Obnovit stránku

Prodloužili jsme otevírací dobu našich prodejen, ale pokud nemáte cestu kolem, objednávky nad 2 000 Kč stále doručujeme zdarma!

Jak si vybrat externí disk?

Aktualizováno

Externí disky jsou dnes nejlepší a nejdostupnější řešení, pokud neradi riskujete ztrátu dat. Samozřejmě je možné použít úložiště na internetu nebo flashdisk, ale pokud se jedná o stovky gigabajtů, příp. i terabajty, potřebujete zaručeně něco jiného. Na trhu existuje k tomuto účelu nepřeberné množství disků, které se liší rozměrem, velikostí paměti, způsobem připojení, podpůrnými systémy i cenou. Víte však, jak si mezi nimi vybrat?

Externí disky dělíme podle způsobu zapojení takto:

  • USB 2.0, 3.0 a 3.1 jsou ideální prakticky pro každé stolní PC, notebooky, chytré televize i herní konzole
  • USB-C je výsadou moderních ultrabooků, případně nového MacBooku Pro
  • Bezdrátové disky jsou jako stvořené zejména pro smartphony
  • Disk s LAN konektorem lze začlenit do sítě, čímž k němu získá přístup více uživatelů současně
  • eSATA už se dnes prakticky nepoužívá vzhledem k malé podpoře na straně stolních PC
  • Rozhraní FireWire nabídne vysoké přenosové rychlosti, ale je velmi málo rozšířený
  • ThunderBolt byl zpočátku doménou pouze zařízení společnosti Apple, ale postupně se objevuje i na PC s Windows

Externí USB disky mají všestranné využití

Pokud toužíte po častém přenosu objemných dat, je lepší sáhnout po externím disku o velikosti 2,5“. I přes malé fyzické rozměry se aktuálně nabízejí v kapacitách 250 GB – 5 TB, což stačí pro většinu použití včetně práce s videem. Na rozdíl od 3,5“ disků nepotřebují externí napájení, a proto je naleznete i v nižších cenových kategoriích.

i Ověřte si kompatibilitu s vaším PC
Před samotným nákupem externího disku doporučujeme ověřit kompatibilitu se stávajícím PC. Zejména je dobré se zaměřit na verzi operačního systému a typ USB. Například stále hojně rozšířený operační systém Microsoft Windows XP standardně nepodporuje externí disky s větší kapacitou, než jsou 2 TB. Také je nutné myslet na rychlostní omezení u starších PC, které mají konektory pouze USB 2.0. Reálná rychlost je minimálně 4× menší vůči standardu USB 3.0.

Externí disky o velikosti 3,5“ jsou vhodné jako úložiště, které zůstává doma či ve firmě. Takový externí disk je těžší a větší, nabízí ale významně vyšší kapacitu, která je ve velmi výhodném poměru s cenou produktu. Disk je vhodný pro nižší zatížení, např. pro občasné zálohování nebo archivaci dat. Mějte ale na paměti, že jeho očekávaná životnost je zhruba 5 let a po této době bude třeba přesunout data na novější disk.

I externí disk může být odolný

V současné době jsou k dostání také odolné externí disky. Ukázkou je například 2,5“ HDD ADATA HD720. Díky důmyslné konstrukci je stejně jako ostatní disky z této kategorie schopen odolávat otřesům, prachu, vodě i pádům z výšky. Podpůrnou součástí tohoto produktu je tzv. G Shock senzor, který přepne disk do režimu ochrany dat, jakmile dojde k náhlé změně pohybu. Po překonání nebezpečí se automaticky nastaví zpět do běžného stavu. Na veškeré tyto činnosti vás upozorní svítící či blikající LED indikátory.

Externí disk ADATA HD720

Externí disk pro herní konzoli

Máte hromadu her a vaše herní konzole Xbox One nebo PlayStation 4 už nestíhá? Skvělým řešením je použít moderní externí disk společnosti Seagate s kapacitou 2 TB nebo 4 TB. To už je dost místa klidně i pro 100 her.

Seagate Xbox Gaming Drive

i Zajímá vás, jak vybrat disk také do počítače, a jaké výhody má SSD proti HDD? Dozvíte se v našem článku Jak vybrat HDD nebo SSD disk.

SSD přes USB 3.0 nabídne nevídanou rychlost

Na trhu se objevují i externí SSD disky. Doporučujeme vám model Samsung SSD T3, který se vyznačuje vysokou spolehlivostí, rychlostí až 4× vyšší než u běžných HDD, kompatibilností napříč operačními systémy, ale i cenovou dostupností. SSD disky jsou výrazně dražší než klasické HDD právě kvůli velké rychlosti a odolnosti proti vibracím i nárazu. Pokud vám však stačí menší kapacita disku, je lepší pořídit si na přenášení dat raději USB flashdisk, který je mnohem levnější a při manipulaci prakticky nezničitelný.

Samsung SSD T3, externí SSD

Western Digital My Duo je ideální pro zálohování důležitých dat

Pokud potřebujete snížit pravděpodobnost selhání disku, můžete sáhnout po některém z modelů My Book Duo od Western Digital. Tato série externích disků obsahuje vždy dvojici harddisků, kterou lze nastavit do jednoho ze tří režimů:

  • JBOD se používá v případě, že potřebujete maximum kapacity. Z vložených disků vytvoří totiž jeden logický disk.
  • Nejspolehlivější je RAID 1, kdy se na oba disky zapisují stejná data. Pokud jeden z disků selže, je možné ho uživatelsky vyměnit a data se automaticky obnoví. Kapacita je ale poloviční.
  • Pro zvýšení rychlosti lze použít RAID 0, kdy se data zapisují na disky prokládaně, tam ale roste riziko selhání, při kterém můžete přijít o všechna data.

WD My Book Duo, externí SSD

i Síťové úložiště NAS
Chytré síťové úložiště typu NAS je ideální pro náročnější nasazení. Jak vybrat vhodný NAS vám poradíme v našem článku.

Zvolte si kapacitu dle vlastních potřeb

Při výběru vhodného disku je vždy nutné zvážit, zda jej potřebujete pro občasné domácí zálohování, kde plně postačí levnější model, nebo pro intenzivní použití. V druhém případě bychom raději zvolili model pro profesionální použití. Také kapacita disku by měla odpovídat vašim potřebám. Pro kancelářské dokumenty stačí i malé disky s kapacitou 500 GB, pro archivaci videa volte velikost disku o něco vyšší.

Co jsme napsali o externích discích dříve?

Radíme s výběrem externího disku

Externí disky jsou dnes nejlepší a nejdostupnější řešení, pokud potřebujete doma a nebo ve firmě zálohovat velké objemy dat. Malé objemy v řádu několika gigabytů lze zálohovat na cloud (úložiště na internetu) a nebo na flashdisk, pokud ale potřebujete zálohovat stovky gigabytů až terabyty, lepší řešení prostě není. Moderní externí disky pro USB 3.0 kombinují velkou rychlost přenosu (80-120 MB/s) spolu s velkou kapacitou (500 GB – 12 TB). Jak si ale mezi nimi vybrat?

Základním faktorem při výběru je otázka, zda chcete disk používat pouze k ukládání dat či k jejich přenášení. Pokud potřebujete data přenášet, je lepší sáhnout po menším externím disku o velikosti 2,5“. Přes malé rozměry se nabízejí v kapacitách 250 GB – 2 TB, což stačí pro většinu použití včetně práce s videem. Začínají se objevovat také externí SSD disky, které kombinují velké rychlosti a odolnost proti vibracím a nárazu, zatím jsou ale drahé a určené pro speciální použití. Pokud vám stačí menší kapacita disku, je lepší pořídit si na přenášení dat raději USB flashdisk, který je při manipulaci odolnější než harddisk.

Externí disky o velikosti 3,5“ jsou vhodné pro použití jako úložiště, které zůstává doma či ve firmě. Takový externí disk je těžší a větší, nabízí ale významně vyšší kapacitu a také mnohem lepší poměr cena / kapacita. Externí disky 3,5“ se dělí do celé řady tříd podle ceny a použití. Základní verzi představuje levný USB externí disk v plastovém provedení, který kombinuje počítačový harddisk a jednoduchou elektroniku pro přenášení dat po USB. Takový disk je vhodný pro nižší zatížení, například pro občasné zálohování. Pokud plánujete používat harddisk k archivaci dat, mějte na paměti, že jeho očekávaná životnost je zhruba 3-5 let a po této době bude třeba přesunout data na novější disk.

Více disků pro bezpečnější zálohování

Pokud potřebujete snížit pravděpodobnost selhání disku, můžete si pořídit některý z modelů Duo od Western Digital. Tato série externích disků obsahuje vždy dvojici harddisků, kterou lze nastavit do jednoho ze tří režimů. Základní režim je JBOD, kdy počítač vidí disky jako oddělené, ten se používá v případě, že chcete maximum kapacity. Nejspolehlivější je RAID 1, kdy se na oba disky zapisují ta samá data, kapacita je ale poloviční. Pokud jeden z disků selže, je možné ho uživatelsky vyměnit a data se automaticky obnoví. Pro zvýšení rychlosti lze použít RAID 0, kdy se data zapisují na disky prokládaně, tam ale roste riziko selhání, při kterém můžete přijít o všechna data.

WD My Book Duo

Externí disk se dá připojit i přímo k počítačové síti. Takzvané síťové úložiště lze připojit přímo ke klasickému drátovému ethernetu, přičemž je můžou využívat všechny počítače v síti. Tato zařízení mají trochu složitější nastavení, které určuje přístupová práva pro jednotlivé uživatele, určuje jim maximální prostor pro využití a podobně. Jejich modernější variantou jsou bezdrátové externí disky, které využívají pro přenos dat wifi. Bezdrátové disky dovolují sdílení dat i s tablety a smartphony, na druhou stranu přenášejí data pomaleji: Disky připojené přes drátovou síť běžně přenášejí více než 50 MB/s, u bezdrátové varianty jde obvykle o méně než 10 MB/s.

Samsung 2.5" Wireless

Zvolte si kapacitu dle vlastních potřeb

Pro vyšší provozní zatížení jsou navrženy dražší disky, které mají obvykle kovové provedení pláště a vylepšenou konektivitu. Kovové provedení napomáhá chlazení disku, což prodlužuje jeho životnost při trvalém zatížení. V případě, že plánujete vysoké zatížení u síťového disku, je rozumné zvolit spíše stanici NAS (Network Attached Storage).

Při výběru vhodného disku je vždy potřeba přemýšlet, jak ho plánujete používat: Pro občasné domácí zálohování stačí levnější model, pro intenzivní použití je vhodné sáhnout po modelu pro profesionální použití. Kapacita disku by měla odpovídat vašim potřebám: Pro kancelářské dokumenty stačí i malé disky s kapacitou 500 GB, pro archivaci videa jsou vhodné vyšší kapacity. Pamatujte však, že starší operační systémy mohou mít problém využít disky s kapacitou přes 2 TB.

i Mohlo by vás zajímat
WEB4