Obnovit stránku

Jak na zařízení chytré zahrady

Chytrá zahrada neboli smart garden využívá inovativních technologií pro zajištění nutných úkonů, které jsou nezbytné pro její údržbu. Tyto technologie zahrnují chytré zavlažování pro autonomní zalévání trávníku i rostlin, automatické sekačky, které samy udržují trávník v perfektním stavu, i chytré květináče pro pěstování bylinek či květin ve vnitřním i venkovním prostoru. Chytrá zahrada umožňuje pohodlné ovládání jednotlivých programů prostřednictvím mobilní aplikace, díky které máte vše kdykoliv a odkudkoliv pod kontrolou.

Jak na chytrou zahradu

Při zařizování chytré zahrady je klíčové ujasnit si pár základních věcí:

 1. O jak velkou plochu se jedná
 2. Zda se budou úpravy týkat interiéru či exteriéru
 3. Na jaké druhy rostlin se zaměříte

Základní prvky chytré zahrady

Vstupní brána (hub)

Základem celého systému chytré zahrady je stejně jako u chytré domácnosti vstupní brána neboli hub. Jde o zařízení, které přijímá přes mobilní telefon nebo tablet všechny zadané příkazy a rozesílá je k jednotlivým přístrojům či komponentům na zahradě.

Chytrý senzor (čidlo)

Chytré senzory neboli čidla neustále sledují a informují o teplotě, světlu či vlhkosti půdy a tyto informace posílají do vstupní brány. Ta následně rozhodne, zda jsou optimální podmínky k zalití zahrady.

Zavlažovací počítač

Pro optimální hospodaření s vodou slouží chytrý zavlažovací počítač, který se postará o zavlažování s minimálními ekonomickými výdaji.

Pohybová čidla

Automatická sekačka bývá vybavena pohybovým čidlem, které ji vždy včas upozorní, jestliže v jejím okolí zaznamená jakýkoliv pohyb. Automatická sekačka následně změní směr pojezdu, případně se zcela vypne. Nemusíte se tak obávat spustit automatické sekačky ani v případě, že se na zahradě pohybují vaše děti nebo domácí mazlíčci. Další důležitou funkci mají pohybová čidla u bazénu, kde opět zavčas upozorní na pohyb v jeho blízkosti.

Aplikace chytrá zahrada

Aplikace ve vašem mobilním zařízení vám přináší neustálý dohled nad vaší chytrou zahradou, takže ji máte stále pod kontrolou a můžete kdykoliv zasáhnout do její činnosti.

 • Řízení odkudkoliv – o vaši zahradu se můžete díky snadno přístupné smart aplikaci postarat, i když zrovna nejste doma.
 • Plánované řízení – chytrá aplikace má stále vše pod kontrolou. Plánování na dálku je pohodlné a vy už nemusíte myslet na to, kdy je třeba posekat trávník nebo zavlažit rostliny. 
 • Řízení pomocí senzoru – smart senzory slouží k měření teploty a vlhkosti půdy pro optimální zavlažování.
 • Jednoduchá konfigurace s nápovědou – se smart aplikací si krok za krokem vytvoříte ideální plán zavlažování a sečení.
 • Hlasové ovládání – pokud si vaše chytré zařízení zaintegrujete do Apple HomeKit, můžete svoji zahradu ovládat hlasem.
Chytré květináče

Chytré květináče 

 • Pěstování květin i bylinek
 • Automatická závlaha i výživa
 • Nezávislost na ročním období

Chytré květináče nabízejí pohodlný a moderní způsob, jak pečovat o rostliny bez ohledu na roční období. Jsou vybaveny automatickými systémy, které se samy postarají, aby byl smart květináč optimálně zavlažován, vyživován, a dokonce zajistí i přirozený světelný cyklus. Pěstitelé nejčastěji využívají inteligentní květináč jako chytrý květináč na bylinky, kromě pěstování čerstvých bylinek se však chytrý truhlík hodí i pro pěstování květin, zeleniny či okrasných druhů trav. Jediným úkolem pěstitele je jen občasné doplnění vody a hnojiva pro automatické zavlažování a vyživování. Chytré květináče navíc vynikají originálním designem, hodí se tedy i jako stylový interiérový doplněk.

Výhody a nevýhody
 • Řízené pěstování rostlin
 • Vhodné i pro byty či balkóny
 • Vkusný designový doplněk
 • Nutné občasné doplnění vody
Chytré zavlažování

Chytré zavlažování 

 • Automatické zavlažování květin i trávníku
 • Závlaha dle aktuální potřeby
 • Sety pro interiérové i venkovní zalévání

Chytrá zahrada si žádá také chytré zavlažování, které bývá velkou pomocí pro všechny zahrádkáře. Ti díky němu mohou odložit své starosti, jelikož automatický zavlažovací systém se vždy postará o dostatečnou vláhu pěstovaných rostlin i trávníku. Impulzem pro zahájení zavlažování bývá chytré čidlo, které vysílá informace o vlhkosti půdy a podle jehož pokynů se nastartuje chytré čerpadlo. Chytré zavlažování lze instalovat jak do venkovního prostoru, tak do zimní zahrady či na balkon. Ve vnitřním prostoru spíše než chytré zavlažování využijete chytré květináče, které mají již tento systém zabudovaný v sobě. Stejně jako ostatní chytré systémy, také chytré zavlažování lze sledovat a řídit přes mobilní aplikaci.

Výhody a nevýhody
 • Pohodlné zavlažování
 • Šetří vodu
 • Nenáročná montáž
 • Individuální nastavení délky zavlažovacích hadic
Chytré robotické sekačky

Chytré robotické sekačky

 • Pravidelná a dlouhodobá údržba trávníku
 • Autonomní provoz i nabíjení
 • Pracuje dle aktuální předpovědi počasí

Automatická sekačka je jeden z nejdůležitějších prvků, kterými se může chytrá zahrada pochlubit. Nejenže jsou automatické sekačky na trávu schopny samostatného provozu i nabíjení a pracují v závislosti na počasí, dokonce je možné synchronizovat sekání trávy a chytré zavlažování. Při péči o trávník nemusíte mít obavy ani o bezpečnost vašich dětí či domácích mazlíčků, automatická sekačka trávy dokáže změnit směr nebo se vypnout při zaznamenání jakéhokoliv pohybu ve své blízkosti. Chytrá aplikace vám umožní mít přístup ke všem potřebným informacím a můžete přes ni zvolit takové nastavení, které vám maximálně usnadní péči o vaši zahradu, případně vytvářet jednotlivé časové plány automatické sekačky.

Výhody a nevýhody
 • Zcela samostatný provoz
 • Bezpečný provoz
 • Možnost synchronizace se zavlažováním
 • Delší doba sečení trávy

Chytrá domácnost

Jak postavit chytrou domácnost

Smartphony byly pouhý začátek. Dnes lze mít chytrou celou domácnost. Koncept SmartHome již dávno není z říše science fiction. Chytrá domácnost představuje dostupnou variantu pro každého. Získáte pomocníka, který zjednoduší každodenní činnosti, zvýší bezpečnost domova a sníží energetické náklady.

Chytré detektory a senzory

Zabezpečení domácnosti není radno podceňovat. Pocit bezpečí je často bohužel jen zdánlivý, a proto je vždy lepší potenciálnímu riziku předcházet zavčasu. Jaké možnosti nabízí moderní bezpečnostní systémy? V našem průvdoci najdete ucelený přehled.

Chytré termostaty a termostatické hlavice

Začněte řešit správu vytápění efektivně a jednoduše s chytrými termostaty a termostatickými hlavicemi. Kromě toho, že pomáhají ušetřit, dokáží zpřehlednit data o aktuální spotřebě energie, a navíc zajistit vyšší tepelný komfort vašeho bydlení.

Umělá inteligence

Už od nepaměti se člověk snaží usnadnit si práci. Od mechanických strojů se vývoj posouvá i do oblastí, které by před sto lety byly jen těžko uvěřitelné – natož pochopitelné. Poslední dobou to vypadá, že vše, co nás obklopuje, bude SMART. Chytré telefony, ledničky, kamery, domy, auta, lavičky i celá města. To ale ještě není AI v pravém slova smyslu. Jedná se však o termín, který slýcháme poměrně často. Jaká je definice, využití a budoucnost umělé inteligence? A přivedou nás novinky od gigantů jako Google či Apple do éry dobrotivých robotů nebo Skynetu?

Zesílení WiFi

Ještě nikdy nebyla rychlost WiFi tak důležitá. Schválně si zkuste spočítat, kolik máte doma bezdrátově připojených zařízení. Určitě jich nebude málo. A když k tomu přidáte například požadavek na pohodlné streamování videa, on-line výuku nebo home office, tak drtivé většině routerů dojde dech. Proto je potřeba WiFi síť nejen zrychlit, ale rovněž zvýšit její dosah. Jaké jsou vlastně možnosti v oblasti stability a síly WiFi signálu zjistíte v našem článku.

Síťová bezpečnost

Povaha útoků na počítačové sítě se neustále mění a nedostatečná obezřetnost vás může stát pěkný balík peněz. Chránit by se měla všechna zařízení ve všech sítích. Ovšem zatímco zavirovaný domácí počítač s fotkami z dovolené opláčete a přeinstalujete, počítače ve firmách s hodnotnými daty se mohou v rukou kyberzločinců stát nebezpečnými zbraněmi proti vám samotným. Útočníci mohou tato data prodat nebo je zašifrovat a vás potom vydírat.

Další články v kategorii SmartHome

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19