Obnovit stránku

Jak fungují trouby se samočistící funkcí

Aktualizováno

Jestliže přemýšlíte nad koupí nové trouby, měli byste zvážit investici do trouby s funkcí samočištění. Díky ní vám odpadne manuální čištění trouby, které byste měli jinak provádět po každém pečení. Ušetříte tak mnoho času i energie a již nebudete řešit otázky typu jak vyčistit troubu nebo čím vyčistit troubu. Samočistící trouby se o to postarají za vás pomocí funkce s názvem katalytické čištění, pyrolýza nebo čistění párou. A jak takové samočištění probíhá a jak se jednotlivé způsoby čištění liší?

Trouby s funkcí samočištění

Jak fungují trouby se samočistící funkcí – OBSAH

  1. Katalytické čištění trouby
  2. Pyrolytické čištění trouby
  3. Výhody, které přináší pyrolýza a katalytické čištění trouby
  4. Čištění trouby vodní párou

Katalytické čištění trouby

V případě, že se rozhodnete pro troubu s funkcí katalytické čištění, bude vnitřek trouby vybaven speciálním porézním povrchem. Ten dokáže v průběhu pečení vtáhnout mastnotu přímo do sebe a zároveň ji také odstraní. Katalytické čištění tak udržuje troubu ve stálé čistotě, jelikož se vypečený tuk nemá kde usazovat. Přesto mají některé trouby ještě speciální manuální čistící programy, které je dobré občas pustit a celkově podpořit čistotu trouby. Po ukončení manuálního čistícího programu většinou postačí vnitřek trouby vytřít vlhkým hadříkem.

Jak vyčistit troubu
Pro konečné čištění trouby postačí vytřít její vnitřek navlhčeným hadříkem.

Jak probíhá katalytické čištění

  1. Z trouby je nutné vyndat všechny rošty i podpěry, aby nedošlo k jejich poškození.
  2. Poté, co zůstane trouba prázdná, zvolte program katalytické čistění.
  3. V případě, že trouba programem nedisponuje, nastavte troubu na pečení na 250 °C po dobu 60 minut.
  4. Katalytické čištění způsobí, že se postupně vypálí nečistoty i tuk v troubě.
  5. Následně už stačí jen po vychladnutí vytřít troubu vlhkým hadříkem bez nutnosti použití jakýchkoliv chemických prostředků.
i U samočistící trouby s katalytickými panely je nutné počítat s jejich omezenou životností. Přibližně za 4-5 let se doporučuje jejich výměna.

Pyrolytické čištění trouby

Pyrolýza neboli pyrolytické čištění trouby spočívá v zahřátí vnitřního prostoru trouby na extrémně vysokou teplotu, většinou až na 500 °C. Díky tomu dojde ke spálení všech nahromaděných nečistot a usazenin, hlavně tedy tuku a mastnoty. Po čištění trouby pyrolýzou zůstane na dně trouby jen popel, který stačí setřít vlhkým hadříkem. Některé pyrolytické trouby mají na výběr i nastavení délku čištění podle toho, jak moc je trouba zašpiněná. Pyrolýza by se měla provádět ideálně každý měsíc a stejně jako při katalytickém čištění je nutné zajisti, aby v průběhu čištění v troubě nic nezůstalo.

i Při čištění pyrolýzou na troubu nesahejte, ať se nepopálíte. Dochází totiž k zahřátí nejen vnitřního prostoru trouby, ale také vnějších úchytek.

Výhody, které přináší pyrolýza a katalytické čištění trouby

  • Snadné čištění trouby bez námahy.
  • Odpadá čištění trouby pomocí chemických přípravků.
  • Vyhnete se obtížnému odstraňování mastnoty a drhnutí těžko dostupných míst.
  • Ušetříte čas i energii.
Jak vyčistit troubu
Pyrolýza i katalytické čištění přispívá k dokonalé čistotě vaší trouby.

Čištění trouby vodní párou

Předchozí pyrolýza a katalytické čištění jsou téměř samostatné programy, pro vyčištění trouby pomocí páry budete vaše přítomnost nutná. Trouby s parním čištěním nejčastěji disponují programem EcoClean, před jehož spuštěním je nutné vložit do trouby hlubší pekáč nebo plech naplněný přibližně půl litrem vody. Jakmile dojde ke spuštění programu, trouba se začne zahřívat a vzniklá vodní pára postupně uvolňuje usazené nečistoty a mastnotu z povrchu trouby. Nedojde sice k úplnému odstranění nečistot, pára je však výrazně změkčí a následné dočištění provedete snadno jen navlhčeným hadříkem.

Jde sice o trochu složitější i časově náročnější proces než pyrolýza či katalytické čištění, stále však podstatně jednodušší než manuální čištění trouby pomocí různých chemických prostředků. V případě parního čištění můžete uvnitř trouby ponechat plechy a rošty a ušetřit si tak práci s jejich mytím.

Jak vyčistit troubu
Čištění trouby vodní párou můžete využít jak pro vnitřek trouby, tak pro zamaštěné plechy či pekáče.
i Mohlo by vás zajímat:

Ať už se rozhodnete pro čištění párou, pyrolytické čištění nebo katalytické čištění trouby, jistě budete spokojeni s úsporou času i energie, kterou vám zajistí tyto inovativní funkce.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18