Obnovit stránku

Jak vybrat herní sluchátka

K hraní počítačových her doporučujeme sluchátka přes hlavu (sluchátka s hlavovým mostem). Oproti cenově srovnatelným sluchátkům do uší (pecky a špunty) lépe hrají a bývají pohodlnější, rozdíl poznáte zejména při delším poslechu. Špunty určené přímo k hraní her sice existují, doporučujeme je však pouze na kratší poslech v kuse, maximálně do několika hodin. Poté mohou být nepohodlné.

Jak vybrat herní sluchátka

Herní sluchátka

  • Mají mikrofon
  • Reprodukce zaměřená na hlubší basy
  • Zpravidla uzavřená konstrukce
Herní sluchátka

Na jaké parametry se při výběru herních sluchátek zaměřit?

Provedení

Provedení

Sluchátka na uši (náušníky se pokládají na uši)
Zpravidla jsou drobnější a lehčí než sluchátka okolo uší. O něco lépe se tak přenáší v případě, že si je chcete vzít s sebou na cesty. Nebývají však tak pohodlná, jako cenově srovnatelná sluchátka okolo uší.

Sluchátka okolo uší (náušníky obepnou vaše uši)
Ve srovnání se podobně drahými sluchátky na uši zpravidla lépe hrají a bývají pohodlnější, obzvláště při delším poslechu. Jsou však větší a těžší. Jejich převážení v rámci cest není příliš praktické.

Výše uvedená sluchátka jsou spojená hlavovým mostem. Ten se nasazuje na hlavu a vyrábí se ze železa, oceli a u levných sluchátek z plastu. Je vždy polstrovaný, tudíž netlačí.

Herní špunty (strkají se přímo do ucha)
Kromě hraní her se díky své skladné konstrukci skvěle hodí i na cesty. Oproti podobně drahým sluchátkům přes hlavu zpravidla hrají o něco hůře a po delším používání v kuse (po několika hodinách) začínají být nepohodlná.


Tip: Pecky a špunty na hraní her nedoporučujeme. Oproti cenově srovnatelným sluchátkům na uši a okolo uší hrají hůře a bývají méně pohodlné. Výjimkou jsou pouze speciálně upravené špunty určené přímo pro hraní her. I ty se však hodí spíše na kratší hraní (max. 2–3 hodiny).
 

Sluchátka na uši Sluchátka okolo uší Špunty
Na uši Okolo uší Herní špunty
Připojení

Připojení

Pomocí drátu
V porovnání s podobně drahými bezdrátovými sluchátky ta drátová zpravidla lépe hrají (nedochází u nich ke ztrátě kvality při přenosu signálu). Nevýhodou drátových sluchátek je kabel, který se může plést. K notebooku i stolnímu počítači připojíte sluchátka s 3,5mm Jackem i USB. Pozor si dejte akorát na sluchátka s 6,3mm konektorem, které bez redukce k většině počítačů nepřipojíte.

Bezdrátově
Výhodou bezdrátových sluchátek je, že neomezují v pohybu. Při bezdrátovém přenosu signálu však dochází ke ztrátě kvality zvuku. Oproti podobně drahým drátovým sluchátkům tak hrají o něco hůře. Výjimkou jsou pouze modely vybavené kodeky AptX a AAC, u kterých ke ztrátě kvality téměř nedochází. Jsou však dražší.

K notebooku i stolnímu počítači připojíte většinu radiofrekvenčních (WiFi) sluchátek. Pozor si dejte spíše na Bluetooth sluchátka. K propojení vyžadují, aby byl touto technologií vybavený i váš notebook, stolní počítač, případně jiné zařízení, ze kterého budete chtít přehrávat hudbu.

Jaký mají Bluetooth sluchátka dosah?

Cca 10 metrů od zařízení, ze kterého přehráváte hudbu.

Jak se radiofrekvenční sluchátka propojují s počítačem a jaký mají dosah?

Propojují se buď prostřednictvím USB vysílače (zapojuje se do USB konektoru), nebo prostřednictvím vysílací stanice (zapojuje se do počítače skrze 3,5mm Jack, RCA kabel nebo optický audio kabel). Radiofrekvenční sluchátka s USB vysílačem mají dosah cca 10 metrů, modely s vysílací stanicí až 100 metrů.

Konstrukce

Konstrukce

Otevřená
Sluchátka s otevřenou konstrukcí nabízí věrnější reprodukci hudby s nižší mírou zkreslení. Propouští však zvuk ven ze sluchátek a méně tlumí zvuky z okolí. Hodí se zejména do tichého prostředí, kde se nemůže stát, že byste vycházejícím zvukem ze sluchátek někoho rušili.

Uzavřená
Je jí vybavená většina sluchátek. Uzavřená konstrukce tlumí okolní hluk a nepropouští téměř žádný ven. Kvůli izolaci zvuku v mušlích dochází k jeho drobné deformaci. Uzavřená sluchátka proto nehrají tak dobře, jako podobně drahá otevřená sluchátka.

Polouzavřená
Polouzavřená konstrukce je kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti částečně tlumí okolní hluk a částečně propouští zvuk ze sluchátek ven.

Citlivost a impedance

Citlivost a impedance

Citlivost
Jedná se o akustický výkon sluchátek. Uvádí se v dB/Wm. Čím vyšší hodnota, tím citlivější jsou sluchátka na signál z přehrávače. To zjednodušeně znamená, že čím větší citlivost sluchátka mají, tím hlasitěji budou hrát, a tím méně energie budou spotřebovávat. Vysokou citlivost oceníte, pokud budete sluchátka používat i s nějakým přenosným přehrávačem (mobilní telefon, tablet MP3 přehrávač a další), kdy nebudou spotřebovávat tolik baterku.

Impedance
Jde o označení pro elektrický odpor měničů ve sluchátkách. Společně s citlivostí má impedance vliv na to, jak hlasitě budou sluchátka hrát. Mimoto také ovlivňuje kvalitu hudební reprodukce. Velmi zjednodušeně lze říci, že čím nižší impedanci sluchátka mají, tím hlasitěji, ale hůře budou hrát. Tím méně také budou spotřebovávat elektrickou energii z přehrávače (opět oceníte, pokud je budete používat i s nějakým přenosným přehrávačem).

Jaká sluchátka ke stolnímu počítači a notebooku?

V rámci připojení sluchátek ke stolnímu počítači není potřeba brát na impedanci a citlivost až takový zřetel. Pouze nevybírejte sluchátka s impedancí větší než 130–150 Ohmů. Bez zesilovače by mohla hrát potichu nebo by nemusela hrát vůbec. Pokud jde o notebook, platí to samé, co pro stolní počítač. Pouze v případě, že používáte notebook často na baterku, volte spíše sluchátka s nižší impedancí do 50–60 Ohmů a citlivostí nad 100 dB/Wm. Notebook pak vydrží na baterce déle.

Budete sluchátka připojovat i k přenosným přehrávačům (mobily, tablety, MP3 a další)?

Jestliže plánujete sluchátka používat i s přenosnými přehrávači, doporučujeme vybírat mezi modely s citlivostí nad 100 dB/Wm a impedancí do 50–60 Ohmů. Taková sluchátka nebudou tolik spotřebovávat baterii a budou dostatečně hlasitě hrát.

Při jaké impedanci již potřebuji zesilovač?

Zesilovač budete potřebovat ke sluchátkům s impedancí větší než cca 200–250 Ohmů (vždy záleží na konkrétním modelu).

Frekvenční rozsah

Frekvenční rozsah

Uvádí se v Hertzích (Hz) a měl by udávat, v rámci jakých frekvencí sluchátka dokáží hrát (průměrný dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz (16 kHz). V dnešní době se však jedná spíše o orientační údaj. A to proto, že řada výrobců testuje své modely při hodnotách útlumu +/-10 a více dB (správně by měla být tolerance +/- 3 dB), nebo neuvádí hodnoty útlumu vůbec.

Sluchátka testovaná s útlumem vyšším než +/-3 dB sice dokážou hrát v rámci celého spektra frekvenčního rozsahu uváděného výrobcem. Nicméně v některých frekvencích budou hrát velmi nahlas a v některých zase velmi potichu (typicky v nejvyšších a nejnižších hodnotách frekvenčního rozsahu uváděného výrobcem). V nejvyšších a nejnižších hodnotách frekvenčního rozsahu tak už nelze počítat s vyváženou hudební reprodukcí. Na druhou stranu frekvenční rozsah u sluchátek testovaných při hodnotě útlumu +/-3 dB udává pouze ty frekvence, při kterých sluchátka ještě hrají vyváženě.

Délka přívodního kabelu

Délka přívodního kabelu

Pohybuje se v rozmezí od několika desítek cm až po 6 metrů. Ke stolnímu počítači nebo notebooku se nejlépe hodí sluchátka s kabelem dlouhým 1,5–2 m. Kratší vás budou omezovat, u delších bude více hrozit zamotávání.

Mikrofon

Mikrofon

Sklápěcí – při nepoužívání lze vyklopit směrem nahoru.
Vysouvací – pokud ho nepoužíváte, dá se prakticky zasunout.
Odnímatelný – mikrofon lze oddělit od sluchátek.
Na kabelu – řešení, které najdete zejména na sluchátkách do uší (na peckách a špuntech).

Slovník pojmů - sluchátka

Náušníky

Část sluchátek, která přichází do kontaktu s uchem. Náušníky jsou měkké, aby byly pohodlné i při poslechu několik hodin. Vyrábí se ze semiše, tkaniny nebo umělé kůže.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Mušle

Mušle je označení pro část sluchátek, ve které se nachází komponenty, prostřednictvím kterých vytváří zvuk. Mušle sluchátek se z vnitřní strany osazují náušníky, díky kterým je používání sluchátek pohodlné. Označení "mušle" se pojí primárně se sluchátky přes hlavu (s hlavovým mostem). U pecek a špuntů se toto označení nepoužívá.

Další pojmy

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12