Nejnovější generace procesorů Intel Coffee Lake přinesla po dlouhých letech šest fyzických jader i do notebookového segmentu. Co to ale reálně znamená pro hráče a profesionály? Mnou recenzovaný Asus ROG Zephyrus GX501GI patří mezi první zařízení na trhu osazené šestijádrovým CPU Intel Core i7 8750H. Vyzbrojený 144Hz G-SYNC IPS panelem v kombinaci s výkonnou, ale stále úspornou GPU NVIDIA GeForce GTX 1080 Max-Q při zachování tloušťky těla jen 18 mm tak pokládá základ pro (r)evoluci mezi notebooky. Je však slibovaný nárůst výkonu skutečně realitou? Přišel pro uživatele starších, ale výkonných notebooků konečně čas na změnu? A jak si vede ve srovnání s i7 ve stolních PC? Čtěte dál a dozvíte se to!
Asus Zephyrus GX501GI. Laptop, který díky důmyslnému chlazení a technologii NVIDIA MAX-Q spojuje v dokonalé rovnováze vysoký výkon a špičkovou obrazovku herního stroje se štíhlým profilem, designovým hliníkovým tělem a nízkou váhou ultrabooku. To dokáže oslovit nejednoho hráče či profesionála na cestách – v situaci, kdy je třeba co nejvíce přenosného výkonu, ať už na hry, nebo na práci, bez nutnosti nosit s sebou těžkopádný herní laptop, působí Zephyrus doslova jako vykoupení.
Zejména svou cenou to však není zařízení pro každého. Pokud vás oslovuje hlavně poměr ceny a výkonu, užijete si herní komfort stolního počítače, ale pokud chcete za své peníze výkonové maximum, budete zklamáni. Zephyrus není laptop pro vás. Pokud se však řadíte do jedné ze skupin popisovaných výše, máte se rozhodně na co těšit.
Model | ASUS ROG Zephyrus GX501GI |
---|---|
Číslo produktu | GX501GI-EI006T |
Typ CPU | Intel Core i7 8750H, 2,2-4,1 GHz |
Funkce a vlastnosti CPU | 6 jader / 12 vláken (HT), 9 MB Cache, 45 W |
Operační paměť | 24 GB (16 + 8) DDR4 2 666 MHz |
Grafický adaptér | NVIDIA GeForce GTX 1080 8GB MAX-Q |
SSD | 512 GB NVMe PCI-Express M.2 SSD |
HDD | ✕ |
Displej | 144 Hz IPS 3 ms G-SYNC antireflexní |
Baterie | 50 Wh, 4 článková |
Klávesnice | podsvícená, s digitálním numerickým blokem |
Hmotnost | 2 240 g |
Rozměry | 379 × 262 × 17,9 mm |
Nabíjecí adaptér | 230 W |
Cena | 80 990 Kč |
*Cena k 27. 6. 2018
S předchozí generací, modelem ASUS ROG Zephyrus GX501VI, jste se mohli seznámit v jedné z našich recenzí, kde rozhodně dokázal své kvality. Vývoj elektroniky však pokračuje, a proto se i Asus rozhodl jednu ze svých vlajkových lodí podrobit generační obměně. Tou je model Asus Zephyrus GX501GI. Na první pohled malý rozdíl v značení však znamená velké rozdíly ve specifikacích – těšit se můžeme kromě zmíněného šestijádrového procesoru také na zcela nový 144Hz IPS Panel s technologií G-SYNC a 24 GB operační paměti. Pojďme se tedy spolu podívat, jak obstál v recenzi, a stejně tak na reálný přínos nových procesorů pro hry i práci.
Notebook Asus Zephyrus GX501GI přijde bezpečně uložený ve dvou krabicích. Přepravním balením je černý kartonový box s logem ASUS Republic of Gamers a informacemi o zařízení. Vnitřek je vystlán tvrdou PE pěnou, která chrání samotný obal zařízení – červenočernou designovou krabici z tvrdého papíru. V ní kromě zařízení najdeme také redukci z USB-C na RJ45 (Ethernet/LAN konektor), přídavnou gumovou opěrku rukou a černou obálku s manuálem, informacemi, klíčenkou ASUS ROG a nálepkami.
Pod zařízením se nachází přiložený nabíjecí adaptér o rozměrech 165 × 75 × 32 mm, kromě tloušťky je rozměrově totožný například se Samsung Galaxy Note 8. I při kompaktních rozměrech si zachovává solidní výkon 230 W potřebný pro dostatečné napájení a nabíjení zařízení při plné zátěži. Značený je logem ASUS ROG a jeho výrobcem je Delta Electronics.
Už po vybalení zařízení z krabice je každému jasné, že toto není typický herní notebook s výstředním designem plným světýlek či nálepek. ASUS Zephyrus GX501GI zaujme stylem, který budete v dnešní době mezi jinými laptopy těžko hledat. Účelný, minimalistický dojem zdůrazňují detaily v podobě broušených hran s bronzovým leskem či ozdobná lišta na zadní straně zařízení v zrnité měděné povrchové úpravě. Dominují zde agresivní ostré linie a lichoběžníkové tvary. Jediný prvek naznačující herní příslušnost zařízení je tak zrcadlový odznak ASUS Republic of Gamers zapuštěný do krytu obrazovky, který při zapnutém stavu decentně svítí červeným puntíkovaným vzorem.
Stejný dojem zůstává i po otevření zařízení. Nejsou zde žádné výstřelky v podobě plamenů a draků, jako je tomu u běžných herních zařízení. Otázky vzbudí jen umístění klávesnice, ke které si řekneme více v další kapitole. Design je samozřejmě subjektivní záležitostí a konkrétně tento nemusí sednout každému, ale z mého pohledu mohu říci, že tak decentní, nadčasový a vkusný laptop, jako je ASUS Zephyrus GX501GI, u konkurence aktuálně neexistuje.
Tělo Asusu Zephyrus GX501GI je z eloxovaného hliníku černé barvy s metalickým efektem jemného zlatého zrna. Působí luxusním dojmem, zachovává si však robustnost a odolnost. Hrany jsou sraženy bez zaoblení, leštěné téměř zrcadlově. Opěrka rukou je stabilní, bez prohýbání či kroucení, a to i při tlaku či zvedání za rohy. Plastová je jedině děrovaná mřížka nad klávesnicí, která slouží jako nasávání. Zároveň je to jediné místo na zařízení, vůči kterému mám výtku – vypadá levně a dírky se po několika měsících zanesou prachem a špínou, což nebude působit dobře. ASUS však zřejmě zvolil plast z důvodu, že hliník by v dané oblasti (přímo nad chladicím systémem) působil jako varná deska.
Kryt displeje je taktéž hliníkový. Jeho povrch je však leštěný a následně upravený kartáčováním ve dvou směrech – stopy v horní části jsou diagonální, v dolní vertikální. Středový lom tak vytváří podle směru osvětlení zajímavý odlesk. Deformace je i pod tlakem minimální. Horší je to s pevností v krutu, tu však při běžném používání nezažijete. Vzhledem ke štíhlému profilu je tento nedostatek odpustitelný. Panty nemají vůli, otevřít jdou snadno jednou rukou s postupným náběhem odporu. Tuhost je ideální, maximální úhel otevření je přibližně 120°. Vnitřní rámeček displeje je plastový, s matným povrchem odolným vůči otiskům prstů.
Spodní strana zařízení je rozdělena na dvě části. První je obvodový kovový rám zpevňující samotnou konstrukci zařízení. V něm se po stranách nacházejí sací otvory chlazení. Druhou je centrální plastový kryt, který slouží zároveň jako větrací šachta pro chlazení – právě tato část se při otevření notebooku vytlačuje dolů, a otevře tak v zadní části přístup studeného vzduchu k ventilátorům. Kryt je však ve vysunuté poloze podepřen jen na stranách panty displeje, a uprostřed se tak při tlaku prohýbá. To však dělá problém pouze při transportu otevřeného zařízení, což se běžně dělat nebude.
I když se zde nacházejí určité drobné nedostatky, celkově hodnotím dílenské zpracování ASUS Zephyrus GX501GI výborně. Podobné tělo, i v masivnějších rozměrech, bych si uměl představit aplikované na všechny Republic of Gamers laptopy.
Konektorová výbava ASUSu Zephyrus GX501GI je navzdory ultrabookovým rozměrům skutečně bohatá, typická spíše pro 17" herní stroj či pracovní stanici. Škoda je jedině chybějící čtečky SD karet, kromě ní laptop disponuje prakticky vším, co bude jeho uživatel potřebovat. Na levé straně se směrem od pantů nachází výdech chlazení grafické karty, DC port pro připojení adaptéru, konektor HDMI 2.0, dva konektory USB 3.1 Gen.2 a 3,5mm kombinovaný audio jack.
Na pravé straně najdeme konektor USB-C 3.1 Gen. 2 s podporou Thunderbolt, dva konektory USB 3.1 Gen. 1 a slot pro zámek typu Kensington. Z důvodu absence RJ-45 konektoru je součástí balení USB-C redukce. V horní části rámu displeje je umístěna HD 720p webkamera s indikátorem aktivity. Po stranách se nacházejí duální mikrofony a senzor okolního osvětlení pro dynamickou úpravu intenzity jasu displeje.
Bezdrátovou komunikaci umožňuje M.2 modul Intel Wireless-AC 9560NGW. Pracuje v pásmech 2,4 a 5 GHz, s konfigurací antén 2 × 2. Maximální přenosová rychlost je podle výrobce do 1,73 Gbps, celkově se tak jedná o jeden z nejlepších WiFi modulů na trhu. Potěší také přítomnost nejmodernějšího Bluetooth 5 standardu.
Osobně jsem nikdy nepochopil případy, kde výrobce notebooku osadí k High End komponentům jako NVIDIA GTX 1080 podprůměrný 60Hz TN displej, nebo naopak „zabije“ grafický čip střední třídy 4K obrazovkou. To naštěstí není náš případ, zde je situace zcela opačná. ASUS vybavil Zephyrus novým LCD panelem, který svými kvalitami zastíní i mnohé stolní monitory. Jedná se o 15,6" LCD AU Optronics B156HAN07.1 s obnovovací frekvencí 144 Hz, antireflexním povrchem a Full HD rozlišením 1 920 × 1 080 px. Technologie zobrazení je AHVA (označení AUO pro jejich AH-IPS, neboť na toto značení má patent LG) .
Výrobce panelu udává pozorovací úhly 85/85/85/85°, jas 300 cd/m2 a kontrastní poměr 800 : 1. I když se jedná o herní, a nikoli kalibrovaný grafický displej, je podání barev vyvážené. Také pro potřeby amatérské grafiky či fotografie se dá označit za věrné. Na herní či multimediální použití tak bude více než dostačující.
Výtku směřuji jen na funkci adaptivního jasu, ať už pomocí světelného senzoru nebo napájecího plánu Windows. V obou případech je změna jasu nepřirozená, pomalá a otravná, naštěstí je však možnost tuto funkci deaktivovat. Podsvícení je rovnoměrné, s mírným prosvítáním v levé třetině horního okraje. V pravém dolním rohu je možné pozorovat lehký IPS Glow, což je v praxi zdánlivé záření části obrazovky, kterým (až na profesionální grafické panely) do určité míry trpí všechny IPS panely.
Díky vyváženému barevnému podání, širokým pozorovacím úhlům, vysoké obnovovací frekvenci 144 Hz a podpoře funkce NVIDIA G-SYNC, která dodatečně synchronizuje obnovovací frekvenci displeje se snímkovou frekvencí na výstupu GPU, je zážitek z používání notebooku skutečně špičkový. Ve srovnání s běžným 60Hz displejem zde hry působí mnohem plynuleji a živěji, otevírání oken, pohyb kurzoru či práce s aplikacemi se pro lidské oko zdají mnohem rychlejší a responzivnější. Největší rozdíl je znát na akčních a FPS titulech. Obrazovka ASUS Zephyrus GX501GI je tedy jednou z jeho největších plusů.
První věcí, která vyvolá otázky v profesionálovi i laikovi po otevření laptopu, je klávesnice, respektive její umístění. To má jednoduché vysvětlení – byl to jediný způsob, jakým bylo možné umístit klávesnici do 18 mm vysokého hliníkového těla, ve kterém se nacházejí takto výkonné komponenty. Celou „běžnou“ oblast klávesnice zde totiž uvnitř zabírá chladicí systém a základní deska, na klávesnici tak nezbylo místo. Stejně tak teploty v horní části by byly při delším používání nepříjemné, proto se ASUS rozhodl pro toto netradiční řešení.
Kromě toho je klávesnice membránová, s rozměrem běžné klávesy 16 × 14 mm. Zdvih je přibližně 1,2 mm s poměrně slabým odporem při stlačení. Klávesy drží v kolébkách pevně, dráha chodu je krátká – po překonání odporu klávesa okamžitě docvakne do spodní polohy. Pokud je notebook položený na stole, kde je dost místa pro ruce, je psaní relativně bezproblémové, o nástroj na tvorbu seminárních prací se však rozhodně nejedná. Komfort při psaní značně zlepšuje přídavná gumová opěrka zápěstí, se kterou po chvilce práce a zvyku zapomenete, že je klávesnice jinde, než by měla být. Horší je to při psaní s laptopem na stehnech, tam už se jedná o čistě nouzové řešení bez jakéhokoliv pohodlí.
Asus Zephyrus GX501GI je však primárně určen na hry a zábavu, a tam jeho klávesnici není co vyčítat. Odezva a reakce jsou subjektivně příjemné a díky standardnímu rozložení či stejně velkým šipkám je pozice prstů jistá. Povrchová úprava kláves je matná černá s výbornou odolností vůči otiskům prstů. Popisky jsou šedobílé, což umožňuje snadnou čitelnost i bez podsvícení. Podsvícení má tři stupně intenzity, je RGB konfigurovatelné, s možností efektů pulzů či barevného odlišení herních kláves WASD či QWER od zbytku klávesnice. Ty se dále se liší průsvitnými bočnicemi, září tedy intenzivněji než ostatní klávesy, aby bylo v noci jednodušší určit jejich polohu.
Stejně jako klávesnici, netradiční umístění postihlo i touchpad. Nachází se v pravé části, kde běžně můžeme najít numerický blok. Má rozměry 60 × 80 mm, aktivní část však začíná až 4 mm od dolní hrany, která působí jako oddělovací část od hardwarových tlačítek. Reakce touchpadu jsou také díky rychlému displeji špičkové. Povrch má příjemnou odezvu pro prsty, práce s ním je tak bezproblémová a jeho umístění nezpůsobuje žádný handicap. Tlačítka mají přibližně 1,5mm zdvih, pracují rovnoměrně a tiše. Dodavatel elektronické části touchpadu je společnost ELAN Microelectronics.
Touchpad má však ještě jednu zajímavou vlastnost. Po aktivaci horního tlačítka se na něm objeví tradiční číselné značení, a uživateli je tak k dispozici plnohodnotný dotykový numerický blok. Práce s ním se samozřejmě nedá srovnat s membránovým tlačítkem, protože neposkytuje zpětnou vazbu pro prsty, je to však mnohem lepší než jeho absence. Takové řešení můžeme najít u některých stolních klávesnic, ve světě laptopů však nemá obdoby. Touchpad tak nemohu hodnotit jinak než výborně.
Údržba či případné opravy jsou u ASUSu Zephyrus GX501GI relativně jednoduché, hlavně díky dobrému přístupu ke komponentům. Nutné je odstranění centrální šachty chlazení v otevřeném stavu. Ta drží na dvou místech v předních rozích čtyřmi šrouby PH1 M2× 2,5. Tím se odhalí podsvícení zadní části, dvojčinný mechanizmus pantů a ventilátory. Samotné tělo dále drží díky čtrnácti šroubům TX5 M2× 5. Pochvala zde patří ASUSu za použití Torx šroubů, z pohledu mechaniky je to mnohem dokonalejší než běžná křížová hlavička. Horní část těla s klávesnicí lze následně jednoduše odcvaknout.
Chlazení je fixováno k základní desce třinácti šrouby PH1. Po jejich odstranění je možné demontovat chladicí systém. Sestává celkem z pěti vzájemně spojovaných měděných heatpipes různých tlouštěk a délek s centrálně umístěnými kontaktními plochami pro procesor, grafický čip, paměti GPU a napájecí obvody. Ty dále rozvádějí teplo do tří výměníků, dva z nich na zadní straně a jeden na levém boku přístroje. Heatpipes procházejí celým chlazením, jedná se tedy o systém s jedním tepelným okruhem. Pro lepší tepelnou vodivost je na napájecích obvodech a pamětech aplikovaná teplovodivá pasta namísto podložek.
Na obou výměnících se nacházejí radiální ventilátory Delta Electronics NS7CC01/02 (levý / pravý). Každý z nich je řízen PWM signálem, pracuje při napětí 12 V s proudem 0,5 A. Pozoruhodný je počet jejich lopatek, který je neobvykle vysoký.
Vedle pravého ventilátoru je umístěn mozek počítače, procesor Intel Core i7 8750H generace Coffee Lake se 14nm výrobním procesem. Má 6 fyzických jader, díky funkci Hyper-Threading tedy 12 vláken. Jedná se o první šestijádrový procesor určený pro notebooky. Pracuje na frekvenci 2,2 GHz s automatickým přetaktováním až na 4,1 GHz podle potřeby, disponuje 9MB SmartCache, 16× PCI Express linkami a je schopen adresovat 64 GB DDR4 paměti. Jeho součástí je také integrované grafické jádro Intel UHD Graphics 630. TDP je stanoveno na 45 W.
Hned pod ním se nachází slot pro DDR4 SODIMM RAM. V našem případě v něm sídlí 16GB RAM modul výrobce SK Hynix s pracovní frekvencí 2 666 MHz. Testovaný kus má celkově 24 GB RAM, zbývajících 8 GB najdeme na opačné straně základní desky. Ty už jsou však připájené bez možnosti uživatelské výměny.
Nalevo najdeme grafické jádro NVIDIA GeForce GTX 1080 MAX-Q, konkrétně GP104M, obklopené svými napájecími obvody a paměťovými čipy. Ty jsou typu GDDR5X o celkové kapacitě 8 GB a u testovaného kusu jsou dodávány společností Micron. Grafické jádro pracuje na frekvenci 1 227 MHz s automatickým přetaktováním na 1 366 MHz, maximální takt pamětí je 1 251 MHz (10 008 MHz efektivně). TDP čipu se pohybuje mezi 90 až 110 W. Oproti běžné GTX 1080 je tak výkonnostně slabší přibližně o 10-15%.
V levém dolním rohu se nachází M.2 slot osazený SSD diskem s kapacitou 512 GB. Tím je PCI Express NVMe SSD Samsung SM961, modelové značení MZVKW512HMJP. Tvořeno je MLC V-NAND čipy, výrobce u něj udává rychlosti do 3 200 MB/s pro čtení a 1 800 MB/s pro zápis. Je nutné dodat, že se jedná o jeden z nejlepších M.2 SSD disků na trhu – více si o něm řekneme v samostatné kapitole níže. Nad diskem je umístěn M.2 WiFi modul Intel Wireless-AC 9560NGW.
Zajímavostí ASUS Zephyrus GX501GI jsou také dvojčinné panty. Ty působí vskutku složitě, nikoli však robustně, a nepodobají se ničemu, co by bylo možné vidět v jiných noteboocích. Skládají se ze čtveřice ozubených kol, která při otevírání krytu přes převod otáčením vysouvají nožičky, jež vytlačí spodní kryt laptopu, a otevřou tak cestu pro chlazení. Oběma pantům lze dvoufázově regulovat tuhost prostřednictvím matic, které jsou částečně přístupné i bez úplné rozborky zařízení.
Téměř celý prostor pod klávesnicí zabírá akumulátor. Je složen ze čtyř článků typu Li-Poly s celkovou nominální kapacitou 50 127 mWh, reálně změřených 48 279 mWh. Výrobce je značený jen jako ASUSTeK Battery, konkrétní články však zřejmě dodává jiná společnost.
Horní část těla je zhotovena z jednoho kusu hliníku, který je navíc bez výraznějších výřezů, plastová mřížka v horní části je lepená a zapuštěná do těla. Klávesnice drží u těla pomocí plastových nýtů namísto šroubů, není ji tedy možné uživatelsky vyměnit. Toto se týká i touchpadu. Případná výměna klávesnice mimo záruku, ať už z důvodu polití kapalinou, nebo opotřebování, bude tedy značně nákladná, protože se mění celá horní konstrukce zařízení.
Máme před sebou jeden z prvních notebooků osazených nejmodernějším šestijádrovým procesorem generace Intel Coffee Lake-H. Od roku 2007, kdy vznikl první čtyřjádrový procesor určený pro notebookový segment, je to první změna v počtu jader mobilních procesorů Intel. Na trh se tak dostal produkt, který by mohl oslovit nejen hráče, ale zejména profesionály v oblasti zpracování videa, 3D renderingu či jiných aplikací schopných využít multicore výkon CPU.
Ti byli až donedávna v mobilních pracovních stanicích jako HP ZBook či Dell Precision odkázáni na 8 vláken (s funkcí Hyper-Threading), a na výkon stolních pracovních sestav tak ani zdaleka nedosahovali. Navíc kvůli minimálnímu posunu ve výkonu mobilních procesorů od roku 2013 uživatel vlastnící notebook s procesorem i7 generace Haswell, jako například Intel Core i7 4900MQ, prakticky neměl možnost ani důvod koupě nového mobilního zařízení s razantním výkonnostním skokem.
Oproti Haswell však Intel Coffee Lake-H na papíře přináší dvě fyzická jádra navíc, nižší spotřebu, vyšší pracovní frekvenci (s použitím automatického přetaktování), rychlejší sběrnici, schopnost adresovat moderní DDR4 RAM s vyšší kapacitou, výkonnější grafické jádro či podporu paměti Intel Optane. Stejně tak slibuje 40% nárůst multicore výkonu.
Papír ale snese hodně a realita bývá častokrát střízlivější. Intel Coffee Lake-H si tedy v naší recenzi porovnáme nejen s Intel Core i7 7700HQ předešlé generace, ale také s Intel Core i7 4900MQ, který je tu s námi od roku 2013, či dokonce s již osm let starým Intel Core i7 2760QM generace Sandy Bridge. Jako bonus jsme do srovnávacího testu zařadili desktopové šestijádrové procesory Intel Core i7 8700K (Coffee Lake; LGA1151) a Intel Core i7 7800X (Skylake-X; LGA2066). Tím ukážeme nejen výkonový přínos oproti předešlým generacím, ale také to, do jaké míry jsou současné mobilní procesory schopné konkurovat svým stolním protějškům.
Neméně zajímavá je přítomnost grafického čipu NVIDIA GeForce GTX 1080 s technologií MAX-Q. Právě díky ní bylo možné osadit tak výkonný čip do lehkého a štíhlého těla Zephyrus. Nyní vás pravděpodobně napadnou tři otázky. Jak se to vlastně celé zvládá uchladit, proč jsou konkurenční laptopy s GTX1080 silné 5 cm a co to vlastně MAX-Q je. Pokračujte ve čtení, vše si dále objasníme.
Až donedávna se grafické čipy NVIDIA dělily na desktopové a notebookové. Ty se laickým pohledem odlišovaly pouze přídavným značením M (např. GTX 980M), a kupující si tedy mohl myslet, že v notebooku dostává stejný výkon jako u stolního počítače s plnohodnotnou GTX 980. Reálně však GTX 980M (jako všechny M verze) měla nižší takty, propustnost paměti, počet stream procesorů apod., výsledkem byl tedy razantní výkonový propad. S příchodem generace Pascal (GTX10xx) NVIDIA začala používat stejné čipy pro desktopy i notebooky, rozdíl je jen v nižších frekvencích a povoleném TDP.
Prakticky tak při koupi notebooku s GTX 1080 dostáváte stejný grafický adaptér jako při koupi stolního počítače s GTX 1080. Nebo také ne. Čip je sice stejný, ale má firmwarem upravené takty a hodnoty TDP, nemůže si tedy vzít z notebooku takový proud, jaký si může dovolit „dospělá“ GTX 1080 na vlastní grafické kartě osazené v desktopu.
To má prostý důvod – napájení a chlazení. Pokud se podíváme na velikost plošného spoje desktopové GTX 1080, zjistíme, že je skoro tak velký jako celá základní deska notebooku. Ta však musí navíc obsahovat procesor s napájením, paměti, řadiče, čipovou sadu a podobně. Logicky z toho vyplývá, že prostor pro komponenty napájení grafického jádra je v notebooku minimální, a je tedy nutné ubrat na maximálním proudovém odběru.
Druhým důvodem je chlazení. Znovu se podívejme na desktopovou GTX 1080. Ať už v referenční, nebo upravené verzi je její chladič doslova obrovský oproti malému výměníku a miniaturnímu ventilátoru v notebooku. Stolní počítač má také velký objem vzduchu, který sám stoupá vzhůru a otvory opouští skříňku. Notebook nic z toho nemá, je proto nutné snížit teplotu jádra na úroveň, při které bude schopno dlouhodobě pracovat. Toho docílíme opět snížením napájení. Naopak desktopové karty si v různých edicích častokrát dovolí vyšší takty i energetickou náročnost, protože na to je zkrátka prostor. Rozdíl mezi desktopovými a notebookovými kartami tedy stále existuje, došlo však k jeho výraznému zmenšení, což je velmi pozitivní.
MAX-Q celou tuto teorii posouvá na vyšší level. Základ MAX-Q je postaven na faktu, který platí i u procesorů – výkon čipu se zvyšujícím se napětím nestoupá lineárně. Existuje tedy bod, při kterém už další zvyšování napětí přináší jen malé procento výkonu výměnou za mnohem větší procentní zvýšení napájení a spotřeby. Nazývá se tzv. „sweet spot“ a označuje takový takt čipu, kdy se dosahuje nejlepšího poměru výkonu, spotřebovaného proudu a vyzářeného tepla, tedy nejefektivnějšího provozu.
Dalším bodem optimalizace je výběr čipu. Z výroby si totiž nejsou všechny čipy rovny – čím méně napětí potřebuje čip k dosažení deklarovaného výkonu, tím je kvalitnější. Tento rozdíl je u GPU v řádech setin voltů, ale na výsledné spotřebě záleží. Stejně tak je důležitá úprava napájecích obvodů čipu na maximální efektivitu. V praxi to pak zjednodušeně vypadá takto: Na základní desku notebooku se osadí co nejkvalitnější grafický čip. V napájecích obvodech se použijí součástky s maximální energetickou efektivitou a stejně tak se upraví chlazení. Následně se napájení čipu omezí právě na sweet spot, kdy se dosahuje nejvyšší efektivity.
Získáme tak GTX 1080 MAX-Q, která je sice o něco méně výkonná než běžná GTX 1080, nicméně procentní ztráta výkonu je mnohem menší než procentní snížení spotřeby a vyzářeného tepla. Navíc je takové řešení stále výkonnější než použití grafického čipu nižší třídy (např GTX 1070). Jinými slovy, pokud auto s velkým a silným motorem mírně výkonově omezíme, výsledek bude pro nás stále lepší než použití malého slabého motoru.
Na praktické srovnání se můžete těšit v další kapitole, kde si mimo jiné ukážeme, jak si GTX 1080 MAX-Q vede oproti standardní NVIDIA GTX 1070 v herním laptopu střední třídy, a také naopak kolik ztrácí oproti referenční GTX 1080 TI v desktopu.
Výkon procesoru testujeme nejprve benchmarkem Cinebench R15, který reprezentuje rychlost CPU při renderingu. Testujeme výkon jednoho vlákna, jakož i celkový výkon. Zejména v tom má Intel Core i7 8750H potenciál zazářit.
Výpočetní výkon procesoru dále hodnotíme softwarem wPrime, který nechá CPU počítat složité matematické výpočty. Program využívá nativní počet vláken procesoru, v našem případě díky funkci Hyper-Threading je to dvojnásobek počtu jader (pokud CPU tuto funkci podporuje).
Dalším testem procesoru je SuperPi, který prostřednictvím Gauss-Legendrova algoritmu počítá Ludolfovo číslo na zadaný počet míst. Program využívá vždy jen jedno vlákno procesoru, je tedy vhodný pro demonstraci single thread výkonu a pokročilosti nového CPU oproti starému.
Známý benchmark od společnosti PassMark, který nechá procesor postupně provést 9 různých typů operací a následně procesor bodově ohodnotí pro srovnání s ostatními. Nutno poznamenat, že větší počet jader má pozitivní dopad na výsledek.
Podobně jako u předešlého benchmarku je i CPU Queen hodnocen v bodech pro srovnání s ostatními. Funguje na principu tzv. „problému n dam“, a jedná se tedy o test výpočetního výkonu CPU.
Octane 2.0 se skládá ze 17 různých testů založených na JavaScriptu, a symbolizuje tedy výkon CPU v moderním webovém prostředí. Důležité je vysoké IPC, vysoká pracovní frekvence CPU a výkon paměťového řadiče.
Vestavěný test populárního komprimačního programu 7-Zip. Pomocí algoritmu LZMA nechá procesor komprimovat / rozbalovat testovací soubory. Výsledkem je počet operací za sekundu (MIPS), který byl procesor schopen provést.
Posledním testem našeho testování CPU byl benchmark Corona 1.3, jeden z nejlepších benchmarků pro 3D rendering. Demonstruje rychlost a výkon procesoru pro kreativní použití v softwarech jako 3dsMAX a podobně, jeho výsledek je tedy důležitý zejména pro profesionální využití CPU.
Celkový výkon systému pro všechny aspekty běžného používání hodnotíme benchmarkem PCMark ve verzi 8 a 10. Výsledné skóre je vhodné porovnat s jiným systémem pro představu o výkonovém rozdílu. V PCMark 10 rozlišujeme skóre na celkové a jednotlivé, v PCMark 8 hodnotíme benchmark Home Accelerated. Nutno poznamenat, že velký rozdíl tu udělá i rychlost systémového disku, což v grafech není zohledněno. Ze všech testovaných strojů měl Zephyrus nejlepší SSD disk vůbec.
O kvalitách použitého disku jsme něco naznačili již v kapitole o analýze komponent. ASUS Zephyrus GX501GI je vybaven M.2 PCI Express NVMe SSD diskem s kapacitou 512 GB, konkrétně diskem Samsung SM961. Prakticky je to OEM varianta disku Samsung 960 PRO – jeho hardware a osazení jsou totožné, rozdíl je v podpoře od výrobce a firmwaru, na kterém běží. Používá 48vrstvé MLC V-NAND v kombinaci s osmikanálovým, pětijádrovým kontrolerem Samsung Polaris S4LP077X01-8030.
Jeho přítomnost v laptopu mě velmi potěšila, protože je řeč o jednom z nejlepších M.2 NVMe disků na trhu, a to nejen rychlostně. Díky použitým MLC buňkám dosahuje vysoký počet IOPS, nízkou přístupovou dobu a zachovává si stabilní výkon. Dalším plusem je velká odolnost disku vůči zápisům – snese toho mnohem více než běžné TLC SSD disky.
Ve výsledku tak v Zephyru dostáváme disk, který je připraven na cokoliv. Nezalekne se ani častého zápisu velkých souborů či aplikací, v nichž práce závisí na okamžitém přístupu na úložiště. Jediným omezením by tak mohla být tepelná ochrana disku, která snižuje výkon, pokud disk dosáhne kritické teploty. Výkon disku jsme testovali v benchmarcích AS SSD, Anvil's Storage Utilities a Crystal Disk Mark.
Čistý výkon grafického adaptéru jsme za účelem porovnání měřili v benchmarku Unigine Valley 1 080p s high nastavením. Jedná se o starší test zaměřený na rozhraní DX11. AA je vypnuto.
Pokračujeme moderním benchmarkem Unigine Superposition, stejně v 1 080p High nastavení.
Dalším benchmarkem je stálice v podobě 3DMark 11. Testujeme nastavení Performance, hodnotíme čistý výkon GPU.
Z aktuálního 3DMark jsme testovali benchmarky Cloud Gate, Sky Diver, Fire Strike a Time Spy pro srovnání výkonu od DX10 až po DX12. Nastavení je standardní, hodnotíme čistý výkon GPU.
Použitý grafický čip NVIDIA GeForce GTX 1080 MAX-Q zvládá hry navzdory své snížené energetické náročnosti bezproblémově. I nejnáročnější tituly je možné hrát na nejvyšších nastaveních se zachováním trojciferného FPS, pokud však chceme trvale využívat benefity 144Hz panelu, je vhodná optimalizace detailů na mírně nižší úroveň. Všechny herní tituly byly testovány ve více lokacích / mapách, aby byl výsledek bližší reálnému používání.
Z hlediska ozvučení nemám Zephyru co vyčítat. Nakolik je laptop (v poměru ke svým vnitřnostem) extrémně štíhlý a kompaktní, na integraci reproduktorů s velkými ozvučnicemi či dokonce subwooferu zkrátka nezbylo místo. Přesto je zvukový projev zařízení dobrý a nezklame ani při potřebě ozvučit větší prostor.
Korekce zvukových nastavení se provádí pomocí předinstalovaného softwaru ASUS ROG Sonic Studio III. Ten je relativně jednoduchý a nabízí základní možnosti. Na hlavní kartě najdeme táhlo hlasitosti, ekvalizér s pěti předvolbami a možností vlastní úpravy v deseti pásmech. Níže se nachází ovládání funkce Sonic Studio Effects s režimy pro hudbu, film, hry a komunikaci. Další dostupné funkce jsou dynamická úprava hlasitosti, zvýraznění hlasu, basů a výšek, reverb a prostorový zvuk. Prostřednictvím karty Advanced mode je možné jednotlivě ovládat hlasitost různých aplikací.
Karta Record Studio obsahuje nastavení záznamu zvuku, například potlačení šumu a ozvěny či stabilizátor hlasitosti. Nevídaným prvkem v této oblasti je vlastní 10pásmový ekvalizér pro úpravu nahrávaného tónu. Funkce Casting Enhancer umožňuje zlepšení kvality a použití efektu na streamovaný hlas při online hraní. Díky integraci Asus WebStorage účtu je možné na kartě Settings dálkově uložit zvukové nastavení pro pozdější použití nebo při migraci na jiné zařízení.
Maximální hlasitost reproduktorů je opravdu vysoká, a to i při sledování filmů na projektoru, když se notebook nachází daleko od posluchače. Přednes je jasný a čistý, není slyšet vibrace či plechový zvuk. Při nižších hlasitostech (pod úroveň 20 %) je zvuk výborně vyvážený, bez zkreslení, na poměry přenosných zařízení zkrátka výborný. Se stoupající hlasitostí však roste zkreslení a zejména nad 50 % je již slyšet akutní nedostatek basů – nenechte se zmást procenty, úroveň 20 % je zde téměř stejná jako maximální úroveň při běžných noteboocích. Subjektivně reproduktorům nejvíce sedí vokály a středové tóny.
Podobně je na tom i 3,5mm sluchátkový výstup. Zvládne nouzově nakrmit i náročnější sluchátka, úroveň jeho zesílení je však již na Beyerdynamic DT 880 250Ω trochu vlažná. Nahrávkám chybí prostor, separaci nástrojů je slyšet jen minimálně. Je sice pravdou, že k Asus Zephyrus GX501GI bude zřejmě každý připojovat herní headset s vlastním USB Dacoma, nicméně od herního notebooku jsem čekal lepší zvukový výstup. Minimálně tak kvalitní, jakým disponuje například HP Envy X360, od kterého se to však naopak vůbec neočekává.
Základem pro použití výkonných komponentů v laptopu je schopnost je uchladit. Bez toho celý hardware ztrácí význam, protože nedokáže permanentně operovat se svým plným výkonem. Zephyrus s tím naštěstí problém nemá. Jeho důmyslné chlazení pracuje opravdu dobře, co můžete reálně cítit dlaní na zadním výduchu – proud vzduchu je skutečně silný. Obrovským plusem je fakt, že procesor ani grafická karta ve hrách nejsou tepelně omezovány a vždy pracují minimálně na svých referenčních hodnotách. Procesor si dokonce téměř stále drží své turbo frekvence. Jedině při kombinaci FurMark a Prime 95 došlo ke krátkodobým pádům frekvence GPU na 987 MHz.
To má však samozřejmě svou cenu. Teplota procesoru se při hrách pohybuje vždy v pásmu 80-95 °C, s občasnými špičkami směrem ke 100 °C. I když tyto hodnoty nejsou nijak příjemné, herní notebooky taková čísla dnes atakují zcela běžně, bez ohledu na to, zda mají 18 nebo 50milimetrovou tloušťku. Otáčky ventilátorů, a tím pádem i hlučnost v tomto bodě rapidně stoupá, je tedy lepší hrát spíše na sluchátkách. Zajímavostí je, že procesor si je v krátkodobé špičce schopný odebrat až 75 W.
Během práce v operačním systému je laptop až nevídaně tichý. Chlazení většinou pracuje v pasivním režimu, případně jdou ventilátory tak potichu, že to nepostřehnete. Teploty tu kolísají mezi 39 a 65 °C podle aktuální činnosti. Celkově je tak možné říci, že tento neobvyklý design chlazení se ASUSu podařil a funguje velmi dobře.
I když jsem podobné výsledky podvědomě očekával, je výdrž baterie ASUS Zephyrus GX501GI malým zklamáním. Vzhledem k nepřítomnosti funkce NVIDIA Optimus pracuje laptop permanentně s dedikovanou GTX 1080 MAX-Q. To má negativní dopad na spotřebu, a tedy i životnost baterie. Nepomůže tomu ani rychlý displej náročný na napájení, výkonný chladicí systém či RGB osvětlení. Adaptér bude tedy nutné nosit s sebou všude, kde plánujete bezpečně pracovat déle než hodinu či dvě.
Idle – Nečinnost. Jas je na minimální úrovni, WiFi je vypnutá.
Battery Eater Readers Test – Vysoký stupeň zátěže. Jas 50 %, WiFi zapnutá.
H.264 – Přehrávání 1080p filmu. Jas 50 %, hlasitost 20 %, WiFi zapnutá.
PCMark10 – Kontinuální běh PCMark 10. WiFi zapnutá, jas 50 %.
Battery Eater Classic – Práce s textem: čtení a úpravy. Jas 50 %, WiFi zapnutá.
Load – FurMark + Prime95. WiFi zapnutá, jas 100 %, Spotify hlasitost 20 %.
Po řádném prověření výkonu nového procesoru Intel Core i7 8750H je verdikt jednoznačný. Intel se svými marketingovými informacemi nezaváděl, notebookový segment se dočkal největšího generačního posunu za poslední roky. Zlepšení je vidět již v jednovláknovém výkonu, při aplikacích využívajících všechna vlákna je to mílový skok.
Intel Core i7 8750H doslova deklasoval vše, co je možné v moderních noteboocích najít, a sáhl dokonce až do teritoria desktopových procesorů jako Intel Core i7 8700K či Intel Core i7 7800X. Těm se sice úplně nevyrovná, ale mějme na paměti, že se stále bavíme o procesoru s TDP 45 W. To je oproti 95 W, či dokonce 140 W u desktopu zlomková hodnota, výkon je však velmi blízký a máte ho stále s sebou. Navíc cenovka zůstává nezměněna – Intel Core i7 8750H jednoduše v nabídce nahradí starší Intel Core i7 7700HQ.
Kdo z tohoto vylepšení ale bude těžit nejvíce? Nyní zřejmě zklamu herní komunitu, ale hráči to nejsou. Hry a jejich enginy jsou stále příliš jednoduché aplikace, z nichž málokterá dokáže využít potenciál šesti jader naplno. Pokud tak vlastníte zařízení s Intel Core i7 7700HQ, zůstaňte klidní, upgrade by vám toho moc nepřinesl. Karta se však obrací u profesionálů. Všichni ti, kdo používají notebook jako mobilní pracovní stanici, nechť zbystří.
V jakékoli kreativní a vědecké činnosti, jako je střih videa, zvuku, 3D rendering, virtualizace či matematické výpočty, přináší Intel Coffee Lake-H obrovské zlepšení produktivity. Čas potřebný například na 3D Render velkého projektu v softwaru 3ds MAX se oproti starším procesorům může zkrátit i v řádech hodin. I pro ty z vás, kteří jako já sám vlastní starší, ale stále výkonnou pracovní stanici (například HP ZBOOK 15 či Dell Precision M4800), je závěr jasný. Čas na upgrade právě nastal.
Recenze ASUS ROG Zephyrus GX501GI
NotebookyI když osobně nejsem fanouškem herních notebooků, Zephyrus mě příjemně překvapil. Zařízení, s nímž můžete bez zdržení renderovat či hrát nejnovější tituly v Ultra nastaveních, a přitom ho zvládnete odnést ve větší kabelce. Jeho dokonalá rovnováha mezi přenosností ultrabooku a výkonem stolního počítače je zkrátka nevídaná.
Budu se však opakovat. Zephyrus není notebook pro každého. Jeho cena je malý extrém a příznivý poměr ceny a výkonu zde rozhodně nehledejte. Pokud však potřebujete na svých cestách tolik výkonu, kolik se jen dá, jste na správné adrese. Zephyrus GX501GI Vám nabídne při svých 2 kilogramech váhy a 18 mm tloušťky dokonalou obrazovku a výkon skutečně srovnatelný s dnešním stolním počítačem vybaveným šestijádrem a GTX 1070 Ti/1080. Podtrhnuto výborným SSD diskem a množstvím konektorů, toto unikátní zařízení rozhodně stojí za pozornost.
Klady
Zápory
Už během srpna 2017 Intel oficiálně uvedl první zástupce nové, v pořadí už osmé generace svých mobilních procesorů s kódovým označením Intel Kaby Lake-R (Refresh). Nyní však přišel čas na ještě výkonnější modely, které patří do modelové řady Intel Coffee Lake-H. Kam se díky této novince posune výkon v mobilním high-endu?
Pokud právě vybíráte nový high-end notebook, Intel vám rozhodování v poslední době asi neulehčuje. Očekává se totiž, že dojde ke zlevnění starších herních notebooků, a navíc budou k dispozici žhavé novinky s ještě vyšším výkonem – jmenovitě naprosto ultimátní notebooky s 6jádrovým Intel Core i9 nebo cenově lákavé varianty osazené procesorem s integrovanou grafikou AMD Vega.
Byly doby, kdy každá generace mobilních procesorů měla svou vlastní architekturu, těm však již odzvonilo. Aktuálně spadá pod 8. generaci už celkem pět odlišných architektur. Každá pak míří na jiný segment použití, pro který je precizně optimalizovaná.
Porovnávaná oblast | Intel Coffee Lake-H | Intel Coffee Lake-U | Intel Kaby Lake-G | Intel Kaby Lake-R | Intel Kaby Lake-U |
---|---|---|---|---|---|
Datum představení | 4/2018 | 4/2018 | 1/2018 | 8/2017 | 2/2018 |
Počet jader | 4/6 | 2/4 | 4 | 4 | 2 |
Počet vláken | 6/8/12 | 4/8 | 8 | 8 | 4 |
Velikost cache | 8/9/12 MB | 4/6/8 MB | 6/8 MB | 6/8 MB | 4 MB |
TDP | 45/65 W | 28 W | 65/100 W | 15 W | 15 W |
Typ integrované grafiky | UHD Graphics 630 | Iris Plus Graphics 655 | HD Graphics 630, Radeon RX Vega M | UHD Graphics 620 | UHD Graphics 620 |
Modely CPU | i5-8300H i5-8400H i7-8750H i7-8850H i9-8950HK i5-8400B i5-8500B i7-8700B | i3-8109U i5-8259U i5-8269U i7-8559U | i5-8305G i7-8705G i7-8706G i7-8709G i7-8809G | i5-8250U i5-8350U i7-8550U i7-8650U | i3-8130U |
Intel se dlouho snažil držet klíčové informace pod pokličkou, ale nyní už je jasné, že očekávané parametry procesoru Intel Core i9-8950HK byly pravdivé. Tento mobilní dravec nabídne hned 6 jader s 12 vlákny. Jeho pracovní frekvence startuje na 2,9 GHz, ale při zatížení více jader vystřelí až na 4,3 GHz. V případě zatížení jednoho jádra se posune dokonce až na 4,8 GHz. Hrubý procesorový výkon má být až o 70 % vyšší v porovnání s předchozí řadou mobilních procesorů i7.
To jsou, na mobilní segment, naprosto neuvěřitelné hodnoty. Rozdíly mezi stolními počítači a notebooky se tedy ještě více smazávají, alespoň v otázce výkonu. Pojďme se blíže podívat na již oficiální parametry nejzajímavějších procesorů z platformy Intel Coffee Lake-H.
Porovnávaná oblast | Intel Core i5-8300H | Intel Core i5-8400H | Intel Core i7-8750H | Intel Core i7-8850H | Intel Core i9-8950HK |
---|---|---|---|---|---|
Počet CPU jader | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 |
Počet CPU vláken | 8 | 8 | 12 | 12 | 12 |
Základní frekvence | 2,3 GHz | 2,5 GHz | 2,2 GHz | 2,6 GHz | 2,9 GHz |
Boost frekvence (více jader) | 3,9 GHz | 4,1 GHz | 3,9 GHz | 4,0 GHz | 4,3 GHz |
Boost frekvence (jedno jádro) | 4,0 GHz | 4,2 GHz | 4,1 GHz | 4,3 GHz | 4,8 GHz |
Kapacita L3 paměti | 8 MB | 8 MB | 9 MB | 9 MB | 12 MB |
TDP | 45 W | 45 W | 45 W | 45 W | 45 W |
Z této tabulky je patrné, že se bude jednat na dlouhou dobu dopředu o nejvýkonnější mobilní CPU platformu. Škoda, že konkurenční AMD nemá v tomto segmentu aktuálně s čím soupeřit, se svými AMD Ryzen Mobile totiž sází spíše na dobrý poměr ceny a výkonu.
Na trh se již postupně dostávají první notebooky s procesory Intel Coffee Lake-H. Ze zaměření této rodiny procesorů lze usoudit, že jimi vybavené notebooky nebudou žádná ořezávátka. Právě naopak, budou to ty nejvýkonnější mobilní počítače současnosti určené na hraní i na práci. Pojďme se podívat na výběr těch nejzajímavějších.
S nejpříznivější cenovkou začíná herní notebook ASUS TUF Gaming FX504GD. Procesoru Intel Core i5-8300H (Coffee Lake-H) zde sekunduje dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 a 8 GB RAM. Procesor Core i5 drží cenovku i navzdory vysokému výkonu ještě poměrně nízko, jen lehce nad hranicí dvaceti tisíc korun.
Pro lepší kus lze zajít opět k ASUS, konkrétně třeba pro ASUS ROG STRIX SCAR Edition GL503GE. Ten je jedním z nejlevějších modelů obsahujících procesor Intel Core i7-8750H (Coffee Lake-H) a nabídne již tedy výkon bez kompromisů. Procesor byl spárován s výkonnější grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti, dostal SSD i klasický plotnový disk, velkou baterii a především rychlý 120Hz displej.
Kde jsou herní notebooky, nesmí chybět ani značka MSI. Například jejich MSI GE63 8RF Raider a MSI GE73 8RF Raider neobsahují nic slabšího než Coffee Lake-H procesor Intel Core i7-8750H, grafiku NVIDIA GeForce GTX 1060 s již dost slušným výkonem, 16 GB RAM, velká SSD a taktéž 120Hz Full HD displeje v úhlopříčkách 15,6" a 17,3".
Na vytříbený design a tenká těla vsadil u některých modelů jak Asus, tak MSI. Oba výrobci dosáhli skromných rozměrů zejména díky technologii NVIDIA Max-Q. Nejlevnějšími modely s grafickou kartou Max-Q a procesorem Coffee Lake-H jsou ASUS ROG Zephyrus M a MSI GS65 8RF Stealth Thin. Oba vzhledem připomínají spíš ultrabooky, navzdory tomu však disponují výkonými grafickými kartami NVIDIA GeForce GTX 1070 a procesory Intel Core i7-8750H. Mají taktéž 144Hz displej, model od MSI se kolem něj navíc chlubí ultra tenkými rámečky.
Technologii NVIDIA Max-Q využívá též ASUS ROG Zephyrus, jehož výkon definuje NVIDIA GeForce GTX 1080, 24GB RAM a samozřejmě i procesor Intel Core i7-8750H Coffee Lake-H. Jeho předchůdce s procesorem Kaby Lake u nás byl na recenzi, můžete se na ni proto podívat: Asus ROG Zephyrus (RECENZE).
Na výkonnostním vrcholu stojí mezi notebooky s procesory Coffee Lake-H GT75 Titan. Ten se již nijak netrápí s kompaktními rozměry, jeho jediným a hlavním úkolem je zajištění výkonu na úrovni high-endových desktopů s nekompromisním chlazením. Jedná se o první herní notebook vybavený procesorem Intel Core i9-8950HK. Ten je doplněn o grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 1080 a 120Hz G-Sync displej. Nechybí ani 32 GB RAM, dvojice SSD nebo klávesnice SteelSeries.
Notebook MSI GT75 8RG-081CZ Titan v plné parádě.
Na podzim uvedeným procesorům generace Intel Kaby Lake-R, jmenovitě Intel i5-8250U, i5-8350U, i7-8550U a i7-8650U, by Intel Kaby Lake-H neměl výrazněji konkurovat. Obě řady totiž cílí na odlišné uživatele.
Intel Kaby Lake-R jsou určené do ultrabooků, kde se hraje spíše na kombinaci solidního výkonu a dlouhé výdrže na baterii. Oproti tomu procesory Intel Coffee Lake-H budou dominovat v segmentu herních notebooků pro náročné nebo mezi modely určenými pro profesionály ve filmovém, hudebním či vědeckém průmyslu. Celkově by chystané Coffee Lake-H měly mít vyšší pracovní frekvence, ale zároveň i s tím související vyšší spotřebu. Jako integrované grafické jádro pak bude sloužit Intel UHD 630, případně některá z dedikovaných grafických karet NVIDIA.
Nové notebooky vybavené procesory Intel Coffee Lake-H se řadí mezi špičku. Již dnes je plno modelů, ze kterých lze vybírat a to jak ve třídě střední, tak v té vyšší a nejvyšší. Těšíme se na testy, které ukážou nárůst výkonu v praxi.