Horké dny jsou pro mnohé z nás těžko snesitelné. A to především když teploty v místnosti sahají přes 30 °C. Nutně se potřebujete ochladit, a nejen sebe – rovnou celý byt, ale zavedení klimatizace je složité a navíc drahé. Co teď? Poradíme vám několik vychytávek, jak ochladit místnost či byt, ideálně levně a jednoduše. Na řadu přijdou ale i mobilní klimatizace, chladicí podložky pro domácí mazlíčky a samozřejmě ventilátory. Na horké dny se také vyplatí myslet už při stavbě domu.
Máme pro vás 6 žhavých tipů, jak ochladit místnost:
V našem článku si kromě výše zmíněných tipů dále posvítíme i na další způsoby, jak ochladit nejenom byt, ale i sebe. Zajímají vás triky, jak přežít horké dny? A víte, jak si svépomocí vyrobit klimatizaci? Čtěte dále!
Přirozené chlazení bytu je pokud přes den odepřete slunci přístup skrze okna pomocí závěsů a větráte pouze v noci. Jestliže jste majitelem hliníkových žaluzií, myslete také na tepelné vlastnosti tohoto materiálu – ve dne by měly plnit funkci ochrany před sluncem, v noci je naopak vytáhněte nahoru, aby dále neohřívaly byt. Hliník totiž velmi dobře drží teplo. Pokud máte prostor a možnosti, pomůže i zastínění oken pomocí vysouvacích markýz.
Nestačí-li správné větrání, pusťte se do úklidu – do skříní se musí schovat veškeré hřejivé látky. Deky, froté prostěradla, v případě možnosti také koberce a v dětském pokoji plyšové hračky. Výborné je také chození bosky po plovoucí podlaze, PVC nebo dlažbě.
Mokré závěsy výborně snižují teplotu příchozího vzduchu a zvyšují vlhkost v místnosti, a klima je tak daleko snesitelnější. Pověste je před okno namočené ve studené vodě a velmi dobře vyždímané, nebo je jen postříkejte rozprašovačem na květiny. V případě máčení pod ně naskládejte staré ručníky, aby vám voda nestála na podlaze, a pravidelně je kontrolujte a vyměňujte. Ručníky pak můžete použít na ochlazení podlah – vytřením studenou vodou.
V kuchyni a v koupelně si můžete pomoci tím, že necháte stát zhruba centimetr vody ve dřezu a ve vaně. Voda se bude teplem vypařovat a zvlhčovat místnost a tím dojde k pocitovému ochlazení místnosti.
Pokud chcete doma vytvořit průvan a máte okna pouze na jedné světové straně, využijte služeb ventilátoru. Ten pouze fouká vzduch z místnosti jiným směrem, ale pokud jej natočíte směrem k oknu, požene vám večer horký vzduch ven z místnosti. Přes den přes něj přehoďte mokrou utěrku, aby vám v bytě trochu zvlhčil vzduch.
Pokud vám nic z předchozích návodů nepomáhá, je nejspíše nutné trochu zainvestovat. K dostání jsou různé mobilní klimatizace s vývodem horkého vzduchu ven pomocí hadice. Liší se podle výkonu a rozměrů místnosti, kterou dokáží ochladit. Udávaná je i spotřeba energie a označení BTU (jednotka chladicího výkonu). Ačkoli je pořízení klimatizace nákladné, je to nejefektivnější způsob, jak ochladit byt.
Podobně jako klimatizace fungují i ochlazovače vzduchu. Na rozdíl od nich ale zvlhčují prostředí. Vhodné jsou tedy zejména do příliš suchých nebo prašných místností. Nedoporučujeme je naopak do prostor náchylných na plísně.
Počítač, televize, žehlička a další spotřebiče, které doma běžně používáme, produkují teplo. Mohou tak teplotu v místnosti o pár desetin stupně ještě zvýšit. Jestliže se v horkých dnech snažíte svůj byt ochladit, měli byste používání techniky omezit na naprosté minimum.
Nejrychlejším způsobem, jak se ochladit v horkých dnech, je jednoznačně koupání v bazénu, lomu nebo na přehradě. Pokud nemáte k dispozici takové vodní plochy nebo nemáte na relax čas, postačí vám sprcha. Vyhněte se ale studené vodě, která stahuje póry, raději zvolte vodu vlažnou, které vás ochladí na delší dobu. Po sprchování se příliš nesušte, myslete na to, že třením vzniká teplo.
Dostatečný pitný režim je základ. Vyhněte se sladkým minerálkám, šťávám a limonádám. Dopřejte si čistou vodu. Pokud nejste zrovna milovníci obyčejné vody, nechte v konvici vylouhovat plátky citrónu, okurky, čerstvou mátu, bazalku, bezové květy nebo třeba maliny. Nic nezkazíte ani ledovým čajem. Uvařte si černý čaj, nakrájejte do něj plátky broskve nebo citrónu a čerstvé lístky máty. Po odstavení z plotny nechte nápoj vychladnout a poté do něj vsypejte kostky ledu.
Pokud možno, vyhněte se dlouhému vaření, pečení, smažení a dalším tepelným úpravám jídel včetně ohřevu v mikrovlnné troubě. Vůbec neuškodí jíst během horkých dnů zeleninové saláty s čerstvou bagetou nebo rychle uvařená jídla – těstoviny s mozzarellou, rajčaty a bazalkou, vaječné omelety, apod. Určitě si také vzpomenete, že si v zimě s oblibou dáváte polévky, tučnější a kořeněná jídla, u kterých se s trochou chilli pořádně zapotíte. K vysokým teplotám se ovšem taková jídla nehodí. Inspirujte se jižně žijícími národy a vsaďte na lehkou kuchyni Středomoří.
V horkých dnech se také vyplatí zapnout tělu úsporný režim. Jestliže jsou ale po vás vyžadovány výsledky a vy se bojíte, že u toho shoříte jako hadrová panenka, doporučujeme vám ledové nebo mokré obklady. Skvělé jsou například relaxační gelové brýle – strčte je do mrazáku, a zhruba po hodině si z nich udělejte čelenku. Úleva se dostaví ihned. Jako mokrý obklad můžete použít šátek namočený ve studené vodě, který před použitím řádně vyždímáte.
Když se vám nedaří v horku usnout, vložte před spaním do mrazáku také prostěradlo nebo pyžamo. Bude vás příjemně chladit v době usínání. Před spaním si dejte chladnou sprchu a vzduch v ložnici nechte cirkulovat, ideálně nechte otevřené dveře a pootevřené okno. Přikryjte se pouze slabou dekou či prostěradlem.
Pokud už opravdu nevíte, jak ochladit byt ještě více a zdárně přežít horké dny, doporučujeme vyjít ven z domu či bytu. Jděte na procházku do lesa, daleko za město, tam, kde je možnost skrýt se před všudypřítomnými slunečními paprsky. Zároveň je tam chladněji díky absenci betonových ploch a zástaveb.
Pořízení a instalace klimatizace jsou technicky i finančně náročné, a ne každý z nás ji dobře snáší. Pokud ji u vás doma nechcete mít, nebo přemýšlíte, jak ochladit byt v paneláku, kde taková instalace není možná, nevěste hlavu. Existuje několik způsobů, jak si provizorní „klimatizaci“, která kýžené ochlazení vzduchu zajistí, vyrobit svépomocí. Hlavní roli hraje led, proto si v mrazáku nezapomeňte před příchodem tropických teplot vytvořit dostatečné zásoby ledu.
Při stavbě domu je nutné myslet i na tepelné vlastnosti materiálů, tepelné ztráty a samotné zateplení. Od příchozího tepla nebo příchozí zimy vám výrazně pomůže kvalitní tepelná izolace vnějšího pláště a také střechy. Pomoci mohou i termoizolační nátěry fasády anebo vhodná střešní krytina. Tmavá a drsná krytina pohlcuje obrovské množství tepla. Hladká a lesklá je tedy jasnou volbou pro ty, kdo v létě uvítají chladnější místnosti. Ne každému se ale líbí, proto zvolte dle vlastního uvážení, čemu dáte přednost.
Nejvíce tepla prochází skrze skleněné plochy. Dbejte tedy na to, aby jižní strana, kam slunce svítí nejdelší dobu, byla před náporem horka chráněná. Zasaďte strom, postavte stříšku nad terasou, aby přes poledne kryla francouzská okna, moderním řešením jsou i nejrůznější skládací markýzy. Inspirujte se například ve Středomoří. Markýzy nejen dobře vypadají, ale výborně stíní. Navíc nejsou stavebně tak náročné, jako např. pergoly na terasách a jsou vhodné i pro balkóny.
Pokud víte, že v letních měsících využijete klimatizaci, naplánujete ji už při stavbě domu. Využít tak můžete té nejúčinnější, která má vývody zabudované přímo do zdi. Nebudete tak muset, jako je to bohužel nutné u mobilních klimatizací, řešit vývody horkého vzduchu pomocí hadice vedoucí oknem. Všechny vývody i samotné chladicí jednotky jsou napevno zabudované ve zdi. Je však třeba počítat s vyššími vstupními náklady. Benefity těchto klimatizací jsou však jasné.
Pokud nechcete řešit klimatizaci v celém domě, ať už z toho důvodu, že v přízemí je v létě teplota v pořádku nebo kvůli celkovým nákladům, doporučujme zvážit její montáž do podkroví. Klimatizace do podkroví může citelně usnadnit život v horkém létě, obzvláště v případech, kdy máte pod střechou ložnici nebo např. pracovnu. Klimatizace je tak v tomto případě elegantním a dostupným způsobem, jak ochladit podkroví snadno a za přijatelné náklady.
Až budete mít doma zase nesnesitelné vedro, nevěste hlavu, už víte, jak se ochladit. Řešení je opravdu mnoho a jejich realizace vám nezabere příliš času ani energie. Pokud se budete držet našich tipů a zásad už od prvních horkých dní, teplota ve vašem bytě zaručeně zůstane na snesitelné hranici.