Obnovit stránku

Jak vybrat multifunkční tiskárnu

Multifunkční tiskárny zastanou také funkci skeneru a kopírky.
Jsou stále oblíbenějšími pomocníky jak v domácnostech, tak v kancelářích. 

Výhody a nevýhody
 • Obsahují navíc skener a kopírku
 • Wi-Fi rozhraní a další užitečné funkce
 • Úspora pořizovacích nákladů i prostoru
 • Vyšší náklady na servis
 • Nevhodné pro profesionály

Nejčastější otázky při výběru multifunkční tiskárny

Jak dlouho vydrží náplň?

 • Můžete si vybrat jak inkoustové, tak laserové a LED multifunkční tiskárny. Tato volba ovlivňuje také následnou výdrž náplně.
 • Laserové multifunkční tiskárny vynikají vysokou výdrží toneru - více než 2000 stran.
 • U inkoustových tiskáren se výdrž náplně počítá na stovky stran. Celková výdrž samozřejmě závisí i na objemu cartridge. Jeden mililitr inkoustu vystačí přibližně na dvacet stran, pro základní orientaci vám tedy poslouží tato jednoduchá rovnice:

objem nádrže v ml × 20 = počet vytištěných stran na 1 náplň

 • Také je třeba počítat s tím, že inkoustové tiskárny spotřebovávají určitou část inkoustu na automatické čištění tiskové hlavy, které probíhá vždy po zapnutí přístroje. Při každém takovém čištění se spotřebuje přibližně stejné množství inkoustu jako na tisk cca 5 stran.

Kolik investovat?

 • Před koupí multifunkční tiskárny byste se měli zamyslet, co a jak často budete tisknout. Do kanceláře, kde se tiskne obrovské množství textu, doporučujeme koupit kvalitní velkou laserovou nebo LED tiskárnu. V domácnosti, jejíž členové tisknou různé druhy dokumentů nebo fotografií, se uplatní spíše levnější inkoustová tiskárna.
 • Ceny začínají na:
  • – U černobílých laserových multifunkčních tiskáren začínají na: 2500 Kč.
  • Barevnou laserovou multifunkční tiskárnu koupíte od 6500 Kč.
  • LED multifunkční tiskárnu lze pořídit přibližně od 7000 Kč.
 • Inkoustové multifunkční tiskárny startují na ceně 1000 Kč, pro častější tisk fotografií však doporučujeme pokročilejší modely v ceně od 2000 Kč, které nabízejí vyšší rozlišení a další doplňkové funkce jako např. čtečku paměťových karet, Wi-Fi připojení apod.

Není výhodnější koupit si skener zvlášť?

Obecně platí, že skenery v multifunkčních tiskárnách nejsou tak kvalitní jako samostatné skenery. Nicméně pro domácí a kancelářské využití ke skenování fotografií nebo textu jsou více než dostatečné. Bonusem je v jejich případě i úspora prostoru. Pro profesionální fotografický tisk doporučujeme použít samostatný skener a kvalitní inkoustovou tiskárnu. 

Multifunkční tiskárny

 • Více funkcí v jednom přístroji
 • Úspora pořizovacích nákladů i prostoru
 • Cenová relace: 1 000–60 000 Kč
Multifunkční tiskárny

Důležité parametry

Technologie tisku

Technologie tisku

Multifunkční tiskárny mohou být buď inkoustové nebo laserové či LED. Před nákupem je třeba zvážit, jak často budeme tiskárnu používat a k jakým účelům. Inkoustové tiskárny se více hodí na tisk fotografií a grafiky, laserové a LED si naopak lépe poradí s větším množstvím textu. 

Formát

Formát papíru

Většina multifunkčních tiskáren pracuje s formátem A4 a menším, ale najdou se i takové, které zvládají A3 a větší. Zvažte však, kolik reálně budete potřebovat vytisknout stránek o formátu A3 a jestli se vám vyplatí si za tuto funkci připlácet. Ceny multifunkčních tiskáren, které zvládají tisk na formát A3, začínají na 3000 Kč.

Rozlišení

Maximální tiskové rozlišení

Maximální tiskové rozlišení, nejčastěji udávané v jednotkách DPI, znamená počet pixelů, které zvládne tiskárna vytisknout na danou plochu. Přesněji kolik bodů vytiskne na délku jednoho palce. Obecně platí, že čím vyšší DPI, tím jemnější a detailnější obraz.

Laserové tiskárny jsou určeny primárně pro tisk textu, takže u nich postačí i nižší rozlišení – základních 600×600 dpi nebo 4800×600 dpi, které nabízejí dokonce i některé levnější přístroje.

V případě inkoustových tiskáren, zejména pokud chcete tisknout i fotografie, doporučujeme volit raději vyšší rozlišení, ideálně 5760×1440 dpi nebo i více.

Počet stránek za minutu

Počet stránek za minutu

U laserových tiskáren se standardní rychlost tisku pohybuje okolo 20 vytištěných stran za minutu, existují však i přístroje, které dokáží za minutu vytisknout až 60 stran a více.

Wi-Fi

Wi-Fi rozhraní

Celá řada tiskáren dnes nabízí možnost připojení k počítači nebo telefonu jednoduše prostřednictvím Wi-Fi. Díky tomu můžete tisknout i bez kabelu. To vám nejen zrychlí, ale i usnadní práci s vaší tiskárnou.

Slovník pojmů - tiskárny

Tisková hlava

Jedná se o zařízení uvnitř inkoustové tiskárny, které provádí tisk. Pohybuje se v tiskárně vodorovně vratně a umísťuje inkoust na papír. Cartridge může, ale nemusí být součástí tiskové hlavy. Tisková hlava zajišťuje tisk nejčastěji čtyř barev.

Cartridge

Je označení pro vyměnitelný zásobník s náplní v inkoustových tiskárnách.

Toner

Je černý nebo barevný prášek (CMYK: Cyan - azurová, Magenta - purpurová, Yellow - žlutá a blacK - černá) používaný v laserových a LED tiskárnách či kopírkách. Při výrobě toneru se uplatňují různé polymery.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03