Refresh the page

Jak vybrat podstavnou digestoř

Aktualizováno

Podstavné digestoře jsou menší než komínové nebo ostrůvkové digestoře, proto se hodí i do menších kuchyní například v panelových domech. Nejsou tak nápadné a jejich instalace, nejčastěji pod závěsné skříňky nebo volně nad sporák, je poměrně snadná.

Jak vybrat podstavnou digestoř

Důležité parametry podstavné digestoře

Výkon digestoře

Správně zvolený podstavný odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 3× za hodinu, doporučujeme ale až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.


  • Příklad konkrétního výpočtu

    * Rozměr místnosti: 7 × 5 m
    * Výška stropu: 2,9 m
    * Objem místnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
    * Celkový objem, který je nutno za hodinu vyměnit: 3 × 101,5 m³ = 304,5 m³
    * Minimální výkon digestoře: 305 m³/h

Šířka digestoře

Šířka digestoře musí být stejná nebo větší než šířka varné desky. U podstavných digestoří můžeme volit:

  • Standardní šířku: 60 a 90 cm
  • Atypickou šířku: 50 cm

Hlučnost

Hlučnost podstavných odsavačů se uvádí v dB (decibelech). Tento parametr je dobré zohlednit zejména v menších kuchyních. Nejtišší podstavné digestoře vydávají hluk kolem 50 dB, nejhlučnější okolo 75 dB.

Osvětlení

Podstavné digestoře osvětlují pracovní desky halogenovými žárovkami nebo LED diodami. Ty lépe osvětlují prostor pod sebou, jsou úspornější a méně se zahřívají. Zároveň jsou odolnější vůči častému rozsvěcování a zhasínání.

Ovládání

Podstavné digestoře se ovládají buď tlačítky nebo využívají elektronické ovládání spolu s displejem. Zpravidla umožňují nastavit 2 – 3 výkonnostní stupně.

Vývody podstavné digestoře

  • Digestoře s odtahem – ty je nutné napojit na odtahové potrubí.
  • Digestoře v režimu recirkulace – ty nepotřebují napojení na odtah, proto se instalují velmi jednoduše. Dle návodu ji upevněte na zeď, připojte do elektrické zásuvky a máte hotovo.

Z důvodu zvýšené hlučnosti je důležité, aby se odtahové potrubí nedotýkalo skříňky. Čím kratší a přímější cesta ven, tím větší bude účinek odtahu digestoře. Největší účinnost má rovné potrubí o délce 2 – 3 m, s další délkou a ohyby účinnost odsavače klesá.

Filtry

Digestoře s funkcí recirkulace vyměňují vzduch v místnosti pomocí pachových filtrů. Ty obsahují aktivní uhlí, které nasátý vzduch pročistí a vrátí zpět do místnosti. Uhlíkové filtry je zapotřebí zhruba každý půl rok měnit. Většina filtrů obsahuje indikátor nasycení a tak snadno poznáte, že je nutná výměna. Dále jsou vybaveny ještě tukovým filtrem, který může být kovový nebo textilní. 

Třídy energetické náročnosti

Třídy energetické náročnosti udávají výkon a spotřebu digestoře, tedy kolik energie potřebuje digestoř pro dosažení svého maximálního výkonu. Je označována písmeny A až G, výjimečně A+. Tato informace je k dohledání na energetickém štítku.

Energetický štítek

Energetický štítek musí být podle zákona součástí každé digestoře. Výrobci na něm udávají údaje o produktu, které jsou měřené za předem stanovených podmínek.

Jaké údaje naleznete na energetickém štítku?

  • Energetická účinnost
  • Roční spotřeba
  • Účinnost odsávání
  • Účinnost osvětlení
  • Účinnost tukových filtrů
  • Hodnota hluku

Podstavné odsavače par

  • Vhodné do malých kuchyní
  • Nízká cena
  • Široký výběr
Výhody a nevýhody
  • Vhodné pro menší kuchyně
  • Odsají až 650 m³ vzduchu za hodinu
  • Levnější než komínové nebo ostrůvkové digestoře
  • Prostorově nenáročné
  • Méně výkonné než komínové a ostrůvkové digestoře
  • Spíše nedostatečný výkon pro velké kuchyně

Nejčastější otázky při výběru podstavných digestoří

Jaký je rozdíl mezi odtahem a recirkulací?

Podstavné digestoře fungují v režimu odtahu, kdy pára vychází odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou do venkovního prostředí. Některé však také v režimu recirkulace, při níž se vzduch filtruje přes uhlíkový filtr a vrací se čistý zpět do místnosti.

Jaký výkon odsávání potřebuji pro svou kuchyň?

V menších kuchyních dobře poslouží i méně výkonnější odsavače. I v tomto případě ale vybírejte podle velikosti prostoru, kde bude umístěna. Počítejte vždy s prostorem k prvním uzavíratelným dveřím, takže v případě kuchyní spojených s obývacím prostorem musíte zahrnout obě místnosti.


Podstavný odsavač par by měl být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 3× za hodinu – nejlépe až 10×. Kupříkladu kuchyň o rozměrech 5 × 5 × 2,9 m potřebuje digestoř o výkonu alespoň 218 m³/h. To je však minimální hodnota, doporučujeme ještě vyšší výkon, aby odsávání bylo co nejefektivnější.

K čemu slouží uhlíkové filtry?

Uhlíkové filtry jsou kazety s aktivním uhlím, které se vkládají do odsavačů par při režimu recirkulace, pokud není možnost přímého odtahu. Přes uhlíkový filtr proniká čistý vzduch zpátky do místnosti. Musí se zhruba po půl roce dle intenzity používání pravidelně měnit a na rozdíl od tukových filtrů nejsou omyvatelné.

Jak správně nainstalovat digestoř?

Aby účinnost digestoře byla optimální, měla by být ve výšce od 65 do 75 cm od varné desky. U plynové varné desky se přitom doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. Digestoř by měla být širší než varná plocha. 

Jak vyčistit digestoř a filtry?

Pro dobrý výkon a dlouhou životnost je třeba udržovat digestoř čistou, a to jak zvenku, tak uvnitř. Na první pohled se může zdát čištění digestoře složité, my vás ale v našem článku Jak vyčistit digestoř přesvědčíme, že vyčistit digestoř i filtr zvládnete díky našim tipům snadno a rychle. Dozvíte se také, jak často měnit tukový a uhlíkový filtr.

Slovník pojmů - digestoře

Odtah

Při režimu odtahu je pára vyváděna do venkovního prostředí odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou. Pro optimální výkon a nízkou hlučnost by odtahové potrubí mělo být co nejkratší a s minimem ohybů. Jeho průměr by měl být minimálně stejný jako průměr vývodu odsavače.

Recirkulace

Režim recirkulace se používá v případě, že vaše stavební úpravy neumožňují odvod do komína, tedy typicky v bytových domech, panelácích apod. Při tomto režimu se používají uhlíkové filtry, přes které se vyfiltrovaný vzduch vrací čistý zpět do místnosti. Digestoř je při recirkulaci mírně hlučnější a má o něco menší výkon než při režimu odtahu.

Zpětná klapka

Zpětná klapka se používá při režimu odtahu. Vkládá se na výstupní hrdlo digestoře a při odvodu výparů přímo do komína zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.


We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB02