Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak se starat o ledničku (NÁVOD)

Aktualizováno

Lednička je jeden z nejdůležitějších domácích spotřebičů, který má v péči naše potraviny. Důležitý je nejen výběr chladničky, ale také péče o ni, aby dobře sloužila mnoho let. A nejen to. Ve „zdravé” ledničce vydrží i potraviny déle čerstvé a déle si zachovají svoji kvalitu. Moderní lednice jsou již vybaveny funkcemi, které její celkovou údržbu usnadňují. Přesto je ale nevyhnutelné ledničku pravidelně čistit a správně se o ní starat, abychom prodloužili její životnost a zabránili plísním a zápachu v lednici. 

Jak se starat o lednici

Jak se starat o ledničku – OBSAH

 1. Spotřeba energie aneb Jak udržet úsporný provoz lednice
 2. Jak vyčistit lednici
 3. Jak odstranit zápach z lednice
 4. Jak odmrazit lednici
 5. Lednice NoFrost – lednice s minimálními nároky na údržbu
 6. Teplota v lednici a správné rozložení potravin
 7. Technologie, které prodlouží čerstvost potravin
 8. Převoz lednice

Spotřeba energie aneb Jak udržet úsporný provoz lednice

U ledničky je potřeba dbát na energetickou třídu více než u ostatních velkých spotřebičů. Je to především proto, že chladnička běží nepřetržitě. Spotřebuje tedy více energie než například pračka, kterou zapneme jen několikrát za týden na 1 až 2 hodiny. Nejúspornější je třída A a čím více plus, tím větší úspora energie. I když možná za ledničku s nejvyšší třídou A++ nebo A+++ zaplatíte o něco vyšší počáteční cenu, později ale značně ušetříte na provozních nákladech. 

Záleží také na stáří spotřebiče. S 10 let starou lednicí zaplatíte za energie až o několik tisíc ročně víc než s novou. Úsporný režim lednice ovlivňují ale i další faktory. Pojďme se na ně podívat. 

Umístění lednice

Jak umístit lednici, aby měla co nejlepší podmínky pro svůj správný provoz? Chladnička by především neměla stát na příliš teplém místě, tj. neumisťujte ji u zdrojů tepla, jako je sporák, topení, kamna. Lednici nikdy nestavte k oknu, aby na ní nepražilo sluníčko. Riskujete tím kromě vyšší spotřeby energie i přehřátí lednice.

Abyste poskytli lednici vhodné podmínky pro její správné fungování, nechte ji po stranách, a hlavně vzadu dostatek prostoru. Po stranách je nutný alespoň 1 cm. Za lednicí, odkud odvádí nejvíce tepla, ponechte volný prostor minimálně 5 cm, ideálně však 10 cm. Někdy dostanete k nové ledničce i malé kolíky, které když připevníte zezadu na mřížku, zajistí vám dostatečný odstup od zdi.

Na spotřebu energie má vliv také plnost ledničky

Pro lepší chlazení by měla být lednice ze 2/3 zaplněna. Prázdná lednice spotřebuje více energie na chlazení, zatímco vychlazené potraviny drží stabilní teplotu a snižují celkovou spotřebu. Nenechávejte tedy lednici dlouho prázdnou, ale zároveň ji nepřeplňujte.

Nenechávejte lednici dlouho otevřenou

Jistě každý z nás zažil upozorňování našich maminek, abychom v lednici „nevětrali”. A ano, má to své opodstatnění. Abyste udrželi správnou teplotu v lednici, nenechávejte dveře příliš dlouho otevřené. I když některé typy lednic umějí po otevření dvířek rychle snížit teplotu, každý takovýto výkon znamená i trochu víc odebrané energie. Proto nenechávejte dveře od lednice dlouho otevřené a důkladně je dovírejte. 

Teplé jídlo nepatří do lednice

Teplé jídlo nikdy nevkládejte do lednice, vždy jej nechte nejdříve vychladnout na pokojovou teplotu. Teplé jídlo snižuje chlad v lednici a vznikající pára kondenzuje na jejích stěnách.

Vylepšený invertorový motor

Moderní chladničky disponující invertorovým motorem dosahují výborných výsledků při minimální spotřebě energie. Invertorový motor ke svému provozu nepotřebuje uhlíky, je totiž řízený přímo elektronicky. Díky tomu se chladničky s invertorovým motorem mohou pochlubit nižší spotřebou i celkově delší životností než chladničky, které tento typ motoru nevyužívají.

Jak vyčistit lednici

Lednice je ideálním místem pro šíření plísní a bakterií. Proto je vhodné čistit ledničku jednou za měsíc čistým hadříkem a neagresivním čistícím prostředkem. Případně můžete použít vodu s jedlou sodou. Při mytí lednice vždy vyndejte všechny potraviny a s čištěním postupujte odshora dolů. Poté vše vytřete dosucha.

Jak vyčistit lednici
Ledničku je třeba pravidelně mýt, abyste minimalizovali šíření bakterií a vznik plísní. 

Alespoň 2× do roka je třeba lednici vyčistit důkladně. Na důkladné čistění či odmrazování chladničky si vyberte den, kdy není příliš horko, abyste se vyhnuli zkažení potravin. Po dobu mytí lednice skladujte potraviny na tmavém a chladném místě. K čištění použijte čistý hadřík a speciální čistící prostředek na lednice nebo jiný neagresivní čistící prostředek, například na nádobí. Využít můžete rovněž domácí prostředky jako vodu s jedlou sodou nebo vodu s octem. Vyndejte police a zásuvky, budou se vám lépe mýt a nezanedbáte případnou špínu za nimi. Horší skvrny na chvíli namočte do vody s mycím prostředkem, půjdou vám potom snadněji odstranit.

Jestli máte v chladničce plastové, případně kovové šuplíky a poličky, můžete na ně ihned po vyjmutí použít teplou (ne horkou) vodu. Ovšem pozor, máte-li v lednici skleněné police. Ty nejdřív opatrně opláchněte vlažnou vodou, abyste předešli teplotnímu šoku a aby vám poličky nepraskly. Po omytí šuplíků a polic je nechte všechny důkladně uschnout. Teprve poté je vraťte do lednice.

Při mytí lednice postupujte od shora dolů a dveře si nechte na závěr. Nezapomeňte ani na těsnění na dveřích a chladič. Prach, který se na těchto částech usazuje, zvyšuje energetickou náročnost. Navíc na špinavém těsnění ulpívají různé bakterie, které se pak mohou dostat k potravinám.

i Svěží a čistou lednici udržíte díky čistícím přípravkům na lednice. Jsou šetrné a účinně odstraní špínu i zápach. Lze je použít dokonce bez oplachování. Praktické jsou i sady pro čištění lednice, kdy kromě čistícího prostředku získáte rovněž hadřík a pohlcovač pachu a třeba i podložku do zeleninových boxů. 

Jak odstranit zápach z lednice

Jak se zbavit zápachu v lednici? Nejlépe tím, že budete udržovat lednici čistou. Ovšem zápach z lednice mohou způsobovat i různé aromatické potraviny, které nejsou dostatečně zabalené v obalu nebo zanesený odtokový kanálek. Pokud i po vyčištění lednice bojujete se zápachem, jistě oceníte pohlcovače pachu v lednici, stejně tak jako speciální čistící prostředky, které lednici čistí a zároveň nepříjemné pachy neutralizují. Zkuste také babské rady, jak se zbavit zápachu v lednici. Osvědčená je například káva. Do lednice vložte hrst čerstvě namleté kávy na malém talířku a při každém otevření dvířek se místo nepříjemných pachů rozvine její příjemná vůně. Vyzkoušet můžete také citron nakrájený na plátky, kypřící prášek v malé mističce nebo skleničku s octem.

Aromatické potraviny skladujte ve speciálních dózách na potraviny. Jednak nedojde k vzájemnému načichnutí potravin a jednak tím minimalizujete nepříjemný zápach z lednice. Kromě toho budete mít v chladničce uspořádáno vše přehledně a úhledně.

Sýrečník s poklopem Zdravá dóza do ledničky pro 10 vajec
Skleněná dóza s poklopem pro uchování sýrů nebo zdravá dóza na vajíčka s datumovkou a větracími otvory – šikovné „drobnosti” pro ochranu potravin i lednice.

Jak odmrazit lednici

Pokud si pořídíte chladničku bez systému NoFrost, bude nutné ji čas od času odmrazit. Už při 3mm vrstvě ledu se spotřeba lednice zvyšuje o 30 % a při námraze cca 1 cm se celková energetická spotřeba lednice zvyšuje až o 75 %. Proto odmrazování lednice zbytečně neodkládejte. Měli byste se k tomu odhodlat vždy, když usazený led přesáhne 0,5 cm.

A jak na to? Jak odmrazit ledničku? V podstatě platí to samé jako při důkladném čištění lednice, jen s tím rozdílem, že si musíte nějak poradit s ledovou námrazou, kterou je třeba odstranit co nejšetrněji. Lednici je třeba vypnout a z bezpečnostních důvodů také odpojit ze sítě. Dveře lednice nechte otevřené a rozprostřete pod ně ručník. Chcete-li celý proces odmrazování ledničky urychlit, můžete do prázdné chladničky vložit hrnec s horkou vodou podložený utěrkou. Ale pozor, nic horkého nesmí přijít do přímého styku s vnitřkem spotřebiče. Mohlo by dojít k popraskání povrchu. Pomocí plastové škrabky můžete led opatrně odlupovat. Nikdy nepoužívejte ostré nebo příliš tvrdé předměty. Po odmrazení a umytí chladničky vložte všechny části příslušenství patřící k lednici zpět, ale dávejte pozor, aby byly zcela suché. Připojte lednici opět do elektrické sítě a nastavte požadovanou teplotu chlazení a mražení. Po 30 minutách můžete potraviny naskládat zpět do lednice.

Jak odmrazit lednici
Námraza v lednici či mrazáku výrazně zvyšuje spotřebu elektrické energie a zhoršuje podmínky pro skladování potravin. Jak odmrazit lednici se dozvíte v našem návodu.  

Lednice NoFrost – lednice s minimálními nároky na údržbu

Pokud lednici pravidelně neodmrazujete, energetická náročnost výrazně stoupá, neboť lednice musí chladit přes vrstvu ledu, která jí brání dosáhnout požadované teploty. V namrzající chladničce je navíc vlhko, které způsobuje zhoršení kvality skladovaných potravin, zejména masa a zeleniny. Ovšem lednice s funkcí Nofrost odmrazování nepotřebují. Díky technologii Nofrost se vytváří studený a suchý vzduch, který stále cirkuluje a je optimálně rozložený v celém prostoru lednice. Spotřebič si udržuje konstantní teplotu a na potravinách ani na stěnách chladničky tak nevzniká námraza. Absence vlhka pomáhá rovněž zamezit výskytu bakterií a plísní a stálé proudění vzduchu zajišťuje rychlejší chlazení/mrazení potravin. NoFrost lednice jsou určeny pro všechny, kteří požadují lednici nenáročnou na údržbu a zároveň chtějí šetřit energii.

i Nebaví vás odmrazování lednice a mrazáku? Pořiďte si lednici s funkcí NoFrost a dejte sbohem nenáviděnému odmrazování. Funkce NoFrost či Total NoFrost, kterou využívá například chladnička LG GBB62SWGFN, zabraňuje vytváření ledu, omezuje tvorbu plísní a eliminuje zápach.

Teplota v lednici a správné rozložení potravin

Správná teplota v lednici má svůj význam. Při příliš nízké teplotě by docházelo k námraze potravin, a naopak při vyšší teplotě k přemnožení bakterií a rychlé ztrátě kvality potravin. Optimální teplota v lednici je v rozmezí 4-8 °C, přičemž ideální teplota v lednici je 5 °C.

Správné rozložení potravin

Každý druh potraviny by měl mít v chladničce své místo, neboť v různých částech lednice je jiná vlhkost i teplota.

 • Spodní zásuvky

Spodní část lednice je ta nejchladnější. Proto v chladničkách ve spodní části bývají speciální zásuvky pro ukládání ovoce a zeleniny a rovněž boxy pro uchovávání masa a ryb. 

V zásuvkách pro ovoce a zeleninu se udržuje ideální vlhkost a tyto speciální boxy bývají přímo označeny, že jsou pro ukládání ovoce a zeleniny určené. Ovoce a zeleninu před vložením do zásuvky nemyjte.

Maso a ryby skladujte v poličce hned nad zeleninou nebo ve speciální přihrádce, k tomu určené. Udržuje se zde nejnižší teplota (měla by být maximálně 4 °C) a správná vlhkost. Dbejte na to, aby maso nepřišlo do styku s jinými potravinami, ideálně by mělo být v uzavřených nádobách nebo přikryté potravinovou fólií. 

 • Střední část lednice 

Směrem nahoru teplota stoupá. Střední část lednice je tedy určená pro uchovávání uzenin, jogurtů, sýrů, másla, ale také některých druhů ovoce jako například meloun. Nezapomeňte uzeniny a sýry od sebe dostatečně oddělit. 

i Alternativní produkty

Do střední části lednice patří rovněž vajíčka. Mylným zvykem je uchovávat je ve dveřích lednice. Zde je ale teplota nejvyšší, a hlavně nestabilní a to vajíčkům neprospívá. Ta naopak potřebují stabilní teplotu. Vajíčka skladujte špičkou dolů v plastovém obalu s otvory. Papírový obal, ve kterém si je přinesete z obchodu, není vhodný. Je sice prodyšný, ale lehce nabírá vlhkost a tvoří se v něm plísně. Navíc může být znečištěný různými mikroorganismy a může dojít ke kontaminaci jiných potravin. 

 • Horní část lednice 

V horní části lednice je teplota opět o něco vyšší, tedy při ideálním nastavení teploty lednice je zde 7-8 °C. Horní polička v chladničce je tedy vhodná pro již uvařené jídlo, rozbalené potraviny, dorty, zákusky, či chlebíčky. Jednoduše řečeno pro potraviny, které bychom měli co nejdříve zkonzumovat.

 • Dveře od lednice

Jedná se o nejteplejší místo v lednici. Teplota se zde často pohybuje mezi 10-11 °C. Spodní prostor je ideální pro nápoje, mléko či otevřené víno. Vyšší regály jsou určené pro marmelády, kečupy, hořčice. 

Správné rozložení potravin v lednici
Každý druh potravin by měl mít v lednici svoje místo

Jak dlouho skladovat potraviny v lednici

Skladování potravin má svá pravidla a zcela zásadní je brát v potaz datum trvanlivosti každé z nich. Co když ale nemáme tento údaj k dispozici? Co když dostaneme domácí vajíčka nebo si domů přineseme košík plný hub? 

Jak dlouho vydrží houby v lednici

Houby obsahují vysoký podíl vody a bílkovin, snadno se tedy kazí a plesnivějí. Měkké houby se nedoporučuje skladovat v chladničce vůbec. Je lepší je ihned po přinesení z lesa usušit nebo zamrazit. Tvrdší druhy hub vydrží v chladničce i dva dny. Nevkládejte je ale do lednice umyté nebo v igelitovém sáčku. Nasucho je očistěte od hlíny a jehličí a rozložte je na talíř nebo tác. 

Jak dlouho vydrží maso v lednici

Čerstvé chlazené maso obvykle vydrží v lednici 2-4 dny. Záleží na druhu masa. Například drůbeží maso podléhá zkáze nejrychleji a jeho výdrž je kratší (2-3 dny). Syrové maso by mělo být vždy zabaleno v potravinové fólii a nemělo by přijít do styku s jinými potravinami. Maso vydrží déle, když jej posolíme nebo zalijeme olivovým olejem. 

Jak dlouho vydrží ryba v lednici

Rybí maso se poměrně rychle kazí, protože obsahuje velké množství vody. Přinesete-li si domů chlazenou rybu, je potřeba ji uchovat v lednici při teplotě do 4 °C a spotřebovat ideálně do druhého dne, maximálně však do dvou dnů.

Jak dlouho vydrží kapr v lednici

Čerstvě naporcovaného a nasoleného kapra můžete v chladničce skladovat až 3 dny, ale za předpokladu nízké teploty, tj. 1-4 °C. 

Ryba v lednici
Při teplotě v lednici do 4 °C můžete chlazené rybí maso bezpečně uchovat dva dny. 

Jak dlouho vydrží vejce v lednici

Trvanlivost vajec od doby snášky je 28 dní, tj. zhruba měsíc. Vejce je třeba uchovávat při teplotě 5-8 °C postavená špičkou dolů. Nesvědčí jim změny teploty, proto vejce neskladujete ve dveřích od lednice. A jak poznáte, že máte v ruce skutečně čerstvé vejce? Čím je vejce starší, tím je tekutější. Proto pokud lze žloutek oddělit od bílku nápadně snadno, vejce již není čerstvé. A čím je vejce po snášce delší dobu, je v něm také více vzduchu. Takže pokud vejce vložené do vody plave, již ho nejezte. Čerstvé vejce má ihned klesnout ke dnu.

Jak dlouho vydrží bílky v lednici

Pokud vám zbyly bílky, můžete je v chladničce uchovat i 14 dní. Chce to ale mít je ve skleněné či porcelánové nádobě s víčkem, ideálně šroubovacím. 

Jak dlouho vydrží otevřené mléko v lednici

Mléko obecně je velmi náchylné a snadno se infikuje mikroorganismy. Ať už mléko čerstvé nebo mléko trvanlivé, obojí je potřeba spotřebovat do dvou dnů po otevření. Nenechte se přitom zmást trvanlivým mlékem, které neotevřené vydrží i půl roku. Po otevření podléhá rychle zkáze, ale bohužel to nepoznáme ani čichově ani chuťově. Narozdíl od čerstvého mléka, které když se kazí, mění chuť i vůni.

Jak dlouho vydrží mateřské mléko v lednici

Odsávačkou odsáté mateřské mléko skladujte v nádobě na uchovávání mateřského mléka. Dobře uzavřené mléko ve skleněné nebo plastové nádobě vydrží v chladničce zcela bezpečně 24 hodin, maximálně však 48 hodin. 

Jak dlouho vydrží otevřené víno v lednici

Lahvové víno vydrží při správných skladovacích podmínkách i několik let. Ovšem jakmile lahev otevřete, víno je vystaveno kyslíku a začíná proces oxidace. Nedopijeme-li celou lahev vína, je potřeba ji důkladně zakorkovat a uskladnit v lednici. V podstatě u otevřeného lahvového vína je tomu s dobou trvanlivosti podobně jako u stáčeného vína, které se má spotřebovat do 10 dní. Ale portské víno a šumivá vína spotřebujte nejdéle do 3 dnů od otevření.

Technologie, které prodlouží čerstvost potravin
Správná teplota v lednici a vlhkost mají významný podíl na udržení čerstvosti a kvality vašich potravin. Dnešní moderní technologie zajistí v lednici ideální skladovací podmínky. 
i Související produkty

Technologie, které prodlouží čerstvost potravin

Výrobci ledniček přichází na trh se stále novými technologiemi, které vám nejen výrazně usnadní údržbu chladničky, ale značně přispějí k udržení čerstvosti potravin. A jaké funkce by měla vaše moderní lednice mít? 

 • Nulová zóna

Nulová zóna nazývaná různými výrobci také biofresh, vitafresh, perfektfresh je speciální přihrádka, ve které můžete snížit teplotu až k 0 °C. Teploty kolem nuly prodlužují čerstvost potravin, protože se minimalizuje rozmnožení nežádoucích mikroorganismů. Potraviny si lépe uchovají původní aroma a chuť a nedochází ke ztrátě vitamínů. V nulové zóně si můžete nastavit rovněž různou vlhkost vzduchu až do výše 90 %, podle druhu skladovaných potravin. Například zatímco zelenině a ovoci vyhovuje vyšší vlhkost, pro skladování masa a uzenin je ideální vlhkost kolem 50 %.

 • Antibakteriální ochrana v lednici

Antibakteriální úprava lednice je velmi účinná ochrana proti šíření a růstu bakterií, plísní a mikrobů. Nejčastěji znamená, že celý vnitřní povrch lednice je potažen vrstvou sloučenin na bázi stříbra. Potraviny se tak udrží déle čerstvé a minimalizuje se rovněž šíření zápachu. 

 • Ionizátor

Ionizátor v lednici obohacuje vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů, čímž je potlačen výskyt mikroorganismů, prodlužuje se čerstvost potravin a neutralizuje se zápach z aromatických jídel. Jednoduše řečeno, ionizátor čistí vzduch v chladničce. 

 • Super chlazení

Super chlazení neboli SuperCool či SuperFrost je ochrana pro již zchlazené potraviny, aby nedocházelo k jejich oteplování. Stiskem knoflíku funkce Super chlazení klesne teplota v lednici minimálně na 2°C. Takže například, vkládáte-li do lednice větší nákup, nové potraviny se rychleji ochladí a zabrání se tak tomu, aby teplota v lednici stoupla a uložené potraviny se zahřály. Po zchlazení se lednice automaticky přepne na původní teplotu. 

 • Ventilace neboli ventilační systém lednice

V horní části lednice je vzduch teplejší než v dolní části, ale ventilace v lednici rozvádí studený vzduch po celém vnitřním prostoru ledničky a udržuje tak všude stejnou teplotu. Díky tomuto systému se i po každém otevřením chladničky nastavená teplota uvnitř rychleji obnovuje.

Ventilace je řešená ventilátorem nebo ventilačním systémem Air Flow, které sází na vzduchové kanálky. Přičemž variant je několik, kdy každý výrobce se snaží ventilační technologii maximálně vylepšovat a zdokonalovat. Setkáte se tak i s různými názvy, například Multi Flow 360°, Multi Airflow, Aircooler apod.

Moderní lednice za výhodnou cenu

Postrádá vaše letitá lednice moderní funkce? Chtěli byste svoje potraviny skladovat v lepších podmínkách, ale nechce se vám investovat velké peníze do chladničky, když je ta vaše ještě funkční? Koukněte na bazar ledničky, kde najdete velký výběr moderních chladniček, za výhodné ceny.

i Jak vybrat lednici?
Výběr ledničky je v dnešní době zapeklitou záležitostí. Nabídka je široká a energetická třída a cena nejsou jedinými kritérii pro volbu té správné chladničky. Pokud si nevíte rady, která by se hodila právě vám, užitečné informace a nejdůležitější parametry najdete v našem článku Jak vybrat ledničku.

Převoz lednice

Při převážení ledničky bývá zásadní otázkou, zda stěhování lednice může proběhnout v leže nebo jenom nastojato. Obecně je doporučováno stěhování lednice nastojato a manipulace s ní v mírném náklonu vždy s nožičkami dolů. Důvodem je uspořádání kompresoru, který je v mnoha případech pověšen na pružinách konzole tak, aby odhlučňovaly vibrace kompresoru během jeho provozu. Při přepravě lednice ve vodorovné poloze a při větších nárazech či vibracích během jízdy, může dojít k poškození (vyvléknutí) pružiny. Důvodem hovořícím proti převozu lednice naležato je také olej v kompresoru, který v této poloze může proudit do výměníku tepla. 

Ale co když není jiná možnost, než převážet lednici naležato? V takovém případě je nejlepší položit lednici na bok. Tj. ani na zadní stranu, ani na stranu dveří, ale na bok tak, aby trubka, podél které vychází chladicí kapalina během provozu z kompresoru, směřovala nahoru. Lednice by takto neměla být přepravována déle než půl hodiny. V opačném případě doporučujeme pro převoz lednice objednat odbornou přepravu. A jak dlouho po přepravě lze lednici opět vrátit do provozu? Tato doba je obvykle uvedena výrobcem v dokumentaci k damému modelu spotřebiče. U některých modelů lze ihned, u jiných je třeba vyčkat i několik hodin.

i Mohlo by vás zajímat
WEB8