro porovnali se smartphony Samsung Galaxy S9+ a iPhone X. I v tomto porovnání je vítěz jasný. Živější barvy ze žádného srovnatelného telefonu nedostanete. Alespoň bez toho, že byste do fotek museli softwarově sahat.

Při focení se dostává ke slovu i umělá inteligence

Umělé inteligenci patří budoucnost a okusit ji můžeme i u telefonů Huawei P20 a P20 Pro. Není zde jen pro parádu, v reálném čase dokáže upravit nastavení fotoaparátu co do jasu, kontrastu a barevnosti. Vždy se tak snaží nabídnout co nejkvalitnější snímky. Oceníte i její schopnost 3D modelování kontur obličeje pro vylepšení selfíček. Ve valné většině případů se chytré algoritmy nemýlí, snímky jsou skutečně kvalitní, byť může mít umělá inteligence tendenci k lehkému přesaturování obrazu. Pokud byste ale měli pocit, že vám do focení přeci jen moc „kecá“, lze ji jednoduše vypnout.

Samozřejmostí je možnost natáčení videa až do rozlišení 4K (při 30 snímcích za vteřinu). Stále běžnější je dnes už i natáčení extrémně zpomalených videí se snímkovací frekvencí 960 snímků za sekundu. Ne, že by běžný uživatel funkci potřeboval často, ale je to zábavná hračička.

Testovaci fotka 1 Testovací fotka 2 Testovací fotka 3

Testovaci fotka 4 Testovací fotka 5 Testovací fotka 6

Testovaci fotka 7 Testovací fotka 5 Testovací fotka 9

Testovaci fotka 13 Testovací fotka 14 Testovací fotka 15

Jak je vidět z testovacích fotografií, fotoaparát P20 Pro si s grácií poradí s různými podmínkami i úkoly.

Nové modely Huawei nabídnou baterii, která zvládne až dva dny používání

V menším Huawei P20 najdeme baterii s kapacitou 3 400 mAh, ve verzi P20 Pro s kapacitou 4 000 mAh. V obou případech je výdrž baterie velmi solidní. V závislosti na intenzitě používání vydrží telefony na jedno nabití jeden a půl až dva dny, což jsou nadprůměrné hodnoty. Nechybí ani rychlonabíjení. Z nuly na padesát procent se dostanete během půl hodiny, takže telefonům dodáte dostatek šťávy i těsně před odchodem z domu.

Huawei P20, P20 Pro, nabíjení

Velká baterie a podpora rychlonabíjení. I to nabídnou telefony Huawei P20 a P20 Pro.

Huawei mohl v P20 a P20 Pro nechat méně předinstalovaných aplikací

P20 a P20 Pro nemají moc chyb, něco by se ale našlo. Příliš nepotěší množství předinstalovaných aplikací v obou telefonech. Uživatel prakticky nikdy nevyužije všechny z nich a potom zbytečně zabírají místo na ploše. Schází nám tedy čistý Android nebo strategie, při níž by měl uživatel možnost nainstalovat si takový software, který skutečně využije. Přesto se však, a to zejména v případě Huawei P20 Pro, jedná o smartphony, které budou v nejbližší době určovat trendy. Huawei tak tímto svým počinem směle vykročilo do první ligy.

Huawei P20

Huawei P20/P20 Pro

Smartphony Huawei

Výtek je v naší recenzi skutečně málo a navíc jsou to drobnosti, s nimiž se dá poměrně rychle vyrovnat. Je to ale tak, novinkám od Huawei, telefonům P20 a P20 Pro lze něco významného vytýkat jen velmi obtížně. V každém případě máme tu čest s absolutní špičkou mezi fotomobily. A za fotoaparátem nijak nezaostává ani to ostatní.

Klady

 • Skvělý fotoaparát
 • Zajímavý zrcadlový vzhled
 • Kvalitní zvuk s Dolby Atmos

Zápory

 • Vystouplé čočky fotoaparátu
 • Někdy příliš akční automatika u fotoaparátu
 • Nižší maximální jas displeje

Je to teprve nedávno, co byl nečekaně představen telefon střední třídy Huawei P20 Lite, a už zde máme další kousek. Přesněji řečeno dva kousky. Jejich jména jsou Huawei P20 a Huawei P20 Pro a míří do nejvyšší ligy. Obě novinky, jejichž představení jsme mohli sledovat živě z nádherné haly v srdci Paříže, sází na svůj fotoaparát. Dvě čočky u Huawei P20 nikoho nepřekvapí, P20 Pro ale přináší trojitý fotoaparát. Jak se umístil v žebříčku nejlepších fotomobilů DxOMark? A v čem všem se od sebe novinky vůbec liší?

Huawei P20 a P20 Pro – OBSAH:

 1. Záznam představení Huawei P20 a P20 Pro v češtině
 2. Huawei P20 a P20 Pro, luxusní design s výřezem a čtečkou otisků prstů vepředu
 3. Minimalistický design zad a široká nabídka barev
 4. Zvýšená odolnost? Jen Huawei P20 Pro
 5. Huawei P20 nabídne dvojitý, P20 Pro dokonce trojitý fotoaparát
 6. Huawei P20 a P20 Pro jsou nejlepší fotomobily současnosti!
 7. Výkon a hardware Huawei P20 a P20 Pro
 8. Srovnání: Huawei P20 vs. P20 Pro. V čem se novinky liší?
 9. Huawei P20 a P20 Pro, cena a dostupnost
 10. Jak si Huawei P20 stojí v zahraničních recenzích
 11. A jak jak dopadly benchmarky nových telefonů?

Záznam představení Huawei P20 a P20 Pro v češtině

Jak probíhalo představení Huawei P20 a Huawei P20 Pro? 

Huawei P20 a P20 Pro, luxusní design s výřezem a čtečkou otisků prstů vepředu

Než se dostaneme k hlavním tahákům dvojice, pojďme se nejprve podívat na jejich vzhled. Ten je tradičně povedený, což opět dokazuje, že Huawei design telefonů umí. Oběma telefonům vévodí 2,5D zahnuté sklo, jež svírá kovový rám na bocích.

Přední strana obou telefonů vypadá poněkud netradičně. Po představení Asus Zenfone 5Z už snad ani nepřekvapí výřez v displeji ve stylu iPhone X, v němž kromě sluchátka našla místo i 24Mpx selfie kamerka. Ve spodním rámečku pod displejem ale najdeme intuitivními gesty vybavenou čtečku otisků prstů, která se takřka u všech konkurentů houfně stěhuje na záda. Výrobci se přesto kolem obrazovky povedlo zachovat tenké rámečky, takže i přes velké panely nebudete mít pocit, že v ruce držíte tablet.

i 14. března byl představen další zástupce řady, Huawei P20 Lite.

Displeje se od sebe u novinek neliší jen úhlopříčkou, ale i výrobní technologií. Huawei P20 obdržel 5,8" LCD, P20 Pro pak 6,1palcovou OLED obrazovku. Dražší verze tedy nabídne panel s živějšími barvami, rozdíl by ale neměl být nijak markantní. Rozlišení 2 244 × 1 080 px a protáhlý poměr stran 18,7 : 9 pak zůstávají pro oba modely stejné.

Huawei P20 Huawei P20 Pro

Huawei P20 a P20 Pro v celé své kráse. Huawei opět dokazuje, že design telefonů je jeho silnou stránkou, byť inspiraci u iPhone X nemůže popřít.

Minimalistický design zad a široká nabídka barev

Zadní strana strana Huawei P20 (Pro) působí čistě, jelikož čočky fotoaparátů, LED diodu i logo výrobce najdeme v jedné přímce na levé straně. Zbytek zad vypadá poněkud prázdně, podle nás to však vůbec není na škodu. Lehce zarazí vystouplé čočky fotoaparátu, které si bohužel trochu řílají o poškrábání.

Huawei P20 Pro, zadní strana

Huawei P20 Pro, ale i P20, vévodí sklo. Přítomen je také kov, který najdeme v bočním rámečku.

A v jakých barvách se bude dvojice prodávat? Huawei P20 v obligátní černé a k tomu v modré a růžové. Huawei P20 Pro si budete moci pořídit v černé, modré a zajímavé zeleno-fialové Twilight verzi. Odstín vypadá netradičně a jsme zvědaví, jak bude vypadat v reálu. 

Zvýšená odolnost? Jen Huawei P20 Pro

Zákazníkům požadujícím zvýšenou odolnost vyhoví jen Huawei P20 Pro. Ten je odolný dle standardu IP67 a bez problémů vydrží déšť, a dokonce i ponoření do vody na 30 minut. Verze P20 již žádný obojživelník není, přesto se základní odolností IP53 obstojí alespoň v dešti.

Huawei P20 nabídne dvojitý, P20 Pro dokonce trojitý fotoaparát

Jedním z hlavních taháků telefonů Huawei P20 a P20 Pro bude fotoaparát, opět vyvinutý ve spolupráci se značkou Leica. P20 dostal dvojici snímačů – primární barevný s rozlišením 12 Mpx a světelností f/1,8 a sekundární černobílý s rozlišením 20 Mpx a světelností f/1,6. Mírným zklamáním je absence optické stabilizace. Vše je v rukou stabilizace elektronické, která se spoléhá na umělou inteligenci.

Poprvé jsme si mohli osahat obě žhavé novinky Huawei P20 a P20 Pro. Podívejte se na naše video. Zkoumali jsme kvalita fotoaparátu i to, zda jsou rozdíly v obou použitých diplejích. A co výřez v horní části obrazovky, neruší?

Zajímavější fotoaparát ale najdeme u Huawei P20 Pro. Ten již nenabízí duální, nýbrž rovnou trojitý fotoaparát. Tvoří jej černobílý snímač s rozlišením 20 Mpx a světelností f/1,6; barevný snímač s rozlišením 40 Mpx a světelností f/1,8 a „teleobjektiv“ s rozlišením 8 Mpx a 3násobným optickým zoomem a světelností f/2,4. To je víc, než má konkurence – takový Samsung Galaxy S9 či iPhone X operuje s „jen“ 2násobným optickým přiblížením.

Huawei P20 Pro, fotoaparát

Duální telefon už dnes má kdekdo. Nyní zde máme trojitý fotoaparát. Dokáže Huawei P20 Pro využít potenciálu? Jaké budou fotky v praxi?

P20 Pro navíc ve spojení s 2× digitálním zoomem nabízí 5× hybridní zoom. Dlužno dodat, že první dvojice snímačů u P20 Pro nepracuje s optickou stabilizací, poslední jmenovaný však ano. Huawei P20 a P20 Pro nově nabízí také funkci superzpomalených videí při rychlosti 960 snímků za sekundu s rozlišením 720p. Podobně na tom je letos v únoru představený Samsung Galaxy S9.

i Jaké jsou naše první dojmy ze Samsung Galaxy S9? Dozvíte se v našem článku.

Huawei P20 a P20 Pro jsou nejlepší fotomobily současnosti!

Zajímavou informaci, která zamíchala pořadím nejlepších fotomobilů na trhu, přinesl samotný výrobce během představení. Tým webu DxOMark totiž dospěl k zajímavým výsledkům, které se 109 body staví Huawei P20 Pro s velkým náskokem na první příčku a P20 se 102 body na druhé místo. Dvojice tak Samsungu Galaxy S9 s 99 body přenechala až bronzovou medaili.

Aktuální pořadí nejlepších fotomobilů je tak následující: 

 1. Huawei P20 Pro – 109 bodů
 2. Huawei P20 – 102 bodů
 3. Samsung Galaxy S9 Plus – 99 bodů
 4. Google Pixel 2 – 98 bodů
 5. Apple iPhone X – 97 bodů

Výkon a hardware Huawei P20 a P20 Pro

Vůbec špatně na tom není ani samotný výkon Huawei P20 a P20 Pro. Obě novinky poběží na operačním systému Android 8.1 Oreo s grafickou nadstavbou EMUI 8.1. Pod jejich povrchem shodně tepe čipset vlastní výroby HiSilicon Kirin 970, obsahující neurální jednotku s umělou inteligencí. Ta se na základě strojového učení z chování uživatele snaží ve správný čas servírovat ty správné funkce. Poslouží ale například i při focení. V reálném čase dokáže aplikovat všemožné filtry na snímanou scénu nebo pozná, co fotíte, a podle toho upraví nastavení parametrů.

Procesor pak v modelu Huawei P20 operuje se 4 GB paměti RAM a v modelu Huawei P20 Pro dokonce se 6 GB. Vnitřní úložiště dosahuje shodné kapacity 128 GB. Kvůli chybějícímu microSD slotu jej však nelze rozšířit paměťovou kartou. Ani jednomu telefonu naopak nechybí slot pro druhou SIM kartu.

Huawei P20, P20 Pro, nabíjení

Telefony Huawei P20 a P20 Pro sice nelze nabíjet bezdrátově, zato rychlonabíjení podporují.

I přes tenkou konstrukci (tloušťka 7,65 mm u P20 a 7,8 mm u P20 Pro) se výrobci podařilo dovnitř vměstnat baterie o kapacitě 3 400 a 4 000 mAh. Baterie podporují rychlonabíjení (až 5 A) realizované přes USB-C. Nepodporují však bezdrátové nabíjení, byť by to díky skleněným zádům bylo technicky možné. Konzervativní zákazníky nepotěší ani absence 3,5mm jacku, takže k poslechu hudby je nutné využít Bluetooth nebo v případě drátového propojení adaptér.

Huawei P20 vs. P20 Pro. V čem se novinky liší?

Byť to tak na první pohled může vypadat, telefony Huawei P20 a P20 Pro se neliší jen velikostí displeje a celkovými rozměry. Rozdíly najdeme také v typu obrazovky, velikosti paměti RAM nebo odolnosti. Nejméně se pak dvojice shoduje ve fotoaparátu. P20 obdržel duální, P20 Pro dokonce trojitý fotoaparát. V čem dalším najdeme rozdíly?

ParametryHuawei P20Huawei P20 Pro
ProcesorHiSilicon Kirin 970HiSilicon Kirin 970
Operační paměť4 GB6 GB
Úložiště128 GB128 GB
Displej a rozlišení5,8" LCD (2 244 × 1 080 px)6,1" OLED (2 244 × 1 080 px)
Zadní fotoaparát12 (f/1,8) + 20 Mpx (f/1,6)20 Mpx (f/1,6) + 40 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx (f/2,4)
Přední fotoaparát24 Mpx24 Mpx
Rozměry149,1 × 70,8 × 7,7 mm155 × 73,9 × 7,8 mm
Hmotnost165 g180 g
Stupeň krytíIP53IP67
Baterie3 400 mAh4 000 mAh
Cena16 990 Kč21 990 Kč

* Ceny platné k 7. 1. 2018

Huawei P20 a P20 Pro, cena a dostupnost

Jistě vás bude zajímat nejen výbava, ale i startovní cena obou modelů. Za kolik se tedy budou prodávat? Huawei P20 za 16 990 Kč, Huawei P20 Pro za 21 990 Kč. Konkurenceschopnou cenovku tedy má zejména první jmenovaný model. Huawei P20 Pro však boduje trojitým fotoaparátem, který zatím nemůže nabídnout žádný z konkurentů. První zájemci, rekrutující se zejména z řad fanoušků focení, se na levnější model mohou těšit 5. dubna, na dražší verzi Pro 16. dubna.

Jak si novinky od Huawei stojí v zahraničních recenzích?

Na zahraničních odborných serverech už najdeme první recenze smarphonů Huawei P20 a P20 Pro. Zatím se většinou jedná o rychlé testy základních funkcí. Je však třeba podotknout, že se autoři textů soustřeďují spíše na vyšší model Huawei P20 Pro. Jak novinky v recenzích obstály? 

Server ExpertRewies se ve své recenzi Huawei P20 Pro pozastavuje nad neobvyklým rozložením jeho trojice čoček fotoaparátů. Netradiční rozložení – a přidání třetí čočky – je podle recenzentů sice neobvyklé, zato velmi funkční a schopné si poradit se scénou, jejíž světelnost je na hranici pouhého jednoho luxu. Podle serveru je to rozhodně zajímavá volba pro mobilní fotografy. Fotoaparát zvládá nahrávání zpomalených slow-motion videí, nemá ale automatickou detekci, kdy má začínat nahrávat v tomto režimu. Je tak na uživateli, aby přesně vystihl ten správný okamžik. Celkově se však podle recenzenta jedná o „vyjímečný smartphone” a chválí nejen čerstvý vzhled, ale také výrazný pokrok v hardwarovém vybavení telefonu.

Slabinami telefonu Huawei P20 Pro jsou podle webu  Techradar.com nepřítomnost bezdrátového nabíjení a také fakt, že se výrobce zbavil klasického sluchátkového konektoru jack 3,5 milimetru. Jedinou možností je připojení pomocí USB-C konektoru. Web na druhou stranu velmi chválí celkový design telefonu, smartphone působí moderně a svěže. „Bezpochyby se jedná o nejhezčí a nejlépe postavený telefon, jaký kdy Huawei vyrobil,” nechal se slyšet James Peckhan, autor recenze.

Huawei P20

Androidpit.com mluví o novice od Huawei P20 Pro jako o „trojokém monstru” a shodují se s recenzemi předcházejícími: Huawei P20 Pro je skvěle postavený telefon, kterému se jen máloco dá vytknout, v případě fotoaparátu se nebojí dokonce hovořit o „budoucnosti fotografie.” Na druhou stranu je podle autorů recenze srovnatelný s dalšími zástupci kategorie těch nejluxusnějších smartphonů, nejnovějších iPhonů či Samsung Galaxy S9.

Adrian Weckler z webu Technology Rewievs svůj text opatřil výmluvným titulkem: „Vypadá to, že Huawei P20 Pro si protlačí svou cestu na jeviště nejlepších smartphonů”. I pro něj hlavním objektem zájmu fotoaparát a jeho schopnosti doplněné použitím umělé inteligence. Kvalita snímků je vesměs dobrá, některé ale působí přehnaně upraveným dojmem. Ale podle Wecklera je to otázka uživatelova citu. Těžko prý telefonu cokoliv vyčítat – provedení, výdrž baterie, optimalizace systému – vše je na maximální možné úrovni. Přesto si však najde jednu věc – ano, opět je to chybějící vstup pro klasická sluchátka.

A jak dopadly první benchamarky nového telefonu Huawei P20?

I když je nový telefon od Huawei k dispozici sotva pár dnů, nadšenci už jej stačili ohodnotit v rámci benchmarků. Také zde platí, že se soustředili spíše na model s označením Pro. Jak telefon dopadl? Výsledky shrnuli na webu GSMArena: Telefon Huawei P20 se svými výsledky v benchmarcích usazuje do spodní části startovního pole. Je třeba ale pamatovat, že novinka byla porovnána s takovými přístroji, jako je Samsung Galaxy S9+ a jeho varianta bez + na konci. Právě vlajkové lodě společnosti Samsung se vyskytují na čelních pozicích ve všech sledovaných benchmarcích. Konkurecí je jim snad jen Sony Xperia XZ2 (na první místo jí dává benchamark AnTuTu 7 - P20 je 6. - nebo Benchmark OS 2.0 - pro P20 zbylo opět 6. místo).

Huawei P20 barvy

Všechny srovnávané přístroje jsou vybaveny nejnovějšími čipy od Exynos, Qualcomm and HiSilicon. Ačkoliv Huawei P20 (Pro) na další nejlepší telefony současnosti mírně ztrácí, je třeba pamatovat, že v době, kdy půjde novinka oficiálně na trh, bude software v telefonu lépe optimalizovaný. Lze proto očekávat, že pořadí se ještě může změnit. Jako vždy ovšem platí, že benchmarking je jedna věc a skutečná praxe věc druhá. 

Huawei P20 Lite (RECENZE)

Veletrh MWC vždycky znamená záplavu nových telefonů. Zatímco se pozornost upíná k vlajkovým lodím, super smartphonům a bombastickým flagship-killerům, běžné zákazníky zajímá spíš střední třída, která mívá nejlepší poměr výkonu a ceny. Do ní patří i Huawei P20 Lite, který jsme nemohli v našich testech vynechat.

Huawei P20 Lite (RECENZE) – OBSAH:

 1. Parametry s cena
 2. Balení a příslušenství
 3. Vzhled a konstrukce
 4. Displej
 5. Výkon
 6. Výdrž baterie
 7. Operační systém a software
 8. Fotoaparát
 9. Hodnocení

Parametry a cena Huawei P20 Lite

Už na první pohled je telefon Huawei P20 Lite zástupcem stylových telefonů. Tenké rámečky přerušené jen vykrojením (tzv. notch), plochý profil, duální fotoaparát, povrch ze skla… Ambice má Huawei s tímto telefonem nemalé: vytvořit telefon urozeného původu pro masy. Musíme uznat, že dle technických specifikací a našich zkušeností se to P20 Lite podaří.

ParametryHuawei P20 LiteHuawei P10 LiteHuawei P9 Lite (2017)
ProcesorHiSilicon Kirin 659
(4× 2,36 + 4× 1,7 GHz)
HiSilicon Kirin 658
(4× 2,1 + 4× 1,7 GHz)
HiSilicon Kirin 655
(4× 2,1 + 4× 1,7 GHz)
Operační paměť a úložiště4/64 GB
+ microSD
3/32 GB
+ microSD
3/16 GB
+ microSD
DisplejIPS 5,84“ FullHD+
(2 280 × 1 080 px)
IPS 5,2" FullHD
(1 920 × 1 080 px)
IPS 5,2" FullHD
(1 920 × 1 080 px)
Fotoaparáty16 Mpx + 16 Mpx12 Mpx + 8 Mpx12 Mpx + 8 Mpx
Duální fotoaparát
Rozměry a hmotnost148,6 × 71,2 × 7,4 mm
145 g
146,5 × 72 × 7,2 mm
146 g
147,2 × 72,9 × 7,6 mm
147 g
Baterie3 000 mAh3 000 mAh3 000 mAh
Operační systémAndroid 8.0 (Oreo)Android 7.0 (Nougat)Android 7.0 (Nougat)
Cena8 999 Kč5 999 Kč4 499 Kč
* Ceny k 22. 3. 2018

Balení a příslušenství Huawei P20 Lite: Nutné minimum

Není jednoduché naplnit přání všech. Kdo čeká kožené pouzdro a tvrzené sklo na displej, bude zklamán. Huawei ale nepatří ani mezi minimalisty, kteří do krabičky vloží jen nabíječku. V případě P20 Lite je rozdělená na datový kabel USB-C a samotný adaptér. V balení kromě telefonu navíc objevíte i jednoduchá pecková sluchátka s mikrofonem a sponku na vyjmutí SIM karty. Zkrátka praktický základ, ale nic navíc.

Smartphony Huawei P20 Lite
Smartphone P20 Lite je na výběr ve třech variantách. Vedle černé verze je k dispozici v modrém a růžovém provedení.

Zpracování a ergonomie Huawei P20 Lite: Malý a velký zároveň

Jen velmi těžko se odhaduje, do jaké cenové třídy Huawei P20 Lite může patřit. I přes poměrně velký displej ho můžete zařadit mezi kompaktní telefony, vykousnutí ho zapíše mezi módní stylovky a skleněná záda připomínají slavný iPhone. Až detailní pohled odtajní plastové boky – jediný prvek, který dokazuje, že Lite nepatří mezi absolutní špičku.

U značky Huawei jsme si zvykli na perfektní zpracování a ani tento model získanou pověst neohrozí. Mobil můžete ohýbat, kroutit a promačkávat, ale nevydá ani hlásku. Dřív tuto kvalitu zajišťovala unibody konstrukce, Huawei P20 Lite spoléhá spíše na vnitřní kovový rám. Bohužel ho můžeme jen tušit, protože telefon nelze otevřít ani kvůli výměně baterie.

I z ergonomického hlediska je tento smartphone povedený. Na navigační tlačítka lehce dosáhnete jednou rukou, protože je Huawei umisťuje blíže k sobě, než je u čistého Androidu běžné. Ani s bočními tlačítky nebudete mít starosti, palec dosáhne na vypínání po pravé straně hravě. Ani výše položená kolébka hlasitosti z dosahu neuteče.

P20 Lite P20 Lite
Boky telefonu jsou z plastu. I přesto je konstrukce modelu P20 Lite velmi pevná a precizně zpracovaná. Povedené je i umístění tlačítek, na která dobře dosáhnete.

Reproduktor z telefonu hraje jediný, a to na spodní straně. Projev nevybočuje z průměru v dobrém i zlém: na hudbu stačí jen nenáročným posluchačům, ale audioknížku na dobrou noc přečte s libozvučným přednesem.

Huawei patří mezi telefony, které umisťují datový a napájecí konektor na stejnou stranu jako sluchátkový port. Jsme rádi, že 3,5mm jack znovu dostal příležitost obhájit důvody své existence. Na tenkém profilu zařízení se nijak negativně nepodepsal a využívali jsme ho denně. S trochu delší periodou jsme pak nabíjeli prostřednictvím USB-C konektoru. SIM karta se vkládá v kombinaci s druhou SIMkou nebo paměťovou kartou do hybridního slotu, který však bez nástroje neotevřete, jako na Xperiích od Sony.

Originálně pojal Huawei P20 Lite vzhled zadní strany. Dobře přístupná čtečka otisků prstů (jde ji naprogramovat na spoušť fotoaparátu, ztišení budíku, posouvání galerie) nepřekvapí, ale otočení celé plochy o 90° se často nevidí: logo výrobce je zarovnané s delší stranou, stejně jako oba objektivy fotoaparátu. Těžko uvěříte, že taková maličkost pomáhá Huawei vystoupit z davu, ale zabírá to. Škoda jen, že je povrch tak náchylný na otisky prstů, lepší oleofobní vrstva by prospěla.

P20 Lite P20 Lite
Čtečka na zádech telefonu Huawei P20 Lite je snadno přístupná. Rozvržení zadní strany pojalo Huawei originálně a novému telefonu sluší. Lesklý povrch je však náchylný na doteky.

Displej Huawei P20 Lite: Notch nevadí, ani nepomáhá

Obrazovka je to, co budete na mobilu vnímat nejčastěji. Shrnout by se dala do slov: poměr stran 18 : 9, rozlišení Full HD a notch neboli vykrojení displeje.

Pro nás byl Huawei P20 Lite první zkušeností s vykousnutou obrazovkou. Je modul se sluchátkem, selfie kamerou a senzory jen nesmyslným kopírováním iPhonu X, nebo se jedná o praktický způsob, jak ušetřit místo? Diskuze na toto téma se vedou po celém internetu.

P20 Lite P20 Lite
Huawei zaujal nápadem napodobit u P20 Lite ikonický design konkurenčních telefonů. Většina aplikací však s vykrojeným displejem neumí pracovat a přebytečnou plochu zatmaví.

V praxi se však ukázalo, že situace není zdaleka tak dramatická. Většina aplikací je navržená na displeje 16 : 9, takže stačí vykrojení schovat do černého proužku a je po starostech. OLED panel by v takovém případě zamaskoval notch ještě lépe než použitý typ IPS, ale rozdíly v podání černé postřehnete jen v naprosté tmě.

Informační proužek rozdělený vykrojením tak vnímáte jen v základním prostředí telefonu, kdy se v něm zobrazují ikony notifikací, čas, nabití telefonu a podobné údaje. Přínos celá módní záležitost nemá, ale nepřišli jsme ani na žádná negativa, protože se dostalo i na stavovou diodu.

Samotná obrazovka smartphonu Huawei P20 Lite pak má široký rozsah jasu na den i noc a skvělé podání barev, nic vám ale nebrání si nastavit barvy teplejší či studenější. Praktickou maličkostí pak je filtr modrého světla, který se schovává pod názvem Komfortní čtení. Tento režim můžete aktivovat z notifikační roletky, daleko víc se nám však osvědčilo jeho automatické zapnutí ve stanoveném čase.

P20 Lite P20 Lite
Díky dobrému jasu displej obstojí i na denním světle. Praktická je snaha ulevit očím filtrem modrého světla.

Rozlišení jsme si nechali na konec. Telefon sice v továrně dostal displej s matricí 2 280 × 1 080 bodů, ale v základním nastavení se přepíná automaticky i na nižší rozlišení HD+, kdy ukazuje jen 1 520 × 720 pixelů. Dokud však do patřičného menu nevstoupíte, ani si nevšimnete, že se rozlišení za běhu mění. Za nás tedy palec nahoru! Snad jen při použití pro virtuální realitu nebude výsledná jemnost 433 ppi stačit.

Výkon Huawei P20 Lite: Nevěřte benchmarkům

Pro většinu nově prezentovaných smartphonů platí, že s přehledem zvládají všechno, co na Google Play najdete a nainstalujete. Jistě, nejdražší telefony ty samé úkony obstarají rychleji, ale běžný uživatel si rozdílů ani nevšimne.

Proto jsme nejprve otestovali Huawei P20 Lite v benchmarku Antutu, abychom mohli teoretické poznatky konfrontovat s praxí.

Výsledky benchmarku Antutu

 • Skóre celkem: 87 931
 • CPU: 41 420
 • GPU: 13 232
 • UX: 23 936
 • Paměti: 9 343

Změřená čísla benchmark doplňuje informací o pozici telefonu v celém žebříčku. Z výsledků vychází, že Huawei P20 Lite je na tom lépe, než 30 % ostatních telefonů. Což není zrovna lákavý výsledek.

Smartphon Huawei P20 Lite
Na pohled působivý telefon zaujme i výkonem. Navzdory podprůměrným výsledkům testů se v praxi P20 Lite ukázal jako silný smartphone.

Během testování se nám však potvrdilo, že hodnoty ze syntetických testů je nutno brát s obrovskou rezervou. Neřeknou vám totiž nic o tom, že je Huawei P20 Lite skvěle optimalizovaný. Že multitasking je díky 4 GB RAM bleskurychlý a Android z paměti vyloví během půl vteřiny i aplikace, které jste používali včera. Neřeknou ani slovo o tom, že telefon hravě rozběhal i náročné 3D hry s efekty, jako je Legacy of Discord, aniž by se citelně zahřál.

V podstatě jsme se dopracovali ve výsledku, kdy Antutu prezentuje telefon jako podprůměrný, realita však ukázala, že současným požadavkům vyhoví s rezervou.

Použitý procesor HiSilicon Kirin 659 je drobnou aktualizací modelu 658, se kterým sdílí architekturu Cortex-A53. Došlo k mírnému nárůstu frekvencí rychlejší čtveřice jader na výsledných 2,36 GHz, úsporný cluster pak používá shodných 1,7 GHz. Ale bohatě to stačí.

Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite
Výkon telefonu Huawei P20 Lite je lepší, než by se mohlo z testu Antutu zdát. Procesor Kirin 659 si poradil s náročnými úkoly.

Nejen procesorem živ jest mobil, bez pamětí by nefungoval. I v tomto ohledu je Huawei P20 Lite moderní. 32 GB už stačí jen skromnějším a tenhle smartphone je určen i pro pokročilé uživatele. Paměťový modul proto pojme 64 GB dat, ze kterých si 10 GB zabral operační systém. Zbytek čeká na vaše fotky, hudbu, filmy a aplikace. Kdyby ani to nestačilo, stačí vyndat druhou SIM kartu a nahradit ji paměťovou kartou MicroSDXC.

Výdrž baterie Huawei P20 Lite: Jeden den a rychlé nabíjení

Telefon živí Li-pol akumulátor o kapacitě 3 000 mAh. Nižší, nebo spíš průměrná velikost je patrně důsledkem touhy po štíhlém pase. Přesto s ní Huawei nakládá zodpovědně, aniž by obtěžoval. Jestli si vzpomínáte na starší zařízení Huawei, vzpomenete si, že na aplikace konzumující energii upozorňoval každou chvíli.

I P20 Lite se ozve, ale formou, která neruší – varuje jen před největšími žrouty. Drobné ujídače pak najdete až v menu věnovaném baterii a jejímu šetření. V něm naleznete dvě úrovně úsporného režimu, doporučení k prodloužení výdrže a pozoruhodnou sekci nazvanou Spuštění.

Smartphon Huawei P20 Lite
Kapacita baterie nového telefonu nepatří mezi nejvyšší, ale Huawei P20 Lite umí s energií rozumně nakládat.

Android si operační paměť spravuje podle svých potřeb, není nutné do ní zasahovat. Vývojáři aplikací toho však někdy zneužívají a nutí své aplikace spouštět se na pozadí. V tu chvíli přijde Spuštění na řadu: umožní zvolit, zda se provoz aplikace bude řídit požadavky programátorů, nebo vaším přáním. Pokud zvolíte druhou variantu, můžete aplikaci zakázat, aby se spouštěla na pozadí nebo při startu telefonu.

Ještě větší radost nám udělalo rychlé nabíjení přes USB-C. Na dodávaném adaptéru je napsáno Quick charge jako důkaz, že se tato populární technologie přesouvá i do nižších tříd. A skutečně, v aplikaci Ampere jsme naměřili vstupní proud cca 1 900 mAh, což značí, že telefon se nabije za hodinku.

Operační systém a software Huawei P20 Lite

Android je pověstný svou otevřeností. Spoustu jeho vlastností funkčních i estetických můžete upravit. Vyměníte obrázek na pozadí, přeskládáte si rychlé přepínače v notifikační roletce, nastavíte si jako zvonění vlastní MP3… Někdo ale potřebuje jít dál. EMUI rozšiřující Android 8.0 Oreo to umožní, součástí systému jsou totiž grafická témata. Bohužel výběr je ve verzi nástavby 8.0.0 omezený, dá se však očekávat, že se nabídka rozšíří.

Podobně jako mnohé čínské modely, i telefony Huawei preferují rovnání ikon aplikací na pracovní obrazovky, bez odděleného seznamu. Pokud nainstalujete desítky appek, využijete jejich řazení do složek a upozornění tečkou na nové události.

Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite
V prostředí Androidu čekají pestré možnosti úprav a přizpůsobení, vše rozšiřuje ještě nadstavba EMUI.

Huawei do telefonu připravil i vlastní zásobu aplikací. Systém umožňuje zbavit se bloatware rychle a bez následků. U některých zástupců by to však byla škoda. Huawei vám totiž může monitorovat zdraví, usnadní zálohování dat, v sestavě jsou i praktické maličkosti jako zrcátko, multimediální přehrávač nebo počasí.

Zvláštní pozornost si zaslouží Správce telefonu. U modelu Huawei P20 Lite v sobě kombinuje nástroj na uvolnění paměti od starých fotografií či nepoužívaných aplikací, firewall pro úsporu dat, blacklist pro hovory a SMS, antivirus od Avastu a DropZone pro správu vyskakovacích oken.

Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite
Správa telefonu je povedená, přehledně nabídne řadu možností, jak v Huawei P20 Lite udržet pořádek, uspořit data nebo udržet na uzdě vyskakovací okna.

Bezpečnost posiluje i možnost doplnit zámek otiskem prstu nasnímaným obličejem. Zamknout tak lze nejen telefon jako takový, ale i jednotlivé aplikace. Pokud by ani to nestačilo, lze prostor rozdělit mezi dva tzv. PrivateSpaces, kdy se do jednoho profilu můžete přihlašovat vy sami, do druhého třeba děti.

Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite
V řadě nastavení nechybí široké využití pro čtečku otisků prstů. Huawei P20 Lite je ale možné odemknout i podle tváře.

Fotoaparát Huawei P20 Lite

Moderní fotoaparát už dávno nekončí s jedním režimem pro snímky a druhým pro video. S rozmachem augmentované reality, nálepek, umělých inteligencí a filtrů se z kamery stalo centrum multimédií i sociálních sítí. Pokud si na takové legrácky potrpíte, budete Huawei P20 Lite milovat. Aplikace už ve výchozím stavu slučuje asi všechny funkce, které od fotoaparátu můžete chtít.

Fotoaparáty smartphonů Huawei P20 Lite
Jako jediný ze série P20 nedostal P20 Lite optiku značky Leica. Nadšení fotografové ale budou s duálním foťákem přesto spokojení, nabídne řadu režimů a funkcí.

Nespoléhá jen na 16Mpx snímky (4 608 × 3 456 px) z obou stran nebo FullHD video. Základem je pořád klasický režim focení a natáčení, kdy stačí mířit a mačkat spoušť. Pomoci vám může několik stylů mřížek pro lepší kompozice, detekce úsměvů nebo pohyblivých objektů či spoušť ovládaná hlasem. Telefon dělá všechno pro to, abyste se nemuseli o nic starat.

Protipólem je manuální režim nazvaný Foto Pro. V něm přijde ke slovu volba ISO, vyvážení bílé, délka závěrky, několik způsobů určení zaostřovacích bodů nebo úprava teploty barev. Stejné funkce přitom můžete využít i pro natáčení filmů.

Fotoaparátu u Huawei P20 Lite samozřejmě nechybí ani časosběrné snímky, slow-motion videa (čtyřnásobné zpomalení, VGA rozlišení, 120 fps) i mód malování světlem. Populárním režimem bude i Objektiv AR, zvlášť pokud chcete s celým internetem sdílet svá selfíčka s kočičíma ušima, mašlí na hlavě nebo před kresleným Big Benem. Foodies určitě ocení instalovatelný režim na focení jídla, kancelářské krysy zase využijí skener dokumentů.

Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite  Rozhraní modelu P20 Lite
Fotoaparát modelu Huawei P20 Lite má celou řadu režimů a dalších nastavení. Bohatá nabídka funkcí je však přehledná a dobře se s ní pracuje.

Předchozích pár odstavců může budit dojem, že celý fotoaparát dopadl jako dort od pejska a kočičky. Omyl! Všechno je přehledně strukturované a seřazené: režimy přepínáte vytažením menu z levé strany, parametry vysunete z boku protějšího. Nikde se nic neplete a ani pokročilé funkce telefon nezpomalují.

Jistě vás bude zajímat i kvalita snímků. S ní už to tak slavné není. Nebojte se ale, Huawei u své novinky finiš nevypustil. P20 Lite dokáže zabodovat, pokud se zaměříte na detaily. V nich telefon využívá sekundární objektiv pro rozostření pozadí, velmi pěkně je vidět, na které místo se optika zaostřila. I barevné podání je věrné.

Jedinou skvrnkou na kráse je expozice. Jsou snímky, kde si Huawei P20 Lite vystačí s automatikou a ani ruční úpravou byste se lepších výsledků nedobrali. Občas ale z nepochopitelných důvodů scénu přeexponuje, nebo naopak nepřirozeně ztlumí. Focení s tímto smartphonem chce trochu tréninku, rozhodně však nemusíte studovat návody přiložené k zrcadlovkám.

Galerie testovacích snímků

Ukázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 LiteUkázkové fotografie z telefonu P20 Lite

Hodnocení a srovnání Huawei P20 Lite s konkurencí

Dáte na první dojem? Huawei P20 Lite budete při prvním podržení skepticky prohlížet a hledat, v čem je tak revoluční. Námahu vám ušetříme: v ničem. O uznání usiluje hlavně kombinací funkcí a technologií, které se vám budou hodit v běžném životě, rámečky a ukousnutý displej jsou jen pozlátko.

Chcete platit bezkontaktně? Není problém, NFC telefonu nechybí. Chcete fotit a přispívat na Facebook? Už v základním nastavení má P20 Lite všechno, co budete potřebovat. Baví vás hry? Navzdory benchmarkům vás čeká kvalitní zábava. Chcete fotit? Ani tady se Huawei P20 Lite neztratí. A cena? Velmi slušná!

Má to jedno jediné úskalí: konkurence je v této třídě mnoho. Velmi podobné parametry má na příklad Honor 7X. Jen snížíte cenu, odeberete notch, snížíte rozlišení přední kamery, malinko zvýšíte kapacitu baterie… Oba modely jsou si velmi podobné a vybírat budete hlavně očima. Konkurence v podobě Huawei Mate 10 Lite je ještě blíž, tentokrát se nešetřilo ani na rozlišení selfie fotoaparátu.

Pokud byste však chtěli hledat u jiných značek, výběr prořídne. Že by Samsung Galaxy A5? Kromě zvučného jména nemá co nabídnout. Sony Xperia XA1 Ultra ve stejné cenové hladině díky obřímu displeji zase není přímý konkurent. Jedno želízko v ohni jsme ale nakonec objevili: Lenovo Moto Z. Nemá sice podporu pro dvě SIM karty, zato sil má na rozdávání, QHD displej je očividné plus a pokud se nebráníte vyměnit kapacitu akumulátoru za Moto Mods, můžete vyrazit do obchodu.

Huawei P20 Lite

Huawei P20 Lite

Mobilní telefony

Huawei P20 Lite se tváří, že je jen převlečeným modelem Mate 10 Lite. Rámečky se zúžily, přibylo vykousnutí displeje, ale všechny vlastnosti, kvůli kterým jsou tyto modely oblíbené, zůstaly. Umí to samé, co starší kolega a stejně poctivě to i dělá.

V jednom zařízení zkrátka získáte pomocníka, který vám bude sloužit minimálně tři roky. Jeho koupí objevíte, že hardware současných mobilů překonává potřeby a nemusíte zaplatit za flagship, abyste dostali všechno, co byste mohli potřebovat.

Klady

 • Luxusní design
 • Povedená správa aplikací na pozadí
 • USB-C s rychlým nabíjením

Zápory

 • Chybí odolnost proti vodě
 • Raději máme čistý Android

Huawei P20 a P20 Lite (PREVIEW)

Na konci března přijde Huawei P20, verzi Lite již známe

Dlouho očekávaný top smartphone čínské značky Huawei, model pojmenovaný Huawei P20, se ukáže světu 27. března 2018 v Paříži. Špičkový telefon, kterého jsme se nedočkali na veletrhu MWC 2018 v Barceloně, by měl přinést tři fotoaparáty, vlastní procesor Kirin a možná i pokrok v umělé inteligenci. Přijde ve třech verzích a první z nich, P20 Lite, odkrývá parametry ještě před oficiálním představením. Co všechno o chystaných telefonech víme?

i První pohled na Huawei P20 Lite - 15. 03. 2018 Očekávanou těžkou váhu střední třídy smartphonů, Huawei P20 Lite, jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži. Podívejte se, jak tato odlehčená verze Huawei P20 fotí nebo jak se popasuje s náročnými hrami. V kapitole Srovnání Huawei P20 a P10 se dočtete, jak si první kousek nové generace telefonů Huawei stojí proti předchůdci P10 Lite.

Huawei P20 (Lite) – OBSAH:

 1. Huawei P20 nebo Huawei P11?
 2. Výkon Huawei P20 zajistí procesor Kirin
 3. Huawei P20 bude ve třech verzích s dlouhými displeji
 4. Huawei se inspiruje designem iPhonu X
 5. Huawei P20 slibuje tři fotoaparáty a neuvěřitelné rozlišení
 6. Známe parametry modelu Huawei P20 Lite
 7. Cena modelu Huawei P20 Lite překvapila
 8. Srovnání řad Huawei P20 a P10
 9. Další skvělý fotomobil a posun v AI?

Huawei P20, nebo Huawei P11?  

Dlouho dobu panovaly dohady o pojmenování nových modelů. O chystaném exkluzivním telefonu značky Huawei se mluvilo jak pod označením Huawei P20, tak pod názvem Huawei P11, který by odkazoval k sérii modelů P10 a P9. Aktuálně je ale již téměř jisté, že nástupci úspěšných řad ponesou jména Huawei P20, P20 Pro a P20 Lite.

Výkon Huawei P20 zajistí procesor Kirin

Stejně jako u modelu Huawei P10, i u novinky Huawei P20 by měl výrobce vsadit na vlastní procesor Kirin 970. Ten patří mezi nejvýkonnější mobilní procesory současnosti, zároveň podporuje práci s umělou inteligencí a strojové učení. Právě na pokrok v této oblasti Huawei láká na pozvánce do Paříže. Spekuluje se i o novějším procesoru Kirin 975 pro některou z verzí telefonu, naopak verze P20 Lite přijde s čipem Kirin 659. Operační paměti by mohl mít smartphone P20 v nejvyšších verzích až 6 GB.

Procesor Kirin 970

Srdcem některých verzí telefonu Huawei P20 má být inovativní procesor Kirin 970, který podporuje umělou inteligenci a strojové učení. Mezi spekulacemi se objevily zmínky i o novějším typu Kirin 975, který by mohla dostat nejsilnější ze tří verzí telefonu P20.

Huawei P20 bude ve třech verzích s dlouhými displeji

Novinka se ukáže ve třech verzích. Vybírat si budeme mezi Huawei P20 Lite, Huawei P20 a Huawei P20 Pro. Příliš se toho neví o velikostech větších modelů. Podle spekulací by největší verze mohla dosáhnout na 6" displej. Z útržků informací je možné vyčíst zvěsti o rozlišení Full HD+, které by naznačovalo protáhlejší displej s méně tradičním poměrem stran 18,7 : 9. U verze Huawei P20 Lite půjde o 5,84" s poměrem 19 : 9.

Huawei se inspiruje designem iPhonu X

Pokochat se můžeme uniklými obrázky chystaných telefonů Huawei P20. Huawei se podle nejnovějších snímků inspirovalo smartphonem iPhone X, po stranách zaoblené telefony nejspíš budou mít velmi podobný výřez nad displejem. Všechny tři verze mají minimální rámečky, a i když jsou si na pohled podobné, výbavou by se měly v mnohém lišit.

Huawei P20 Plus Huawei P20 Lite

Bezrámečkové telefony Huawei P20 se budou ve svých třech verzích lišit umístěním některých prvků. Modely P20 a P20 Pro by měly mít čtečku otisků v tlačítku pod displejem, tři fotoaparáty vidíme jen u větší verze P20 Pro.

Dohady o trojici snímačů by se měly vyplnit u modelu Huawei P20 Pro, u nejvyšší varianty chystaného telefonu. V klasické verzi Huawei P20 by měly být navzdory očekávání pouze dva fotoaparáty. Oba telefony podle všeho dostanou hardwarové tlačítko pod displejem – dá se očekávat, že s integrovanou čtečkou otisků. Model P20 Lite bude klasičtější, se čtečkou otisků tradičně na zádech. Záda telefonu budou ze skla a svezou se na oblíbené vlně lesklých telefonů.

Huawei P20 Lite Huawei P20 Lite

Nejdostupnější verze, Huawei P20 Lite, se od ostatních liší čtečkou na zádech. Dostane protáhlý displej a lesklý povrch.

Huawei P20 slibuje tři fotoaparáty a neuvěřitelné rozlišení

Dva větší modely Huawei P20 a Huawei P20 Pro měly podle prvních domněnek přijít s trojicí snímačů na zadní straně. To se nakonec nejspíš vyplní jen u modelu P20 Pro. Huawei na fotoaparátech opět spolupracuje se značkou Leica. Jen těžko uvěřitelně zní jejich parametry. P20 má údajně zvládat fotografie v rozlišení 40 Mpx, z trojice foťáků chce Huawei vykouzlit až 5× hybridní zoom. Přední selfie kamera má mít rozlišení 24 Mpx.

P20 a fotoaparát

Huawei P20 nabídne neuvěřitelné rozlišení 40 Mpx. Fotoaparát vzniká opět ve spolupráci se společností Leica.

Známe parametry modelu Huawei P20 Lite

Ještě před vydáním se světu ukázal nejnižší model celé série, působivý smartphone Huawei P20 Lite. Na trh vstoupí ve třech barevných variantách, černé, modré a růžové. Lesklý telefon se skleněnými zády potvrdil očekávaný displej 5,84", do výbavy dostane duální fotoaparát s rozlišením 16 Mpx, stejné rozlišení bude mít i přední kamera.

Výkonem i výbavou Huawei P20 Lite spadá do střední třídy. Srdcem telefonu bude osmijádrový procesor Kirin 659 s 4 GB operační paměti, mohl by tedy zaujmout i zájemce o výkonné smartphony vhodné pro náročné hry. Slušné je interní úložiště s 64 GB prostoru. Baterie s kapacitou 3 000 mAh podporuje rychlé nabíjení, a to skrze konektor USB-C. Operační systém dostal P20 Lite nejnovější, tedy Android 8.0 Oreo.

Huawei P20 Lite

Tři barvy skleněných zad telefonu Huawei P20 Lite. Výrobce schoval barevné varianty pod poetická přízviska Midnight Black, Sakura Pink a Klein Blue. Modrá varianta odkazuje na umělce Yvese Kleina, který si podobnou barvu nechal patentovat.

Cena modelu Huawei P20 Lite překvapila

Smartphone bude dostupný od 1. dubna a cenou by mohl udělat konkurenci nejednu vrásku. Velmi slušně vybavený Huawei P20 Lite se totiž bude prodávat za příjemných 8 990 Kč. Blíže se na novinku podíváme již brzy v podrobné recenzi Huawei P20 Lite.

Srovnání: Huawei P20 vs. Huawei P10

Pod označením Huawei P20 přijdou nástupci oblíbené řady P10. Ta si získala věhlas výborným výkonem, kvalitními fotoaparáty, pochvalu sklidila za kvalitu displeje a líbil se i design – v naší recenzi P10 získal celých 92 %. S minulou generací můžeme jako první srovnat model Huawei P20 Lite.

parametryHuawei P10Huawei P10 PlusHuawei P10 LiteHuawei P20 Lite
displej5,1"
(1 920 × 1 080 px)
5,5"
(2 560 × 1 440 px)
5,2"
(1 920 × 1 080 px)
5,84"
(2 280 × 1 080 px)
fotoaparátduální 12 Mpx (f/2.2) + 20 Mpx monochromatickýduální 12 Mpx (f/1.8) + 20 Mpx monochromatický12 Mpx (f/2.2)duální 16 Mpx (f/2.0) + 2 Mpx
procesorKirin 960Kirin 960Kirin 658Kirin 659
paměť RAM4 GB6 GB3 GB4 GB
úložiště64 GB128 GB32 GB64 GB
čtečka otisků
baterie3 200 mAh3 750 mAh3 000 mAh3 000 mAh
rozměry145 × 69 × 7 mm154 × 74 × 7 mm69,3 × 145,3 × 7 mm71,2 × 148,6 × 7,4 mm
hmotnost145 g165 g142 g145 g
cena11 990 Kč-5 999 Kč8 990 Kč
* Ceny k 17. 3. 2018
i Mohlo by vás zajímat

Bude Huawei P20 další skvělý fotomobil a posun v AI?

Na konec března se budou těšit příznivci fotomobilů, neméně zajímavé bude, s jakými funkcemi Huawei přijde v rámci umělé inteligence. Do obou oborů už značka výrazně promluvila modelem Huawei Mate 10 Plus s jedním z nejlepších fotoaparátů a procesorem Kirin 960, díky němuž se smartphone učil z chování uživatele. Kam vývoj pokročil, to nám Huawei P20 ukáže na konci března.

WEB17