Psoriáza je závažné chronické onemocnění kůže. Podobně jako v případě atopického ekzému, i pacienti s lupénkou zažívají období klidu a vzplanutí. Člověk, který trpí lupénkou, musí dodržovat různá režimová opatření a důsledně pečovat o svou pokožku. Lupénka je bohužel poměrně časté kožní onemocnění. V našem článku se o ní dozvíte všechny podstatné informace. Dočtete se, jaké jsou nejčastější příčiny vzniku lupénky a jak efektivně potlačit její nepříjemné projevy. Poradíme vám, jak na domácí léčbu a které masti a krémy jsou opravdu účinné.
Psoriáza je v českých luzích a hájích určitě více známá pod svým českým názvem lupénka, latinsky psoriasis vulgaris. Bohužel výskyt lupénky není žádná vzácnost. Odhaduje se, že lupénka tvoří až 5 % kožních onemocnění. V posledních letech počet pacientů s lupénkou dokonce vzrostl. Nárůst pacientů je ale pravděpodobně výsledek mnohem lepší diagnostiky tohoto kožního onemocnění.
Typickým projevem lupénky jsou šupinatá, zarudlá nebo bílá ložiska na kůži. Průběh nemoci není ve většině případů konstantní. Pacienti zažívají období akutního vzplanutí (exacerbace), která se střídají s obdobím klidu (remise). Během vzplanutí se výrazně zhorší fyzické projevy lupénky, zatímco v období klidu pacient pociťuje jen velmi mírné, nebo dokonce žádné příznaky. U 5 – 35 % pacientů navíc lupénka postihuje i nehty a klouby.
Univerzální lék, který by lupénku zcela vyléčil, zatím neexistuje. Lupénka se řadí k takzvaným autoimunitním onemocněním, jejichž příčiny nejsou zcela známé. Psoriáza spadá kvůli svým nepříjemným projevům do kategorie nemocí, které výrazně ovlivňují kvalitu života.
Podobně jako u jiných chronických kožních onemocnění i lupénka má negativní vliv na sebevědomí a psychiku pacienta. Nepřidává tomu ani fakt, že si stále někteří lidé myslí, že je lupénka nakažlivá. Lupénka je chronická, zánětlivá, neinfekční nemoc pokožky. Pacient s lupénkou tedy v žádném případě nemůže nikoho nakazit.
i
Lidé, kteří trpí lupénkou, se často musí vypořádat nejen s velmi nepříjemnými fyzickými projevy své nemoci, ale také s předsudky některých lidí, kteří si stále myslí, že je lupénka nakažlivá. Lupénka je neinfekční, chronické, zánětlivé onemocnění kůže. Lupénku tedy určitě nelze někde „chytit“.
Jak už bylo řečeno výše, zatím není známo, jak přesně psoriáza vzniká. Lupénka může být dědičná. Pokud jí trpí jeden z rodičů, pravděpodobnost, že se nemoc přenese na dítě je 3 – 30 %. Pokud lupénkou trpí oba rodiče, zvyšuje se na 41 – 75 %.
Vznik lupénky mohou spustit následující faktory:
Lupénka je celoživotní onemocnění, které se bohužel neprojevuje jen na povrchu kůže. S lupénkou jsou spojeny i další fyzické a psychické obtíže a komplikace.
Mezi časté komplikace patří:
Základem úspěšné léčby je včasná diagnóza. Psoriázu diagnostikuje dermatolog na základě klinického obrazu. Lékař může případně provést i histopatologické vyšetření. Nejprve se musí vyloučit, že se nejedná o jiné kožní onemocnění. Lupénku lze zaměnit za ekzém, alergickou reakci po podání léku nebo i syfilis. Psoriatickou artritidu diagnostikuje revmatolog. Na psoriázu zatím neexistuje univerzální lék, který by nemoc zcela vyléčil. Léčba lupénky je individuální.
Má dvě části:
Bez pravidelné a důsledné domácí péče o pokožku se lupenkář prostě neobejde. Kůže musí být neustále hydratovaná a vláčná. To je naprosto zásadní předpoklad pro úspěšnou léčbu. Pokožku je nutné neustále promazávat mastmi a krémy, které jsou určené pro lupenkáře. Najít vhodnou dermokosmetiku, která vám bude vyhovovat, ale nemusí být vůbec snadné. Většinou je nutné vyzkoušet několik druhů a značek. Pokud nechcete experimentovat, nechte si doporučit dermokosmetiku svým dermatologem, který vám poradí, jaké přípravky mají prokazatelný účinek.
Výhodou těchto přípravku je jejich snadná dostupnost. Jsou volně prodejné, nebudete potřebovat předpis od svého lékaře.
Epiderma
Česká společnost Epiderma vyrábí velmi účinné přípravky pro léčbu a zmírňování projevů ekzémů, akné a lupénky. Základem léčby lupénky jsou emoliencia, což jsou přípravky, které pokožku hydratují a udržují ji v klidovém stavu. Vyzkoušet můžete kombinaci balzámu a krému této značky. Přípravky obsahují Betuldiol, což je patentována protizánětlivá kompozice. Epiderma vyrábí také účinné šampony na vlasy při lupénce.
Eucerin
Eucerin je další značka, která je velmi často doporučována kožními lékaři. Jejich přípravky jsou velmi šetrné i k nejcitlivější pokožce. Eucerin patří mezi nejlepší dermokosmetiky na světě. V nabídce mají také opalovací krémy pro velmi citlivou a alergickou pokožku.
Cannaderm
Společnost Cannaderm vyrábí speciální konopnou kosmetiku. Veškeré přípravky této značky se vyrábí podle originálních receptur v České republice. Přípravky se vyrábějí výhradně z konopného semínka ze schválených odrůd konopí setého (technické konopí). Kosmetické produkty jsou opatřeny speciální pečetí, která garantuje obsah léčivého konopí. Většina přípravku má také certifikát přírodní kosmetiky (CPK). Pro léčbu lupénky a také atopického ekzému je určen krém Atopos Cannaderm.
Bioderma
Bioderma je francouzská kosmetika, jež vyrábí kosmetiku, která zmírňuje projevy různých dermatologických potíží včetně atopického ekzému, akné a dehydratované pokožky.
Bylinky
Na lupénku působí blahodárně bylinné koupele a čaje.
Homeopatika
Pro léčbu lupénky se mohou použít také homeopatika.
Solné koupele a přípravky z Mrtvého moře
Voda z Mrtvého moře působí na pokožku postiženou lupénkou doslova blahodárně. Samozřejmě ne každý k němu může pravidelně jezdit. Naštěstí si můžete pořídit přípravky, které byly vyrobeny v této oblasti. Ujistěte se jen, že jde o originální výrobky a řiďte se pokyny na obalu.
Přírodní oleje
Přírodní oleje mohou zmírňovat negativní projevy některých kožních onemocnění, nicméně konkrétně na léčbu lupénky se nedoporučují.
i
Na lupénku má velmi pozitivní účinek také pravidelný pobyt v solných jeskyních. Lupenkářům velmi svědčí i lázeňské pobyty a koupání v moři a přiměřené slunění. Nemusíte jezdit výhradně k Mrtvému moři. Můžete si vybrat kteroukoliv dostupnější destinaci.
Lupénka ve vlasech respektive na hlavě postihuje až 50 % pacientů, kteří se léčí s lupénkou na jiných částech těla. Lupénka ve vlasech svědí, ale postižený se nesmí škrábat, protože by si mohl pokožku rozdrásat a zanést do ní infekci. Navíc by pak mohlo docházet k nadměrnému vypadávání vlasů. K poranění může dojít taky používáním nevhodného kartáče na vlasy. Jak tuto zapeklitou situaci řešit?
Nepříjemné projevy jako je svědění zmírní antihistamika. Pokud antihistamika nezabírají a pokožka stále úporně svědí, lékař většinou jako další krok doporučí kapsaicin a anestetika. Cílem je předejít mechanickému poškození pokožky, které je velmi bolestivé a dochází při něm i ke ztrátě vlasů. Ve většině případů ale po zahojení vlasy opět dorostou. Alfou a omegou léčby je tedy správná péče o pokožku hlavy a vlasy.
Dermošampony vhodné pro pokožku s lupénkou by měly obsahovat kyselinu salicylovou nebo sulfid selenu. Pomáhají také šampony na bázi dehtu. Lékaři tuto vlasovou péči mohou podpořit krémy, gely a roztoky. Velmi účinný je také studený zábal, který se aplikuje na noc a ulevuje od svědění.
Pomoci může také jablečný ocet, který se rozředí vodou (jinak by štípal). Jablečný ocet má dezinfekční účinky. Velmi oblíbené jsou také vlasové produkty z léčivého konopí.
Pokud máte jen stín podezření, že by vaše dítě mohlo mít lupénku, konzultujte dané potíže se svým pediatrem a ten by vás měl dále směřovat k specialistovi. Čím dříve začnete lupénku řešit, tím lépe. Lupénka je autoimunitní zánět, nejde jen o vyrážku. Pokud se nemoc podchytí včas a nasadí se vhodná léčba, má jen malý dopad na organizmus nebo se nemoc zcela zastaví.
Terapie dětí je náročná, protože chemické látky obsažené v lécích mají negativní vliv na jejich vývoj. Je také nezbytně nutné respektovat věk dětí. U kojenců a dětí předškolního věku je výsledek léčby přímo závislý na rodičích, jejich důslednosti a ochotě spolupracovat. Kortikoidy by měly být předepisovány malým lupenkářům jen jako krajní řešení, protože mají příliš mnoho nežádoucích účinků.
Děti by se také měli už od útlého věku učit, jak se o svou pokožku starat tak, aby se každodenní nanášení hydratačních krémů a mastí stalo rituálem stejně přirozeným jako je například čištění zubů. Samozřejmostí je také používání vhodných mýdel a sprchových gelů, které jsou určené pro velmi citlivou pokožku a nevysušují.
i
Do dvou let věku se první projevy lupénky začnou objevovat u 2 % dětí. 6,5 % dětí zaznamená první projevy do 5 let věku. 10 % dětí do 10 let a 27 % před 16. rokem života.
Lupénka je chronické, neinfekční, kožní, autoimunitní onemocnění, které výrazně ovlivňuje kvalitu života. Velmi zásadní je včasná diagnóza, vhodná léčba a pravidelná péče o pokožku. Důslednou péči lze nepříjemné projevy psoriázy utlumit nebo zcela potlačit.