Refresh the page

Jak vybrat kulmofén (NÁVOD)

Aktualizováno

Kulma a fén jsou pro mnohé ženy naprosto nepostradatelní pomocníci při každodenní úpravě vlasů. Kulmofén je jejich důmyslným spojením, díky kterému vytvoříte nadýchaný účes během pár minut. Pokud chcete mít krásně upravené vlasy nejen na slavnostní příležitosti, ale i denně do práce, kulmofén je ideálním řešením, protože celý proces úpravy vlasů výrazně urychluje. Nabídka kulmofénů je velmi široká. Proto vám poradíme, na které parametry byste se měli zaměřit. Vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi statickým a rotačním kulmofénem a přidáme další užitečné rady a postřehy, které vám pomohou vybrat kulmofén, který přesně odpovídá vašim představám.

Jak vybrat kulmofén

Pár užitečných tipů, jak vybrat kulmofén na vlasy

  1. Zaměřte se na základní parametry. Jedná se především o materiál hlavice, příkon, funkce a také regulaci teploty

  2. Před koupí si ujasněte, zda vám více vyhovuje rotační, nebo statický kulmofén

  3. Ujistěte se také, co je součástí příslušenství kulmofénu

  4. Promyslete si, co přesně od kulmofénu očekáváte. Jak často jej hodláte používat a kolik času chcete úpravě vlasů věnovat?

  5. Při výběru nezapomeňte zohlednit typ a délku vašich vlasů

  6. Pokud chcete mít jistotu, že vaše vlasy častými úpravami netrpí, investujte do dražších kulmofénů, které vysoušejí a upravují vlasy velmi šetrně

Zásadní parametry pro výběr kulmofénu

Příkon

Příkon je fyzikální veličina, která udává energetickou náročnost daného přístroje. Je to také jeden z nejdůležitějších parametrů. Platí čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba energie. Malý příkon sice bude šetřit vaši peněženku, ale výkon zařízení vás pravděpodobně moc neoslní.

Existují kulmofény s příkonem pouhých 50 W. Většina modelů se ale pohybuje v rozmezí 600 – 800 W. Nejlepších výsledků dosáhnete s kulmofény s příkonem v rozmezí 1000 – 1200 W. Rozmyslete si, jak často budete přístroj používat, a podle četnosti využití zvolte adekvátní příkon. Hlavní výhodou výkonných zařízení je úspora času a lepší výsledky tvarování účesu. Výkonné kulmofény jsou ale hlučnější a jejich pořizovací cena je vyšší.

Materiál

Kulmofény se skládají ze dvou hlavních částí, těmi jsou rukojeť a hlavice, která je vybavena kartáči. Rukojeť by měla být hlavně ergonomická, takže by vám měla dobře padnout do ruky. Všímejte si umístění tlačítek. Rukojeti se zpravidla vyrábějí z plastu, který je příjemný na omak, ale zároveň by vám neměl z ruky vyklouzávat.

Hlavice může být vyrobena z nerezové oceli, keramiky nebo turmalínu. Materiál je nutné vybírat podle typu vašich vlasů. Volba materiálu ovlivňuje hmotnost přístroje (průměrná hmotnost je 400 – 500 g). Pokud máte velmi jemné vlasy, není pro vás vhodná hlavice z nerezové oceli.

Rychlost foukání vzduchu

Rychlost foukání vzduchu je dalším důležitým parametrem, kterému byste měli věnovat svou pozornost. Tento technický parametr vám napoví, kolik času vám zabere vytvořit požadovaný účes. Jednotlivé modely nabízí až tři rychlosti vysoušení. Většina modelů má minimálně dvě rychlosti vysoušení. Vyšší rychlost proudění vzduchu urychluje tvorbu účesu.

Nastavení teploty

Teplotní programy vám umožní vybrat teplotu, která je nejšetrnější právě k vašim vlasům. Proto i nastavení teploty patří k rozhodujícím faktorům výběru. Většina modelů má tři teplotní programy. Kvalitnější zařízení nabízí čtyři a více teplotních programů. Více teplotních programů nabízí větší variabilitu. Teplotní programy s nízkou teplotou ohřevu jsou vhodné pro velmi jemné vlasy. Počítejte ale s tím, že více teplotních programů zvyšuje cenu přístroje.

Nabídka funkcí kulmofénu

Kulmofény vám mohou nabídnout řadu funkcí, které celý proces úpravy účesu ještě víc zjednoduší. Kulmofén může disponovat těmito funkcemi:

  • Ionizace

Stejně jako klasický fén, i kulmofén může nabízet funkci ionizace vlasů. Pokud vám jde nejen o vysoušení a úpravu vlasů, ale chcete o ně zároveň i pečovat, funkce ionizace je vám šitá na míru. Vaše vlasy jsou během vysoušení chráněny. Navíc ionizace má antistatické účinky, takže nemusíte mít obavu, že vám vlasy po úpravě začnou elektrizovat. Příjemným bonusem je krásný lesk vlasů.

  • Studený vzduch

Tato užitečná funkce je vhodná především pro velmi jemné a citlivé vlasy. Ovládá se pomocí jediného tlačítka. Místo horkého vzduchu bude z kulmofénu proudit studený vzduch. Nejčastěji se tato funkce využívá při fixaci účesu, protože urychluje celý proces jeho tvorby. Pokud vlasy upravujete jen horkým vzduchem, neměli byste na ně po úpravě sahat až do úplného zchladnutí, abyste si účes nepoškodili. Díky funkci studeného vzduchu, nemusíte čekat vůbec na nic. Některé modely kulmofénu disponují také funkci CARE. Tato funkce umožňuje téměř okamžité snížení teploty vysoušení.

  • Rychlé zahřívání

Opět funkce, která šetří váš čas. Díky této funkci se kulmofén zahřeje velmi rychle, takže je připravený k okamžitému použití.

  • Oboustranná rotace

Praktická funkce, kterou oceníte zvláště, pokud se vám nedopatřením zamotají vlasy do kartáče. Kulmofén vybavený oboustrannou rotací se může otáčet doleva i doprava.

  • Automatické vypnutí

Pokud zařízení delší dobu nepoužíváte, automaticky se samo vypne. Je to tedy bezpečnostní funkce, která má za cíl zabránit požáru z přehřátí.

Výběr nástavců

Díky široké nabídce různých typů nástavců si kulmofén poradí s krátkými i dlouhými vlasy. Problém nejsou ani kudrlinky. V případě, že plánujete s kulmofénem vytvářet složitější účesy, nebo už teď víte, že přístroj bude využívat více osob s různou délkou vlasů, rozhodně si předem zjistěte, jaké nástavce jsou součástí balení, případně, zda lze kompatibilní nástavce jednoduše dokoupit. Součástí dražších modelů bývá i praktický stojan nebo kufřík na nástavce.

Typy nástavců:

  • Tvarovací koncovka – jinými slovy tvarovací kartáč, který koncentruje proudění horkého nebo studeného vzduchu na určitá místa. Díky němu vytvarujete účes přesně podle vašich představ
  • Vzduchová tryska – díky ní vysušíte vlasy rychleji, protože koncentruje proudění vzduchu
  • Kartáč pro vyrovnání vlasů – s pomocí tohoto nástavce vlasy krásně vyrovnáte. Během rovnání s tímto kartáčem nedochází ke ztrátě objemu
  • Štětičková tryska – výsuvný nástavec, který usnadňuje tvarování účesu
  • Horkovzdušný kartáč – usnadňuje úpravu dlouhých vlasů. S jeho pomocí vytvoříte i z dlouhých nepoddajných vlasů perfektní účes

Délka přívodního kabele

Nepodceňujte tento technický parametr! Není nic horšího, než zjistit, že váš nový kulmofén má příliš krátký nebo naopak dlouhý kabel. Délka kabelu se pohybuje v rozmezí od 1 – 2,7 metru. Cestovní velikosti mají zpravidla kabely kratší. Před koupí musíte mimo jiné zohlednit vzdálenost zásuvky od zrcadla a podle toho vybrat kulmofén, který má dostatečně dlouhý kabel.

Cena

Cenové rozpětí kulmofénu je velmi široké, od lidovek po profesionální přístroje pro náročné. Cena se logicky odvíjí od počtu nabízených funkcí, výkonu, značky atd. Pokud víte, že budete kulmofén používat denně a třeba nejen vy, ale i vaše děti, nebojte se investovat do kvality. V ostatních případech záleží čistě na tom, co přesně od kulmofénu očekáváte a jaké funkce jsou pro vás zásadní.

Pro představu, nejlevnější kulmofény lze pořídit už za 250 Kč. Tyto modely ovšem nabízí pouze úplně základní funkce a velmi nízký příkon. Profesionální přístroje začínají na ceně nad 2000 Kč. V této kategorii si vyberou i profesionální kadeřníci.

Rotační kulmofény

Rotační kulmofény

  • Možnost nastavit směr, kterým se bude kartáč otáčet
  • Dodá vlasům nejen krásný tvar, ale také objem
  • Velký výběr modelů

Rotační kulmofény na vlasy fungují na principu otáčení kartáče. Ten se může otáčet doleva i doprava. Díky tomu je lépe regulována teplota a intenzita vysoušení. Kartáče si vlasy samy namotají, takže pracují téměř samostatně. Manipulace s nimi je tedy velmi snadná a rychlá. Krásně nadýchaný účes vytvoříte během pár okamžiků.

Výhody a nevýhody
  • Oboustranné kartáče se pohybují směrem doleva i doprava
  • Lepší regulace teploty a intenzity vysoušení
  • Snadná a rychlá úprava vlasů
  • Vytvoří nadýchaný objem
  • Vyměnitelné nástavce
  • Výběr z řady funkcí
  • Mohou být hlučné
Statické kulmofény

Statické kulmofény

  • Kartáč se neotáčí
  • Vlasy se na kartáč natáčí pohybem ruky, ne automaticky

Statické kulmofény nemají rotující hlavici, takže je nutné vlasy manuálně natáčet pohybem ruky. Vlasy upravuje s pomocí teplého vzduchu. Statické kulmofény nabízejí stejné funkce a výběr nástavců jako rotační. Hlavní rozdíl je ve způsobu manipulace. Záleží tedy na vašich osobních preferencích.

Výhody a nevýhody
  • Množství doplňkových funkcí
  • Vytvoří nadýchaný objem
  • Vyměnitelné nástavce
  • Statická hlavice je méně poruchová
  • Složitější manipulace
  • Vlasy je nutné manuálně natáčet

Nejčastější otázky při výběru kulmofénu

Co je kulmofén a jak funguje?

Kulmofén je přístroj, který v sobě kombinuje vlastnosti kulmy a horkovzdušného fénu. Funguje na bází foukání teplého nebo studeného vzduchu. Vlasy nejen suší, ale také jim dodává objem a požadovaný tvar, který dlouho vydrží. Mají několik různých nástavců, díky kterým můžete tvořit nepřeberné množství originálních účesů.

Jaký je rozdíl mezi kulmou a kulmofénem?

Kulma má uvnitř topné těleso, které vlasy zahřívá. Vlasy se na kulmu namotají a teplem se zafixují do požadovaného tvaru. Výsledkem jsou pravidelné, dokonalé lokny nebo vlny. Tvar vln závisí na velikosti a šířce kulmy. S kulmou vytvoříte perfektní vlny i z absolutně rovných a jemných vlasů. Kulmy ve většině případů nelze použít na mokré vlasy.

Kulmofény vlasy suší a tvarují s pomocí horkého nebo studeného vzduchu. Díky různým nástavcům máte možnost vytvořit si vždy originální účes, který je bohatý, nadýchaný a dlouho vydrží. Kulmofény se dají použít na mokré, polosuché i suché vlasy. Navíc mohou mít funkci ionizace, takže vaše vlasy neelektrizují a budou krásně lesklé.

Jaký materiál zvolit?

Kulmofény respektive jejich hlavice se vyrábějí nejčastěji z nerezové oceli, keramiky a turmalínu. Tato část zařízení je v přímém kontaktu s vašimi vlasy.

  • Nerezová ocel – pokud máte velmi jemné vlasy a nechcete si je pravidelnými úpravami poškodit, hlavice z nerezové oceli není ideální volbou, protože je nejméně šetrná
  • Keramika – keramická hlavice je šetrnější variantou. Vlasy po keramickém povrchu lépe kloužou
  • Turmalín – kulmofén s turmalínovou hlavicí je k vlasům nejšetrnější. Je tedy vhodnou volbou i pro velmi jemné vlasy

Musí být vlasy vždy mokré?

Ne, nemusí. Vlasy mohou být mokré, polosuché, ale i suché. Pro optimální výsledek se vždy řiďte pokyny výrobce.

Jak si při úpravě nespálit vlasy?

Při manipulaci s kulmofénem se vždy řiďte pokyny výrobce. Rozhodující je také struktura vašich vlasů. Velmi jemné vlasy vysoušejte na nízkou teplotu. Nesnažte se proces vysoušení urychlit vysokou teplotou, pokud dané teplotě neodpovídá typ vašich vlasů. Před jakoukoliv tepelnou úpravou vlasů používejte přípravky na ochranu vlasů před teplem

  • Pokud máte velmi jemné vlasy, nepřekročte hranici 190 °C
  • V případě tvrdých, nepoddajných vlasů můžete zvolit teplotu vysoušení až 250 °C

Jaký kulmofén se hodí pro krátké vlasy?

Zaměřte se na nástavce. Optimálním řešením pro krátké vlasy je menší nástavec. Krátké vlasy není vůbec jednoduché vyfoukat do požadovaného tvaru, bývají totiž hodně nepoddajné. I z tohoto důvodu je kulmofén praktičtější než klasický fén.

Jaký kulmofén se hodí pro dlouhé vlasy?

Úprava dlouhých vlasů je vždy časově náročnější a také namáhavější, proto vsaďte na jistotu a pořiďte si rotační kulmofén. Ten si vlasy namotá automaticky. Díky rotační hlavici také snadno vyřešíte, pokud se vám vlasy nedopatřením zamotají. Stačí změnit směr rotace a je po problému. Vybírejte nástavce, které jsou vhodné pro dlouhé vlasy.

Může kulmofén poškodit vlasy?

Pravidelná tepelná úprava vlasů může poškodit vaše vlasy. Pokud chcete mít jistotu, že jste pro své vlasy udělali maximum, investujte do kulmofénu s funkcí ionizace. Díky ionizaci dodáte svým vlasům přirozenou vlhkost a lesk. Ionizace má také antistatické účinky. Před každým použitím kulmofénu se také doporučuje použít vhodnou vlasovou kosmetiku, která je určena pro tepelnou ochranu. Přípravky naneste vždy těsně před začátkem vysoušení nebo jinou tepelnou úpravou vlasů.

Jak správně sušit a tvarovat vlasy?

Mokré vlasy tepelnou úpravou velmi rychle ztrácí vlhkost. To vede k jejich přesušení a následnému lámání. Z tohoto důvodů se vůbec nedoporučuje natáčet vlhké nebo mokré vlasy kulmou. Pokud chcete minimalizovat negativní účinky vysoušení a tvarování vlasů kulmofénem nebo fénem, začněte tím, že vlasy důkladně vysušíte ručníkem. Poté použijte ochranné vlasové přípravky vhodné pro tepelnou úpravu a vysoušejte nižší teplotou. Vysoké teploty použijte až pro tvarování účesu a jen po nezbytně nutnou dobu. Účes zafixujte studeným vzduchem.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB11