Obnovit stránku

Jak správně mýt v myčce na nádobí

Myčky na nádobí jsou bezesporu pomocníci k nezaplacení. K tomu, aby však fungovaly tak, jak mají, je potřeba dodržovat určitá pravidla šetrného zacházení a dopřát jim i pravidelnou údržbu.

Jak mýt nádobí v myčce
Zásady správného mytí v myčce
  • Ujistěte se, že všechny kusy nádobí lze mýt v myčce, abyste předešli jejich poškození.
  • Před vložením do myčky odstraňte z nádobí zbytky jídla, které by mohly ucpat odpad.
  • Pravidelně čistěte filtr i otočná ramena myčky.
  • Jednou za čas pouštějte samočisticí program, pokud jej vaše myčka nabízí.
  • Aplikujte výhradně speciální přípravky určené pro myčky nádobí.

Otázky k mytí nádobí v myčce

Jak správně skládat nádobí do myčky?

Pro perfektní umytí nádobí je potřeba vědět, jak jej do myčky správně naskládat. Její vnitřní prostor je rozdělen na několik částí, z nichž každá je určena pro konkrétní typ nádobí. Do jednotlivých částí skládejte vždy stejný typ nádobí, abyste zamezili nedostatečnému umytí.

 

V horní části myčky se nachází koše určené pro ukládání skleněných a křehkých kousků - ty umisťujte vždy dnem vzhůru. Odolnější nádobí, zejména hrnce a talíře, pak vložte do spodního koše. Jestliže myjete mělké a hluboké talíře současně, pak je při plnění myčky střídejte, aby se k nim mohla dostat voda. Příbory umisťujte do speciálních košíků tak, aby rukojeť směřovala dolů. 

 

Jaké nádobí do myčky vůbec nepatří:

•    dřevěné nádobí

•    křehké plastové nádobí

•    křišťálové nádobí

•    nádobí ušpiněné od vosku nebo ředidla

•    stříbrné nádobí (nesmí být ve styku s nádobím z jiného kovu)

Jaké přípravky do myčky používat a jak je správně dávkovat?

Kvalitu čistoty nádobí ovlivňuje bezesporu i výběr speciálních prostředků do myčky. Jaké jsou na výběr?

 

Prášky do myčky jsou vhodné zejména pro uživatele, kteří preferují vlastní dávkování čisticího prostředku v závislosti na stupni zašpinění nádobí. Tím šetří nejen peníze, ale i životní prostředí. Prášek nádobí perfektně odmočí a umyje, ale k dokonalému výsledku je potřeba přidat při každém mytí do myčky ještě další přípravky - minimálně leštidlo a sůl.

 

Gely do myčky jsou modernější variantou, která pomalu, ale jistě, nahrazuje práškové přípravky do myčky. Jejich receptura je většinou obohacena navíc o aktivní odmašťovače, proto odstraní i ty nejodolnější nečistoty bez ohledu na použitý program myčky. Kromě toho se jednoduše dávkují, velice rychle a beze zbytku rozpouští a zajistí tak perfektní výsledek i při krátkých mycích cyklech a nízkých teplotách. Je však potřeba je, stejně jako prášky do myčky, kombinovat s doplňkovými přípravky.

 

Soli do myčky jsou důležitou součástí správného a efektivního mytí nádobí v myčce. Upravují tvrdost vody, díky čemuž chrání myčku i nádobí před vodním kamenem. Myčky si dávkují použití soli samy dle nastavené tvrdosti vody. Je tedy potřeba ji dosypávat vždy – i v případě, že používáte multifunkční tablety či kapsle do myčky, které v sobě často sůl již obsahují.

 

Leštidla do myčky ve spolupráci s mycím prostředkem pomáhají smývat z nádobí zbytky jídla i skvrny od vody, předcházejí vzniku povlaku na nádobí a dodávají mu oslnivý lesk. Zároveň zajišťují důkladné opláchnutí a výrazně urychlují schnutí. 

 

Tablety do myčky představují kombinaci všech ostatních přípravků v jednom. Jedna tableta tedy zajistí zároveň perfektní umytí, odstranění mastnoty, svěží vůni, ochranu vůči korozi skla a vodnímu kameni i ochranu filtru myčky.  

 

Čističe myčky jsou určeny k péči o samotnou myčku nádobí. Působí hluboko v ní, odstraňují mastnotu a zbytky jídel, jež se hromadí v těžko přístupných částech myčky, a bojují i s usazeninami vodního kamene ve stříkacích tryskách a filtru. Jejich použití je nezbytné k dosažení čistého a lesklého nádobí. Aplikují se během samočisticího programu.

 

Osvěžovače do myčky eliminují zápach a postarají se naopak o příjemnou vůni a svěžest myčky při každém jejím otevření. 

 

Dávkování čisticího přípravku by se mělo vždy řídit návodem na obalu od výrobce. Jeho správným dodržením docílíte vysoké kvality mycí schopnosti. V případě, že chcete použít další aditiva, jako je sůl nebo leštidlo, použijte vždy speciální komory přímo pro tyto typy přípravků.


TIP:  Vyzkoušejte nový čistič myčky SOMAT Machine cleaner, který lze použít i během běžného cyklu mytí nádobí a při plné myčce!

Jak udržovat myčku v čistotě?

Používání myčky je velmi jednoduché a navíc šetří váš čas, peníze i životní prostředí. Vy byste ji však na oplátku měli dopřát pravidelnou údržbu.


Hlavní principy, které je potřeba dodržovat, aby myčka fungovala tak, jak má:
•    pravidelně doplňujte sůl a leštidlo - moderní myčky jsou opatřeny světelným indikátorem jejich množství
•    používejte správné množství mycího prostředku
•    čistěte filtr i otočná ramena myčky
•   jednou za čas nechte proběhnout samočisticí program s použitím čističe myčky, který ji zbaví nečistot i vodního kamene

Nejčastější problémy spojené s používáním myčky nádobí.

Ani mytí nádobí v myčce není vždy dokonalé a občas se neobejde bez potíží. Ty však mnohdy lze snadno a rychle řešit. 

 

Nejčastěji se při používání myčky nádobí setkáváme s následujícími problémy: 

•    Nedokonale umyté nádobí 

Zkontrolujte správné dávkování čisticího prostředku, zvolený mycí program, tvrdost vody a technický stav myčky. Nezapomeňte také na správný způsob ukládání nádobí do myčky. Stříkací ramena musí mít volný pohyb a trysky nesmí být ucpány.

•    Bílý film na povrchu nádobí

Může mít dvě příčiny - vodní kámen nebo korozi skla. Vodní kámen poznáme tak, že jej lze snadno odstranit octem nebo čističem myčky. Jako prevence proti němu se doporučuje zvýšit dávku soli do myčky. Mnohem zákeřnější je koroze skla, které se bohužel nelze zbavit. Abyste si nezničili i další sklenice, používejte tablety, které sklo před korozí ochrání. Některé myčky však předchází korozi skla nabídkou speciálního programu. 
•    Rezavé skvrny na nádobí

Zbytky jídla s obsahem soli narušují citlivý povrch kovových příborů i dalšího nádobí. Proto využívejte program s předmytím a přidejte leštidlo.

•    Zápach myčky

Příčinou může být nesprávné zapojení myčky, špatně zvolený mycí program či ucpaný filtr zbytky jídla. Jednou za čas doporučujeme myčku také umýt pomocí speciálního přípravku jedním mycím cyklem naprázdno - bez nádobí. Svěží vůni obstarají také osvěžovače do myčky. 

Přípravky do myčky nádobí
  • Pro dokonale čisté nádobí
Myčky nádobí
  • Pro maximum ušetřeného času, vody i životního prostředí

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03