Obnovit stránku

Jak často odčervit psa

Aktualizováno

Odčervování psa je základním úkonem, při kterém svého čtyřnohého přítele zbavujeme vnitřních parazitů. Pokud by chovatel odčervení psa zanedbával, mohlo by u zvířete dojít k závažným zdravotním problémům, případně také k přenosu parazitů na člověka. Jak často odčervení psa provádět, za jak dlouho působí odčervení a jaká antiparazitika jsou dostupná na našem trhu? Vše na téma jak odčervit psa vám prozradí náš článek.

Jak odčervit psa

Jak často odčervit psa – OBSAH

  1. Proč je nutné odčervovat psa
  2. Jak probíhá odčervení psa
  3. Kdy odčervit fenu
  4. Jak na odčervení štěňat
  5. Jaké použít přípravky na odčervení

Proč je nutné odčervovat psa

Psa je třeba odčervovat pravidelně, jelikož pravidelné odčervení je základem prevence proti závažným onemocněním. Vnitřní parazité jako tasemnice, škrkavky, měchovci, bičovci, giardie či kokcídie způsobují zvířeti řadu onemocnění, od svědění, zažívacích problémů, až k růstovým problémům, neléčené začervení pak může vést dokonce k úhynu psa. Navíc se někteří endoparazité, nejčastěji škrkavky, mohou snadno přenést na člověka a také jeho ohrozit na zdraví. V odčervování psa je tedy nutné zavést určitý řád a pravidelně ho dodržovat.

Kromě samotného odčervení psa je také nutné dbát na čistotu prostředí, ve kterém je zvíře chováno, pravidelně mu čistit kotec, udržovat ho v suchu a odstraňovat výkaly z dosahu psa. Pes by neměl být krmen masem neznámého původu, které může obsahovat larvy parazitů, nejčastěji se v něm vyskytuje tasemnice.

i

Pokud si nejste jistí, jaké mají tablety na odčervení psa dávkování, zkonzultujte to se svým veterinářem. 

Odcerveni psa
Lovečtí psi pohybující se ve volné přírodě mají větší sklony k napadení endoparazity než psi chovaní v domácím prostředí.

Jak probíhá odčervení psa

U dospělého psa se doporučuje provádět preventivní odčervení vždy 1× za půl roku, o přesné frekvenci odčervování psa je však vždy vhodné poradit se s veterinářem. Ten zná nejlépe zdravotní stav vašeho psa a jistě vám poradí i v otázce jeho odčervování a doporučí vám nejvhodnější a nejlepší odčervovací tablety pro psy.

Někteří chovatelé, kteří mají podezření na prokazatelné napadení parazity, přistupují k rozboru trusu, podle kterého lze výskyt parazitů odhalit. Podle výsledku a po poradě s veterinářem mu následně aplikují léčbu, kterou je třeba ještě za 14 dní zopakovat, aby došlo k likvidaci všech choroboplodných zárodků. Většina odčervovadel sice působí okamžitě, avšak zabíjí pouze dospělé červy, nikoliv jejich vajíčka a larvy.

Kdy odčervit fenu

Pokud plánujeme fenu připouštět, měli bychom provést její odčervení ještě před připouštěním, vhodná je například doba na začátku hárání. V období březosti je jediným přípravkem registrovaným pro odčervení preparát Stronghold, jiné přípravky by mohly způsobit štěňatům závažné vrozené vady, nebo dokonce i jejich úhyn. Proto se doporučuje provést odčervení feny až po porodu zároveň se štěňaty a odčervení provádět souběžně až do jejich odstavení.

Odcerveni psa
Období okolo porodu je pro fenu velmi zátěžové, může u ní docházet k vylučování parazitů do prostředí.

Jak na odčervení štěňat

Až v 95 % se stává, že se štěňata již narodí infikována parazity, nejčastěji škrkavkami. Jejich první odčervení by proto mělo proběhnout v prvních 14 dnech jejich života. Následně se pak odčervují vždy po dvou týdnech, a to až do tří měsíců věku. Do jednoho roku pak stačí provádět odčervování štěňat vždy po třech měsících.

Odcerveni psa
Odčervování štěňat má svůj pevný řád, který je třeba dodržet. Použít můžete buď odčervovací pasty, nebo tablety na odčervení štěňat.

Jaké použít přípravky na odčervení

Na trhu s léčivy a antiparazitiky najdeme velké množství různých přípravků a preparátů pro odčervení psa, pro vhodný výběr se však vždy raději poraďte s vaším veterinářem. Kromě věku záleží totiž i na hmotnosti a rase psa, v neposlední řadě se musí vzít v úvahu také jeho zdravotní stav a prodělaná onemocnění. Všeobecně bychom mohli rozdělit antiparazitika do tří kategorií:

  • Pasty – jde o méně invazivní léčiva, která se používají převážně u štěňat. Působí hlavně na škrkavky, avšak například tasemnice jsou vůči nim imunní.
  • Tablety – mívají širokospektrální záběr a jsou určeny pro dospělé psy. Jejich užití se zpravidla doporučuje zopakovat 14 dní po prvním užití.
  • Spot on – přípravek ve formě kapek, který se aplikuje přímo na kůži psa v kohoutkové oblasti. Mívá dlouhodobější účinek a může působit jak na vnitřní, tak vnější parazity.

i

Vedle chemických antiparazitik můžete vyzkoušet i přírodní odčervení psa založené hlavě na kombinaci účinných bylin pro přirozené čištění střev.

Odcerveni psa
Pravidelné odčervování psa ve velkém přispívá k jeho psychické i fyzické pohodě.

i

Mohlo by vás zajímat

Odčervování psa neberte na lehkou váhu, předejde tak mnohým problémům, které by mohly mít závažný průběh a ohrozit zdraví vašeho čtyřnohého přítele.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16