Obnovit stránku

Jak vybrat nástěnnou klimatizaci

• Autor: Redakce

Účinným způsobem, jak se v létě ochladit, jsou klimatizace. Nástěnné klimatizace - nebo též splitové klimatizace - mají velice dobrý chladicí výkon, bývají energeticky úsporné, a navíc se díky montáži na stěnu hodí i tam, kde by se mobilní klimatizace v bytě pletly. Na druhou stranu, jejich instalace představuje výraznější stavební zásah. V našem průvodci se podíváme na to, co byste měli před nákupem nástěnné klimatizace zvážit, na co si při výběru dát pozor a zodpovíme také nejčastější otázky k tématu jak vybrat klimatizaci.

Jak vybrat nástěnnou klimatizaci

Tipy pro výběr nástěnné klimatizace

 1. Nástěnné klimatizace do bytu či dalších prostor se skládají ze dvou částí, vnější a vnitřní. Tyto části jsou propojeny potrubím.
 2. Rozhodujte se podle toho, kterou místnost máte v plánu ochladit (nejčastěji obývací pokoj nebo kancelář).
 3. Vnitřní jednotka je nejčastěji bílá, pořídíte však i jiné barevné varianty, např. imitaci dřeva.
 4. Splitové klimatizace se liší zejména výbavou, např. vícezónovými pohybovými čidly, samočisticími filtry nebo speciálními režimy.
 5. Rozmýšlejte, kde bude klimatizace v bytě umístěna – mimo jiné rozhoduje i hluk, který klimatizace produkuje.
 6. V dnešní době už má velký význam i vzhled klimatizace – přece jenom se stane nepřehlédnutelnou součástí interiéru.
 7. K dispozici jsou i nástěnné klimatizační jednotky, které v zimě poslouží pro vytápění interiéru.

Klíčové parametry pro výběr nástěnné klimatizace

Výkon

Při výběru jakékoliv nástěnné klimatizace do bytu je výkon klíčovým parametrem. Odvíjí se od toho, jak velkou místnost chcete, resp. potřebujete ochladit. Platí jednoduchá úměra – čím větší místnost, tím potřebujete i větší výkon klimatizační jednotky. Nejčastěji jsou na trhu klimatizace s výkonem 2,5 kW, což je ideální pro rozměry do 70 m3. V případě větších prostor je potřeba se poohlédnout po výkonnějších klimatizacích.

To, jaký výkon klimatizace potřebujete, výrazně ovlivňují také dispozice samotné místnosti. Vyšší výkon budou vyžadovat místnosti, kde jsou např. velká francouzská okna, nacházejí se pod střechou (půdní prostory se sešikmenou střechou) či je v nich větší množství dlouhodobě zapnutých spotřebičů.

Spotřeba

Nástěnné klimatizace jsou elektrická zařízení a pro svůj provoz potřebují určité množství energie. Ačkoliv se dnes již jedná o energeticky poměrně úsporná zařízení, rozhodně se nevyplatí tento údaj podceňovat – už proto, že u klimatizací se počítá s tím, že budou zapnuté dlouhodobě. V takovém případě je vhodné investovat do co nejúspornější klimatizace.

Úsporné klimatizace najdete v energetické třídě A. Pokud např. víte, že bude klimatizace zapnutá jen pár hodin denně a navíc jen v letní sezóně, můžete si dovolit klimatizaci s větší spotřebou – v celoroční spotřebě se výsledná hodnota rozloží. Na druhou stranu, proč neušetřit. V každém případě vždy hledejte nejlepší poměr mezi cenou a výkonem a nerozhodujte se jen podle toho, kolik stojí klimatizace při koupi.

Hlučnost

Klimatizace jsou instalovány v místnostech, kde se přes den běžně pohybujeme, důležitým parametrem je proto i hlučnost. Ta se průměrně pohybuje v hodnotách od 50 do 60 dB, což není více než např. televizor na střední hlasitosti. Pokud se chystáte klimatizaci instalovat do ložnice, poohlédněte se po takové, která má tichý noční režim.

Provedení

Nástěnná klimatizace se skládá ze dvou jednotek – vnější a vnitřní. Vnější jednotka obsahuje kompresor, který je srdcem celé klimatizace. Vnitřní jednotka slouží k rozhánění chladného vzduchu po místnosti. Obě části propojuje měděné potrubí, v němž koluje chladicí kapalina a nasávaný vzduch ochlazuje. Tento základní typ nástěnné klimatizace najdete i pod názvem klimatizace split neboli splitová klimatizace.

Pokud chcete mít v domě/bytě více klimatizačních jednotek, stačí vám pouze jedna vnější jednotka. Tento typ se nazývá multisplitová klimatizace. Multisplitové klimatizace umožňují připojení více vnitřních jednotek na jednu vnější. Představují však větší stavební zásah kvůli delším rozvodům.

Odvod kondenzátu

Ve všech typech klimatizací vzniká kondenzát, tedy voda vzniklá vysrážením vzdušné vlhkosti, kterou je nutné odvádět. Obvykle se tak děje samospádem pomocí hadičky, jež je součástí systému. Kondenzát odtéká do domovního odpadu, do okapu, příp. po plášti budovy k její patě. V některých případech, kdy nelze využít samospádu, je třeba využít čerpadlo, které kondenzát vytlačí.

Nástěnné klimatizace

Nástěnné (splitové) klimatizace

 • Vítaný prostředek pro ochlazení místnosti 
 • Vysoká účinnost a spolehlivost 
 • Vyžadují stavební úpravy bytu
 • Některé typy poslouží i jako topení 

Nástěnné klimatizace nabízejí výkonné chlazení pro byty, rodinné domy i kanceláře. Říká se jim také splitové klimatizace a jsou složené z dvojice jednotek, vnější a vnitřní, mezi nimiž koluje chladicí kapalina. Do místnosti pak proudí chladný vzduch, ven naopak ten, který odvádí odpadní teplo. Nástěnné klimatizační jednotky mají vysokou účinnost, některé typy v zimě mohou působit i obráceně – jako topení. Nevýhodou nástěnných klimatizací je fakt, že vyžadují jisté stavební úpravy a s jejich instalací si svépomocí nejspíše neporadíte.

Výhody a nevýhody
 • Vysoký chladicí výkon
 • Nepletou se v prostoru
 • Široký výběr designů 
 • Fungují i jako topení
 • Nezbytnost stavebních úprav
 • Větší rozměry
 • Pevné umístění
Klimatizace bez venkovní jednotky

Klimatizace bez venkovní jednotky

 • Všechny výhody nástěnné klimatizace
 • Místo venkovní jednotky pouze nenápadné výdechy
 • Nutné stavební úpravy bytu
 • K dostání i modely s topením či odvlhčováním

Klimatizace bez venkovní jednotky fungují na podobném principu jako nástěnné klimatizace s tím rozdílem, že nevyžadují instalaci prostorově náročné venkovní jednotky. Namísto ní si vystačí pouze se dvěma decentními výdechy, které slouží jako vstup a vývod vzduchu pro nasávací a vypouštěcí trubici. Vnitřní jednotka je stejně jako u splitové klimatizace napevno umístěna na zdi, je tedy třeba počítat s nutnými stavebními úpravami. Tento typ klimatizací slibuje dostatečný chladicí výkon i řadu inovativních funkcí.

Výhody a nevýhody
 • Dostatečný výkon chlazení
 • Řada pokrokových funkcí
 • Decentní řešení venkovních průduchů
 • Tichý chod
 • Nutné stavební úpravy
 • Stálé umístění

Často kladené otázky

Jaké by měla mít klimatizace funkce?

Téměř nezbytností je dálkový ovladač, který je dnes součástí prakticky všech dostupných klimatizací. Samozřejmě, že nástěnnou klimatizaci je možné ovládat i klasicky, ručně, ale vzhledem k tomu, že bývá umístěna vysoko pod stropem, je to značně nepraktické.

Mezi užitečné funkce klimatizace patří i časovač, na němž si můžete nastavit, aby se klimatizace zapnula např. před vaším příchodem z práce. Přicházíte tak do bytu s příjemným klimatem. Časovač najdeme téměř u všech moderních klimatizací.

To ovšem nelze říci o funkci rychlého zchlazení bytu, což je funkce klimatizace, kterou najdeme hlavně u dražších modelů. Hodí se ve chvíli, kdy potřebujete rychlé ochlazení bytu, např. po návratu z výletu či z dovolené, kdy se klimatizace dlouho nepoužívala.

Jak nainstalovat klimatizaci?

Montáž nástěnné klimatizace vyžaduje odborný zásah. Přece jen v sobě celá akce obsahuje i výrazné stavební úpravy bytu, instalaci dvou poměrně těžkých jednotek na fasádu domu, resp. pod strop apod. Spousta firem se specializuje na odbornou instalaci zakoupených klimatizací, případně vám zkušený oborník poradí s tím, jakou značku klimatizace vybrat. Pochopitelně si za tuto službu připlatíte, máte ale jistotu, že je klimatizace nainstalovaná správně a bezpečně.

Jak je to u nástěnných klimatizací s filtry?

Nástěnné klimatizace využívají filtry, aby vzduch zbavily drobných částeček. Ty jsou nenápadným rizikem pro celý systém, protože postupně poškozují součástky klimatizace. Možnost dýchat čistý vzduch ocení zejména alergici. Filtr je čas od času potřeba vyměnit, výhodné je proto poohlédnout se po klimatizaci s výměnnými filtry. Ty stačí vyndat, propláchnout vodou, nechat uschnout a můžete vesele filtrovat dál.

Co je to EER (Energy Efficient Ratio)?

Koeficient energetické efektivnosti chlazení, tedy poměr mezi odebíraným množstvím energie a výkonem klimatizace. U klimatizací se pohybuje od 2,0 do 4,0. A to nejdůležitější –  čím vyšší tento koeficient je, tím jsou nižší náklady na chlazení.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16