Skenery jsou neocenitelným pomocníkem v kanceláři i domácnosti. Možná však přesně nevíte, jak skener správně nastavit a používat tak, aby vám byl k užitku. Jeho nastavení totiž dokáže potrápit i zkušené uživatele. Poradíme vám, jak se problémům se skenováním obloukem vyhnout, jak naskenovat dokument do PC a také jak ke skenování využít fotoaparát mobilního telefonu, pokud zrovna nemáte k dispozici opravdový skener.
Skenery jsou zařízení sloužící ke snímání předlohy, nejčastěji papíru s textem či obrázku, a jejich následnému převedení do digitální podoby. Při výběru skeneru je důležité si nejprve rozmyslet jeho přesný účel. Například většina domácností si vystačí se skenerem, který je součástí typické multifunkční tiskárny. Případně se základním stolním skenerem.
Ovšem pokud potřebujete denně skenovat desítky nebo stovky dokumentů, jistě zvolíte specializovaný skener s vestavěným automatickým podavačem. Pokud si nejste úplně jisti, tak si skener vyhlédněte podle našeho přehledného průvodce výběrem skeneru.
Samotné skenování probíhá pomocí složitého snímacího mechanismu složeného z optické soustavy. Pod skleněnou plochou skeneru dochází ke snímání dokumentu po řádcích. A právě na počtu snímacích bodů a řádků závisí rozlišení skeneru. Čím je hodnota DPI vyšší, tím je kvalita převodu lepší a ostřejší. Pochopitelně však roste velikost souboru a prodlužuje se čas potřebný k takto pečlivému oskenování. Běžně se dnes můžete setkat s rozlišením skeneru 600 × 600 DPI nebo 1 200 × 2 400 DPI. U těch nejkvalitnějších se můžete setkat i s rozlišením až 4 800 × 9 600 DPI.
S rychlostí skenování a výslednou kvalitou souvisí i možnost výběru výstupní kvality skenovaného dokumentu. U každého výrobce se však mohou jednotlivé parametry mírně lišit.
Typ dokumentu | Typ obrázku | Rozlišení | Typ grafiky |
---|---|---|---|
Foto | Použijte ke skenování fotografií. | 300 × 300 DPI | barevná 24bitová |
Web | Použijte v případě, že chcete naskenovaný dokument přidat jako přílohu do e-mailu nebo na webové stránky. | 100 × 100 DPI | barevná 24bitová |
Text | Použijte ke skenování textových dokumentů. | 200 × 200 DPI | černobílá |
Výběr typu grafiky má na délku skenování také výrazný dopad, proto je dobré se zejména při skenování většího počtu dokumentů včas zamyslet, jaká kvalita bude pro následné využití vhodná.
Připojit skener k počítači nebo notebooku není nic složitého. Nicméně je potřeba brát v potaz, jaké možnosti váš notebook nabízí. Takový nový Apple MacBook Air má již konektory výhradně typu USB-C. Ty se však u skenerů v tuto chvíli neobjevují.
Při skenování do PDF je nutné dodržet několik základních pravidel. V zásadě nejjednodušším způsobem je použít dodávanou aplikaci přímo od výrobce skeneru, případně multifunkční tiskárny. Taková aplikace je přímo naprogramovaná pro bezproblémovou komunikaci s daným skenerem. Ukážeme si to na případě skenovacího zařízení od společnosti HP. Ovládací aplikace HP Scan se vám v systému Windows 10 automaticky nainstaluje společně s potřebnými ovladači. Nastartujte proces skenování a jako výstupní soubor vyberte PDF. Není to vůbec těžké.
Další možností je použít dobře zpracovanou aplikaci HP Smart, která je dostupná přímo v systému Windows 10, ale je k dispozici i pro Mac nebo mobilní platformy Android a iOS.
Aplikace HP Smart má na všech platformách velmi podobné uživatelské rozhraní, které je dobře přehledné. Postup pro správné skenování je následující:
Jednou ze zajímavých funkcí skenerů je metoda OCR (Optical Character Recognition). Pokud pracujete s textovými dokumenty, určitě jste se s OCR setkali například v práci. Je to softwarová funkce, s jejíž pomocí skenovaný dokument převedete do textové podoby, se kterou můžete dále pracovat jako s běžným dokumentem v textovém editoru.
V praxi jde o neocenitelného pomocníka, protože dříve nebo později jistě najde své uplatnění. Ostatně kdo by se chtěl ručně přepisovat s mnohastránkovým dokumentem, když ho lze za pár minut a několik kliknutí myší plně digitalizovat.
Mnoho výrobců skenerů dodává v rámci softwarového vybavení i funkci pro převod pomocí OCR. Většinou však jde jen o technologickou ukázku nebo časově omezené demo. Pro fantastickou přesnost OCR však z vlastní zkušenosti doporučujeme aplikaci ABBY FineReader, která má v této oblasti dlouhodobě nejlepší reference.
Každé domácí album obsahuje desítky starších fotografií, ke kterým máte velkou citovou vazbu, a rozhodně o ně nechce přijít. Proto je vhodné je digitalizovat a uložit do počítače, na NAS server nebo na nějaké cloudové úložiště. Co k tomu vlastně budete potřebovat?
V první řadě co možná nejlepší skener přizpůsobený ke skenování políček, pomůcky na očištění a samozřejmě patřičné snímky na negativech či diapozitivech. S těmi je práce pochopitelně nejsložitější a vyžaduje dostatečnou pečlivost. Samozřejmě pokud máte k dispozici již jen vyvolané černobílé fotografie, nezoufejte. I ty lze poměrně dobře naskenovat.
Speciální skenery určené na práci s negativy a diapozitivy jsou vybaveny speciálními držáky, do kterých se jednotlivá políčka umístí. Naskenováním však práce nekončí. Je potřeba dodělat finální retuše a korekce. Doporučujeme použít váš oblíbený software na úpravu fotografií. Bude totiž nutné například jemně doostřit, použít retušovací štětec nebo klonovací razítko. Teprve poté lze snímek finálně uložit a pochlubit se s ním přátelům.
Určité možnosti, jak naskenovat dokument, existují i v případě, že zrovna nemáte po ruce žádný skener. Nedaleko totiž jistě bude chytrý telefon, ať už váš, nebo někoho z vašich blízkých, a ten má fotoaparát, který můžeme ke skenování využít. Do něj budeme muset nainstalovat ještě skenovací aplikaci, přičemž jednoznačně nejlepší je Adobe Scan. Tato aplikace je zdarma dostupná pro Android i pro iOS a její ovládání je neuvěřitelně jednoduché.
Návod: Po otevření aplikace uvidíte podobné uživatelské rozhraní, jaké má aplikace fotoaparátu. Namiřte fotoaparát telefonu na dokument, který chcete skenovat, a to tak, aby byl celý v záběru. Aplikace dokument automaticky najde a po pár sekundách ho také sama od sebe vyfotí. Máte-li pocit, že jí to trvá příliš dlouho, můžete kliknout na kulaté tlačítko spouště. Na následující obrazovce je třeba dokument správně ohraničit, což se aplikace pokusí opět udělat sama. Měli byste ale zkontrolovat, zda to udělala správně, a případně ohraničení upravit. Nakonec už stačí naskenovaný soubor uložit a případně sdílet do e-mailu, do cloudu nebo kamkoliv jinam.
Uvidíte, že mobilní skenování pomocí Adobe Scan produkuje opravdu dobré výsledky, i když samozřejmě ne takové jako opravdový skener. Ale pokud si dáte záležet, rozdíl nemusí být příliš znatelný. Adobe Scan se pokusí vyhladit všechny ohyby a jiné nerovnosti papíru, odstranit nedokonalosti a také upraví jas, kontrast a barvy papíru tak, aby byl text dobře čitelný a skutečně vypadal jako sken ze skeneru.
Jak jsme vám v článku ukázali, skener má své nezastupitelné místo prakticky v každé domácnosti. Pokud chystáte nákup tiskárny, doporučujeme zvážit rovnou pořízení multifunkčního modelu s vestavěným skenerem. S trochou snahy pak dosáhnete skvělých výsledků.