Často natáčíte video mobilním telefonem a chcete zvýšit jeho kvalitu? Telefon sice může nabídnout elektronickou či optickou stabilizaci, při pohybu to ale nestačí. K tomu jsou třeba stabilizátory, tzv. gimbaly. Ty velmi dobře slouží například v případech, kdy se nahrávací zařízení pohybuje v prostoru, takže vy musíte také. V tomto průvodci vám poradíme, na co se při výběru gimbalu zaměřit a jak vybrat ten správný.
Typický stabilizátor pro smartphony a akční kamery typu GoPro. S telefonem či kamerkou je stabilizátor bezdrátově spojen technologií Bluetooth. Pro plnou funkčnost včetně spojení s potřebnou aplikací je většinou možné použít téměř libovolný smartphone s operačním systémem Android a iOS.
Gimbaly mají pohodlný úchop, ale při delším natáčení se pronesou. Jejich váha často překračuje 250 gramů a vezměme v potaz i hmotnost telefonu. Většinou se alespoň dají složit, proto je jejich přenášení pohodlné.
Při výběru se zaměřte na šířku čelistí, aby se telefon či kamerka do držáku vešly. V současnosti však výrobci počítají i s těmi nejširšími smartphony, takže by neměl být problém.
Další kategorií je gimbal pro těžší zařízení, jakými jsou kompaktní fotoaparáty, zrcadlovky a kamery. Pokročilejší uživatelé si budou pochvalovat kvalitní uchopení drahého a těžkého fotoaparátu, přičemž jej gimbal dokáže perfektně vyrovnávat v průběhu snímání. V balení často najdete náhradní kabely, baterie, šrouby, imbusové klíče, pouzdro na přenášení apod.
Aplikace jsou k takovým gimbalům dodávány také a výjimkou nejsou ani vestavěné zábavnější režimy. Spíše se však setkáte s pokročilým nastavením stabilizace, pohybů gimbalu a ostření. U dražších kousků jde zejména o kvalitnější práci motorků dle váhy zařízení, čímž je maximalizována úspěšnost vyrovnávání.
Gimbal je speciální stabilizační zařízení, které při focení a natáčení videa eliminuje otřesy a náklony. Kamerku udržuje ve stabilizované poloze ve třech osách, takže výsledná nahrávka není roztřesená a s pohupujícím se horizontem.
Stabilizátor obrazu pomáhá zamezit rozostření snímků vlivem chvění fotoaparátu. Objektiv se stabilizátorem obrazu využijete nejvíce, pokud hodně přibližujete, nebo jen tak, když fotíte z ruky, ne ze stativu.
Časosběr, timelapse či intervalové snímání. Tyto pojmy představují snímání řady snímků určité scény v předem daných časových intervalech.
Gyroskop udává pohybové natočení v prostoru ve všech třech osách. Určuje tedy, jakým směrem telefonem pohybujete.
Slovník pojmů