Plíseň v žádném případě není jen nepříjemným estetickým problémem, který vám hyzdí vaši koupelnu, popřípadě stěny bytu. Plísně mohou mít velmi negativní dopad na zdraví celé rodiny včetně domácích mazlíčků. Zbavit se jich jednou provždy není přitom vůbec snadné. Kompletní odstranění vyžaduje důslednost a trpělivost. Přečtěte si, jak efektivně odstranit plísně z různých místností a materiálů a jaká opatření byste měli dodržovat, aby se plíseň nevytvořila znovu.
Plíseň trápí mnoho českých domácností. Svědčí ji vysoká vzdušná vlhkost (nad 60 %) a teploty mezi 20 až 25 °C. Velmi často se objevuje ve starších domech bez zateplení, nicméně ani majitelé novostaveb nebývají tohoto problému ušetřeni, a to především v zimním období.
Plíseň je houba, která se rozrůstá postupně. Nejprve se objeví nenápadné černé tečky. Pokud si plísně delší dobu nevšímáte a má ideální podmínky pro svůj růst, poměrně rychle se rozšíří a vytvoří děsivé černé mapy. Ideální je tomuto stavu zcela předejít a začít systematicky ošetřovat postižené místo již při prvních náznacích plísně. Čím větší plocha je zasažena, tím těžší a zdlouhavější je proces dezinfekce a čištění.
Existuje hned několik osvědčených způsobů, jak se definitivně zbavit plísně na zdi. Můžete si vybrat, zda budete dezinfikovat a čistit s pomocí chemických čističů, nebo zda využijete přírodní dezinfekce, které si dle jednoduchých návodů můžete připravit z běžně dostupných surovin.
i
Proces odstranění plísně nelze urychlit. Pokud přeskočíte první kroky a rozhodnete se plíseň pouze přetřít novým nátěrem, plíseň se po čase znovu objeví na povrchu. Vždy je nutné provést nejprve důkladnou dezinfekci (nejlépe opakovaně), poté nanést kvalitní penetrační nátěr a až na samotný závěr povrchovou malbu.
Silikon je izolační materiál, který se v hojné míře využívá především v koupelně jako izolace vany, sprchového koutu nebo umyvadla. Vzhledem k vysoké vlhkosti a často nedostatečné cirkulaci vzduchu se mohou plísně začít tvořit nejen na stropech a stěnách, ale také právě na silikonu. Jak se zbavit plísně, aniž by došlo k narušení izolačních vlastností silikonu?
Prevencí opětovného vzniku plísní v koupelně je dostatečné větrání. Pokud v koupelně nemáte okno, vyplatí se vám investovat do kvalitního odvlhčovače vzduchu.
Koupelna je pro plísně doslova rájem. Pokud nechcete pravidelně svádět boj s plísní v různých částech koupelny, zajistěte především dobré větrání. Povrchy v koupelně udržujte suché, měňte často ručníky a perte je na vysoký stupeň. Pokud jsou ručníky vlhké, sušte je mimo koupelnu. Pravidelně dezinfikujte povrchy roztokem octu a vody (v poměru 1:5). Pokud jste i přesto našli ve sprchovém koutě černé tečky, jednejte okamžitě dle návodu níže:
i
Plísně vylučují spory, které v uzavřeném prostoru poletují vzduchem. Čím větší plíseň, tím větší koncentrace spor a také vyšší riziko, že se přítomnost plísně negativně projeví na vašem zdraví a zdraví vašich blízkých. Spory plísní mohou vést k alergickým reakcím, mohou způsobit dýchací potíže až astmatický záchvat. Spory také způsobují bolesti hlavy, různé kožní vyrážky a mohou poškodit průdušky.
Plíseň se může vytvořit na zahradním nábytku, ale i na nábytku uvnitř vlhkých a tmavých místností. Jak ji odstranit, aniž by došlo k poškození dřevěného povrchu?
Plísně jsou nebezpečné. Pokud se objeví, měli byste okamžitě začít jednat. Plíseň lze úspěšně odstranit ze zdi, obkladů, spár, silikonu i ze dřeva s pomocí chemických nebo přírodních dezinfekčních prostředků. Vzhledem k tomu, že se plísni daří ve ve vlhku a teplu, je nutné zajistit uvnitř bytu dobrou cirkulaci vzduchu, popřípadě investovat do nákupu odvlhčovače vzduchu.