Paměťové karty představují praktický a levný způsob, jak do různých zařízení dostat více fotek, hudby nebo videí. Vyrábí se nejen v různých kapacitách, ale i velikostech a typech. Kromě hojně využívaných SD karet lze narazit i na paměťové karty s označením CF. Ať už hledáte rozšíření paměti pro svůj mobilní telefon či fotoaparát, poradíme vám s výběrem té správné paměťové karty.
Podle typu lze paměťové karty rozdělit na tři základní skupiny.
Kapacitu paměťových karet vybírejte podle toho, co a kolik toho budete na kartu ukládat. Rozpětí, ve kterém se dnešní paměťové karty pohybují, je od 1 GB až do 1 TB. Teoreticky je možné vyrobit kartu s kapacitou až 2 TB, avšak cena by byla velmi vysoká.
Nejčastěji se lze setkat s těmito kapacitami:
Paměťové karty mají všeobecně zažitý standard hned několika rychlostních tříd, které orientačně definují minimální rychlost zápisu na paměťovou kartu.
Třídy udávající rychlost zápisu vznikly především proto, aby uživateli garantovaly určitou rychlost zápisu. Bývá totiž standardem, že rychlost čtení bývá nepoměrně vyšší než rychlost zápisu, mnohdy i desetinásobně. Rychlostní třídy proto zajišťují okamžité rozlišení „správné a špatné“ karty pro vámi zamýšlený účel.
Obecně doporučujeme řídit se vždy především minimální garantovanou rychlostí zápisu. Jedině tak zajistíte, že budete moci fotografovat sekvenčně (pořizování více fotek ihned po sobě) bez „záseku“ z důvodu plné interní vyrovnávací paměti fotoaparátu (tzv. bufferu).
To samé platí i pro pořizování videí. Vždy je potřeba si zjistit, jakou minimální rychlost (bitrate) vyžaduje váš mobilní telefon/zrcadlovka/kamera k nahrávání videa.
Při výběru paměťové karty pro mobilní telefon s cílem ukládat na ni aplikace a hry nepodceňujte rychlost a volte alespoň Class 10 či UHS-3 s garantovanými rychlostmi 10, respektive 30 MB/s. Tak zajistíte, že se aplikace načte včas a její ovládání bude plynulé.
Původní karty Secure Digital se v dnešní době už moc nevyskytují. Nabízejí pouze velmi malou kapacitu i rychlost, ale některá starší zařízení tento typ stále využívají. Pokud tedy máte starší fotoaparát, nevyžadujete obří kapacitu a zároveň chcete ušetřit, SD karta může být vhodnou, levnou varitantou. Častěji než se samotnou kartou se pravděpodobně setkáte s adaptérem, jenž na tyto rozměry převádí karty o velikosti Micro.
Pravděpodobně ne. V dnešní době smartphony využívají karet o velikosti Micro CD, takže SD karty už nejsou kompatibilní. Svoji kapacitou a rychlostí by navíc na dnešní poměry byly značně zaostalé.
SD karty jsou doménou spíše minulých let a v dnešní době už nezakoupíte moc zařízení, která by byla kompatibilní. Své využití ale najdou ještě ve starších telefonech, kamerách a fotoaparátech.
Paměťové karty SDHC (Secure Digital High Capacity) se začaly vyrábět po původních SD kartách a lze je koupit i dnes. Vhodné jsou ovšem jen pro digitální fotoaparáty. Do mobilního telefonu se nevejdou. Oproti svému předchůdci nabízí vyšší rychlost a větší kapacitu.
I když mají karty SDHC dostatečnou kapacitu i rychlost, rozměry jsou stejné jako u předchůdce, tedy SD karet. S dnešními mobilními telefony tedy nejsou kompatibilní.
SDHC karty jsou častou možností, pokud vlastníte digitální fotoaparát. Mnohdy totiž podporují právě tuto velikost a SDHC nabízí solidní kapacitu a rychlost. Tento typ karet je ideální pro příležitostné fotografy.
Karty SDXC (Karty Secure Digital eXtended Capacity) dosahují kapacit, za něž by se nemusel stydět ani pevný disk. Pokud jste majitelem digitálního fotoaparátu a focení je vaše láska, karty SDXC jistě stojí za zvážení. Fotek do tohoto typu karet nahrajete spoustu. Problém se ale může objevit například při focení a nahrávání videí v datově náročnějších formátech, tedy např. RAW. Rychlost by již v těchto případech byla nedostatečná.
SDXC karty představují to nejlepší, co můžete dostat z hlediska focení pro zábavu. Rychlost není špatná a zásluhou velké kapacity úložiště pojmou mnoho fotek a videí. Pokud váš fotoaparát nebo kamera nepodporují karty CF, SDXC jsou nejlepší volbou.
Paměťové karty Micro SDHC jsou nejpoužívanějším typek paměťových karet. Díky svojí velikosti jsou kompatibilní s takřka každým smartphonem a jejich kapacita je dostačující pro každého běžného uživatele.
Kompatibilita je uvedena u každého telefonu zvlášť, zpravidla jde ale Micro SDHC karta dát do každého moderního smartphonu.
Největší možná karta, tedy ta s kapacitou 32 GB, nabízí místo pro přibližně 30 filmů a několik tisíc fotografií, a to i při větší kvalitě. Díky této kapacitě a přijatelné ceně jsou Micro SDHC nejčastější volbou pro mobilní telefony.
Karty Micro SDXC představují ideální volbu pro foto nadšence, kteří ke svému koníčku využívájí fotomobily. Nabízí spoustu úložiště a některé karty i vysokou rychlost. Hravě tak zpracovávají i náročné formáty.
Stejně jako větší verze této karty nabízí i Micro SDXC obrovskou kapacitu a přijatelnou rychlost. Jsou menšího formátu, takže se vejdou i do chytrých telefonů.
Na Micro SDXC kartu můžete dát až stovky filmů a opravdu hodně fotografií. Z hlediska úložiště nabízí největší možnou kapacitu pro mobilní telefony. To se však podepisuje na vyšší ceně.
Karty Compact Flash jsou původním zástupcem typu CF. Oproti typu SD nabízí vysoké rychlosti zápisu a čtení. Hodí se pro profesionální fotografy, kteří pracují se složitějšími obrazovými formáty. Vidět je můžeme v pokročilých zrcadlovkách a kamerách.
Compact Flash karty se hodí spíše profesionálním fotografům, případně rekreačním fotografům s velkým rozpočtem. CF karty jsou totiž kompatibilní jen s některými druhy zrcadlovek a kamer.
Karty Compact Flash nejsou pro smartphony uzpůsobené. Většinou jsou ještě větší než SD karty a navíc mají odlišný typ portu.
Paměťové karty CompactFast 2.0 jsou nástupcem CF karet a představují nejlepší možnou volbu pro fotografování v RAW formátu. Dosahují rychlostí až 500 MB/s, takže fotografie zpracovávají v mžiku. Jejich kapacita ale není vhodná pro nepřetržité focení v tomto formátu.
Nejlepší využití pro kartu CFast 2.0 najdou fotografové, kteří přešli na formát RAW. Její rychlost až 500 MB/s totiž tento náročný formát zpracuje v rámci několika sekund. Nevýhodou je, že tyto velmi velké soubory můžou kapacitu zaplnit velmi brzy.
Nejnovější karty typu CF – XQD – nabízí to stejné jako předchůdci plus něco navíc a ještě v menším balení. Karty XQD sice jsou o chloupek pomalejší (440 oproti 500 MB/s), podporují ale PCIe, díky čemuž je přenos souborů do počítače velmi rychlý.
Rozhraní PCI-Express můžou zkušenější uživatelé znát z počítačů. A přesně pro to také slouží u XQD karty. Zajišťují totiž pro rychlý přesun dat do počítače. Ten pak probíhá rychlostí několika GB za sekundu.
Jednoduše řečeno, klasické CF karty podporuje pouze zlomek fotoaparátů a kamer. V případě menších XQD karet poté hovoříme ještě o značně menším počtu.
Karty vyrobené pro Macbook nabízí solidní kapacitu a dostatečnou rychlost zápisu. Po vložení do Macbooku nikde nepřesahují, takže je můžete v portu ponechat i dlouhodobě. Tím navýšíte kapacitu úložiště trvale.
Každá karta má ve specifikacích napsáno, pro jaký typ Macbooku je určena. Nevýhodou je, že karty často nejsou kompatibilní mezi sebou.
Čínský výrobce mobilních telefonů nejen kvůli kauze s USA částečně upustil od vybavování svých zařízení microSD sloty. Přišel s vlastními NM Card paměťovými kartami. Ty mají půdorys totožný s běžnými nanoSIM kartami, a tak je možné je snadno využívat v DualSIM slotech. Aktuálně jsou k dispozici pouze ve třech kapacitních variantách, a to 64, 128 a 256 GB.
Karty NM Card je aktuálně možné využít pouze u mobilních telefonů Huawei Mate 20, 20 Pro, 20 X, P30 a P30 Pro.
Ano i ne. NM Card lze vložit do běžného slotu pro nanoSIM kartu, avšak je zapotřebí, aby tento standard výrobce podporoval. Aktuálně NM Card podporuje pouze Huawei/Honor, a to jen u svých vybraných modelů.
Do budoucna však lze očekávat možné rozšíření standardu i mezi ostatní výrobce, a to především vzhledem k univerzálnosti použití – paměťová karta může sdílet totožný slot s nanoSIM kartou a nemusí se jednat o větší microSIM.
Paměťové karty NM Card nejsou zpětně kompatibilní s microSD či SD kartami.
SD karta je paměťové médium, které se využívá v digitálních fotoaparátech, mobilních telefonech a dalších zařízeních. Název je zkratkou z anglického Secure Digital. Compact Flash karty nabídnou vysoké rychlosti čtení/zápisu a větší odolnost, proto jsou ideální pro použití v profesionálních digitálních fotoaparátech a kamerách.
JetDrive představuje sadu paměťových karet a SSD disků vyráběných společností Transcend. Jsou určeny výhradně pro počítače, notebooky a mobilní telefony společnosti Apple a na rozdíl od klasických paměťových karet jsou určeny pro trvalé rozšíření úložiště.
RAW je bezeztrátový formát snímků nejvyšší kvality, který podporují poloprofesionální a profesionální fotoaparáty. Tyto snímky lze pomocí speciálního softwaru detailně upravovat a ovlivňovat jejich podobu pomocí nastavení ostrosti, sytosti barev nebo kontrastů bez snížení výsledné kvality.
Slovník pojmů