Sledování spánku je funkce, která je nedílnou součástí celé řady chytrých hodinek. Nicméně v případě Apple Watch jsme se dočkali až během roku 2020, po uvedení operačního systému watchOS. Jak sledování spánku reálně funguje a které Apple Watch tuto zajímavou funkci podporují?
Monitoring spánku je poměrně důležitá funkce s ohledem na celkové zdraví. Chytré hodinky Apple Watch jsou v této oblasti mimořádně silné, protože výrobce vybavil iPhone aplikací Zdraví, do které se sbíhají informace nejen z telefonu, ale právě i z Apple Watch.
V aplikaci Zdraví můžete komplexně sledovat veškeré pohybové aktivity včetně denního počtu kroků nebo vystoupaných pater. Ručně si zde můžete poznamenat různé informace včetně tělesné hmotnosti, výšky, ale také spotřebu kofeinu nebo vypité vody za jeden den. A kromě toho lze sledovat i další údaje pomocí jiných aplikací (například aplikací pro sledování výživy a kondice) a zařízení kompatibilních s aplikací Zdraví.
Po spárování Apple Watch s iPhonem se budou z Apple Watch pravidelně automaticky posílat informace o vaší tepové frekvenci do aplikace Zdraví, kde si je můžete podrobně prohlížet v kategorii Srdce. Apple Watch můžete nastavit tak, aby do aplikace Zdraví navíc posílaly i minuty cvičení a další naměřené údaje o aktivitě, oznámení o vysoké nebo nízké tepové frekvenci nebo například okolní hladinu hluku. Ženy pak ocení přítomnost speciální aplikace pro sledování menstruačního cyklu. A pokud patříte mezi hrdé majitele Apple Watch Series 6, lze dlouhodobě kontrolovat i hladinu kyslíku v krvi.
i
Pozor: Chytré hodinky nenahradí lékaře ani preventivní prohlídky.
Samotné Apple Watch jsou od watchOS 7 vybaveny aplikací Spánek. V té si můžete vytvořit rozvrhy spánku, které vám pomůžou plnit spánkové cíle. Když si v noci necháte Apple Watch na ruce, můžou váš spánek sledovat. Po probuzení otevřete aplikaci Spánek a dozvíte se, jak dlouho jste spali a jak se vyvíjely vaše spánkové trendy během posledních 14 dní. Délka spánku je totiž jedním z klíčových parametrů pro celkové fyzické, ale i duševní zdraví.
Z vlastní zkušenosti doporučujeme nastavit si v aplikaci Spánek minimálně dva různé časové rozvrhy. Jeden pro klasické všední dny, kdy se typicky vstává o něco dříve a jde se do práce. A druhý pro víkendové dny, kdy je možné si přispat. Pokud je váš plán spát 8 hodin denně, jednoduchým nastavením plánovaného budíku se vám rovnou aktivuje tzv. večerka. Jde o čas, kdy vás hodinky aktivně vyzvou, že už je načase vydat se do postele.
Používání rozvrhů má více výhod. Jakmile totiž nastane čas večerky, Apple Watch se automaticky přepnou do spacího režimu, kdy aktivují režim Nerušit (nebudou vás rušit žádné notifikace), mnohonásobně sníží jas a určitým způsobem se uzamknou. Nemůže se tak stát, že displej začne naplno svítit, když během spánku pohnete rukou. K odemčení Apple Watch ve spánkovém režimu se totiž musí pootočit digitální korunkou.
Z výše uvedeného je patrné, že měření spánku nemusíte na Apple Watch nijak zvlášť spouštět. Spánkový režim se totiž automaticky aktivuje přesně v čase nastavené večerky. A pomocí senzorů (ale i například díky interakci s iPhonem) dále hodinky poznají, zda se ještě pohybujete, nebo zda opravdu ležíte v posteli. Stejně tak ráno se měření ukončí odklepnutím budíku nebo vaším pohybem, například cestou na toaletu.
Ranní budík na Apple Watch je zajímavý zážitek. Nečekejte žádné nepříjemné drnčení, ale naopak jde o příjemnou tichou melodii, kterou doprovází jemné vibrování do zápěstí.
Možná, že ze všech možných recenzí Apple Watch již víte, že tím nejslabším článkem je výdrž na baterii, protože jde o typické jednodenní zařízení. Pokud tedy půjdete s hodinkami spát, může se taky stát, že ráno budou mít klidně jen 20 % baterie, což vám na následující den rozhodně nevystačí. Proto je nutné změnit rutinu v nabíjení a hodinkám dodat energii například při večerní nebo ranní hygieně. A pokud zapomenete, Apple Watch mají v rukávu další vychytávku.
Pokud u Apple Watch klesne stav baterie pod dvacet procent ještě před večerkou, automaticky se vám zobrazí notifikace, abyste hodinky dali nabíjet. To nějaký čas trvá, ale díky vychytávce v iOS 14 se opět notifikací na iPhone dozvíte, že jsou Apple Watch nabité na 100 %. Z tohoto důvodu se nemusíte bát, že by vás monitorování spánku nějakým způsobem omezovalo.
Měření spánku pomocí Apple Watch je rozhodně zajímavá funkce a Apple ji určitě bude dále vylepšovat s každou novou verzí watchOS, ale pár nevýhod by se určitě našlo. Apple zatím neumí nějak rozumně rozpoznat různé hloubky spánku a trochu lépe s naměřenými údaji pracovat. Například budík by se mohl aktivovat právě v návaznosti na hloubku spánku. Také nás mrzí nepodpora aplikace Zdraví na dalších zařízeních kromě iPhone. Proč nemůžeme hodnoty pohodlně prohlížet na iPadu nebo dokonce na MacBooku?
Hodinky Apple Watch jsou už od samotného počátku vybaveny velkým množstvím senzorů. To, kvůli čemu by jiný výrobce udělal zcela novou generaci hodinek, Apple vyřešil softwarovou aktualizací. Nicméně to má své drobné omezení, protože je nutné hodinky a samozřejmě i iPhone vybavit aktuálním softwarem. Konkrétně jde o watchOS 7 v případě Apple Watch a současně je nutné používat iPhone 6s a novější zařízení s iOS 14.
To, co děláte v bdělém stavu, má velký vliv na kvalitu vašeho spánku. Pokud máte se spánkem problém, pokuste se změnit své denní návyky.
Nativní aplikace pro sledování spánku na Apple Watch dlouho chyběla, ale nyní už je několik měsíců plně funkční. Díky skvělému propojení s iPhonem pak zcela jistě stojí za vyzkoušení.