Obnovit stránku

Jak skenovat do PC fotky a dokumenty (NÁVOD)

Aktualizováno

Skenery jsou neocenitelným pomocníkem v kanceláři i domácnosti. Možná však přesně nevíte, jak skener správně nastavit a používat tak, aby vám byl k užitku. Jeho nastavení totiž dokáže potrápit i zkušené uživatele. Poradíme vám, jak se problémům se skenováním obloukem vyhnout, jak naskenovat dokument do PC a také jak ke skenování využít fotoaparát mobilního telefonu, pokud zrovna nemáte k dispozici opravdový skener.

Skenování

Jak na skenování dokumentů a fotografií? – OBSAH

  1. Jaký vybrat typ skeneru?
  2. Rozlišení a rychlost skenování
  3. Jak připojit skener k PC?
  4. Jak skenovat do PDF
  5. Skenování pomocí OCR
  6. Skenování negativů a diapozitivů
  7. Jak naskenovat dokument do mobilu pomocí fotoaparátu?

Jaký vybrat typ skeneru?

Skenery jsou zařízení sloužící ke snímání předlohy, nejčastěji papíru s textem či obrázku, a jejich následnému převedení do digitální podoby. Při výběru skeneru je důležité si nejprve rozmyslet jeho přesný účel. Například většina domácností si vystačí se skenerem, který je součástí typické multifunkční tiskárny. Případně se základním stolním skenerem.

Ovšem pokud potřebujete denně skenovat desítky nebo stovky dokumentů, jistě zvolíte specializovaný skener s vestavěným automatickým podavačem. Pokud si nejste úplně jisti, tak si skener vyhlédněte podle našeho přehledného průvodce výběrem skeneru.

Rozlišení a rychlost skenování

Samotné skenování probíhá pomocí složitého snímacího mechanismu složeného z optické soustavy. Pod skleněnou plochou skeneru dochází ke snímání dokumentu po řádcích. A právě na počtu snímacích bodů a řádků závisí rozlišení skeneru. Čím je hodnota DPI vyšší, tím je kvalita převodu lepší a ostřejší. Pochopitelně však roste velikost souboru a prodlužuje se čas potřebný k takto pečlivému oskenování. Běžně se dnes můžete setkat s rozlišením skeneru 600 × 600 DPI nebo 1 200 × 2 400 DPI. U těch nejkvalitnějších se můžete setkat i s rozlišením až 4 800 × 9 600 DPI.

Skenovani
Pohodlné skenování dokumentů.

S rychlostí skenování a výslednou kvalitou souvisí i možnost výběru výstupní kvality skenovaného dokumentu. U každého výrobce se však mohou jednotlivé parametry mírně lišit.

Typ dokumentu Typ obrázku Rozlišení Typ grafiky
Foto Použijte ke skenování fotografií. 300 × 300 DPI barevná 24bitová
Web Použijte v případě, že chcete naskenovaný dokument přidat jako přílohu do e-mailu nebo na webové stránky. 100 × 100 DPI barevná 24bitová
Text Použijte ke skenování textových dokumentů. 200 × 200 DPI černobílá

Typ grafiky

Výběr typu grafiky má na délku skenování také výrazný dopad, proto je dobré se zejména při skenování většího počtu dokumentů včas zamyslet, jaká kvalita bude pro následné využití vhodná.

  1. Černobílá – používá se primárně pro text nebo čárovou grafiku.
  2. Šedá (difúze chyby) – lze využít pro zvláštní typ grafiky nebo fotografie. Difúze chyby je metoda vytváření simulovaných šedých obrázků bez použití pravých šedých bodů. Černé body jsou vloženy do zvláštního vzoru tak, že budí zdání šedé.
  3. Stupně šedi – vhodné pro grafiku nebo obrázky. Tento režim je přesnější, protože využívá až 256 odstínů šedé.
  4. Barevná, 256 barev – pro skenování obrázku využívá až 256 barev.
  5. Barevná, 24 bitů – pro skenování obrázku využívá až 16,8 milionu barev. Výsledný soubor je až 3× větší než skenování do 256 barev.

Jak připojit skener k PC?

Připojit skener k počítači nebo notebooku není nic složitého. Nicméně je potřeba brát v potaz, jaké možnosti váš notebook nabízí. Takový nový Apple MacBook Air má již konektory výhradně typu USB-C. Ty se však u skenerů v tuto chvíli neobjevují.

  1. USB propojení – přímé propojení skeneru a PC prostřednictvím kabelu USB.
  2. LAN rozhraní – skener i počítač jsou kabelem s konektory RJ45 připojeny do domácí či podnikové sítě.
  3. WiFi připojení – připojení skeneru je v principu podobné LAN, kabel je však nahrazen WiFi přenosem.
  4. Direct WiFi – přímé propojení skeneru a PC prostřednictvím WiFi.
  5. Bluetooth – propojení se skenerem přes bezdrátovou Bluetooth technologii, vhodné například k ovládání skenování prostřednictvím mobilní aplikace.
  6. Připojení na serveru nebo jiném PC – v podstatě se jedná o druh síťového připojení s tím rozdílem, že proces skenování je řízený dalším počítačem nebo serverem.
  7. Připojení přes LPT či sériové rozhraní – dnes již poměrně exotické porty se na běžných skenerech až na výjimky téměř nevyskytují. Své uplatnění však stále nacházejí ve specifických případech v průmyslové nebo obchodní sféře.

Jak skenovat do PDF

Při skenování do PDF je nutné dodržet několik základních pravidel. V zásadě nejjednodušším způsobem je použít dodávanou aplikaci přímo od výrobce skeneru, případně multifunkční tiskárny. Taková aplikace je přímo naprogramovaná pro bezproblémovou komunikaci s daným skenerem. Ukážeme si to na případě skenovacího zařízení od společnosti HP. Ovládací aplikace HP Scan se vám v systému Windows 10 automaticky nainstaluje společně s potřebnými ovladači. Nastartujte proces skenování a jako výstupní soubor vyberte PDF. Není to vůbec těžké.

HP Scan
Ovládací aplikace HP Scan s přehledným uživatelským rozhraním.

Další možností je použít dobře zpracovanou aplikaci HP Smart, která je dostupná přímo v systému Windows 10, ale je k dispozici i pro Mac nebo mobilní platformy AndroidiOS.

Postup skenování do PDF v aplikaci HP Smart

Aplikace HP Smart má na všech platformách velmi podobné uživatelské rozhraní, které je dobře přehledné. Postup pro správné skenování je následující:

  1. Na domovské obrazovce aplikace HP Smart klikněte na dlaždici Scan (Skenování).
  2. V okně Skenování změňte nastavení, například typ dokumentu (dokument nebo fotografie), formát stránky, typ výstupu, zdroj, rozlišení a komprese podle úlohy skenování, a poté klikněte na tlačítko Scan (Skenovat).
  3. Zobrazí se náhled naskenovaného dokumentu.
  4. Na této obrazovce je možné provádět libovolné změny pomocí nástrojů pro úpravy v aplikaci, například oříznutí nebo otočení. Okraj můžete také upravit ručně kliknutím a podržením jednoho z modrých bodů.
  5. Po dokončení úprav klikněte na tlačítko Apply (Použít).
  6. Nezapomeňte vybrat výstupní formát v podobě PDF.
  7. Následně můžete sken vytisknout, přejmenovat, uložit, sdílet nebo k němu přidat další stránky.

Skenování pomocí OCR

Jednou ze zajímavých funkcí skenerů je metoda OCR (Optical Character Recognition). Pokud pracujete s textovými dokumenty, určitě jste se s OCR setkali například v práci. Je to softwarová funkce, s jejíž pomocí skenovaný dokument převedete do textové podoby, se kterou můžete dále pracovat jako s běžným dokumentem v textovém editoru.

V praxi jde o neocenitelného pomocníka, protože dříve nebo později jistě najde své uplatnění. Ostatně kdo by se chtěl ručně přepisovat s mnohastránkovým dokumentem, když ho lze za pár minut a několik kliknutí myší plně digitalizovat.

Mnoho výrobců skenerů dodává v rámci softwarového vybavení i funkci pro převod pomocí OCR. Většinou však jde jen o technologickou ukázku nebo časově omezené demo. Pro fantastickou přesnost OCR však z vlastní zkušenosti doporučujeme aplikaci ABBY FineReader, která má v této oblasti dlouhodobě nejlepší reference.

Skenování negativů a diapozitivů

Každé domácí album obsahuje desítky starších fotografií, ke kterým máte velkou citovou vazbu, a rozhodně o ně nechce přijít. Proto je vhodné je digitalizovat a uložit do počítače, na NAS server nebo na nějaké cloudové úložiště. Co k tomu vlastně budete potřebovat?

Domácí tisk fotografií
Na film se dnes stačí dívat jen jako na vzpomínku z doby před digitálními technologiemi.

V první řadě co možná nejlepší skener přizpůsobený ke skenování políček, pomůcky na očištění a samozřejmě patřičné snímky na negativech či diapozitivech. S těmi je práce pochopitelně nejsložitější a vyžaduje dostatečnou pečlivost. Samozřejmě pokud máte k dispozici již jen vyvolané černobílé fotografie, nezoufejte. I ty lze poměrně dobře naskenovat.

Skenování,negativ,diapozitiv
Pohodlné skenování negativů a diapozitivů zajistí například skener Plustek OpticFilm 135.

Speciální skenery určené na práci s negativy a diapozitivy jsou vybaveny speciálními držáky, do kterých se jednotlivá políčka umístí. Naskenováním však práce nekončí. Je potřeba dodělat finální retuše a korekce. Doporučujeme použít váš oblíbený software na úpravu fotografií. Bude totiž nutné například jemně doostřit, použít retušovací štětec nebo klonovací razítko. Teprve poté lze snímek finálně uložit a pochlubit se s ním přátelům.

Jak naskenovat dokument do mobilu pomocí fotoaparátu?

Určité možnosti, jak naskenovat dokument, existují i v případě, že zrovna nemáte po ruce žádný skener. Nedaleko totiž jistě bude chytrý telefon, ať už váš, nebo někoho z vašich blízkých, a ten má fotoaparát, který můžeme ke skenování využít. Do něj budeme muset nainstalovat ještě skenovací aplikaci, přičemž jednoznačně nejlepší je Adobe Scan. Tato aplikace je zdarma dostupná pro Android i pro iOS a její ovládání je neuvěřitelně jednoduché.

Jak naskenovat dokument do mobilu
Skenovat můžete i fotoaparátem mobilního telefonu. Rozhodně ale existují lepší způsoby, než jaké nabízí výchozí aplikace k fotografování.

Návod: Po otevření aplikace uvidíte podobné uživatelské rozhraní, jaké má aplikace fotoaparátu. Namiřte fotoaparát telefonu na dokument, který chcete skenovat, a to tak, aby byl celý v záběru. Aplikace dokument automaticky najde a po pár sekundách ho také sama od sebe vyfotí. Máte-li pocit, že jí to trvá příliš dlouho, můžete kliknout na kulaté tlačítko spouště. Na následující obrazovce je třeba dokument správně ohraničit, což se aplikace pokusí opět udělat sama. Měli byste ale zkontrolovat, zda to udělala správně, a případně ohraničení upravit. Nakonec už stačí naskenovaný soubor uložit a případně sdílet do e-mailu, do cloudu nebo kamkoliv jinam.

Uvidíte, že mobilní skenování pomocí Adobe Scan produkuje opravdu dobré výsledky, i když samozřejmě ne takové jako opravdový skener. Ale pokud si dáte záležet, rozdíl nemusí být příliš znatelný. Adobe Scan se pokusí vyhladit všechny ohyby a jiné nerovnosti papíru, odstranit nedokonalosti a také upraví jas, kontrast a barvy papíru tak, aby byl text dobře čitelný a skutečně vypadal jako sken ze skeneru.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Jak jsme vám v článku ukázali, skener má své nezastupitelné místo prakticky v každé domácnosti. Pokud chystáte nákup tiskárny, doporučujeme zvážit rovnou pořízení multifunkčního modelu s vestavěným skenerem. S trochou snahy pak dosáhnete skvělých výsledků.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06