Obnovit stránku

Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Jak spárovat chytré hodinky s telefonem

Aktualizováno • Autor: Daniel Hlas

Plnohodnotnému používání chytrých hodinek předchází jejich spárování s chytrým telefonem. Tento proces vytváří přetrvávající spojení mezi oběma zařízeními a umožňuje tak opakovanou výměnu informací. A přestože standardně vše proběhne bez problémů, vyskytnout se mohou i určité komplikace. Jak tedy zařízení spárovat a nic nepokazit? S tím vám pomůže právě tento článek, který vás navede na správnou cestu.

smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;

Jak spárovat chytré hodinky s telefonem – OBSAH

  1. Ověřte kompatibilitu, zapněte Bluetooth
  2. Stáhněte mobilní aplikaci
  3. Pokračujte dle instrukcí
  4. Nejčastější problémy a jejich řešení

Ověřte kompatibilitu, zapněte Bluetooth

Bezproblémové spárování je podmíněno několika důležitými kroky. V první řadě je vhodné ověřit kompatibilitu vašich hodinek s chytrým telefonem. Každé smartwatch totiž podporují jen určité verze konkrétních operačních systémů, takže například Xiaomi Mi Watch pracují s iOS 10.0, Androidem 5.0 a jejich novějšími verzemi. Vybrané chytré hodinky dokonce pracují jen s jediným systémem, typickým příkladem jsou Apple Watch, které fungují pouze s telefony značky Apple (tj. iPhony). 

A jak zjistíte, jakou verzi systému vlastně máte? V případě Androidu stačí sledovat cestu Nastavení -> Systém -> Rozšířené -> Aktualizace systému. U iPhonů je postup ještě přímočařejší a v Nastavení jednoduše rozkliknete záložku Obecné. 

Které systémy a jejich verze vaše hodinky podporují, s Alzou zjistíte snadno a rychle. Stránka každého produktu tuto informaci totiž zpravidla obsahuje. Na produktové stránce daného zařízení stačí rozkliknout záložku „Parametry“ a zkontrolovat řádek „Verze kompatibilního OS“.

Párování probíhá prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth, kterou doporučujeme aktivovat s předstihem. Není to sice nutností, mobilní aplikace nás o to vzápětí ale tak jako tak požádá. V obou systémech (iOS i Androidu) stačí otevřít Nastavení, v otevřeném menu vybrat Bluetooth a následně kliknout na posuvník. Dosah bezdrátové technologie Bluetooth nicméně může být omezen jen na několik metrů, chytré hodinky proto raději ponechte poblíž telefonu. 

smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Vlevo nastavení Bluetooth, vpravo zobrazení verze systému – obojí na iOS (operačním systému Applu).

Při párování může být vyžadován také přístup k poloze a pro jistotu tak můžete zapnout i GPS telefonu. Obdobně může být nárokován i přístup k internetu, ať už prostřednictvím WiFi, nebo mobilní sítě. Doporučováno je rovněž aktualizování systému telefonu na nejnovější možnou verzi. 

Stáhněte mobilní aplikaci

Základní postup párování chytrých hodinek s telefonem probíhá skrze oficiální mobilní aplikaci. Tu nejdříve musíte stáhnout z obchodu aplikací, tedy App Storu na iPhonech nebo Google Play (Obchodu Play) na smartphonech s Androidem. Někteří výrobci obecně nabízí větší počet aplikací, přičemž většina z nich slouží k relativně specifickému užití (například potápění). Jen jedna aplikace je ale vždy základní a právě tu je nutné stáhnout a využít k párování. Název této aplikace bývá uveden v návodu či na displeji zapnutých a stále nespárovaných chytrých hodinek. Jako určité vodítko může sloužit rovněž tabulka přiložená níže. A protože totožný výrobce v ojedinělých případech vyžaduje jiné aplikace u odlišných modelů, na některých místech uvádíme i více názvů. 

Výrobce zařízení Název aplikace
Apple Watch
Samsung Galaxy Wearable (Samsung Gear)
Garmin Garmin Connect
Fitbit Fitbit
Huawei, Honor Huawei Wear nebo Zdraví
Amazfit, Xiaomi, Huami Mi Fit, Zepp, nebo Xiaomi Wear

Pokračujte dle instrukcí

Nyní v mobilní aplikaci spustíte párování s novým zařízením. Přesný postup se liší dle konkrétní mobilní aplikace a její verze, standardně ale nebývá problém možnost přidání zařízení naleznout. Následně postupujte dle instrukcí zobrazených na mobilním telefonu, případně displeji chytrých hodinek. Někdy mobilní aplikace vyžaduje opsání číselného kódu z hodinek, jindy je třeba vyfotit smartphonem QR kód či jiný symbol na displeji hodinek. Ať tak či onak, zobrazené kroky bývají zpravidla srozumitelné a většinou také v češtině, takže by neměl nastat žádný problém.

Jak přesně postupovat krok za krokem, se bohužel liší nejen u jednotlivých výrobců, ale někdy i u konkrétních zařízení. Postup se navíc může měnit v závislosti na verzi jak mobilní aplikace, tak sytému samotných hodinek. Nestačí-li vám tedy pokyny zobrazené na hodinkách a v mobilní aplikaci, doporučujeme vám vyhledat podrobnější instrukce od samotného výrobce, který vám poskytne ověřené a aktuální informace přesně pro vaše zařízení.

Konkrétní návod standardně naleznete v manuálu k chytrým hodinkám, případně na oficiálních stránkách daného výrobce nebo v podobě videonávodu na YouTube. V současnosti lze v češtině nalézt online návody od společností Apple (návod zde), Samsung (návod zde) a Huawei (návod zde).

Jak spárovat Apple Watch s telefonem? S tím vám pomůže tento videonávod v anglickém jazyce.

Nejčastější problémy a jejich řešení

Nejčastější chybou ze strany uživatelů je snaha o spárování prostřednictvím nastavení Bluetooth v telefonu (tedy tam, kde lze Bluetooth zapnout a vypnout). Přestože v některých případech to ničemu neuškodí, častěji to správné spárování naopak znemožní, takže hodinky zůstanou v původním (nepoužitelném) stavu a spárování stále vyžadují. V takovém případě v nastavení telefonu zrušte párování a postupujte dle instrukcí mobilní aplikace. Nepůjde-li to, chytré hodinky resetujte do továrního nastavení.

Vyskytnout se mohou také technické potíže nejrůznějšího charakteru. V takovém případě doporučujeme restartovat telefon, vypnout a zapnout hodinky, případně hodinky rovnou resetovat do továrního nastavení.

smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Některé chytré funkce jsou podmíněny připojením k telefonu.
i Mohlo by vás zajímat

S informacemi uvedenými výše proces spárování zvládnete snadno a s přehledem. Chcete-li se dozvědět více i o prvním spuštění a nejčastějších dotazech nových uživatelů, neváhejte pokračovat na článek První kroky s chytrými hodinkami.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03