Spolu s dobou se mění přístup ke koupi mobilního telefonu pro děti. Mobilní telefon můžeme vidět u malých dětí běžně a u větších je již samozřejmostí. Jaké jsou ideální telefony pro děti? Je lepší zvolit smartphone, či obyčejný tlačítkový mobil? Vánoce jsou tady a tyhle otázky si klade nejeden rodič, který se své dítě chystá obdarovat právě mobilním telefonem. Jak vybrat ten správný telefon, aby pod stromkem byla radost a užitečný pomocník a ne zklamání z nevhodné volby, poradíme v následujícím článku.
Mobilní telefony jako vánoční dárek pro děti do 6 let příliš nedoporučujeme, byť je možné, že si o ně budou říkat, obzvlášť, když telefony vidí všude kolem sebe. Vhodnější je telefon zvážit až od přibližně 8 let. Pokud ale i přesto chcete mít u svého prvňáčka nebo druháka jistotu, že se vám bude moci kdykoliv dovolat, můžete zvážit některou z následujících variant.
Děti v první či druhé třídě už samozřejmě moc dobře ví, co je to telefon. Již 4leté děti mají často praxi s novými technologiemi, někdy dokonce bohatší než někteří příslušníci starší generace. Ačkoliv doma máte o aktivitách dítěte přehled a můžete kontrolovat, kam v telefonu zabrousí, ve škole se ocitne bez dozoru. Nezapomeňte proto, že internet umí být nejen skvělým pomocníkem, ale i zrádnou hračkou. Vhodnější telefon pro děti tak může namísto smartphonu být tlačítkový telefon.
Klasický telefon má jako dětský mobil také další výhodu: nízkou cenu. Pokud dítě telefon ztratí, nebude finanční újma nijak velká. Tlačítkové telefony začínají na necelých 500 korunách a na trhu jsou k dispozici jak modely ověřených značek, tak i ty od méně známých.
Mezi kvalitní tlačítkové telefony pro děti patří například Nokia 3310. Že už je to starý telefon? Nenechte se mýlit! Novodobá verze Nokia 3310 2017 prošla vývojem a nabídne 2,4" barevný displej, 2Mpx fotoaparát a podporu MP3. Vybírat lze z několika barev, od klasické tmavě modré až třeba po svítivě žlutou.
V případě, že vaše dítě rádo testuje odolnost nejrůznějších předmětů, můžete zvolit i klasický telefon pro děti se zvýšenou odolností. Takovým je třeba MyPhone Hammer 4. Disponuje hned dvojí vysokou certifikací odolnosti, a to IP68 a IK05. Nějaký ten pád z výšky na tvrdou podložku, pobyt ve vodě nebo hození do písku či hlíny, by ho tedy neměl rozházet. Vybrat si opět můžete z několika barevných variant a za svou cenu je MyPhone Hammer 4 jedním z ideálních mobilních telefonů pro děti.
Některým se zase může líbit telefon pro děti s ikonickým designem, Panasonic KX-TU456EXRE. Stylové „véčko“ je kulaté a k dispozici v lesklé červené, modré i bílé barvě. Opět se jedná o velmi jednoduše ovladatelný, odolný přístroj s velkou přehlednou klávesnicí.
Chytrý telefon pro menší dítě se může stále zdát jako zbytečnost, od 8 let to ale už klidně může být smartphone. S internetem se vaše dítě již dozajista setkalo a je vhodné ho v této oblasti začít učit zodpovědnosti. Myslete také na vhodný tarif či předplacenou kartu, ať máte přehled o tom, jak dítě s chytrým telefonem zachází.
Ačkoliv se pro dítě bude jednat o první větší vstup do oblasti chytrých telefonů, nevyplatí se za každou cenu šetřit. Ty nejlevnější chytré telefony toho méně vydrží, takže bude poměrně brzy nutné pořídit další. Dítě s ním bude i více zápasit – jejich prostředí nebývá příliš vyladěné a vše jim bude mnohem déle trvat. Časem, pokud ne hned od začátku, se budou vaše děti potýkat se záseky i při prostém pohybu v systému, o používání aplikací a her nemluvě. Rovněž kvalita fotoaparátů dříve nebo později narazí na své limity při užívání.
Ideální je začít v cenové hladině kolem pěti tisíc korun. Vy oceníte, že nebude za rok nutné kupovat další telefon, který bude potřebám vašeho potomka lépe vyhovovat, a dítě potěší, že mu mobil nebude protivníkem, ale parťákem.
Počítejte s možností, že s vlastním smartphonem bude dítě požadovat i data, tedy možnost připojit se k internetu i mimo WiFi. Toho není nutné se bát, pokud lze u tarifu nastavit, že se spotřebovaná data nebudou za další peníze automaticky obnovovat. Častou možností je také předplacená karta.
Jako první chytrý telefon pro děti skvěle poslouží třeba nová Motorola Moto G60, telefon, který bezesporu potěší i nejednoho dospělého. Ten nabídne moderní design i svižný chod podpořený kombinací procesoru Qualcomm Snapdragon 732G a 6 GB RAM. Na procházení internetu, sledování multimédií i hry je to naprosto dostatečné, vizuální vjem bude navíc velmi svižný díky obnovovací frekvenci 120 Hz. Hodit se jistě bude i baterie s kapacitou 6 000 mAh, která má navíc funkci 20W rychlonabíjení přes univerzální konektor USB-C.
Větší školáci už jsou náročnější. Zpravidla vyžadují už jen chytrý telefon a velmi často už dobře ví který a proč. Hojně na svých telefonech hrají graficky náročné hry. Myslete tedy na výkon telefonu, v opačném případě se může stát, že telefon časem některé hry nezvládne. Ideální je vybírat telefony pro děti od 10 let v ceně od 5 tisíc, které velkou část dnešních her rozběhají, a také mají jemnější displej.
Výše zmíněná Motorola Moto G60 se samozřejmě hodí i pro děti starší 10 a více let, vhodnou volbou je ale například i Xiaomi POCO X3. Tento model stojí na kombinaci vysokého výkonu (chipset Snapdragon 732G, 6 GB RAM, 128 GB interní paměti) a kvalitního displeje s úhlopříčkou 6,67". Všechny hráče potěší displej s obnovovací frekvencí 120 Hz, který dopomůže k plynulosti zobrazení. Telefon pak disponuje čtyřokým fotoaparátem v sestavě 64 Mpx na hlavním snímači, 13 Mpx širokoúhlého fotoaparátu a po 2 Mpx u hloubkového senzoru a makro kameře.
Pokud chcete držet prst na tepu doby a rádi využíváte rychlé mobilní data, vhodnou volbou pro vás bude telefon Realme 8 s podporou 5G. Displej má úhlopříčku 6,5" a obnovovací frekvenci 90 Hz. Vítanou funkcí je always-On, kdy na displeji, bez nutnosti odemykání, vidíte třeba hodiny nebo notifikace. V oblasti focení spoléhá Realme 8 5G zejména na svůj 48Mpx fotoaparát.
Srdcem telefonu je výkonný osmijádrový chipset Mediatek Dimensity 700 a vaše dítě se bude moci spolehnout i na baterii s kapacitou 5 000 mAh, která vydrží i dva dny používání. Parametrově je na tom velmi podobně i OnePlus Nord N10. I ten nabídne 5G, velmi dobrý displej a výkon, o který se stará chipset Snapdragon 690G. Telefon nadchne milovníky kvalitního zvuku, neboť nabízí duální stereo reproduktory vhodné pro poslech hudby i sledování filmů.
Radit, jak vybrat telefony pro náctileté, je ožehavé téma – a obzvláště, když má jít o vánoční dárek. Dítě v teenagerském věku má svůj vysněný telefon už většinou vybraný nebo se v mobilním odvětví alespoň obstojně vyzná. Pokud tedy můžete, dejte dítěti finanční limit a nechte ho, ať si vybere, co uzná za vhodné.
Pokud však chcete mobilní telefon dítěti darovat, hodí se řádně prozkoumat trh. Dnes totiž společnosti vyrábí i telefony zaměřené na mladé, aktivní lidi, které zajímají multimédia a focení. Takový telefon by měl mít vysoký výkon, kvalitní fotoaparát i moderní design. Věnujte čas i recenzím a nejrůznějším testům, kde se dozvíte i o funkcích, kterými telefon disponuje.
Nepodceňujte ani velikost a rozlišení displeje. Standardy se stále zvyšují a 6palcová úhlopříčka je tak dnes zcela běžná. Displej mobilu pro náctileté dítě poslouží zejména při sledování videí, projíždění fotek, ale i hraní, proto se zaměřte na Full HD nebo vyšší rozlišení.
Výkon telefonu pro teenagera by měl také držet krok při náročnějším používání. Už to není obyčejný telefon pro děti a zvládání náročného multitaskingu je pro něj nutností. Vybírejte tedy telefony s alespoň 6 GB RAM.
Při výběru rozhodně nevynechejte telefony Samsung řady Galaxy A. Najdete zde modely z různých cenových sfér s moderním designem, kvalitním fotoaparátem a velmi solidním výkonem. Tyto modely pro rok 2021 nabízí jedny z nejlepších fotoaparátů ve střední třídě a mezi jejich plusy patří mimo jiné i velká baterie s podporou rychlonabíjení.
Velmi kvalitní je u těchto telefonů také displej. U levnějších modelů najdete TFT panely, u vyšších však Super AMOLED displeje, které běžně najdeme i u vlajkových lodí. Fenoménem posledních let je zvýšená obnovovací frekvence displeje a tu v této řadě také často narazíme. O výkon se zde starají čipsety MediaTek a Qualcomm Snapdragon v kombinaci s až 8 GB paměti RAM.
Špatné ale rozhodně nejsou ani telefony dalších značek. Jako designový mobil pro mládež poslouží například Realme GT 5G. Cenovkou se pohybuje ve střední třídě, nabízí však parametry, za které by se nestyděly ani vlajkové lodě. AMOLED panel s úhlopříčkou 6,4 palce je ideální pro zobrazení multimédií i bezproblémové hraní her. Ostatně, má 120Hz obnovovací frekvenci.
O focení se stará trojoký fotomodul (64 + 8 + 2 Mpx, přední selfie kamera 16 Mpx) a hravě si poradí s noční fotografií i portréty. Realme GT 5G má dále čipset Qualcomm Snapdragon 888, který patří mezi ty v současnosti nejvýkonnější. K dispozici má navíc celých 12 GB paměti RAM.
Pokud míříte s telefony pro děti teenagerském věku ještě výše, podívejte se určitě na Samsung Galaxy A52s. Jeho skvělé technické parametry (displej s úhlopříčkou 6,5 palce a 120Hz obnovovací frekvencí, 6GB RAM, 128 GB interní paměti atd.) jdou ruku v ruce s fotoaparátem i designem, který mladé uživatele jistě zaujme, a ostudu jim neudělá ani mezi kamarády. A zapomenout bychom neměli na 5G.
Samostatnou kapitolou je iPhone. Po něm touží snad všechny odrostlejší děti – a mají k tomu důvod. iPhone není jen jistou známkou prestiže, ale co se technologií a funkcí týče také velmi podařený telefon. Pokud je to ve vašich finančních možnostech, s nejaktuálnějším modelem iPhone 13 či jeho vybavenějšími verzemi iPhone 13 Pro nebo iPhone 13 Pro Max vedle rozhodně nesáhnete. Ti, kdo dávají přednost menším telefonům neudělají chybu s verzí iPhone 13 mini, která nabízí stejný výkon a srovnatelnou výbavu jen s menšími rozměry – má displej s úhlopříčkou 5,4 palce. iPhony si udržují svižnost a dobrou funkčnost i dlouho po svém vydání, takže jako dětský telefon dobře poslouží i modely předcházejících generací, např. některý z iPhonů 12 nebo podařený iPhone SE.
Pokud chcete ušetřit, zvolit můžete některý z repasovaných iPhonů se zárukou. iPhone 7 pořídíte pod 7 tisíc, novější generaci iPhone 8 za něco málo přes 8 tisíc v základní variantě. Další možností jsou také modely iPhone Xs a iPhone Xr, které cenovkou spadají do vyšší střední třídy.
Jistě jste si všimli, že jsme začali náš článek s telefony pro děti okolo 6 let. Menším dětem by totiž taková zařízení ideálně vůbec neměla přijít do ruky. Pokud na tom ale trváte, vhodnější budou tablety, které mohou se správnými aplikacemi rozvíjet pozornost a motoriku. Na to jsme se zaměřili v článku Jak vybrat tablet pro děti, kde také poradíme, jaké vhodné aplikace dítěti do tabletu nainstalovat.
Vybrat mobil pro děti, a už vůbec jako dárek k Vánocům, rozhodně není snadný úkol. Podle věku a schopností každého dítěte je nutné rozseknout, zda dostane tlačítkový, nebo chytrý telefon. Zatímco děti raného školního věku budou vděčné za cokoliv, u těch v teenagerském věku se lze snadno spálit. Pokud nevíte, držte se našich tipů, nebo nechte vybrat dítě a kontrolujte jen finanční limit.