Obnovit stránku

Jak vybrat laserovou / LED tiskárnu

Laserové a LED tiskárny vynikají v rychlém a levném vyhotovení zejména černobílých výtisků. Jsou nejvhodnější pro ty uživatele, kteří tisknou větší množství textů.

Výhody a nevýhody
  • Nižší náklady na stránku
  • Vhodné pro tisk textů
  • Spíše pro černobílý tisk
  • Často netiskne až k okraji
  • Některé komponenty se opotřebovávají

Nejčastější otázky při výběru laserové a LED tiskárny

Jak dlouho vydrží náplň?

Laserové a LED tiskárny dokáží na standardní toner vytisknout více než 2000 stran. Jsou tak jednou z nejlepších možností, jak ušetřit na provozních nákladech za tisk.

Jaký je rozdíl mezi laserovými a LED tiskárnami?

Laserové a LED tiskárny pracují v zásadě na stejném principu, liší se jen zdrojem elektromagnetického záření. Laserové tiskárny pracují s dokonale zaostřeným laserovým paprskem, který postupně ozařuje body na obrazovém válci. Paprsek je usměrňován soustavou zrcadel. LED tiskárny nesou v tiskové hlavě jednu nebo více řad diod, které osvětlují vždy celý řádek najednou. Jsou tak mnohem kompaktnější a současně mají méně mechanických částí, čímž se snižuje riziko poruchovosti. Další výhodou LED tiskáren je schopnost měnit intenzitu vyzařovaného světla, což znamená, že při tisku můžeme dosáhnout různých odstínů barev a jemnějších přechodů.

Kolik investovat?

Základní modely laserových tiskáren seženete již od 1500 Kč, nejlevnější LED tiskárny začínají na ceně 2500 Kč.

Pokud však tisknete častěji, vyplatí se investovat do pokročilejších přístrojů, které nabízejí vyšší rozlišení, rychlejší tisk, pohodlnější ovládání a více doplňkových funkcí, jako je např. Wi-Fi připojení, automatický podavač, oboustranný tisk apod., případně rovnou zastanou i funkci skeneru a kopírky. Takové tiskárny určené pro běžný domácí provoz koupíte přibližně od 2000 Kč.

V případě laserových tiskáren je třeba počítat s tím, že chcete-li tisknout barevně, připlatíte si. Ceny barevných laserových tiskáren začínají u 6000 Kč

Dobře vybavené tiskárny vhodné především pro menší kanceláře startují na ceně 4000 Kč, ceny profesionálních tiskáren určených do velkých kanceláří se pohybují v desítkách tisíc korun.

Pro koho jsou laserové tiskárny určeny?

Nejběžnějšími uživateli laserových a LED tiskáren jsou vysokoškolští studenti, kanceláře a všichni ostatní, kteří pracují s větším množství textu.

Laserové a LED tiskárny

  • Nízké provozní náklady
  • Rychlý tisk velkého množství textu
  • Cenová relace: 1500–80 000 Kč
Laserové a LED tiskárny

Důležité parametry

Formát

Formát papíru

Většina laserových a LED tiskáren pracuje s formátem A4 a menším, ale najdou se i takové, které zvládají A3 a větší. Zvažte však, kolik reálně budete potřebovat vytisknout stránek o formátu A3 a jestli se vám vyplatí si za tuto funkci připlácet. Ceny tiskáren, které dokáží tisknout na formát A3, začínají u 13 000 Kč.

Rozlišení

Maximální tiskové rozlišení

Maximální tiskové rozlišení, nejčastěji udávané v jednotkách DPI, znamená počet pixelů, které zvládne tiskárna vytisknout na danou plochu. Přesněji kolik bodů vytiskne do délky jednoho palce. Obecně platí, že čím vyšší DPI, tím jemnější a detailnější obraz.

Základní modely laserových tiskáren pracují s rozlišením 600×600 dpi, ovšem i mezi levnějšími přístroji můžete sehnat modely, které zvládají rozlišení až 4800×600. Nicméně vzhledem k tomu, že laserové tiskárny jsou určeny primárně pro tisk textu, hodnota rozlišení není při výběru až tak důležitým parametrem jako v případě inkoustových tiskáren vhodných pro tisk obrázků a fotografií.

Počet stránek za minutu

Počet stránek za minutu

U laserových tiskáren se standardní rychlost tisku pohybuje okolo 20-30 vytištěných stran za minutu, existují však i přístroje, které dokáží za minutu vytisknout až 60 stran a více.

Wi-Fi

Wi-Fi rozhraní

Celá řada tiskáren dnes nabízí možnost připojení k počítači nebo telefonu jednoduše skrze Wi-Fi. Už není potřeba připojovat kabel k tomu, abyste vytiskli to, co potřebujete. To vám nejen zrychlí ale i usnadní práci s vaší tiskárnou.

Slovník pojmů - tiskárny

Tisková hlava

Jedná se o zařízení inkoustové tiskárny, které provádí tisk. Pohybuje se v tiskárně vodorovně vratně a umísťuje inkoust na papír. Cartridge může, ale nemusí být součástí tiskové hlavy. Tisková hlava zajišťuje tisk nejčastěji tří barev.

Cartridge

Je označení pro vyměnitelný zásobník s náplní v inkoustových tiskárnách.

Toner

Je černý nebo barevný prášek (CMYK: Cyan - modrá, Magenta - červená, Yellow - žlutá a Black - černá) používaný v laserových tiskárnách a kopírkách. Při výrobě toneru se uplatňují různé polymery.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04