V dnešní době každý z nás vlastní alespoň jedno elektronické zařízení, které je nutné nabíjet. Nejčastěji to je mobilní telefon, notebook, tablet či MP3 přehrávač. V dnešním článku se podíváme na to, jak vyřešit problém s názvem vybitý telefon a jak nabíjet rychleji. Poradíme, jak správně nabíjet telefon či jaké jsou rozdíly mezi nabíječkami různých zařízení. Řekneme si také, proč je lepší používat originální příslušenství a ulehčíme orientaci mezi jednotlivými konektory.
Pro správné nabíjení je třeba respektovat základní pravidla, zejména:
Čtěte dále a dozvíte se způsoby, jak je možné mobilní zařízení, ale i notebooky a obecně baterie nabíjet a jak nabíjení časově zefektivnit. Poradíme také, co dělat, když vyrážíte do zahraničí, kde se používají jiné typy zásuvek.
U nenáročných zařízení si běžně vystačíte s adaptérem, jenž poskytuje proud o velikosti 1 A. Tyto typy nabíječek patří mezi ty nejlevnější a lze s nimi dobíjet i mobilní telefony. Nicméně pro mobily je vhodnější používat na dobíjení adaptéry o výkonu nad 2 A, zpravidla kolem 2,4 A. Jedná se o dražší adaptéry, které v případě, že to zařízení umožňuje, zajistí rychlejší dobití. Běžným standardem se pomalu stává tzv. rychlonabíjení, které nabídne nabíjecí proud až do 6,5 A. Rychlonabíjení je také nejlepší možnou odpovědí na otázku jak rychle nabít mobil.
Nevhodným zvolením adaptéru ale můžete v důsledku také snížit výdrž baterie.
Pomalé nabíjení mobilního telefonu, obzvláště v případě, že ještě nedávno byla rychlost nabíjení v pořádku, ukazuje na problém. S největší pravděpodobností totiž začíná „odcházet“ baterie telefonu a bude třeba pořídit novou. Totéž platí i v případě, když nabitý mobil rychle ztrácí energii či se sníží kapacita baterie.
Ač se to na první pohled nejeví jako podstatné, správným výběrem nabíječky lze zajistit rychlejší nabíjení či delší životnost baterie. Jak tedy vybrat správný napájecí adaptér a kabel s odpovídající koncovkou? A s jakými konektory určenými k dobíjení různých zařízení se můžeme setkat?
U mobilních telefonů, které je zpravidla třeba nabíjet dennodenně, je to poměrně jednoduché. Nabíjení iPhonu a iPadu probíhá přes Lightning port, u Androidu přes port USB-C. Tento univerzální konektor se v posledních letech stal nejrozšířenějším standardem mezi napájecími konektory u mobilů, prosazuje se ale i u moderních notebooků. Postupně úplně nahradí dnes již nedostačující microUSB.
USB-C vypadá z obou stran stejně, už se tak nestane, že úspěšně zapojíte kabel až na několikátý pokus. A pokud je navíc standardu USB 3.1, pak zajistí i rychlé nabíjení, při němž z adaptéru putuje proud o více ampérech. U USB-C se ale lze setkat také se standardy USB 3.0 či 2.0. V takových případech však již není součástí DisplayPort či vysoká přenosová rychlost. Vždy si tedy u konektorů USB-C hlídejte standard neboli generaci.
Pojem „bezdrátové nabíjení“ zní jako technologie budoucnosti. Ale není tomu tak. Bezdrátové nabíjení je do mobilních telefonů středních a vyšších tříd implementováno již nyní. I přesto, že je takové nabíjení zpravidla pomalejší než pomocí kabelu, mezi uživateli je oblíbené. Existují ale i rychlé bezdrátové nabíječky jako Belkin Boost Up Qi, které nabíjejí rychleji než kabel.
Bezdrátové nabíjení telefonů a dnes už i dalších zařízení, např. chytrých hodinek či sluchátek, funguje na principu elektromagnetické indukce, která vzniká mezi dvěma cívkami – v nabíjecí podložce a v samotném zařízení, které touto technologií disponuje. Po ukončení nabíjení může kupříkladu mobilní telefon pomocí indukce říci podložce, že je již nabitý. Ta díky tomu sníží svůj výkon tak, aby telefon udržovala na 100 %, ale zbytečně neplýtvala energií.
Pokud váš mobil není kompatibilní se standardem Qi, a přesto byste rádi bezdrátového nabíjení využívali, pořídit si lze speciální kryt nebo samolepku podporující standard Qi, která se propojí s kontakty baterie telefonu.
Konektor typu mini USB v dnešní době ustupuje do pozadí. Využíval se od počátku 21. století a oproti micro USB se vyznačuje větší tloušťkou. I tento důvod stojí za jeho nahrazením novějším standardem micro USB v mobilních telefonech.
Mini USB však i nyní nalezneme u některých starších zařízení. Bezdrátové reproduktory se skrz něj nabíjely a u starších modelů digitálních fotoaparátů sloužil k prezentaci fotek na televizích místo dnes běžného standardu HDMI. Kromě toho konektor mini USB se využíval či stále využívá i při přenosu dat, například v MP3 přehrávačích nebo čtečkách elektronických knih pro přenos hudby či obsahu ke čtení do zařízení.
Klasických notebookových koncovek existuje řada. Je nepsaným pravidlem, že téměř každý výrobce má svou vlastní speciální koncovku pro nabíjení. Drtivá většina konektorů uváděných na obrázku níže nemá jedinečné označení, pro jednoznačnou identifikaci slouží jméno výrobce, případně řada notebooku.
S koncovkami přenosných PC se ale snad blýská na lepší časy. Acer, výrobce nejen notebooků, totiž před nedávnem začal u svých laptopů používat jednotné konektory napájení. I Apple nedávno přešel od snadno odpojitelného konektoru MagSafe na nově rozšířený USB-C standard.
Dobíjení mobilních zařízení zapalováním v autě s konektorem USB se dnes těší značné oblibě. Nabíječky do auta nabízí různé hodnoty výstupního elektrického proudu uváděného v ampérech. A čím vyšším počtem ampérů je nabíječka schopna dobíjet mobilní zařízení, tím rychleji jej nabije. Podmínkou však je, aby telefon takový proud podporoval.
Nejlevnější nabíječky poskytují jen základní proud 1 A. Ten ale nabíjí natolik pomalu, že většinou postačí jen pro udržení nenáročné navigace v provozu. Navigace se tedy v mnoha případech při užívání nenabíjí. Proud o velikosti 2.1 A získáte s nabíječkami za cenu 200 Kč a více. Ty již mají dostatečnou sílu pro klasické nabití mobilu za kratší čas než 1A nabíječky do aut či nabíjení GPS navigací i během používání.
Speciální a poměrně neobvyklou kategorií je solární nabíjení. K dobíjení mobilního telefonu přes USB port využívají solární nabíječky přeměnu sluneční energie na energii elektrickou. Protože počasí dokáže být záludné, i základní modely v sobě mají integrovanou powerbanku pro zajištění plynulého nabíjení.
A nevýhody? Dobíjení ze solární energie je časově náročnější. Za dobrých podmínek dokáže dnešní fotovoltaický panel vygenerovat proud kolem 300 mA (0,3 A), zatímco zásuvka zvládne 2 A a více. Směrodatnější a lépe srovnatelný s běžnými nabíječkami je pak výkon. Panel je většinou schopný nabíjet výkonem přibližně 2 W.
Nabíječky pro tužkové baterie jsou zažitým standardem na poli dobíjení baterií. Zajišťují převod střídavého proudu z běžné zásuvky na proud stejnosměrný, jímž se nabíjí tužkové baterie především ve variantě AA/AAA. V nabídce jsou také nabíječky, které nevyžadují zásuvku, ale ke zdroji energie je připojíte pomocí USB. Samotným tužkovým bateriím pak můžete také prodloužit výdrž netradičním doplňkem Batteroo, a to až 3×.
Rozdíl mezi stejnosměrným proudem v baterii a střídavým v síti
Napětí elektrického proudu je udáváno ve voltech a může se lišit dle regionu. Vedle napětí je však potřeba brát v potaz také frekvenci elektrického proudu. V Evropě je dohodnut kmitočet 50 Hz (opakování výkyvu v křivce za určitou dobu) a napětí 230 V, kdežto ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku a Brazílii je to 60 Hz a 120 V. Z tohoto důvodu nelze využívat zařízení bez potřebných cestovních adaptérů (pokud to umožňuje nabíječka svým vstupním napětím), případně regulátorů napětí.
Ve specifických případech je možné se setkat s napětím 380 V využívaným v objektech s předpokládanou vyšší než běžnou zátěží. Zmíněné napětí se používá například k zapojení indukčních desek v domácnostech, ve větších závodech pro pohon elektromotorů, vrtaček apod.
Přečtěte si v našem slovníku pojmů o dalších pojmech používaných v souvislosti s nabíjením. Co znamená elektrické napětí, proud, výkon a příkon?
Základem všech napájecích kabelů je fáze a nulový vodič. Volitelně, pokud to zařízení vyžaduje, se využívá i zemnícího vodiče. V Evropě se běžně využívá klasická dvoukolíková vidlice, stejná jako u nás. Jen ve Velké Británii a Irsku je standardem vidlice typu G, tedy trojice obdélníkových kolíků s šestihrannou podstavou.
Důležitou radou na závěr, rozhodně je: Ve chvíli, kdy dojde na vybitý mobil (a jakékoliv jiné zařízení) využívejte originální adaptéry, potažmo příslušenství dodávané se zařízením. To z důvodu, že vzájemná kompatibilita je otestována. Použití neoriginální nabíječky může mít za následek snižování životnosti a výdrže baterie, případně trvalé poškození zařízení.