Obnovit stránku

Jak vybrat držák pro monitor?

Držáky pro monitory jsou velmi užitečným prvkem každé pořádné pracovny nebo herního doupěte. Umožňují nastavení monitorů přesně tak, jak chcete, a to včetně výšky, sklonu, nebo dokonce naklonění monitoru na stranu. Existuje celá řada různých typů a konstrukcí držáků na monitory, takže výběr nemusí být zrovna jednoduchý. My vám s ním pomůžeme.

Jak vybrat držák pro monitor – OBSAH

Tipy, jak vybrat držák pro monitor

 1. Kolik monitorů aktuálně máte či si budete v blízké budoucnosti pořizovat? V nabídce máme kategorie pro držáky na 1, 2, 3, nebo dokonce 4 monitory.
 2. Jaké rozložení monitorů vám vyhovuje? Některé držáky počítají s rozložením monitorů vedle sebe, jiné třeba nad sebou. Pokud si nejste jistí, existují i některé lepší držáky, se kterými můžete rozložení libovolně měnit.
 3. Jak velké vaše monitory jsou? Držáky pro monitory mají vždy předem určenou minimální a maximální velikost monitorů, které na ně lze umístit.
 4. Před nákupem se ujistěte, že mají držáky i vaše monitory kompatibilní VESA uchycení. Právě přes systém VESA se totiž dají monitory na držáky umístit nejsnáze a zároveň nejbezpečněji.
Jak vybrat držák pro monitor

Co je důležité při výběru držáku pro monitor?

Typ držáku

Největším rozdílem mezi jednotlivými držáky pro monitory je jejich typ. V naší nabídce rozlišujeme celkem čtyři dle jejich umístění a obecně využití.

 • Držáky na zeď se připevňují šrouby do zdi. Velkou výhodou je, že stojan nepřekáží na pracovním stole – například v bytě se však ujistěte, že do zdi můžete vrtat.
 • Držáky na hranu stolu patří k těm nejčastějším. Na stole také příliš nepřekáží, a hlavně nevyžadují vrtání do zdi. Hodí se však hlavně na volně stojící pracovní stoly.
 • Volně stojící držáky se pokládají, stejně jako klasické stojany z balení monitoru, na stůl. Zabírají tak stejně místa, ale zpravidla umožňují lepší manipulaci.
 • Držáky s průchodkou stolem se navrtávají přímo do stolu. Držák tak bude stát pevně, a navíc ušetříte trochu místa, které by jinak zabírala dolní plošina stojanu.

Konstrukce ramena

Konstrukce ramena určuje, jak moc můžete s monitorem na držáku manipulovat. Některé držáky manipulaci vůbec neumožňují, jiné jen v omezené formě. Ty nejlepší vám pak umožní dělat si s monitorem, téměř cokoliv chcete. Pojďme si jednotlivé typy konstrukce ramen probrat.

 • Fixní držák neumožňuje téměř žádnou manipulaci s pozicí monitorů. Výjimkou občas bývá nastavení výšky.
 • Kloubový držák můžete více či méně přiblížit ke zdi a často můžete s monitorem také posouvat doleva, doprava, nahoru a dolů.
 • Sklopný držák dokáže monitory naklápět do různých úhlů. Pokud například máte monitorů více a jeden je vysoko nad vámi, můžete si jej na sklopném držáku přiklopit k sobě.
 • Držák s pružinou je nejpokročilejším typem. Umožňuje manipulaci do všech stran a monitory na nich často můžete i otáčet na výšku.

Není neobvyklé, že se jednotlivé typy konstrukcí překrývají. Například sklopný držák má velmi často také klouby, díky čemuž jsou možnosti přizpůsobení velmi široké i u jiných typů než u držáků s pružinou.

Úhlopříčka monitoru

Úhlopříčka monitoru nemá na montáž držáku takový vliv jako na jeho následnou použitelnost. Pokud se na držák pokusíte nainstalovat monitor větší, než je udávaná maximální úhlopříčka, může se jednoduše stát, že bude držák například moc nízký na to, aby se monitor na stůl vešel, případně nemusí umožňovat tak velké náklony, jako je uvedeno v parametrech.

Uchycení

Absolutním standardem pro uchycení monitorů a televizí je v dnešní době systém VESA. V podstatě jde o standardizované rozložení šroubů, které dodržují monitory, televize a držáky napříč portfolii různých výrobců. Se systémem VESA je tak prakticky garantovaná kompatibilita – pokud zvolíte správné rozměry.

Vyznat se v rozměrech je snadné. Jsou udávány v milimetrech a všechno, co pro zdárný výběr musíte udělat, je zvolit stejný rozměr VESA úchytu na držáku, jako máte na monitoru. Aby byly držáky ještě o něco univerzálnější, často podporují rovnou dva rozměry VESA. Na plošce pro uchycení tedy najdete rovnou dvě čtveřice otvorů pro šrouby. Velmi častou kombinací je VESA 75 × 75 a 100 × 100 mm.

Další funkce

Zde jsou některé další funkce, které držáky pro monitory nabízí.

 • Rychloupínací VESA značně zjednodušuje instalaci. Monitor na rychloupínací adaptér pouze nasadíte a zajistíte šroubkem, který jde utáhnout i rukou.
 • Systém pro uspořádání kabelů vám umožní všechny kabely navést podél těla držáku tak, aby nikde nebyly vidět, a vám tak nic nerušilo čistý vzhled počítačového koutu.
 • USB Hub je častou funkcí držáků na stůl. Poslouží vám, pokud byste jinak používali USB porty na monitorech.
Držáky pro jeden monitor

Držáky pro jeden monitor

 • Ideální, pokud nemáte v plánu dokupovat více monitorů
 • Uplatnění najdou v domácnosti i v kanceláři
 • Možnost kombinovat několik jednotlivých držáků

Pokud používáte pouze jeden monitor a v blízké budoucnosti tuto skutečnost neplánujete měnit, držáky pro jeden monitor jsou poměrně přímočarou volbou. S jedním monitorem si zpravidla vystačí hlavně méně nároční uživatelé, v naší nabídce však najdete i vysoce kvalitní produkty pro profesionální použití. Navíc někomu může vyhovovat si pro více monitorů koupit držáky jednotlivě, a mít tak větší volnost v rozmístění.

Držáky pro dva monitory

Držáky pro dva monitory

 • Dva monitory jsou základ pro kancelář nebo herní koutek
 • Možnost rozložení vedle sebe nebo nad sebou
 • Také v provedení s podložkou pod notebook

Každý, kdo někdy vyzkoušel pracovat se dvěma monitory, vám řekne, že vrátit se zpátky je takřka nemožné. Proto je sestava dvou monitorů velmi populární v kancelářích a mimo jiné i mezi hráči, kdy na jednom monitoru mohou mít například hru a na druhém sledovat třeba komunikaci na Discordu. Existují i držáky s podložkou na notebook – jeden z monitorů je potom displej laptopu a druhý monitor může pomoci s efektivitou při práci.

Držáky pro tři monitory

Držáky pro tři monitory

 • Ideální pro kreativce, ale i náročnější hráče
 • Časté bývá rozložení vedle sebe, nebo smíšené
 • Také jako „add-ony“, které se přidávají na jiné držáky

Zatímco ze dvou monitorů může profitovat takřka každý, pro tři často najdou využití spíše náročnější uživatelé. Držáky pro tři monitory se tak hodí například do kanceláře kreativců nebo náročnějších hráčů. Jde také o časté rozložení pro streamery a další tvůrce obsahu, kdy může možnost vyčlenit jeden celý monitor čistě pro nahrávání udělat obrovský rozdíl. Nejčastější se setkáme s rozložením vedle sebe, případně dva monitory vedle sebe a třetí nad nimi.

Držáky pro čtyři monitory

Držáky pro čtyři monitory

 • Vhodné do různých řídících center, kde je třeba mít přehled
 • Nejčastější je rozložení 2 × 2 nebo 3 × 1
 • Držáky s nejvíce rameny, co nabízíme

Potřebujete sledovat různé statistiky a mít vždy o všem přehled bez nutnosti překlikávat okna? Tak to jste pravděpodobně jedni z kandidátů na uživatele, co by využili držáky pro čtyři monitory. Více než kde jinde jsou zde typické fixní držáky, které nejlépe zvládají zatížení, a to v rozložení 2 × 2 (tedy dva monitory dole, dva nad nimi), nebo 3 × 1. Rozložení vedle sebe by už pro čtyři monitory bylo nepřehledné.

Držáky pro monitory AlzaErgo

Držáky pro monitory AlzaErgo

 • Široké možnosti využití pro práci doma, v kanceláři nebo na hry
 • Design se zaměřuje primárně na komfort při používání
 • Výhodné sestavy spolu s dalším kancelářským nábytkem

Naše držáky AlzaErgo jsou navrženy s ohledem na kompatibilitu a široké možnosti využití. V nabídce najdete všechny výše zmíněné konfigurace, tedy držáky AlzaErgo pro jeden, dva, tři i čtyři monitory. Pro držáky AlzaErgo je klíčový také komfort, a proto vždy umožňují nějakou formu přizpůsobení, ať už pomocí jednoduchého kloubu, sklápěcího ramena nebo kompletního pružinového systému. Pokud navíc vybavujete pracovnu, můžete využít konfigurátor AlzaErgo a s držákem koupit rovnou i stůl ve výhodné, zlevněné sadě.

Držáky pro monitory Rapture

Držáky pro monitory Rapture

 • Značka vytvořená na míru pro hráče a kreativce
 • Specifický herní design, často obohacený RGB osvětlením
 • Mimo jiné také streamerské držáky s adaptéry pro kameru nebo světlo

Zaujaly vás produkty AlzaErgo, ale hledáte herní design nebo funkce, které byste u konkurence našli jen vzácně? Zkuste držáky pro monitory Rapture. Základem je stejně jako u AlzaErgo solidní konstrukce se širokými možnostmi nastavení, Rapture však nabízí řadu vychytávek jako například ramena pro fotoaparát a světlo, což ocení zejména streameři, integrovaný USB hub nebo samozřejmě herní RGB osvětlení.

Držáky na TV

Držáky na TV

 • Televize poslouží jako doplněk do kanceláře nebo pro hraní na konzoli
 • Podobné parametry jako držáky pro monitory, ale s větší úhlopříčkou
 • V nabídce jsou i speciální držáky na kolečkách do konferenčních místností

Držáky pro monitory už jste si vybrali a teď přemýšlíte co s televizí? V nabídce máme držáky i pro ně. Jak si asi dokážete představit, parametry jsou velmi podobné – i držáky na TV mohou být na zeď nebo na stůl, fixní nebo s ramenem. Televize můžete připevnit dokonce i na strop. Podrobnější informace o výběru držáků na TV najdete ve specializovaném průvodci Jak vybrat TV držák.

Časté otázky při výběru držáku pro monitor

Mohou se rozměry VESA uchycení lišit?

Ne, nemohou. Rozměry VESA uchycení přímo souvisí se vzdáleností otvorů na šroubky, a tak je absolutně nutné, aby alespoň jeden z VESA rozměrů držáku seděl s tím, co je na monitoru.

Co dělat, když mám starý monitor, který VESA uchycení nemá?

Vše ještě není ztraceno. Existují totiž speciální adaptéry (například AlzaErgo VA110), které z jedné strany můžete přimontovat do VESA držáku a z druhé pak pomocí paciček starší monitor v podstatě „obejmout“. Pacičky však, pochopitelně, budou zepředu vidět. Pokud tedy chcete opravdu čistý pracovní prostor bez rušivých elementů, budete muset investovat do monitoru s VESA systémem.

Jak fungují „add-ony“ na držáky pro monitor?

Už máte doma držák pro dva monitory, ale rozhodli jste se, že chcete třetí? Možná nemusíte kupovat zcela nový držák pro tři monitory. Některé držáky jsou totiž kompatibilní s takzvanými „add-ony“. Jejich princip je velmi jednoduchý – na držák pro dva nebo tři monitory vedle sebe zkrátka připevníte přídavný stojan, který umožní upevnění dodatečného monitoru nad ty stávající.

Add-ony mohou být i několikanásobné. Z držáku pro jeden monitor tak rázem můžete udělat držák hned pro tři monitory. Dávejte však pozor: add-ony jsou většinou vyráběny pro konkrétní držáky a s jinými nebývají kompatibilní. Před nákupem se tedy o kompatibilitě ujistěte.

Slovník pojmů – držáky pro monitor

VESA uchycení

VESA uchycení je normou, která usnadňuje orientaci zákazníka při nákupu držáku k televizi, případně monitoru. Sjednocuje vzdálenost upevňovacích otvorů, tedy rozteč, na zadní straně televize a držáků.

Úhlopříčka displeje

Úhlopříčka displeje představuje vzdálenost mezi levým spodním a pravým horním rohem displeje. Úhlopříčka displeje se zpravidla udává v palcích, přičemž 1" = 2,54 cm.

Pozorovací úhly

Pozorovací úhel je maximální úhel, ze kterého je ještě možné sledovat obraz na monitoru, aniž by došlo ke změně barev nebo kontrastu.

TV držáky: jak vybrat a připevnit

Pokud sháníte TV držák, nejspíše vás zajímá, dle čeho vybrat správný model. Kritérií je hned několik a i tak zdánlivě jednoduchá věc jako koupě držáku může mít svá úskalí. V následujícím článku se dočtete, podle čeho TV držáky vybrat, a zjistíte, který je ideální právě pro vaši televizi.

Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06