Obnovit stránku

Naše pobočky jsou aktuálně otevřeny od pondělí do soboty pouze pro výdej zboží.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 347 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

Jak vybrat ostrůvkovou digestoř

Ostrůvkové digestoře se připevňují ke stropu kamkoli do prostoru nad varnými ostrůvky. Pokud nemáte sporák nebo varnou desku u zdi, jedná se o nejlepší řešení.

Jak vybrat ostrůvkovou digestoř
Výhody a nevýhody
 • Vhodné do velkých kuchyní
 • Odsaje až 1 150 m3 vzduchu za hodinu
 • Designově výrazný spotřebič
 • Montáž nad ostrůvky
 • Široký výběr modelů
 • Větší rozměry
 • Složitější instalace
 • Vyšší cena

Nejčastější otázky při výběru ostrůvkových digestoří

Jaký je rozdíl mezi odtahem a recirkulací?

Při režimu odtahu výpary a pachy vychází odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou do venkovního prostředí. Naopak při recirkulaci digestoř není napojená na odtah a vzduch se filtruje přes uhlíkový filtr a poté vrací čistý zpět do místnosti.

Jaký výkon odsávání potřebuji pro svou kuchyň?

Větší kuchyň vyžaduje výkonný odsavač par. Při stanovení potřebného výkonu ostrůvkové digestoře berte v úvahu vždy veškerý prostor k prvním uzavíratelným dveřím. Kuchyně spojené s obývacím prostorem tedy posuzujte jako jednu místnost.

Nejen odstrůvková digestoře, ale i ostatní odsavače par by měly být schopné vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 3× za hodinu – nejlépe však až 10×. Například kuchyň o rozměrech 5 × 5 × 2,9 m potřebuje digestoř o výkonu alespoň 218 m3/h. Jedná se však pouze o minimální hodnotu. Doporučujeme ještě vyšší výkon, aby odsávání bylo co nejefektivnější.

K čemu slouží uhlíkové filtry?

Uhlíkové filtry se používají při režimu recirkulace. Jedná se o kazety s aktivním uhlím, které se vkládají do odsavačů par. Přes uhlíkový filtr následně proniká čistý vzduch zpátky do místnosti. Nevýhodou uhlíkových filtrů je nustnost jejich výměny zhruba po půl roce používání. Na rozdíl od tukových filtrů nejsou omyvatelné.

Jak správně nainstalovat digestoř?

Pro co nejvyšší účinnost digestoře ji instalujte do výšky 65 až 75 cm od varné desky. U plynové varné desky doporučujeme vzdálenost 75 cm, u elektrické 65 cm. Digestoř by měla být širší než varná plocha. 

Ostrůvkové odsavače par

 • Montují se do volného prostoru
 • Výrazný, moderní design

Důležité parametry

Výkon digestoře

Výkon digestoře

Výkon digestoře se odvíjí od velikosti místnosti, v níž bude fungovat. Pokud máte kuchyň spojenou s obývákem, započítejte oba pokoje. Čím větší prostor, tím výkonnější digestoř potřebujete. Běžné digestoře odsají za hodinu 400–700 m3 páry, ty nejvýkonnější pak až 1 200 m3.

Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 3× za hodinu, nejlépe až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.

 • Příklad konkrétního výpočtu

    * Rozměr místnosti: 7 × 5 m
    * Výška stropu: 2,9 m
    * Objem místnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m3
    * Celkový objem, který je nutno za hodinu vyměnit: 3 × 101,5 m3 = 304,5 m3
    * Minimální výkon digestoře: 305 m3/h

Šířka digestoře

Šířka digestoře

Šířka digestoře musí být stejná nebo větší než šířka varné desky.

 • Standardní šířky: 60 a 90 cm
 • Atypické šířky: 50 a 70 cm
Hlučnost

Hlučnost

Hlučnost odsavačů se uvádí v dB (decibelech) a liší se podle typu spotřebiče. Tento parametr je dobré zohlednit zejména v menších kuchyních. Nejtišší digestoře vydávají hluk pouze 40 dB, nejhlučnější okolo 75 dB.

Osvětlení

Osvětlení

Digestoře mohou být vybaveny halogenovými žárovky, modernější jsou ale LED diody. Jsou hezčí, úspornější, déle svítí, nezahřívají se a také lépe osvěcují pracovní desku.

Ovládání

Ovládání

Ostrůvkové digestoře se ovládají bude tlačítky nebo elektronickým ovládáním s displejem. K dispozici jsou obvykle 2–3 výkonnostní stupně.

Vývody digestoře

Vývody digestoře

 • Samotná instalace digestoře bez odtahu je velmi jednoduchá. Dle návodu ji upevněte na zeď, připojte do elektrické zásuvky a je hotovo.
 • Digestoře s odtahem je nutné ještě napojit na odtahové potrubí. Ostrůvkové digestoře mají nastavitelnou výšku vývodu

Z důvodu zvýšené hlučnosti je důležité, aby se odtahové potrubí nedotýkalo skříňky. Čím kratší a přímější cesta ven, tím větší bude účinek odtahu digestoře. Největší účinnost má rovné potrubí o délce 2–3 m, s další délkou a ohyby účinnost odsavače klesá.

Slovník pojmů - digestoře

Odtah

Při režimu odtahu je pára vyváděna do venkovního prostředí odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou. Pro optimální výkon a nízkou hlučnost by odtahové potrubí mělo být co nejkratší a s minimem ohybů. Jeho průměr by měl být minimálně stejný jako průměr vývodu odsavače.

Recirkulace

Režim recirkulace se používá v případě, že vaše stavební úpravy neumožňují odvod do komína, tedy typicky v bytových domech, panelácích apod. Při tomto režimu se používají uhlíkové filtry, přes které se vyfiltrovaný vzduch vrací čistý zpět do místnosti. Digestoř je při recirkulaci mírně hlučnější a má o něco menší výkon než při režimu odtahu.

Zpětná klapka

Zpětná klapka se používá při režimu odtahu. Vkládá se na výstupní hrdlo digestoře a při odvodu výparů přímo do komína zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.

P-DC1-WEB28