Obnovit stránku

Vážení zákazníci, aktuálně evidujeme zvýšené množství emailových pokusů o podvodné informace k navrácení platby zneužívající dobré jméno naší společnosti. Prosím vždy si zkontrolujte odesílatele emailu. Více informací o podvodech naleznete ve článku zde.

Odolnost IP68: Co to znamená a kolik toho telefon s touto certifikací vydrží?

• Autor: Redakce

IP68 je jeden z nejvyšších stupňů odolnosti vůči prachu i vodě u mobilních telefonů či jiných elektronických zařízení. Nejčastěji se s ním setkáváme u dražších mobilů, které s touto certifikací plně obstojí v prašném prostředí a za určitých podmínek i ve vodě. Co vše odolnost IP68 znamená?

Odolnost IP68

IP68 – OBSAH

  1. Odolnost se testuje v laboratorních podmínkách
  2. IP68 je už velmi spolehlivá hodnota

Odolnost se testuje v laboratorních podmínkách

Stupeň ochrany je v parametrech telefonů udáván nejčastěji jako kombinace dvou číslic, přičemž ta první za písmeny IP udává odolnost vůči vniknutí pevných částic (tedy prachu) a ta druhá kapalin, nejčastěji vody. Příležitostně se můžeme setkat i se situací, kdy je jedna z číslic nahrazena znakem x. To znamená, že přístroj nebyl na jednu z obou odolností testován.

Hodnocení odolnosti probíhá v přesně daných laboratorních podmínkách, které mj. přesně určují teplotu a tlak vody, úhel a vzdálenost, pod kterými kapalina na zařízení působí. Zároveň udává i nutnost otáčení a změn polohy testovaného výrobku. Stupňů pro odolnost proti prachu je celkem 6, proti vodě pak devět.

i

Stupeň krytí (IP) udává ochranu telefonu před kapalinou a prachem

Na tomto místě je důležitá poznámka. Výrobci telefony testují pitnou vodou. To znamená, že v případě působení slané mořské vody nebo nějakého rozlitého nápoje nemusí testované zařízení vykazovat stejnou odolnost.

IP68 je už velmi spolehlivá hodnota

Pokud si chcete pořídit skutečně odolný telefon, nejnižší hodnota, která by vás měla zajímat, je IP67. Samozřejmě, bude-li o stupeň lepší, je to jedině dobře. Stupeň krytí IP68 vám umožní i delší potopení s telefonem do hloubky větší než 1 metr (zde si to ale vždy pro jistotu ověřte u výrobce daného zařízení). Samozřejmostí je ochrana proti vniknutí prachu a nebezpečnému dotyku všeho druhu i proti stříkající vodě.

Zásadní rozdíl oproti předchozímu stupni tví v tom, že pro IP67 je jeden metr hloubky maximum. IP68 by mělo zvládnout více. Kolik ale, to ví pouze výrobci a rozhodně se touto informací nebudou chlubit. Takže doporučujeme opatrnost, i když výrobce slibuje vysokou odolnost.

i Mohlo by vás zajímat

Odolnost vůči vodě a prachu (poněkud nepřesně nazývaná pouze voděodolnost) patří k důležitým parametrům mobilních telefonů. Pokud má telefon certifikovanou úroveň IP68, představuje to téměř vrcholnou úroveň odolnosti. Takový telefon už vážně něco vydrží a vy se na něj budete moci v řadě případů spolehnout.

Mobilní telefony

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08