Elektrické grily jsou perfektním řešením pro ty, kteří nemají zahradu, a přesto si chtějí pochutnat na grilovaném mase a zelenině. Můžete na nich rožnit jak venku na terase či balkóně, tak uvnitř bytu. Jaký je mezi jednotlivými elektrickými grily rozdíl? Pomůžeme vám zorientovat se v nabídce a vybrat ten správný.
Elektrické grily se prodávají buď s jedním typem, nebo s kombinací několika typů grilovacích desek:
Hladké grilovací plochy mohou být zhotoveny z několika materiálů, přičemž každý typ má své výhody:
Příkon elektrických grilů se pohybuje v rozmezí 1200 – 2200 W bez ohledu na typ grilu. Čím menší příkon u grilu zvolíte, tím pomaleji se bude rozehřívat. Proto se v tomto případě nevyplatí příliš myslet na spotřebu, nýbrž na výkon grilu, který je tím větší, čím vyšší příkon zvolíte.
Kvalitní grily mívají funkci regulace teploty. Disponují termostatem, kterým můžete buď krokově nebo plynule regulovat teplotu.
Důležitým příslušenstvím elektrického grilu je odkapávací nádoba, do které se během grilování shromažďuje tuk a mastnota. Nestéká tak po spirále, což prodlužuje životnost grilu, navíc je pak snadnější i údržba grilu.
S touto funkcí si snadno nastavíte dobu grilování. Hodí se například při grilování masa, abyste sjednotili dobu grilování obou stran.
Doporučujeme vybrat gril s funkcí ochrany proti přehřátí. Tato funkce gril vypne, pokud hrozí jeho přehřátí.
Možnost vyjmutí roštu z grilu oceníte především kvůli snadné údržbě, protože rošt snadno opláchnete pod vodou, některé lze umýt také v myčce.
Odkládací plocha grilu slouží k odložení hotových ugrilovaných pokrmů. Snadno je tak udržíte teplé.
Raclette grily jsou oblíbené především u milovníků zapékaných pokrmů. Ve výbavě mají grilovací pánvičky, nepřilnavý povrch grilovací desky nebo grilovací kámen, případně kombinace obou. Výhodou je, že můžete zároveň grilovat na desce a zapékat na pánvičkách pod deskou. Jsou menší, takže je po grilování snadno uskladníte.
Kontaktní grily jsou vhodné pro rychlé grilování z obou stran i pro přípravu panini. Jsou vybaveny nastavitelným termostatem, některé grily mají dvě různé plochy pro grilování. Jejich výhodou je skladnost a příznivá pořizovací cena.
Stolní grily jsou oblíbené pro svoji velikost grilovací plochy, na které snadno připravíte větší pohoštění pro návštěvu nebo na grilovací párty. Díky nastavitelnému termostatu ohlídáte teplotu grilování, u některých grilů můžete měnit grilovací plochy pro přípravu různých druhů pokrmů. V nabídce jsou i menší stolní grily pro běžnou domácnost.
Venkovní elektrické grily jsou vhodné především na balkon či terasu. Při grilování z nich nevychází dým z grilovacích uhlíků či dřeva, je ale zapotřebí přístup k elektřině. Jsou vybaveny poklopem, který pomáhá urychlit přípravu jídla a zabraňuje ochlazování grilu při nepřízni počasí. Často jsou vybaveny policemi pro odkládání grilovacího náčiní, samozřejmostí je také odkapávací nádoba.
Vertikální grily jsou ideální pro přípravu celého grilovaného kuřete, kebabu nebo špízů. V průběhu grilování se grilovaný pokrm otáčí a dochází tak k rovnoměrnému propečení ze všech stran. Navíc je tato příprava i zdravější, veškerý tuk při opékání stéká do odkapávací nádoby. Disponují termostatem pro snadnou regulaci teploty. Skrz skleněná dvířka můžete po celou dobu sledovat proces grilování.
Na rozdíl od plynového grilu, který potřebuje propanbutanovou láhev, a grilu na dřevěné uhlí, stačí elektrický gril zapojit do elektrické zásuvky a hned je připraven k provozu.
Ano. Testy, zhotovené zejména německými vyhlášenými kuchaři, neprokázaly rozdíl v ugrilovaném pokrmu v elektrickém, plynovém grilu nebo grilu na dřevěné uhlí.
Elektrický gril obsahuje topnou spirálu ukrytou nejčastěji pod nepřilnavými teflonovými plochami, které bývají odnímatelné. Můžete je tedy umýt ve dřezu nebo v myčce. Stejně tak umyjete odkapávací nádobku.
Ovládání a nastavování teploty je velice snadné. Vše, co je třeba, je otočit knoflíkem, který volí teplotu v několika úrovních nebo přímo ve stupních celsia.