Obnovit stránku

Jak vybrat karimatku (NÁVOD)

Aktualizováno

Pokud rádi vyrážíte do přírody a zůstáváte přes noc, určitě vám nemusíme připomínat, že základem dobrého spánku v přírodě je kvalitní karimatka. Pokud nepočítáme stan, je to ta nejdůležitější vrstva, která vás izoluje od chladu země. A ta umí být pěkně studená i ve vrcholném létě. Jenže jaký typ karimatky vybrat a na co se při výběru zaměřit? Odpověď na tyto otázky, ale i mnohé další, najdete v našem průvodci.

Jak vybrat nabijecku na telefon

Jak vybrat karimatku - OBSAH

Tipy na nákup karimatek

 1. Karimatku vždy vybírejte podle toho, jakému typu turistiky se hodláte věnovat. Jiný typ se bude hodit, když v létě přespíte s rodinou ve stanu, jinou ocení vysokohorský turista.
 2. Rozhodující je i frekvence použití – jiná karimatka je potřeba, když ji vytáhnete jednou do roka, jiná pro pravidelné vyrážení na túry.
 3. Velikost karimatky vybírejte podle své postavy, jen tak si zajistíte optimální pohodlí a komfort.
 4. Na trhu jsou už i speciální karimatky pro ženské proporce.
 5. Všímejte si také informace o tom, jak je karimatka velká po sbalení.
 6. Důležité jsou i detaily, jako je náročnost údržby karimatky a odolnost samotného provedení, např. švů u nafukovacích karimatek.
 7. Vhodné je, aby měla karimatka i další příslušenství, např. obal nebo sadu pro případ opravy.

Důležité parametry karimatek

Materiál

Materiál je při výběru karimatky klíčový. Odvíjí se od něj zejména tepelně izolační schopnosti karimatky, dále pak výsledné pohodlí (některé materiály celkem kloužou) a v konečném důsledku i cena. Levnější karimatky budou s největší pravděpodobností pěnové a pořídíte je už v podstatě od stokoruny. Nelze však očekávat nějaký přehnaný komfort, nicméně dobře poslouží k občasnému přespání v přírodě. S rostoucí cenou (cca od 400 korun výše) se mění i materiál a další vlastnosti (komory, perforace atd.). Ty nejdražší profesionální karimatky pak pořídíte za 3 000 korun a více. Za tyto peníze se vám ale dostane maximálního komfortu, a to co do pohodlnosti i tepelné izolace.

Nejčastěji se tak setkáváme s karimatkami, které jsou vyrobeny z následujících materiálů nebo jejich kombinací:

 • Pěna – lehký a levný materiál, který neztrácí své izolační schopnosti ani při poškození. Jedná se o jeden z nejčastěji využívaných materiálů, kromě karimatek jej najdeme i na nejrůznějších cvičebních podložkách.
 • Polyethylen (PE) – levný a lehký materiál, jeho hlavní nevýhodou jsou otevřené póry, které způsobují, že saje vodu. Karimatky z PE navíc nejsou příliš odolné a s časem používání také dochází ke snižování jejich objemu, což se negativně projevuje na izolačních schopnostech.
 • Etylenvinylacetát (EVA) – ideální kompromis mezi odolností, skladností a životností. Jsou o něco dražší než PE karimatky, vyvažují to však právě svou výdrží, která zvládne i náročnější zacházení. Velkou výhodou je i voděodolnost (díky uzavřeným pórům).
 • Hliník – většinou je použit v podobě tenké fólie, kterou je z jedné strany potažena pěnová karimatka. Jedná se o lehký materiál, který teplo dobře odráží zpět k jeho zdroji, tedy spáči. Samostatně ale nejsou jeho termo-izolační vlastnosti příliš dobré. Nicméně, každá izolační vrstva je dobrá, a pokud je karimatka (např. pěnová) vybavena hliníkovou vrstvou, je to rozhodně plus. Samotnou tenkou fólii, která je velmi lehká, můžeme použít jako další izolační vrstvu, případně za určitých okolností poslouží jako náhradní karimatka (tzv. alumatka), rozhodně však, kvůli tenkosti, nepočítejte s velkým pohodlím.

Tepelný odpor

Klíčový parametr každé karimatky. Udává se často jako hodnota R-Value a shrnuje termo-izolační vlastnosti dané karimatky. Tedy jinak řečeno, jak moc dobře (nebo špatně) vás bude karimatka chránit před chladem zemského povrchu. Hodnota R-Value udává, jak velké množství tepla našeho těla se vrátí zpět.

 • 1–4 – velmi nízká izolace, hodí se spíše jako podložka na sezení k táboráku nebo pro přespání venku za teplých letních nocí.
 • 4–7,5 – střední izolace, ideální pro běžné užití, např. kempování pod stanem.
 • 8–9,5 – vynikající izolace, takové karimatky jsou vhodné do nejnáročnějších podmínek. Vhodné jsou na zimní stanování a do jiných extrémních prostředí, která kladou velké nároky na tepelnou izolaci.

Rozměry

Rozměry karimatky se velkou měrou podílejí na tom, jak dobře se nám na ní bude ležet. Nejde jen o velikost postavy jako takové, karimatky by měly reflektovat i některé případné zdravotní problémy (např. bolavá záda a klouby).

 • Délka – k vaší výšce je při nákupu karimatky dobré přičíst cca 15 centimetrů. Nejběžnější pěnové karimatky a karimatky z hliníkové fólie se obvykle vyrábějí v jednotné maximální délce 180 cm, tu si můžete velmi snadno nůžkami zkrátit tak, jak potřebujete. Další typy karimatek – nafukovací a samonafukovací – se prodávají ve výškových kategoriích. Small (do 120 cm), Medium (168–180 cm), Regular (nejběžnější, 183–187 cm) a Large (196–200 cm). Je však potřeba poznamenat, že tato čísla jsou spíše orientační a u různých výrobců se mohou lišit.
 • Šířka – i tento parametr je důležitý pro toho, kdo na karimatce spí. Šířku vybírejte podle typu své postavy, ale také s ohledem na to, jak moc divoký spáč jste. Pokud vám jde o každý gram, hledejte velmi úzké karimatky (pod 60 cm), jejich váha se totiž často snižuje na úkor šířky. Standardní šířka je 60 až 70 cm, širší karimatky mají až k 80 centimetrům. Platí ovšem, že čím bude karimatka širší, tím více místa zabere v batohu. Pak už jenom záleží na tom, jaké jsou vaše požadavky, či na tom, jestli plánujete karimatku nosit v batohu (pak by to mohl být problém), nebo ji upevňujete ven.
 • Tloušťka – tento parametr má podstatný vliv na tepelný komfort, ale i to, jak dobře a jak pohodlně se vyspíte. Obecně platí, že čím tlustší karimatka bude, tím lépe bude izolovat, zároveň počítejte s větší hmotností a objemem při sbalení. Tenké karimatky mají kolem 3 mm, středně silné od 5 do 25 mm a ty nejtlustší (nafukovací a samonafukovací) končí až na 100 mm. Poslední silnější typ uvítají osoby s bolavými zády a klouby, oceníte je i na nepravidelném terénu.
 • Hmotnost – je zásadní zejména při přenášení. Pokud máte v plánu dlouhé přesuny, vždycky se vyplatí karimatka co nejlehčí, přičemž musí zůstat zachovány další vlastnosti, zejména tepelný komfort. Pokud vám jde o váhu, ty nejlehčí najdete v kategorii pěnových karimatek v rozmezí od 60 do 500 g (podle rozměrů a konstrukce). U pohodlnějších nafukovacích a samonafukovacích počítejte s hmotností o něco vyšší. Začínáme cca na půl kile a ty největší karimatky, určené pro dvě osoby a spíše pro naložení do auta, mohou mít až šest kilo.

Skladnost

Skladnost, tedy rozměry karimatky ve sbaleném stavu, je společně s hmotností důležitým parametrem, pokud potřebuje karimatku přenášet, strčit do batohu či nějak upevnit k zavazadlu. Vybírejte tedy podle toho, jakým způsobem se chystáte karimatku používat. Pokud víte, že vyrážíte na túry s častými přesuny, karimatka by měla být maximálně skladná. Naopak, pokud jezdíte autem a karimatku využijete například v kempu, kde se usídlíte na několik dnů, není problém mít větší, těžší, a tedy méně skladnou karimatku.

Způsob balení

Podle způsobu, jakým se karimatky balí/skládají, se rozdělují v zásadě do dvou skupin:

 • Rolovací – s přehledem nejčastější. Karimatku prostě stočíte do válce, stáhnete a můžete vyrazit.
 • Skládací – karimatka je rozdělená na dílce, které se skládají jako harmonika. Velkou výhodou je rychlost, nicméně tento typ zabírá i více místa a obvykle jej musíte připevnit na batoh zvenčí.
Pěnové karimatky

Pěnové karimatky

 • Velmi oblíbený typ
 • Snadno se dají přizpůsobit
 • Příznivá cena

Jsou vůbec nejrozšířenějším typem. Jsou lehké, prakticky nezničitelné, snadno je sbalíte i upravíte přesně podle vaší velikosti. K dispozici jsou v mnoha barevných variantách i typech materiálu.

Výhody a nevýhody

 • Lehké
 • Levné
 • Lze je snadno upravit co do velikosti
 • Zabírají více místa
 • Nemusí být vhodné pro ty nejnáročnější podmínky
 • Pro někoho nepohodlné a příliš tenké

Časté otázky při výběru pěnových karimatek

Čím můžu zvýšit tepelnou izolaci pěnové karimatky?

V prvé řadě je to tloušťka – platí, že čím je karimatka tlustší, tím lépe izoluje. Určitě se hodí i povrchová vrstva z hliníkové fólie, která dobře odráží teplo zpět. Ty nejpokročilejší typy karimatek mají různá žebrování a výstupky. Jejich účel je jediný – ve vzniklých mezerách se drží vzduch a ten je tou nejlepší izolační vrstvou.

Pěnová karimatka, kterou jsem si pořídil, je zbytečně dlouhá. Jsou na trhu i kratší?

V tomto případě rozhodně není nutné investovat do nového kusu o jiném rozměru. Výhodou pěnových karimatek je totiž to, že je můžete snadno upravit co do délky a šířky. Dobře poslouží nůžky či ostrý odlamovací nůž na koberce. Problematické mohou být snad jen alumatky, tedy pěnové karimatky, které mají hliníkovou vrstvu po celém svém povrchu. Při zkrácení karimatky tak fólie nebude chránit hrany a navíc hrozí, že se bude na místě řezu odchlipovat. Zkrácení samozřejmě není možné u nafukovacích karimatek, kde hrozí jejich nenávratné poškození.

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatky

 • Velmi komfortní
 • Je nutné je po rozbalení nafouknout
 • Citlivé na horší zacházení

Nafukovací karimatky jsou velice pohodlné díky své síle, a navíc poměrně lehké na přenášení. Za vysoký komfort při spánku platíte vyšší námahou při rozbalování, karimatku je totiž nutné dofouknout ústy. Zároveň je potřeba k ní přistupovat s vyšší opatrností a více než kdy jindy si hlídat, kde ji chcete rozložit. Hrozí totiž nebezpečí proražení karimatky o ostrý kámen, větev a podobně. Některé nafukovací karimatky se vyrábí jako vícekomorové, v případě proražení jedné části je možné karimatku i nadále používat. 

Výhody a nevýhody

 • Nízká hmotnost
 • Vysoký komfort
 • Voděodolnost
 • Náročnější nafukování
 • Nižší odolnost při mechanickém poškození
 • Vyšší cena

Časté otázky při výběru nafukovacích karimatek

Jaké další vlastnosti by nafukovací karimatka měla mít?

Vzhledem k tomu, že nafukovací karimatky jsou poměrně hladké, je dobré, když je karimatka vybavena protiskluzovou vrstvou. Je však třeba počítat s tím, že celá karimatka bude o něco dražší. Stejně tak by měla být vybavena sadou na opravu případného poškození (většinou lepidlo a kousek materiálu, kterým poškozenou oblast zalepíte).

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatky

 • Rychlé a snadné nafukování
 • Vyšší odolnost
 • Velké pohodlí

Samonafukovací karimatky mají jádro tvořené speciální pěnou, která do sebe sama po otevření ventilu natáhne vzduch. Pokud je nafouknutí nedostatečné, je možné ji nafouknout i ústy. Samonafukovací karimatky jsou velmi pohodlné díky své tloušťce (nejsilnější modely mají až 7 cm), mají dobré termo-izolační vlastnosti. Nevýhodou je opět to, že při propíchnutí nebo poškození ventilu ztrácí své schopnosti. Při opatrném zacházení jsou ale vysoce vhodné i do poměrně extrémních podmínek.

Výhody a nevýhody

 • Velmi pohodlné
 • Dobře izolují
 • Vhodné i do velmi náročných podmínek
 • Vyšší pořizovací cena
 • Nižší odolnost
 • Vyšší hmotnost

Časté otázky při výběru samonafukovacích karimatek

Jakým způsobem se karimatka správně nafukuje?

Postup nafukování samonafukovací karimatky můžeme shrnout do několika bodů.

 1. Karimatku rozložte a otevřete ventil.
 2. Počkejte, až do sebe karimatka natáhne vzduch.
 3. Pro dosažení optimální tvrdosti karimatku dofoukněte ústy.
 4. Uzavřete ventil.

Jak skladovat samonafukovací karimatku?

Životnost samonafukovací karimatky rozhodně prodloužíte jejím skladováním s otevřeným ventilem a v nafouklé podobě, karimatku rozhodně nepřekládejte. Při užívání se vyvarujte ponechání karimatky na přímém slunci a dobře si všímejte terénu, na který karimatku pokládáte.

Slovník pojmů – karimatky

Tepelný odpor (R-Value)

Hodnota R-Value udává tepelnou odolnost karimatky. Čím je tato hodnota vyšší, tím vyšší je i tepelná odolnost daného výrobku. Jinak řečeno, tím je lepším tepelným izolantem.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09