Jak vybrat gramofon – OBSAH
Proč dát šanci gramofonu a vinylovým deskám?
Možná se ptáte: „Proč vlastně poslouchat vinyly?“ Koneckonců, CD je přece z nějakého důvodu musela nahradit. Důvod k tomu byl, a to větší pohodlí a univerzálnost poslechu. Ruku na srdce, gramofon si asi nevezmete do auta na dlouhé noční projížďky a do telefonu jej také nedáte. Vinyly ale vynikají právě tehdy, když si chcete hudbu pustit v pohodlí domova, ať už sami, nebo s přáteli.

Nedocenitelným faktorem vinylových desek je především unikátní zvuk. Ten je totiž přenášen na rozdíl od moderních médií mechanicky, což dodává hudbě jinou „duši“. Hudbu si opravdu vychutnáte a po prvním poslechu vinylu se dost možná už nebudete chtít vracet zpátky. Pokud si navíc chcete ozvláštnit byt něčím neokoukaným, barevné vinyly a vhodně vybraný gramofon představují skvělé řešení.
Jaké jsou typy gramofonů?
Při výběru gramofonů se lze setkat se třemi základními druhy:
- Gramofony vše v jednom – cenově nejvýhodnější řešení. Gramofon má zabudovaný i reproduktor, takže ho stačí jen zapojit do zásuvky a poslouchat. Ideální výběr gramofonu, pokud chcete s vinyly teprve začít a nehodláte podstupovat velké investice. Pro náročnější posluchače však může být kvalita zvuku gramofonů typu vše v jednom nedostačující.
- Hi-Fi gramofony – pokročilejší gramofony pro vinylové nadšence. Ty lepší začínají s cenou okolo pěti tisíc, ovšem nemají zabudovaný reproduktor. Při výběru gramofonu tak musíte k ceně započítat také náklady na aktivní reproduktor (pro nenáročný poslech), nebo rovnou celou Hi-Fi soustavu včetně zesilovače.
- DJ gramofony – kvalitou absolutní špička. DJ gramofony jsou speciálně uzpůsobeny pro náročnější zacházení a „scratching“, takže je určitě využijete, pokud chcete hrát v klubech s nádechem vinylů. Zvukovou kvalitou jsou ovšem srovnatelné s Hi-Fi gramofony, a jsou tedy pro pouhé domácí využití zbytečně hodnotné. Z hlediska dalších investic se při výběru ještě budete muset poohlédnout po mixážním pultu.



Dalším kritériem dělení při výběru gramofonu je ovládání. I zde se bavíme o třech základních typech:
- Manuální gramofon – přenechává veškeré ovládání na vás. Raménko musíte pro přehrávání sami umístit a po dohrání desky jej musíte také sami zvednout.
- Poloautomatický gramofon – gramofon pozná konec desky a sám raménko zvedne, případně jej navrátí do držáku. Přehrávání ovšem stále musíte zahájit sami.
- Automatický gramofon – všechno, co musíte po vložení udělat, je stisknout jedno tlačítko. Gramofon sám raménko umístí a po dohrání desky i zvedne.
Co se hodí vědět při výběru gramofonu?
Možná se vám představa poslechu hudby na gramofonu zalíbila a svoji hudební sbírku si budete chtít obohatit o nějakou tu vinylovou desku. Pokud ale chcete, aby gramofon zvládl i více než jen přehrávat desky, některé modely se chlubí i dodatečnými funkcemi. Většina moderních gramofonů má např. USB slot pro digitalizaci vinylů případně přehrávání MP3 skladeb. Častý je i radiopřijímač. U dražších gramofonů se však funkce zpravidla soustředí jen na prémiové přehrávání vinylů.
Gramofon však vyžaduje občasnou údržbu. Když pomineme čištění od prachu, čas od času je potřeba vyměnit přenosku, případně hrot (dle typu gramofonu). Hrot nebo také jehla není nijak nákladná investice a i kvalitnější se dá pořídit okolo 500 korun. Kdy jehlu vyměnit, záleží víceméně na vašem uvážení. Ideální ale je vyměnit ji alespoň jednou do roka, abyste předešli poškození desek.
Životnost přenosek (u kvalitnějších gramofonů) je pak o něco delší. Ohraný hrot nebo přenosku poznáte jednoduše – znatelné zhoršení kvality zvuku.
V základu se přenosky dělí na dva typy, a to na levnější piezoelektrické a kvalitnější elektromagnetické. Piezoelektrické najdete převážně u levnějších gramofonů, např. u typu vše v jednom. Jejich nevýhodou je nižší kvalita zvuku. Piezoelektrické přenosky navíc vyžadují větší přítlak, takže jsou méně šetrné k deskám. Elektromagnetické přenosky mohou disponovat pohyblivým magnetem (MM), který nabízí skvělý poměr ceny a kvality zvuku, a pohyblivou cívkou (MC), jež je vůbec tím nejlepším, co můžete na trhu dostat. Pro plné využití potenciálu MC přenosek ovšem doporučujeme vybrat kvalitní předzesilovač a Hi-Fi soustavu.