Obnovit stránku

Jak vybrat gimbal?

Aktualizováno

Často natáčíte video mobilním telefonem a chcete zvýšit jeho kvalitu? Telefon sice může nabídnout elektronickou či optickou stabilizaci, při pohybu to ale nestačí. K tomu jsou třeba stabilizátory, tzv. gimbaly. Ty velmi dobře slouží například v případech, kdy se nahrávací zařízení pohybuje v prostoru, takže vy musíte také. V tomto průvodci vám poradíme, na co se při výběru gimbalu zaměřit a jak vybrat ten správný.

Jak vybrat gimbal – OBSAH

Tipy, jak vybrat gimbal

  1. Ujasněte si, jaké zařízení chcete stabilizovat. Je to mobil, kamerka, nebo zrcadlovka? Od toho se odvíjí nosnost gimbalu či šíře čelistí pro úchop.
  2. Jaké jsou vaše ambice? Dle toho zvolte cenové rozpětí, do kterého se chcete vejít. Velmi pěkné gimbaly pro menší zařízení se prodávají kolem 2 000 Kč. Ty pro zrcadlovku pořídíte od 5 000 Kč výše.
  3. Chcete gimbal jen tak do ruky, nebo si ho plánujete připevňovat například na hruď při cyklistice? Ověřte si, zda v balení není i stativ a zda má gimbal závit pro připojení k dalším držákům.
  4. Které funkce stabilizátoru byste ocenili? Chcete, aby byl schopný se automaticky otáčet za nastaveným objektem? Má umět fotit panorama a časosběr? Chcete jej ovládat vzdáleně gesty?
Jak vybrat lední brusle

Co je důležité při výběru gimbalu?

Typ gimbalu

Natáčet můžete pomocí mobilního telefonu, akční video kamery, fotoaparátu i velké kamery. Podle toho je třeba stabilizátor vybírat. S tím se pojí hledisko upevnění. Telefon či akční kameru pravděpodobně umístíte mezi rozevírací čelisti či upínací destičky. Větší fotoaparáty nebo kamery zase volí 1,4" nebo 3,8" závit.

Vždy dbejte na doporučení výrobce, pro který typ zařízení je gimbal určen. Tím si zajistíte, že bez potíží zvládne zařízení uchopit a unést a jeho celková ovladatelnost bude pohodlná.

Své uplatnění si stabilizátory ve větším provedení našly při natáčení filmů a často jsou používány kameramany tam, kde je kupříkladu menší prostor na použití velkého ramena. Zároveň je třeba, aby kameru někdo nesl, a přitom byl výsledný záběr plynulý a souvislý.

Osy otáčení a režimy snímání

Osy otáčení

  • 2 osy – levnější gimbaly zvládnou vyrovnat pohyby v osách značených na obrázku jako Roll a Pitch.
  • 3 osy – gimbal si navíc poradí i s osou Yaw. Lze s ním tedy naklápět do stran, dopředu, dozadu i nahoru a dolů. Zařízení bude stabilizováno na místě.

Pro základní potřebu dostačuje 2osý gimbal, ovšem většina jich dnes už disponuje stabilizací všech 3 os.

Režimy snímání

Gimbal můžete použít pro zlepšení záběru s vestavěnou aplikací fotoaparát ve smartphonu. Všechny možnosti včetně režimů snímání se vám ale odemknou až při použití aplikace přímo určené výrobcem k danému gimbalu. Každý výrobce může mít módy odlišné, některé mohou chybět. Mezi užitečné režimy snímání patří:

  • Panorama – pohybujete-li telefonem ve snaze zachytit pěkné panorama, může vám při pohybu sklouzávat horizont, gimbal však horizont podrží a výsledné panorama není zbytečně oříznuté nahoře ani dole.
  • Časosběr – málokdo chce držet telefon 15 minut na jednom místě, aby výsledkem byl efektní zrychlený pohyb mraků, aut jedoucích po silnici apod. V tomto případě se hodí gimbal umístit na stativ a on dokáže telefonem v průběhu snímání pomalu otáčet. Výsledkem jsou plynulá zrychlená videa.
  • Sledování pohybu – aplikace zafixuje na displeji vybranou postavu, zvíře, či dokonce objekt a udržuje jej v záběru. Můžete tak třeba lépe točit své děti, jak pobíhají kolem, nebo sportovní výkony kamaráda.

Dodatečné schopnosti/příslušenství

  • Powerbanka – existují gimbaly, ke kterým stačí kabelem připevnit telefon a rázem máte možnost telefon dobíjet. Takový gimbal je totiž vybaven funkcí powerbanka.
  • Stativ – vhod může přijít upevnění gimbalu na stativ. Pak se telefon může otáčet třeba za vaším pohybem a nemusí jej přitom nikdo držet v ruce. Pokud není stativ v balení, hledejte gimbaly s 1,4" závitem.
  • Dodávaná aplikace – většina výrobců nabízí zdarma ke stažení z App Store nebo Google Play aplikaci, která využívá maximum funkcí gimbalu. Určitě tedy takovou aplikaci vyzkoušejte.
i Pozor na to, že gimbal je elektronické zařízení, a tak nemusí být nutně voděodolný. Takže i když v něm máte upevněn voděodolný smartphone, u vody buďte opatrní.
Stabilizátory pro telefony a akční kamery

Stabilizátory pro telefony a akční kamery

  • Kompaktnější rozměry
  • Dodávaná aplikace se zábavnými režimy snímání
  • Možnost složení do kompaktních rozměrů

Typický stabilizátor pro smartphony a akční kamery typu GoPro. S telefonem či kamerkou je stabilizátor bezdrátově spojen technologií Bluetooth. Pro plnou funkčnost včetně spojení s potřebnou aplikací je většinou možné použít téměř libovolný smartphone s operačním systémem Android a iOS.

Gimbaly mají pohodlný úchop, ale při delším natáčení se pronesou. Jejich váha často překračuje 250 gramů a vezměme v potaz i hmotnost telefonu. Většinou se alespoň dají složit, proto je jejich přenášení pohodlné.

Při výběru se zaměřte na šířku čelistí, aby se telefon či kamerka do držáku vešly. V současnosti však výrobci počítají i s těmi nejširšími smartphony, takže by neměl být problém.

Výhody a nevýhody
  • Kompaktní rozměry na přenášení
  • Povedené režimy snímání
  • Lepší stabilizace než ta v telefonu
  • Všechny funkce využijete jen s aplikací výrobce
Stabilizátory pro fotoaparáty

Stabilizátory pro fotoaparáty

  • Pro kompaktní fotoaparáty a zejména zrcadlovky
  • Zaměřen na profesionálnější využití
  • Počítá s dodatečným příslušenstvím

Další kategorií je gimbal pro těžší zařízení, jakými jsou kompaktní fotoaparáty, zrcadlovkykamery. Pokročilejší uživatelé si budou pochvalovat kvalitní uchopení drahého a těžkého fotoaparátu, přičemž jej gimbal dokáže perfektně vyrovnávat v průběhu snímání. V balení často najdete náhradní kabely, baterie, šrouby, imbusové klíče, pouzdro na přenášení apod.

Aplikace jsou k takovým gimbalům dodávány také a výjimkou nejsou ani vestavěné zábavnější režimy. Spíše se však setkáte s pokročilým nastavením stabilizace, pohybů gimbalu a ostření. U dražších kousků jde zejména o kvalitnější práci motorků dle váhy zařízení, čímž je maximalizována úspěšnost vyrovnávání.

Výhody a nevýhody
  • Pokročilá stabilizace
  • Většinou mnoho dodávaného příslušenství
  • Vyroben z kvalitních materiálů
  • Kvalitní zpracování se projevuje v ceně
  • Těžší konstrukce
iKvalitními stabilizátory disponují i výkonné drony.

Časté otázky při výběru gimbalu

Jak gimbal funguje a kam s ním?

Jak vlastně stabilizátor dokáže dělat zázraky a místo roztřeseného záběru vykouzlí plynulé a přehledné video? Kloub vyvažuje zátěž (telefon, fotoaparát) pomocí gyroskopu a hýbe se v osách pomocí motorků. Správně tedy snímací zařízení drží v prostoru na místě, třebaže držákem stabilizátoru hýbete do všech stran. Populární demonstrace této schopnosti pochází z videí, na kterých člověk drží v rukách slepici, jež dokáže hlavu držet v jednom bodě i v situaci, kdy s ní hýbe do všech směrů.

Kam s ním?

Rozhodnutí, jak stabilizátor používat, závisí na plánovaném použití. Konstrukce je zamýšlena na pohodlný úchop v ruce. Co když však chcete snímat sport či sami sebe?

  • Stativ – po připevnění na stativ je gimbal připraven snímat panorama nebo časosběrné video s plynulým pohybem. Také můžete před telefonem cvičit, tancovat a ten bude vaše pohyby skrze funkci v aplikaci od výrobce gimbalu následovat.
  • Držáky na kolo, helmu – přes závit na konstrukci gimbalu jej lze připevnit na různé držáky disponující upínacím šroubem, na selfie tyč apod. Gimbal tedy můžete použít při sportování, kdy ho můžete uchytit na hrudní pás (např. při cyklistice). Se závitem zkrátka nejste omezeni a můžete stabilizátor našroubovat na přilbu či např. jej připevnit na držák přilepený ke karoserii auta.

Jaké existují typy gimbalu?

Pro menší zařízení

Jak jsme si již řekli, gimbaly pro menší zařízení jsou levnější, avšak zvládnou posunout natáčení videí telefonem či akční kamerkou o řád výše. Stabilizují ve 2 či 3 osách a nabízí i doplňkové funkce a chytrou aplikaci pro váš telefon. Pokud vám stačí pouze stabilizace v jedné ose, může se hodit kombinace selfie tyče s tripodem, např. Eternico Selfie Tripod.

Pro fotoaparáty

Větší gimbal je připravený nést větší zátěž. V naprosté většině stabilizuje 3 osy a setkáte se tu se závitem, přes který se fotoaparát našroubuje.

Pro velké kamery

Běžný uživatel takový stabilizátor nevyužije. Setkáte se s nimi třeba na place při natáčení filmů. Mohou popojíždět po kolejnici při natáčení scén, jež vyžadují pohyb profesionální kamery vpřed/vzad. Nebo jsou upevněny na velkém rameni, které umožní pohyb v prostoru a zejména záběry shora.

Nepostačí elektronická/optická stabilizace v mobilu?

V telefonech střední třídy se výrobci uchylují ke zlepšení nahrávaného videa pomocí stabilizace elektronické. O vyrovnávání obrazu se pak stará software telefonu. Ten pracuje s nestabilizovaným videem a snaží se jej oříznout tak, aby došlo k plynulejším přechodům ve snímání. Obecně v dražších smartphonech bývá optická stabilizace. Ta vyrovnává obraz aktivně již při natáčení. Funguje na prostém principu gyroskopu a musí k tomu být uzpůsobená sestava objektivů.

  • Optická/elektronická stabilizace – při chůzi bude záběr plynulý, při běhu už otřesy znát budou. Při jízdě na kole se v zatáčkách kamera naklápí a otřesy jsou viditelné.
  • Gimbal – při chůzi i běhu budou otřesy stěží postřehnutelné. Při jízdě na kole v zatáčkách kamera drží horizont, nenaklápí se. Záběr je stabilizovaný a třást se budou maximálně řídítka a vaše ruce.

Optiky telefonů jsou však malé. Není v nich příliš místa na manévrování mechanismu v objektivu. Proto je lepší ponechat stabilní celý telefon. To je právě důvod, proč vznikl gimbal. Telefon zůstává v klidu, není třeba, aby jeho objektiv vyrovnával obraz, přesto s telefonem můžete hýbat v prostoru. Ani tak se však malým otřesům nevyhneme, třeba při běhu či rychlém otáčení. Optická stabilizace tedy ve spojení s gimbalem nabídne nejlepší výsledek.

Slovník pojmů – stabilizátory

Gimbal

Gimbal je speciální stabilizační zařízení, které při focení a natáčení videa eliminuje otřesy a náklony. Kamerku udržuje ve stabilizované poloze ve třech osách, takže výsledná nahrávka není roztřesená a s pohupujícím se horizontem.

Stabilizace obrazu

Stabilizátor obrazu pomáhá zamezit rozostření snímků vlivem chvění fotoaparátu. Objektiv se stabilizátorem obrazu využijete nejvíce, pokud hodně přibližujete, nebo jen tak, když fotíte z ruky, ne ze stativu.

Časosběr

Časosběr, timelapse či intervalové snímání. Tyto pojmy představují snímání řady snímků určité scény v předem daných časových intervalech.

Gyroskop

Gyroskop udává pohybové natočení v prostoru ve všech třech osách. Určuje tedy, jakým směrem telefonem pohybujete.

Slovník pojmů

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13