Obnovit stránku

Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Jak restartovat a vypnout iPhone (NÁVOD)

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Vypnout a zapnout telefon nemůže být tak těžké. Jde přeci o naprosto základní poznatek o daném zařízení. Kromě běžného vypnutí však po iPhonu jednou za čas můžete chtít i restart, přičemž s ním již do styku tolik uživatelů ještě nepřišlo. Jak jej provést správně a co dělat, když telefon nereaguje?

Jak restartovat a vypnout iPhone, úvod

Jak na restart a vypnutí iPhonu – OBSAH

 1. Základní rada – jak vypnout iPhone
 2. Jak restartovat iPhone, pokud telefon nereaguje
 3. Jak restartovat iPhone 8, iPhone SE 2022, iPhone X a novější
 4. Jak restartovat iPhone 7 / 7 Plus
 5. Jak restartovat iPhone SE 1. generace, iPhone 6s a starší

Základní rada – jak vypnout iPhone

Již z letáčku z balení iPhonu víme, že zapínacím a zároveň i vypínacím tlačítkem je boční tlačítko Power. Na starších iPhonech šlo o tlačítko na pravé straně horní hrany, později se přesunulo právě na pravý bok nahoru. Při zapnutém telefonu tedy pro jeho vypnutí stačí toto tlačítko podržet. U iPhonů s Face ID, tedy u iPhonů X, Xs a Xr, 11, 12 a nejnovější řady iPhone 13 je potřeba společně s tlačítkem power stisknout ještě jednu z kláves hlasitosti.

Jak restartovat a vypnout iPhone, vypínací posuvník
Jak vypnout iPhone? Rada není jednotná pro všechny generace. Od generace iPhone 8 se při vypínání zobrazí i posuvník pro aktivaci SOS volání. Zdroj: apple.com

Po několika vteřinách se na displeji objeví posuvník, jehož odsunutím doprava telefon vypnete. Případně je zde ještě tlačítko Zrušit pro přesun zpět do systému a u iPhonů s Face ID také tlačítko SOS. Toto tlačítko slouží k zahájení hovoru na tísňovou linku a zaslání zprávy s uvedením aktuální polohy na předem nastavené nouzové kontakty. Vypnutí iPhone je tedy velmi snadné. Nyní si pojďme říci, jak restartovat iPhone.

i

iPhone historie: Jak šel čas s legendárním telefonem?

Jak restartovat iPhone, pokud telefon nereaguje

Od slova restart už lze odvodit, že stačí iPhone vypnout, počkat na úplné zčernání obrazovky a následně jej opět zapnout. To je základní způsob, jak restartovat iPhone. Ten však nemusí nutně vždy fungovat. Jakmile se totiž iPhone zasekne, běžný postup vypnutí nefunguje kvůli nenačtení vypínacího posuvníku. Je třeba si vyžádat tzv. tvrdý restart iPhone neboli vynucený restart či hard reset. Takže, jak restartovat iPhone, když nereaguje?

Jak restartovat a vypnout iPhone, i nejnovější iOS se může zaseknout
Třebaže to není časté, i systém iOS se může zaseknout. Pak se hodí vědět, jak restart iPhone vynutit. Zdroj: apple.com

Jak restartovat iPhone 8, iPhone SE 2022, iPhone X a novější

Níže uvedené iPhony nemají mechanické tlačítko Home, příp. jej postrádají úplně. U iPhonů 8 a SE funguje pouze při zapnutém telefonu a při vypnutém přístroji stisk ani nepocítíte. Není totiž aktivní haptická odezva, takže tlačítko nezavibruje. Pro reset iPhonu jej tedy nelze využít. Společně s Face ID iPhony restart vynutíte kombinací stisku 3 tlačítek v daném pořadí.

 • Stiskněte a ihned pusťte tlačítko zesílení hlasitosti.
 • Stiskněte a ihned pusťte tlačítko zeslabení hlasitosti.
 • Stiskněte a držte tlačítko power do doby, než se zobrazí logo Apple.

Platné pro: iPhone 13, 13 mini, 13 Pro a 13 Pro Max, iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max, iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max, iPhone Xr, iPhone Xs a Xs Max, iPhone X, iPhone SE 2022, SE 2020, iPhone 8 a iPhone 8 Plus.

Jak restartovat a vypnout iPhone, vynucený restart iPhonů s Face ID
U iPhonů od generace iPhone 8 je třeba pro restart udělat nejvíce kliknutí. Navíc musí být ve správném pořadí. Zdroj: apple.com

Jak restartovat iPhone 7 / 7 Plus

iPhone 7 je vlastně shodný s iPhony 8 či iPhonem SE minimálně 2. generace. Tlačítko Home zde také není mechanické. Jak restartovat iPhone oproti jiným generacím? Oproti vypnutí iPhone zde bude třeba ještě zmáčknout tlačítko navíc.

 • Stiskněte a podržte současně jak tlačítko snížení hlasitosti, tak tlačítko power.
 • Klávesy pusťte, jakmile se na displeji objeví logo Apple.

Platné pro iPhone 7 a 7 Plus.

  Jak restartovat a vypnout iPhone, tlačítko Home iPhone 7 a iPhone 8
  iPhone 7 a iPhone 8 mají stejné tlačítko Home, přesto jejich vynucený restart probíhá odlišně.

  Jak restartovat iPhone SE 1. generace, iPhone 6s a starší

  Od samého počátku bylo možné iPhony restartovat s použitím hlavního tlačítka Home. Tyto iPhony až po modely SE z roku 2016 či iPhone 6s a 6s Plus mají totiž běžné mechanické tlačítko Home, které zaznamenává stisk i při vypnutém telefonu.

  • Stiskněte a podržte současně jak tlačítko Home, tak tlačítko power.
  • Klávesy pusťte, jakmile se na displeji objeví logo Apple.

  Platné pro iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus a iPhone SE.

  Jak restartovat a vypnout iPhone, restart starších iPhonů
  Původní iPhony s horním tlačítkem power bylo možné restartovat stiskem obou hlavních tlačítek najednou. Zdroj: apple.com
  i Mohlo by vás zajímat

  Nyní jsme si více přiblížili téma vypínání a restartu iPhonu a také si ujasnili, jak provést restart iPhone různých generací „natvrdo".

  Na vašem soukromí nám záleží

  My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

  Více informací
  Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
  P-DC1-WEB07