Refresh the page

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

Aktualizováno

Vysoká vlhkost v bytě je definována při překročení hodnoty cca 50 %. V takovém případě je pak dlouhodobě vysoká vlhkost nežádoucí, může způsobovat plísně a současně škodit zdraví a vybavení bytu či domu. Odvlhčovače dokáží snížit vlhkost jednorázově, například při povodních, ale i dlouhodobě. A jak vhodný odvlhčovač vybrat?

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

Před výběrem odvlhčovače vzduchu si odpovězte na tyto otázky:

  1. Do jak velké místnosti odvlhčovač potřebujete?

  2. Jaká je běžná teplota v odvlhčované místnosti?

  3. Je pro vás důležitá cena provozu odvlhčovače?

  4. Budete odvlhčovač přemisťovat mezi místnostmi?

  5. Potřebujete i další funkce, například čištění vzduchu?

  6. Budete v odvlhčované místnosti spát?

Základní parametry pro výběr odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovací kapacita

Odvlhčovací kapacita je velmi důležitý parametr, a proto hned na začátku je třeba si určit, kolik vlhkosti musíte odstranit.

Kapacita odvlhčovače je údaj, který najdete u každého přístroje a řekne vám, kolik litrů vody dokáže odvlhčovač odstranit ze vzduchu za určitý časový úsek, nejčastěji za 24 hodin. Samozřejmě platí, že čím více litrů vody dokáže přístroj během dané doby odsát, tím se považuje za výkonnější. Odvlhčovací výkon přístroje ovšem kolísá v závislosti na teplotě vzduchu a jeho vlhkosti. Maximální množství vody odebrané ze vzduchu za 24 hodin uváděné výrobci je počítáno při 80% relativní vlhkosti a teplotě 30°C.

Odvlhčovací kapacita se pohybuje od 0,2 do 50 litrů za den. Ale odvlhčovače s kapacitou 0,2 -0,9 litrů/den zvládnou jen malé místnosti a vlhkost vzduchu snižují pomalu. Pro účinnější odvlhčování malých, vlhkých prostor jsou vhodné odvlhčovače, které odfiltrují denně aspoň 8-15 litrů vody ze vzduchu. Pro odvlhčování středně velkých vlhkých prostor jsou ideální odvlhčovače s kapacitou 15-30 litrů za den. Pokud řešíte vlhké a nadměrně vlhké větší prostory, určitě vybírejte mezi odvlhčovači s kapacitou 30-40 litrů za den. Odvlhčovače s kapacitou 50 litrů za den jsou určené už spíše do komerčních prostor.


Pozn.: Hodně vysoká odvlhčovací kapacita nemusí být pro vás zaručeně ta nejvhodnější volba. Vždy záleží na vašich potřebách! Za vysoce výkonný odvlhčovač zaplatíte více peněz, ale pak ho třeba nikdy naplno nevyužijete. Stoupá také spotřeba energie či rozměry a hmotnost přístroje.

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon neboli průtok vzduchu je hlavním parametrem při výběru odvlhčovače. Jeho jednotkou je m3/h a platí, že jeho hodnota by se měla rovnat trojnásobku objemu místnosti, ve které se bude nacházet. Příliš velký výkon na malou místnost není vhodný, příliš zrychlí vysoušení místnosti, což může škodit nábytku, obrazům a dalšímu vybavení.

Velikost místnosti

U každého odvlhčovače najdete údaj, pro jak velkou místnost je vhodný. Doporučené prostory jsou ale orientačním údajem, a proto doporučujeme přidat si k uvedenému údaji vždy rezervu.

Objem nádržky na vodu

Voda je u většiny odvlhčovačů uskladňována v nádrži na vodu, kterou je třeba pravidelně vylévat. Čím větší nádržka na vodu, tím méně často ji budete muset vyprazdňovat, a i přístroj vydrží déle bez přestávky odvlhčovat. Ovšem nemusí vždy platit pravidlo, že čím větší objem nádrže na vodu, tím pro vás lépe. Platí to jen do určité míry. Je třeba si také uvědomit, že čím věští nádrž na vodu, tím pravděpodobně i větší rozměry a hmotnost přístroje. Kromě toho, voda by se v nádrži neměla nechávat dlouho kvůli možnému vzniku plísní. Pro představu, v běžných domácích podmínkách vystačí nádoba o objemu 5 litrů na 3 dny chodu.


TIP: Jestli potřebujete trvale odvlhčovat velmi vlhké větší prostory, kde bude odvlhčovač umístěný po delší dobu a nechcete se zatěžovat pravidelným vyléváním vody, doporučujeme přístroj s kontinuálním odvlhčováním, který umožňuje odvod vody pomocí hadice přímo do odpadu.

Hlučnost

Pokud si pořizujete odvlhčovač vzduchu do nebytových prostor (např. do sklepa či garáže), hlučnost zřejmě řešit nebudete. Ovšem pro domácnost je míra hluku dosti důležitá. Moderní odvlhčovače jsou dnes obecně poměrně tiché. Míra hluku se nejčastěji pohybuje od 35 do 50 dB. Odborníky je stanoveno, že hranice pro příjemný, nerušivý hluk je 40 dB, což je srovnatelné například s lednicí. Takže pokud vybíráte odvlhčovač do ložnice nebo jiných místností, kde přístrojem nechcete být rušeni, vybírejte model s hlučností do 40 dB.

Spotřeba energie

Pokud u vás poběží odvlhčovač vzduchu často nebo trvale, bude vás určitě zajímat spotřeba energie. Čím vyšší příkon spotřebič má, tím vyšší je i spotřeba energie. Ovšem samotný příkon vám neprozradí, zda je daný odvlhčovač opravdu dobrý. Záleží na jeho energetické účinnosti (poměr užitku přístroje k množství spotřebované energie), která se dost často projeví i v ceně. Nízká pořizovací cena se tedy nemusí vždy vyplatit, protože takový přístroj může mít nízkou energetickou účinnost, a tedy za provoz si připlatíte. Naproti tomu, na trhu jsou i odvlhčovače s nižším příkonem, ale zároveň s vysokým výkonem. Jsou ale dražší.

Hmotnost a rozměry

Tento parametr vezměte v potaz, pokud budete odvlhčovač používat ve více místnostech a budete ho často přenášet. V takovém případě by měl být vybaven pojízdnými kolečky a madlem pro pohodlné přenášení.

Funkce a vlastnosti

Odvlhčovače vzduchu mohou mít různé funkce:

  • Senzor vlhkosti

Kvalitní odvlhčovač vzduchu by měl mít určitě snímač vlhkosti (hydrostat). Ten měří aktuální vlhkost v okolí odvlhčovače a vypne odvlhčování, když je dosaženo požadované vlhkosti.

  • Displej

Určitě je uživatelky vhodnější, když má odvlhčovač displej, na kterém vám zobrazuje aktuální vlhkost okolí, teplotu a nastavenou požadovanou vlhkost v místnosti.

  • Automatické vypnutí

Má-li přístroj funkci automatické vypnutí, sám se vypne, pokud dojde k dosažení optimální vlhkosti či teploty nebo pokud dojde k naplnění nádoby na vodu.

  • Časovač

Časovač slouží pro nastavení doby, po kterou má odvlhčovač zůstat v provozu.

  • Čištění vzduchu

Odvlhčovačem cirkuluje vzduch, který je vhodné pročistit, případně zbavit bakterií. Odvlhčovač s funkcí čištění vzduchu tak může být užitečný i z tohoto hlediska. Nabízí se zde několik možností. K pročištění vzduchu slouží aktivní uhlíkový filtr nebo HEPA filtr, který zachytí i ty nejmenší částečky, a tak odstraňuje ze vzduchu prach, pyly, kouř, zvířecí alergeny a spóry plísní. Věnujte pozornost tomu, jakým způsobem se tyto filtry čistí, protože jejich pravidelná údržba je důležitá.

  • Ionizátor

Ionizátor výrazně přispívá ke zlepšení kvality ovzduší v domácnosti, což ocení především alergici a astmatici. Obohacuje totiž vzduch o záporné ionty, čímž ho pročišťuje a vytváří zdravé prostředí. Pomáhá eliminovat zápachy v místnosti, například od cigaretového kouře nebo vaření.

  • UV lampa

UV lampa díky ultrafialovému záření likviduje viry vyskytující se ve vzduchu. Pomáhá tak v prevenci chřipky a dalších respiračních onemocnění. Tuto funkci lze zapnout nebo vypnout.

  • Regulace výkonu

Díky možnosti regulace výkonu můžete nastavit výkon přístroje dle potřeby a do jisté míry tím regulovat i jeho hlučnost a spotřebu energie.

  • Funkce Anti-Freeze

Funkce Anti-Freeze chrání odvlhčovač před zamrznutím a je užitečná do místností bez možnosti vytápění, kde teplota klesá pod bod mrazu.

  • Smart režim

Smart režim znamená, že přístroj odvlhčuje na základě inteligentního režimu a optimálně nastaví úroveň vlhkosti v závislosti na aktuální teplotě v místnosti.

  • WiFi připojení

Některé odvlhčovače mají Wi-Fi připojení a vy je můžete ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace.

  • Funkce sušení prádla

Funkce sušení prádla je velmi užitečná tam, kde sušení prádla v bytě je jednou z příčin vysoké vlhkosti a vzniku plísní. S odvlhčovačem vzduchu můžete sušit prádlo pověšené na sušáku nebo také mokré boty a kabáty. Navíc si tak zkrátíte dobu sušení prádla zhruba o polovinu.

Typy odvlhčovačů podle technologie odvlhčování

Kondenzační odvlhčovače vzduchu

Kondenzační odvlhčovače vzduchu

  • Vhodné do obytných a vytápěných místností
  • Vysoký výkon a účinnost odvlhčování

Kompresorové neboli kondenzační odvlhčovače jsou nejčastěji využívané odvlhčovače. Vyznačují se vysokou účinností odvlhčování. Jsou vhodné do obytných prostor, kde nedochází k velkým teplotním výkyvům a kde ani v zimě neklesne teplota pod 15 °C. Jejich výkon totiž kolísá v závislosti na teplotě a vlhkosti a nejlepšího výkonu dosahují při teplotě kolem 30 °C a vlhkosti vzduchu 80 %. Na trhu je dnes k dostání mnoho modelů kondenzačních odvlhčovačů, které se mohou pochlubit nejen užitečnými funkcemi, ale i příjemným designem, který vkusně zapadne do interiéru bytu. 

Výhody a nevýhody
  • Vysoký výkon
  • Energeticky úsporné
  • Mnoho užitečných funkcí
  • Hezký design
  • Nevhodné do chladných prostor
  • Nevhodné do prostor s kolísavou teplotou
Adsorpční odvlhčovače vzduchu

Adsorpční odvlhčovače vzduchu

  • Vhodné do chladných prostor
  • Nejsou závislé na teplotě a vlhkosti vzduchu

Adsorpční odvlhčovače vybírejte, pokud potřebujete odvlhčovat prostory s nízkými teplotami (sklepy, sklady, garáže). Jsou totiž účinné již od 1 °C, tedy i v místech, kde kondenzační odvlhčovače nefungují správně. Jejich nevýhodou je nižší maximální výkon a vyšší spotřeba energie. 

Výhody a nevýhody
  • Účinné i při nízkých teplotách
  • Nejsou závislé na teplotě a vlhkosti vzduchu
  • Tichý provoz
  • Mají nižší maximální odvlhčovací výkon
  • Vyšší spotřeba energie 

Často kladené otázky

Kdy je vhodné odvlhčovač vzduchu použít?

Pokud váš byt či jiné prostory (sklep) trápí plíseň, s největší pravděpodobností je zde vysoká vlhkost. Ideální vlhkost v místnosti je 40-50 %. Při hodnotách nad 50 % je vhodné koupi odvlhčovače zvážit a používat ho pravidelně pro ochranu vašeho zdraví i majetku. Také v případě jednorázového použití, například po povodních, je použití odvlhčovače zásadní. Odvlhčovač vzduchu se vám bude hodit také pro sušení prádla, pokud toto zvyšuje vlhkost v bytě a způsobuje tvorbu plísní. Využijete ho například i při malování bytu, kdy barva rychleji uschne.

Jak často a na jak dlouho je potřeba odvlhčovač pouštět pro dosažení maximálního efektu?

Odvíjí se to od velikosti místnosti, teploty v ní, míře vlhkosti a také od výkonu odvlhčovače, který máte k dispozici. Ideální je zvolit odvlhčovač, který disponuje senzorem vlhkosti, tzv. hydrostatem, který automaticky vypne přístroj, když se dosáhne v místnosti ideální vlhkosti.

Kam odvlhčovač umístit?

Odvlhčovač by měl být ideálně umístěn do středu místnosti, daleko od zdrojů tepla. Místnost by měla mít zavřené dveře i okna, aby nedocházelo k nežádoucímu proudění vzduchu.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB07