Obnovit stránku

Jak vybrat čelovku

Čelovka je nepostradatelným společníkem ve chvílích, kdy si potřebujete posvítit, ale zároveň mít volné ruce. Ocení ji milovníci běhání, turistiky i vyznavači extrémních sportů a jiných outdoorových aktivit. Jak ale čelovku vybrat? Jak je to s dosvitem nebo jaké mohou čelovky nabídnout speciální funkce? Na všechny tyto otázky, ale i na mnohé další, najdete odpovědi v našem průvodci.

Jak vybrat čelovku

Jak vybrat čelovku - OBSAH

Tipy před koupí čelovky

  1. Rozhodněte se, na jaké outdoorové aktivity budete čelovku používat
  2. Čelovka vám v přírodě uvolní ruce. To rozhodně oceníte při stavbě stanu za tmy i čtení v mapě.
  3. Jsou skladné a cenově dostupné, v batohu vás rozhodně nezatíží. I tak se vyplatí hledat ty nejlehčí.
  4. Zaměřte se na celkovou odolnost a ochranu proti vnějším vlivům
  5. Zamyslete se i nad tím, jak daleko potřebujete, aby čelovka dosvítila

Důležité parametry čelovek

Doba svitu

Doba svitu je jedním z hlavních parametrů. V případě, že se chystáte používat čelovku na dlouhé túry, doporučujeme čelovku s napájecí akumulátorem. Pro přisvícení nebo na běhání jsou oblíbené čelovky na běžné tužkové baterie. Počítejte, že světlo bude vlivem vybíjející se baterie slábnout, než úplně zhasne. Pokud chcete tedy čelovku naplno využívat po maximální možnou dobu, vyberte vždy tu s co nejvyšší dobou svitu.

Velikost kuželu světla

Kužel světla určuje, jaký prostor okolo sebe čelovka osvítí. Čelovka s dlouhým dosvitem na túry po horách bude mít kužel světla jen minimální, a platí i opačné pravidlo – čím větší kužel světla, tím kratší dosvit čelovky, což se bude hodit především na stanování nebo běh.

Zaostření (zoom)

Zaostřovací čelovky dokáží koncentrovat světelné paprsky na různou vzdálenost. Díky této vlastnosti budete mít lepší přehled o tom, co se děje ve vašem okolí.

Zámek náhodné aktivace světla

U čelovky vybavené zámkem proti náhodnému zapnutí nehrozí, že se vám v batohu omylem rozsvítí a vybije dříve, než ji budete opravdu potřebovat. Čelovky bez zámku se hodí i pro cyklisty, kteří jezdí v terénu, kde se čelovka může sama zapnout i při velkých otřesech.

Nastavení intenzity světla

Změnu intenzity svícení oceníte na tam, kde potřebujete více vidět nebo naopak nechcete rušit své okolí. Vysokou intenzitu světla doporučujeme využít při nočním běhu. Nízkou pak například při rybaření nebo v kempu.

SOS blikání

V případě zranění nebo ohrožení můžete na sebe upoutat pozornost díky funkci SOS blikání. Čelovky mohou problikávat bílým, ale i červeným světlem.

Stroboskop

V případě střetu s divokým zvířetem nebo v podobné napjaté situaci pomůže stroboskop. Silné světelné signály naprosto odzbrojí protivníka a získají vám potřebný čas k úniku.

Červené světlo

Červené světlo není tolik intenzivní jako bílé. Čelovky svítící červeným světlem vydrží déle, v noci neoslní a neupoutají na vás tolik pozornosti.

Senzor okolního světla

Čelovky se senzorem okolního světla umí přizpůsobit intenzitu svícení okolním světelným podmínkám. Pokud se budete dívat do telefonu, ztlumí se, naopak při pohledu do dálky do tmy se zesílí.

Krátkodobé zvýšení výkonu

Zvýšení výkonu čelovky na krátký časový okamžik využijete v každé situaci. Tato praktická vlastnost vám rychle a efektivně osvětlí vámi požadovaný objekt.

Nastavitelný poruh

Čelovka musí za každé situace dobře a pevně sedět na hlavě, ne však nepříjemně tlačit. Základní čelovky si připevníte jednoduše podél obvodu hlavy, ty profesionální mají i středový popruh, kterým se čelovka lépe zajistí proti spadnutí.

Naklápěcí svítilna

Čelovky s naklápěcí svítilnou oceníte pokaždé, když budete chtít změnit úhel svícení. Není totiž nic horšího než neustále natáčet hlavu, abyste viděli to, co zrovna potřebujete. S možností naklápění velmi pohodlně uvidíte pod sebe, na blízko i do dálky.

Hmotnost

Hmotnost čelovky bude zásadní spíše pro sportovce, kterým by každý gram navíc bránil v dobrých výkonech. K tomuto využití jsou ideální čelovky do 100 g. Na větší výšlapy po horách bohužel s větší zátěží (okolo 150-200 g) musíte počítat kvůli napájecímu akumulátoru, který se v čelovkách nachází nejčastěji.

Odolnost/Voděodolnost

Pro náročné sporty a profese, ve kterých se musíte na čelovku spolehnout i v těžkých podmínkách, mají čelovky stupeň krytí (IP), který udává jejich odolnost proti vnějším vlivům.

Nejčastější stupeň krytí u čelovek

  • IPx4 - Ochrana proti nárazům vody po dobu minimálně 3 minut./li>
  • IPx6 - Ochrana proti nárazům vody po dobu minimálně 3 minut.
  • IPx8 - Ochrana při nepřetržitém potopení do vody za podmínek určených výrobcem.
  • IP67 - Ochrana proti prachu a při ponoření do hloubky 1,5 m na 30 minut.
  • IP68 - Ochrana proti prachu a při ponoření do vody za podmínek určených výrobcem.

Povrchová odolnost

Čelovky z hliníkových slitin lépe odolají mechanickému opotřebení. Obstojí i v náročnějších podmínkách – při běhu, vysokohorské turistice i cyklistice. Zpravidla jsou ale dražší než běžné plastové.

Čelovky

Čelovky

  • Světelný tok až 2 000 lm
  • Vhodné do stanu i na túru
  • Praktické, lehké, spolehlivé

Čelovky jsou základním vybavením každého, kdo to s pobytem venku myslí vážně. Uvolní vám totiž ruce a při pohybu, stavbě stanu atd. vám nebude jednu roku zabírat svítilna. Hodí se ale i každému běžci, nebo jen v případě, kdy si potřebujete v noci posvítit na cestu. Čelovky mají navíc řadu zajímavých funkcí (viz výše), které vám pobyt v přírodě výrazně usnadní.

Výhody a nevýhody

  • Praktické
  • Jednoduché použití
  • Některé mohou mít nižší výdrž a odolnost
  • U některých typů nižší dosvit a slabší intenzitu světla

Časté otázky při výběru čelovek

K jaké aktivitě budu čelovku používat?

Pro stanování, běhání a lehčí turistiku doporučujeme menší, lehké čelovky. Jízda na kole a další podobné outdoorové aktivity vyžadují delší dosvit. Pro vysokohorskou turistiku jsou vhodné lehké čelovky s vysokou svítivostí a dalekým dosahem světla.

Co je to světelný tok a jaký vybrat?

Světelný tok se udává v Lumenech (lm) a určuje míru světla, která vyjde ze zdroje. Čím vyšší je jeho hodnota, tím více světla z čelovky vychází.

  • 20 až 99 lm k běžnému přisvícení ve sklepě nebo do stanu
  • 100 až 299 lm na běhání, outdoorové sporty a lehčí turistiku
  • 300 až 799 vysokohorská turistika a extrémní sporty
  • 800 a více extrémní sporty a vysoce profesionální použití

Jaký dosah světla vybrat?

V případě, že potřebujete přisvícení především v malých prostorách nebo jen na krátké vzdálenosti, bude stačit dosah do 50 metrů. Naopak při jízdě na kole a při dalších venkovních aktivitách je žádoucí dosah nad 50 metrů. Při turistice obecně platí, že čím dále čelovka dosvítí, tím lépe.

Alespoň rámcovou představu podává metodika ANSI/PLATO F1, která čelovky rozděluje do tří kategorií, přičemž u rozdělení je důležitá kombinace jasu (v lumenech) a dosahu světla.

  • Maximální čas svícení získáme při světelném toku 6 lm a dosah bude 10 metrů.
  • Standardní výkon čelovky získáme při světelném toku 100 lm a dosah bude 40 metrů.
  • Maximální výkon získáme při světelném toku od 300 lm. Dosah bude 65 metrů a více.

Je tedy jasně patrné, že abychom dosáhli většího dosahu světla, je nutné brát v potaz i světelný tok. Čím bude vyšší, tím bude vyšší i dosah světla a výkon čelovky.

Mám vybrat čelovku s napájecím akumulátorem nebo s bateriemi?

U levnějších a menších čelovek se používají častěji knoflíkové baterie, které je ale potřeba častěji vyměňovat vlivem jejich malé kapacity. Klasické tužkové a mikrotužkové baterie se nacházejí ve většině čelovek a jsou snadno dostupné. Oproti čelovkám s knoflíkovou baterií mají také lepší svítivost a vydrží napájet čelovku déle, nutnosti vyměňování však neuniknete. V čelovkách s největší svítivostí najdete napájecí akumulátory, které jsou těžké, což se projeví i na celkové hmotnosti čelovky.

Slovník pojmů – čelovky

Světelný tok

Světelný tok vyjadřuje množství světla, které vychází ze zdroje. V potaz se berou různé vlnové délky světla a citlivost lidského oka. Zjednodušeně se jedná o světelný výkon vybraného zdroje, který se měří v jednotkách Lumenů (lm).

Outdoor

Slovo outdoor pochází z angličtiny a definuje všechny aktivity, které probíhají mimo uzavřený prostor. Outdoor se používá také při segmentaci trhu u zboží. Outdoorové oblečení nebo vybavení je tedy to, které je uzpůsobeno pro venkovní využití.

Akumulátor

Akumulátor je zařízení, které můžete použít jako zdroj energie poté, co jej nabijete. Používá se jako pomocný zdroj energie. Zjednodušeně se jedná o baterii, kterou lze opakovaně nabíjet.

Stupeň krytí (IP)

Stupeň krytí (IP) udává odolnost elektrospotřebičů proti vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03