Obnovit stránku

Jak vybrat kombinovanou ledničku

Aktualizováno

Kombinované lednice jsou nejoblíbenějším typem chladniček v domácnostech. Kromě chladicího prostoru nabízí i mrazák, který je umístěn pod nebo nad lednicí. Obě části jsou oddělené a se samostatnými dveřmi. My vám pomůžeme zorientovat se v široké nabídce kombinovaných lednic, poradíme vám, jaké parametry jsou důležité pro výběr a pomůžeme vám vyznat se v záplavě pojmů a moderních funkcí.

Jak vybrat kombinovanou ledničku?

Pár tipů pro výběr kombinované lednice:

 1. Lednička bude v provozu neustále. Proto věnujte zvláštní pozornost energetické třídě.

 2. Kapacitu ledničky vybírejte podle počtu lidí ve vaší domácnosti.

 3. Zvažte, co je pro vás pohodlnější. Mrazák ve spodní, nebo v horní části lednice?

 4. S množstvím funkcí roste i cena chladničky, ale funkce No Frost či automatické odmrazování vřele doporučujeme.

Základní parametry pro výběr kombinované ledničky

Energetická třída a energetický štítek

Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá lednice. Najdete na něm informace o energetické účinnosti výrobku doplněnou o údaj o roční spotřebě energie, dále informaci o užitném objemu chladničky i mrazáku, i o jeho hlučnosti.

Energetický štítek

Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle spotřeby energie. Spotřeba se odvozuje z provozu při ideálních podmínkách, tedy při teplotě okolí 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. Od července 2010 nesmí být na trhu EU prodávány ledničky a mrazáky třídy B a nižší, běžně tedy na trhu najdete chladničky v úsporné třídě A až po nejúspornější A+++.

Ilustrační roční spotřeba energie kombinovaných ledniček podle energetických tříd**

Energetická třída Roční spotřeba v kWh Náklady v Kč/den* Náklady v Kč/rok*
A+++ 160 2,10 768
A++ 219 2,88 1 051
A+ 274 3,60 1 315
A 305 4 1 464

* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh
** Spotřebu energie ledničky ovlivňuje velikost užitného objemu, typ kompresoru, tloušťka izolace a další parametry.

Užitný objem

U kombinovaných chladniček se uvádí celkový užitný objem, dále pak užitný objem lednice a užitný objem mrazáku. Pro jednoho člena domácnosti se obecně doporučuje kolem 70 litrů chladicího prostoru a 25 litrů mrazáku. Potřebná velikost chladničky se ale odvíjí od životního stylu každé rodiny a důležité je také uspořádání vnitřního prostoru – množství poliček či typ použitých zásuvek. Doporučujeme tedy vždy počítat i s rezervou, protože lednice by pro zachování svých dobrých chladicích vlastností nikdy neměla být naplněná úplně.

1členná domácnost 

2členná domácnost

3členná domácnost

4členná domácnost:

Využití je ale velmi individuální. Pokud děláte velké nákupy na celý týden, zvolte větší objem chladicí části. Jestli uchováváte hodně potravin formou zmrazení, bude se vám hodit i větší mrazák.


TIP: Při koupi nové lednice myslete i na to, zda se vaše rodina bude rozrůstat. Stejně tak je třeba zohlednit i to, že s rostoucím věkem dětí je pro ně potřeba vyčlenit i více prostoru v lednici.

Vnější rozměry

Před objednáním konkrétního modelu lednice si dobře změřte prostor, kam ji chcete umístit a myslete i na rezervu. Po stranách nechte chladničce volný prostor alespoň 1 cm a za lednicí 3-5 cm. Pouze tak může kolem ní volně proudit vzduch a nebude omezená její funkčnost.

Umístění mrazáku

Z pohledu umístění mrazáku se kombinované ledničky vyrábí ve dvou variantách:

Mrazák v dolní části je lépe regulovatelný, má 2-5 zásuvek a větší užitný objem. Mrazák nahoře je naproti tomu dobře přístupný, jeho užitný objem je však menší.

Klimatická třída

Klimatická třída nás informuje o tom, jaká by měla být teplota okolního prostředí, ve kterém bude chladnička umístěna. Pokud by lednice byla v jiném klimatickém prostředí, než je doporučeno, může mít vyšší spotřebu energie a nemusí ani dostatečně dobře chladit. Jsou 4 klimatické třídy, ale některé lednice jsou uzpůsobené pro provoz ve více třídách, tedy v širším teplotním rozsahu.

Klimatická třída Teplotní rozsah okolního prostředí
SN (subnormální teploty) +10 až +32 °C
N (normální teploty) +16 až +32 °C
ST (subtropické teploty) +18 až +38 °C
T (tropické teploty) +18 až +43 °C

Mrazicí výkon a výkon mrazení

Mnoho lidí se domnívá, že se jedná o ten samý parametr. Opak je ovšem pravdou.

 • Mrazicí výkon

Mrazicí výkon udává, kolik kilogramů potravin je mrazák schopný zamrazit za jeden den (za 24 hodin). U kombinovaných chladniček se mrazicí výkon pohybuje v rozmezí od 2 do 33 kg za 24 hodin.

 • Výkon mrazení

Výkon mrazení uvádí, na jakou teplotu dokáže mrazák potraviny zmrazit, a tedy k jakému skladování se hodí. O tomto parametru nejčastěji informuje počet hvězdiček pod názvem třída mrazení.

Počet hvězdiček Teplota Doporučená délka skladování potravin
* - 6 °C V řádech dnů
** - 12 °C V řádech týdnů
*** - 18 °C V řádech měsíců
**** - 24 °C Dlouhodobé skladování

Akumulační doba

Akumulační doba udává, jak dlouho zůstanou potraviny zmražené i po výpadku proudu. V podstatě poukazuje na to, jak dobře je mrazák odizolovaný. Čím je tato doba vyšší, tím lépe.

Kompresor a počet okruhů

I kombinované ledničky se dnes vyrábí většinou s jedním kompresorem společným pro chladicí i mrazicí část. Čím dál tím častěji se setkáte s invertorovým kompresorem, který si oproti běžnému sám reguluje rychlost, čímž předchází opotřebení a prodlužuje svoji životnost. Je tišší a vyznačuje se efektivnější spotřebou energie. V neposlední řadě výrobci na invertorový kompresor poskytují záruku až 10 let nebo i déle.

Důležitý je pak především počet okruhů. V každém případě doporučujeme zvolit ledničku s dvěma okruhy, protože vám to umožní oddělenou regulaci lednice a mrazáku. Lze tak nastavovat zvlášť teplotu, což zefektivní používání obou částí a při odmrazování můžete jednu část vypnout, zatímco ta druhá zůstane v provozu.

Hlučnost

Lednice je v provozu nepřetržitě, myslete tedy i na to, aby vás svým hlukem neobtěžovala. Především v malém bytě by to mohlo být obtěžující. Poměrně tichá je lednice vydávající hluk kolem 40 dB, ale najdou se i ledničky s provozním hlukem pod 40 dB. Míru hlučnosti lednice zjistíte na energetickém štítku.

Možnost změny otevírání dveří

Před nákupem chladničky je třeba si uvědomit, na kterou stranu potřebujete otevírání dvířek. Většina lednic se dnes vyrábí s možností změny otevírání dvířek, ale není to samozřejmostí a najde se jich na trhu mnoho i bez možnosti změny otevírání dvířek.

Funkce a technologie

V současné době jsou ledničky vybavené těmi nejmodernějšími technologiemi a nejrůznějšími funkcemi, které lépe a déle uchovávají kvalitu potravin, mají vliv na nízkou spotřebu, ulehčují údržbu apod. Ačkoliv to někdy může znamenat o něco vyšší cenu, je to dobrá investice do spotřebiče, který má ve „svých rukou“ naše potraviny.

 • No Frost – moderní beznámrazová technologie, která chrání potraviny a šetří váš čas a námahu. Technologie No Frost totiž vytváří studený a suchý vzduch, který v lednici cirkuluje a je optimálně rozložený v celém jejím prostoru. Chladnička si tak udržuje konstantní teplotu a na potravinách ani na stěnách lednice nevzniká námraza. Neustálé proudění vzduchu zajišťuje i rychlejší chlazení/mrazení potravin. Nízká vlhkost v lednici minimalizuje výskyt bakterií a plísní.

 • Automatické odmrazování – starší typ beznámrazové technologie, která zajistí, že vznikající námraza na stěnách ledničky se sama průběžně odmrazuje. Chladnička se obvykle jednou za 24 hodin na malou chvíli vypne a námraza, která se na stěnách vytvořila, zkapalní a odteče žlábkem do výparníku.

 • Nulová zóna – nazývaná výrobci také perfektfresh, biofresh, fresh balance, vitafresh je speciální přihrádka, ve které můžete snížit teplotu až k 0 °C. Teplota kolem nuly minimalizuje rozmnožení nežádoucích bakterií a prodlužuje tak čerstvost potravin. Díky nulové zóně si potraviny uchovají déle své aroma a chuť a nedochází ke ztrátě vitamínů. V nulové zóně si můžete zvolit takovou vlhkost vzduchu až do výše 90 %, která vyhovuje právě skladovaným potravinám. Například zelenině a ovoci při skladování vyhovuje poměrně vysoká vlhkost, ale pro správné skladování masa a uzenin je třeba vlhkost kolem 50 %.

 • Super chlazení – ochrání již zchlazené potraviny před oteplováním. Například před vkládáním nákupu do lednice zapnete stiskem knoflíku tuto funkci nazývanou také SuperCool a teplota v lednici přechodně klesne na nižší teplotu. Nejenže se nové potraviny pak rychleji ochladí, ale předejde se tomu, aby teplota v lednici stoupla a uložené potraviny se zahřály. Po zchlazení se chladnička sama automaticky přepne na původní teplotu.

 • Super mrazení – krátkodobě prudce sníží teplotu v mrazáku a udrží tak požadovanou hodnotu v případě, kdy se do mrazáku vkládají nové potraviny nebo v něm něco hledáte. Tato funkce tak zajistí rychlé zamrazení nově uložených potravin a zároveň zabraňuje roztání již zmražených potravin.

 • Ionizátor – obohacuje v lednici vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů a tím minimalizuje výskyt nežádoucích mikroorganismů. Ionizátor vytváří „zdravé“ mikroklima pro potraviny a prodlužuje tím jejich čerstvost. Zároveň účinně neutralizuje zápach z aromatických jídel.

 • Ventilace neboli ventilační systém lednice zabraňuje tomu, aby se v horní části udržoval teplejší vzduch a v dolní části vzduch chladnější. Ventilace rozvádí studený vzduch po celém vnitřním prostoru lednice a udržuje všude stejnou teplotu.

 • Displej – představuje pohodlné a přehledné ovládání spotřebiče. Ukazuje teplotu uvnitř lednice a ovládáte pomocí něj různé funkce. Displej je umístěn na přední části dveří lednice.

 • Twin Cooling – dvojitý chladící systém se dvěma výparníky zajišťuje proudění vzduchu v chladicí i mrazící části zcela odděleně a udržuje v obou částech ideální prostředí. Navíc nedochází k nežádoucímu mísení aroma potravin.

 • Výdejník vody – vestavný dávkovač, díky kterému si můžete kdykoliv natočit vychlazenou vodu. Většinou je umístěn ve dveřích lednice.

 • CrisperBox – přihrádka, která poskytuje ideální skladovací prostor pro ovoce a zeleninu, kde je uchová déle čerstvé. Čerstvost zajistí nastavitelný stupeň vlhkosti a vlnkovitý profil dna uchrání potraviny před zkondenzovanou vodou. CrisperBox je obdoba tzv. Nulové zóny.

 • 6. smysl – senzorová technologie, která ovlivňuje výkon kompresoru tak, aby byly zachovány ideální teplotní podmínky pro uchování potravin. Jakmile senzor naměří zvýšení teploty, aktivuje režim rychlého chlazení. Tato technologie prodlužuje čerstvost a trvanlivost potravin.

Kombinované lednice

Volně stojící kombinované lednice

Volně stojící kombinované lednice

 • Nejoblíbenější a nejpraktičtější varianta do domácností
 • Široký výběr velikostí, vnitřního uspořádání i vnějšího vzhledu
 • Mnoho moderních technologií a funkcí

Kombinované lednice volně stojící můžete umístit kamkoliv do prostoru, což vám umožňuje vybrat to nejvhodnější a nejpraktičtější místo. Jsou nejoblíbenějším typem ledniček a není divu. Vyznačují se nejlepším poměrem ceny a užitku. Díky jejich oblíbenosti se jedná se o kategorii s nejširší nabídkou na trhu.  Můžete si tak vybrat kombinovanou lednici, která velikostně i vybavením odpovídá přesně vašim potřebám. Díky široké škále designů i barev najdete vždy model zcela vyhovující vzhledu vaší kuchyně. 

Výhody a nevýhody
 • Velký výběr velikostí a vybavenosti
 • Nabídka různých barevných provedení a stylů
 • Umístění kdekoliv v prostoru
 • Nejlepší poměr cena/užitek
 • Hlučné modely mohou být rušivé
Vestavné kombinované lednice

Vestavné kombinované lednice

 • Perfektně ladí s designem kuchyně
 • Ideální pro menší kuchyně
 • Omezený výběr modelů

Vestavné ledničky jsou ideální do kuchyní, kde chcete ušetřit místo, nebo ve kterých chcete mít domácí spotřebiče zabudované do kuchyňské linky. Díky speciální úpravě stěn i otevírání lze lednici zabudovat do kuchyňské linky, což působí velmi elegantně. U vestavných chladniček nesmíte zapomínat na to, že mají menší užitný objem a ve skříňce je třeba počítat i s dostatkem prostoru pro volné proudění vzduchu.

Výhody a nevýhody
 • Zajistí jednotný a minimalistický vzhled kuchyně
 • Méně hlučné díky zabudování do kuchyňské linky
 • Úspora místa v malé kuchyni
 • Náročnější odborná instalace
 • Menší výběr modelů, které přesně odpovídají vašim rozměrům
 • Vyšší cena
Kombinované lednice s mrazákem s NO FROST

Kombinované lednice No Frost

 • Lednice s minimálními nároky na údržbu
 • Kvalita potravin je zachována po delší dobu
 • Prevence proti množení bakterií a plísní

Kombinované lednice s No Frost funkcí jsou ledničky s minimálními nároky na údržbu. Funkce No Frost vytváří studený a suchý vzduch, který rozptyluje do celého prostoru lednice. V ledničce je udržovaná konstantní teplota s minimální vlhkostí a na stěnách chladničky tak nevzniká námraza. Chladničku No Frost tedy nemusíte odmrazovat. Kromě toho toto příznivé mikroklima prospívá potravinám, které se udrží déle čerstvé. Absence vlhka minimalizuje i množení bakterií a plísní.

Výhody a nevýhody
 • Bez nutnosti odmrazování
 • Potraviny si udrží déle svoji čerstvost
 • Brání výskytu bakterií a tvorbě plísní
 • Další moderní funkce
 • Vyšší cena (u některých modelů)
Chytré lednice

Chytré lednice

 • Možnost ovládání přes chytrý telefon či tablet
 • Nadstandardní uživatelské výhody
 • Pro milovníky moderních technologií

Pokud rádi využíváte přínosy technického pokroku, chytré lednice vás zcela jistě zaujmou. Stačí si stáhnout aplikaci daného výrobce nebo připojit chladničku k platformě Home Connect a můžete svůj spotřebič ovládat na dálku prostřednictvím vašeho mobilního telefonu nebo tabletu, ať už jste kdekoliv. Přitom nejde jenom o nastavení teploty nebo obdržení upozornění, že chladnička zůstala po vašem odchodu z bytu nedovřená. Díky této technologii můžete zkontrolovat obsah vaší ledničky nebo v případě poruchy snadněji diagnostikujete vzniklý problém.

Výhody a nevýhody
 • Ovládání i na dálku
 • Lepší přehled o stavu vaší lednice
 • Jednodušší diagnostika v případě poruchy
 • Vyšší cena
Retro kombinované lednice

Kombinované lednice Retro

 • Podtrhnou retro design kuchyňské linky
 • Dominantní stylový doplněk kuchyně
 • Mnoho barevných provedení

Nabídka retro ledniček stoupá úměrně jejich oblibě. Tento funkční stylový doplněk kuchyně určitě neujde pozornosti žádného milovníka retro stylu. Typické jsou svými zaoblenými tvary, výraznou barvou i velkými madly. Na výběr máte retro chladničky malého i velkého objemu, s mrazákem nahoře nebo dole. Retro chladničky nezaostávají ani v nabídce důležitých moderních funkcích, takže mohou být dokonalým spojením stylu a funkčnosti.

Výhody a nevýhody
 • Typické retro tvary a barvy poslouží i jako stylový doplněk kuchyně
 • Výběr z několika užitných objemů
 • Originální design
 • Vyšší cena

Často kladené otázky

Jak velkou kapacitu ledničky vybrat?

Obecně platí, že na jednoho člena domácnosti je třeba počítat s chladicím objemem 70 litrů a s mrazicím objemem asi 25 litrů. Potřebná velikost chladničky se však odvíjí od životního stylu rodiny a důležité je také uspořádání vnitřního prostoru – množství poliček či typ použitých zásuvek. Vezměte v potaz především to, zda doplňujete potraviny častěji, ale v menším množství, nebo zda děláte spíše velké (týdenní nákupy). Rovněž vezměte v úvahu, jak moc jste zvyklí potraviny zamrazovat a dělat si dlouhodobé zásoby.


TIP: Při výběru lednice dle kapacity počítejte i s určitou rezervou, protože lednička by nikdy neměla být zcela naplněná, aby si zachovala dobré chladicí vlastnosti. Vyhovuje jí naplnění ze dvou třetin. Více o tom se dozvíte v článku Jak se starat o ledničku, kde najdete i doporučení pro správné rozložení potravin v chladničce.

Kdy je lepší zvolit volně stojící a kdy vestavnou ledničku?

Plánujete v nejbližších letech výměnu kuchyňské linky nebo stěhování? Pak je pro vás lepší volně stojící lednička, kterou snadno umístíte do jakékoliv kuchyně. Stejně je tomu i v případě vícečlenné rodiny, pro kterou by vestavná chladnička mohla být malá. Pro volbu samostatně stojící lednice hovoří i cena, která bývá nižší. Kromě toho budete mít na výběr z nepřeberného množství modelů různých velikostí a vnitřního uspořádání.

Pokud zařizujete novou kuchyň, ve které je potřeba šetřit místem nebo máte vestavné i ostatní spotřebiče, zvolte vestavnou ledničku. Bude mít stejný zevnějšek, tudíž vaše kuchyň bude mít čistější design bez „rušivých“ elementů. Počítejte ale s tím, že vestavné modely mají menší užitný objem a montáž bude lepší nechat na odbornících. Otevírání dvířek by se mělo zvolit s ohledem na ostatní skříňky.

Jak vyčistit lednici?

Každá lednice se musí pravidelně čistit, protože ať už s moderními funkcemi nebo bez nich, při skladování jídla se do ní dostanou různé nečistoty. Ledničku je dobré vyčistit cca 1× za měsíc čistým hadříkem a neagresivním čisticím prostředkem na lednice. Jsou bezpečné pro styk s potravinami, výborně likvidují nečistoty a pohlcují nežádoucí pachy. Pomoci vám ale mohou i přírodní čistidla, například voda s jedlou sodou. Vhodný je i ocet, který platí i jako účinný pomocník proti pachům. Při mytí chladničky vždy vyndejte všechny potraviny a při čištění postupujte odshora dolů. Poté všechny poličky i stěny lednice vytřete dosucha.

Přibližně 2× do roka je vhodné důkladné umytí lednice, a pokud je v lednici či mrazáku námraza, je třeba ji odstranit (námraza způsobuje výrazný nárůst spotřeby energie a může vést i k poškození spotřebiče). Vyhraďte si na to chladnější den. Vyndejte nejen potraviny, ale také poličky a šuplíky, které důkladně umyjte třeba ve vaně. Pozor, myjte je ve vlažné vodě, abyste předešli teplotnímu šoku a prasknutí poličky. Nezapomeňte na těsnění kolem dveří a vývod kondenzované vody, což jsou ideální místa pro tvorbu plísní. Vše pak důkladně vysušte suchým a čistým hadříkem a ukliďte zpět na místo.


Více o tom, jak vyčistit chladničku nebo také jak odstranit zápach z lednice, se dozvíte v našem článku Jak se starat o ledničku

P-DC1-WEB28