Externí disky jsou dnes jedním z nejlepších a zároveň nejdostupnějších způsobů, jak ochránit svá data. Samozřejmě je možné použít úložiště na internetu nebo flashdisk, ale pokud se jedná o stovky gigabajtů, příp. i terabajty, potřebujete zaručeně něco jiného. Na trhu existuje k tomuto účelu nepřeberné množství disků, které se liší rozměrem, velikostí paměti, způsobem připojení, podpůrnými systémy i cenou. Víte však, jak si mezi nimi vybrat?
Pokud toužíte po častém přenosu objemných dat, je lepší sáhnout po externím disku o velikosti 2,5". I přes malé fyzické rozměry se aktuálně nabízejí v kapacitách 250 GB – 5 TB, což stačí pro většinu použití včetně práce s videem. Na rozdíl od 3,5" disků nepotřebují externí napájení, a proto je naleznete i v nižších cenových kategoriích.
Externí disky o velikosti 3,5" jsou vhodné jako úložiště, jež zůstává doma či ve firmě. Takový externí disk je těžší a větší, nabízí ale významně vyšší kapacitu, která je ve velmi výhodném poměru s cenou produktu. Disk je vhodný pro nižší zatížení, např. pro občasné zálohování nebo archivaci dat. Mějte ale na paměti, že jeho očekávaná životnost je zhruba 5 let a po této době bude třeba přesunout data na novější disk. Kromě PC je nutné disk připojit pomocí adaptéru k napájení.
Odolností proti prachu a nárazům se v dnešní době chlubí celá řada chytrých telefonů. Proto není vůbec na škodu mít podobně ochráněný i externí disk. Obzvláště, pokud ho často přenášíte někde hozený v tašce. Odolné externí disky jsou k dispozici ve 2,5" formátu a už od pohledu je jasné, že výrobce se zaměřil na fyzickou bezpečnost.
Takové disky jsou například zpevněné gumovým materiálem a mají krytky na konektorech. Disky jsou také často certifikovány armádními testy MIL-STD-810G 516.6 v podobě 26 pádů na různé hrany, rohy i naplocho z výšky 1,5 metru. Podpůrnou součástí vybraných odolných disků je tzv. G Shock senzor, který přepne disk do režimu ochrany dat, jakmile dojde k náhlé změně pohybu. Po překonání nebezpečí se automaticky nastaví zpět do běžného stavu. Na veškeré tyto činnosti vás upozorní svítící či blikající LED indikátory.
Máte hromadu her a vaše herní konzole Xbox One nebo PlayStation 4 už nestíhá? Skvělým řešením je použít moderní externí disk pro herní konzole. Ty jsou svým celkovým provedením a designem přímo určené pro ukládání her. Často navíc k takovému disku obdržíte i dárkový kupón s časově omezeným předplatným pro vybranou herní službu. Nicméně v jádru jde o klasický externí disk. Pokud si například časem pořídíte konzoli vybavenou velkým 2TB diskem, pořízený externí disk už pak stačí přeformátovat a používat jej třeba s notebookem.
Společně s citelným rozšířením rychlých přenosových rozhraní (např. USB 3.2 Gen 2 s konektorem USB-C) se na trhu objevuje čím dál více externích SSD disků. Ty jsou sice relativně malé a cenově náročnější, ale pokud potřebujete během pár minut překopírovat stovky GB dat, není lepšího řešení. U klasického plotnového disku by to byla operace klidně na hodinu.
Externí SSD je samozřejmě zpětně kompatibilní s dřívějšími verzemi USB, díky čemuž půjde připojit i ke staršímu počítači, nebo naopak k novějším mobilům. Výrobci totiž do balení typicky přidávají dva kabely. Kromě USB-C tak budete mít k dispozici i kabel zakončený USB-A.
Překvapivě málo uživatelů ví o možnosti vyrobit si vlastní externí disk. Přitom stačí pouze disk (ať už plotnový, SSD nebo M.2, třeba z předchozího upgradu notebooku) a vhodný externí box.
Na trhu najdete širokou škálu externích boxů kombinujících design s praktičností - od elegantních kovových až po gumové varianty odolné proti nárazům a vlhkosti. Výběr konkrétního modelu není zásadní, jelikož velikost a tvar boxu primárně určuje typ použitého disku. Nejběžnější jsou 2,5palcové boxy pro SSD i HDD disky. Pro standardní SSD NVMe disky jsou charakteristické boxy v podobě podlouhlého obdélníku.
Pro uživatele, kteří pravidelně pracují s větším množstvím dat a častým kopírováním mezi disky, představuje praktičtější řešení externí dokovací stanice. Ta nevyžaduje šroubování disku - stačí jej jednoduše zasunout. Mnohé modely nabízejí dvě pozice, což umožňuje například přímé klonování dat mezi disky. Zatímco většina dokovacích stanic i externích boxů stále využívá rozšířený konektor USB-A, stále populárnější se stávají řešení s oboustranným USB-C.
Zejména náročnějším uživatelům se může snadno stát, že externí disk jednoduše nestačí, často po stránce rychlostní nebo kapacitní. Proto jsou na trhu cenově dostupná řešení v podobě domácích NAS serverů s kapacitou klidně i 20 TB.
NAS je zařízení, pro které najde využití každý uživatel počítače. Téměř jistě jste si už někdy naříkali, že vám na dovolené došlo místo na mobilu nebo notebooku. NAS tento problém spolehlivě řeší. S jeho pomocí totiž budete moci odkudkoliv přistupovat ke svému domácímu úložišti a nahrávat zde své fotky, videa a další soubory. A platí to i obráceně. Máte například několik set GB filmů a seriálů? Stačí je uložit na váš NAS a kterýkoliv z nich si budete moci přehrát třeba na chytrém telefonu.
Chytrá datová úložiště pojmou velké množství dat, oproti běžným externím diskům tak nabízí řadu výhod. Co vše NAS dokáže?
Při výběru kapacity disku je vždy nutné nejprve zvážit, jaké bude jeho plánované využití. Nejnižší možná kapacita startuje na 500 GB a můžeme ji doporučit málo náročným uživatelům. Takový zlatý střed pro většinu uživatelů představují externí disky s kapacitou 2TB. Díky štědré velikosti se hodí pro zálohování veškerých multimediálních souborů nebo i obrazů celých disků.
Pokud nutně potřebujte s diskem cestovat a přenášet velké objemy dat, potěší vás zpráva, že máme k dispozici klidně i 4TB nebo 5TB externí disky ve formátu 2,5". Pro jeho používání tak nebudete potřebovat externí napájení.
Externí disky jsou dnes nejlepší a nejdostupnější řešení, pokud potřebujete doma nebo ve firmě zálohovat velké objemy dat. Malé objemy v řádu několika gigabajtů lze zálohovat na cloud (úložiště na internetu) a nebo na flashdisk, pokud ale potřebujete zálohovat stovky gigabajtů až terabajtů, lepší řešení zkrátka není. Moderní externí disky pro USB 3.0 kombinují velkou rychlost přenosu (80–120 MB/s) spolu s velkou kapacitou (500 GB – 12 TB). Jak si ale mezi nimi vybrat?
Základním faktorem při výběru je otázka, zda chcete disk používat pouze k ukládání dat či k jejich přenášení. Pokud potřebujete data přenášet, je lepší sáhnout po menším externím disku o velikosti 2,5". Přes malé rozměry se nabízejí v kapacitách 250 GB – 2 TB, což stačí pro většinu použití včetně práce s videem. Začínají se objevovat také externí SSD disky, které kombinují velké rychlosti a odolnost proti vibracím a nárazu, zatím jsou ale drahé a určené pro speciální použití. Pokud vám stačí menší kapacita disku, je lepší pořídit si na přenášení dat raději USB flashdisk, který je při manipulaci odolnější než harddisk.
Externí disky o velikosti 3,5" jsou vhodné pro použití jako úložiště, které zůstává doma či ve firmě. Takový externí disk je těžší a větší, nabízí ale významně vyšší kapacitu a také mnohem lepší poměr cena/kapacita. Externí disky 3,5" se dělí do celé řady tříd podle ceny a použití. Základní verzi představuje levný USB externí disk v plastovém provedení, který kombinuje počítačový harddisk a jednoduchou elektroniku pro přenášení dat po USB. Takový disk je vhodný pro nižší zatížení, například pro občasné zálohování. Pokud plánujete používat harddisk k archivaci dat, mějte na paměti, že jeho očekávaná životnost je zhruba 3–5 let a po této době bude třeba přesunout data na novější disk.
Pokud potřebujete snížit pravděpodobnost selhání disku, můžete si pořídit některý z modelů Duo od Western Digital. Tato série externích disků obsahuje vždy dvojici harddisků, kterou lze nastavit do jednoho ze tří režimů. Základní režim je JBOD, kdy počítač vidí disky jako oddělené. Tento režim se používá v případě, že chcete maximum kapacity. Nejspolehlivější je RAID 1, kdy se na oba disky zapisují ta samá data, kapacita je ale poloviční. Pokud jeden z disků selže, je možné ho uživatelsky vyměnit a data se automaticky obnoví. Pro zvýšení rychlosti lze použít RAID 0, kdy se data zapisují na disky prokládaně, tam ale roste riziko selhání, při kterém můžete přijít o všechna data.
Externí disk se dá připojit i přímo k počítačové síti. Takzvané síťové úložiště lze připojit přímo ke klasickému drátovému ethernetu, přičemž je můžou využívat všechny počítače v síti. Tato zařízení mají trochu složitější nastavení, které určuje přístupová práva pro jednotlivé uživatele, například maximální prostor pro využití a podobně. Disky připojené přes drátovou síť běžně přenášejí více než 50 MB/s, u bezdrátové varianty jde obvykle o méně než 10 MB/s.
Pro vyšší provozní zatížení jsou navrženy dražší disky, které mají obvykle kovové provedení pláště a vylepšenou konektivitu. Kovové provedení napomáhá chlazení disku, což prodlužuje jeho životnost při trvalém zatížení. V případě, že plánujete vysoké zatížení u síťového disku, je rozumné zvolit spíše stanici NAS (Network Attached Storage).
Při výběru vhodného disku je vždy potřeba přemýšlet, jak ho plánujete používat – pro občasné domácí zálohování stačí levnější model, pro intenzivní použití je vhodné sáhnout po modelu pro profesionální použití. Kapacita disku by měla odpovídat vašim potřebám – pro kancelářské dokumenty stačí i malé disky s kapacitou 500 GB, pro archivaci videa jsou vhodné vyšší kapacity. Pamatujte však, že starší operační systémy mohou mít problém využít disky s kapacitou přes 2 TB.
Externí disky jsou skvělým produktem se širokým využitím. Můžete je použít jako prostor pro zálohování důležitých dat, ale klidně i pro přenášení velkých souborů mezi více počítači. Patří zkrátka do základní výbavy každého majitele PC nebo notebooku.