Jak vybrat polštář, na kterém se vám bude pohodlně usínat a který bude zároveň podporovat zdravý spánek? Výběr polštáře bychom rozhodně neměli podcenit, jde totiž o jeden ze základních faktorů ovlivňujících kvalitu našeho spánku. Zásadní roli hrají nejen rozměry a povrchový materiál, ale také výplň polštáře. V našem přehledu zjistíte, jak vybrat péřový polštář, jak vybrat anatomický polštář či jak vybrat polštář z paměťové pěny.
Polštáře seženeme v různých rozměrech, které většinou souvisí s typem polštáře a jeho způsobem využití. Sjednocené rozměry mívají polštáře na spaní, oproti tomu dekorativní polštáře seženete v různých velikostech od mini polštářků až maxi polštáře, které mohou být využitelné například jako součást sedací soupravy.
Jakým materiálem je polštář vyplněn, opět souvisí s jeho funkcí. Pokud bychom se zaměřili na polštáře určené pro spaní, nejčastěji se setkáme s peřím, dutým vláknem, paměťovou pěnou nebo ovčím rounem.
Péřový polštář je klasikou, na kterou nedají dopustit naše babičky. Vyniká skvělými absorpčními vlastnostmi, výraznou měkkostí, hřejivostí i možností si jej natvarovat dle potřeby. Není však vhodný pro alergiky a nedoporučuje se jeho sušení na přímém slunci.
Duté vlákno je v současné době nejrozšířenější výplní polštářů. Slibuje hebkost, pohodlnost a nadýchanost, navíc je tento typ polštářů vhodný i pro alergiky a astmatiky. K jeho velkým benefitům patří také to, že v průběhu času nemění tvar a lze jej prát v pračce.
Paměťová pěna se skvěle přizpůsobí vašemu tělu a poskytne vám oporu od ramen po krk, což zajistí správnou polohu při spaní a eliminuje případné bolesti zad a krční páteře.
Vyniká jedinečnými termoregulačními vlastnostmi, díky kterým vás v zimě hřeje a v létě naopak chladí.
Kromě klasických čtvercových a obdélníkových polštářů najdeme v nabídce i polštáře oválné, kruhové nebo polštáře atypických tvarů v podobě různých zvířátek, které jsou určeny zpravidla dětem.
Povlak na polštář v ložnici bývá součástí ložního povlečení, a měl by tudíž ladit s povlečením přikrývky. Nejčastějšími materiály povlaků na polštáře do ložnice bývá bavlna, polyester nebo mikrovlákno. To u povlaku na dekorativní polštářky můžete být mnohem více kreativnější. Sladit je lze nejen barevně s vaším interiérem, ale také je možné pořídit speciální povlaky na polštáře podle ročního období nebo velikonočních či vánočních svátků. Můžete experimentovat také s materiálem povlaku, originálně vypadají polštářky v kůži, sametu či saténu.
Bez klasického polštáře se většina z nás neobejde, výrazně totiž přispívá ke kvalitnímu a ničím nerušenému spánku. Díky široké škále možností si každý může zvolit takový polštář, který mu bude vyhovovat jak velikostí a měkkostí, tak i výplňovým materiálem. Alergici by si však měli dát pozor na polštáře z prachového peří, to bývá totiž častým zdrojem alergenů.
Dekorativní polštářek zdobí nejen sedací soupravu v obývacím pokoji, ale skvěle nám také poslouží jako doplňkový polštářek do ložnice. Záleží jen na výběru barvy, motivu či povlaku, do kterého jej oblečeme. Pro kreativní jedince se nabízí i možnost vytvořit si dekorativní polštářek přesně podle sebe, například z rodinné fotografie nebo polštářek s motivem svého čtyřnohého kamaráda.
Ortopedické polštářky jsou přesně uzpůsobeny do polokruhovitého tvaru tak, aby vám poskytly dostatečnou oporu hlavy a krční páteře, což oceníte hlavně při delším cestování autem nebo letadlem. Jejich povrch je na dotek velice hebký, takže se do něj příjemně zaboříte a dopřejete si klidný odpočinek. Tento typ polštářků je často využívaný i v kosmetických salonech při různých zkrášlujících procedurách.
Pokud chcete mít jistotu zdravého spánku, vsaďte na ortopedické polštáře. Na první pocit vám mohou připadat sice trochu tvrdší než klasické polštáře, jejich speciální konstrukce má však své opodstatnění. Přirozeně se vám totiž přizpůsobují tvarem, což zabraňuje častým problémům se zády či krční páteří. Vybrat si můžete dokonce i typ polštáře podle polohy, ve které nejčastěji spíte.
Klidný spánek, ze kterého se ráno vzbudíme svěží a odpočatí, slibují anatomicky tvarované polštáře z paměťové pěny. Ta se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla i vaší tělesné váze, a dokáže tak poskytnout optimální podporu vaší hlavě i krční páteři. Tento typ polštářů vyhovuje také alergikům, neboť paměťová pěna představuje nezávadný hypoalergenní materiál.
Ač je tento typ polštáře nazván jako kojicí polštář, jistě přijde vhod každé budoucí mamince již v období očekávání. Díky jeho speciálnímu tvaru si s ním můžete dle libosti podkládat zvětšující se bříško a najít tak vhodnou polohu pro spánek či relax. Při kojení se na něm bude miminku příjemně ležet a lépe sát, snadno z něj vytvoříte také pohodlné hnízdo pro uložení miminka.
Pro správný vývoj páteře se nedoporučuje dětem do 2 let dávat do postýlky klasický polštář, je vhodné jim však pořídit speciální dětský polštářek, který je zaměřený na jejich zdravý vývoj. Polštářek do postýlky pro nejmenší děti je velice tenký a je vyrobený z paměťové pěny tak, aby se co nejvíce přizpůsobil potřebám vašeho miminka. V nabídce seženete různé barevné i tvarové varianty.
Dětské polštářky s motivy různých pohádkových postaviček, oblíbených hrdinů či zvířecích kamarádů mají spíše dekorativní charakter a děti si je mnohdy vozí i na návštěvy místo plyšových hraček. Jejich polštářek jim totiž často nahrazuje plyšového kamaráda na usínání. V nabídce seženete dětské polštářky pro menší i větší děti, s chlapeckými i dívčími motivy.
Polštáře na sezení mívají podobu taburetů, které využijete buď k nízkým konferenčním stolkům nebo jako doplňkové sezení k sedací soupravě. Nejčastěji mívají válcový nebo obdélníkový tvar a rozličné barevné zpracování. Snadno se s nimi manipuluje a lehce se přenáší, také jsou mnohem skladnější než klasické židle. Naopak příliš nepodporují ergonomii sezení a časem mohou vlivem zátěže ztrácet svůj původní tvar i výšku.
Pokud hovoříme o tom, jak vybrat polštář na spaní, měli bychom hlavně bát na to, aby nám polštář nesahal pod ramena, a to jak při spánku na zádech, tak na boku, kdy by naše ramena měla být přirozeně zabořena do matrace. Dále se pak řídíme osobními preferencemi, co se do rozměru i tvaru týče. Můžeme volit čtvercový i obdélníkový polštář, ale také anatomický polštář tvaru vlnovky či motýla, záleží pouze na nás, co nám více přispívá k poklidnému a příjemnému spánku.
Povlak polštáře bychom stejně jako ostatní povlečení měli měnit ideálně každé dva týdny, v případě alergiků, astmatiků či majitelů domácích zvířat odborníci doporučují provádět výměnu dokonce každý týden. Ložní prádlo totiž obsahuje mnoho zachyceného biologického odpadu, jako je pot, vlasy i odumřelé kožní buňky, což vytváří ideální prostředí pro různé bakterie, roztoče i jiné škodlivé mikroorganismy. K výměně povlečení bychom měli přistupovat denně v průběhu virového i bakteriálního onemocnění.
Při výběru polštáře je vhodné také zohlednit polohu, ve které spáváte nejčastěji. Někdy je doporučováno i spaní zcela bez polštáře, které může pomoci při odstranění bolestí hlavy či migrén.
Pokud máte doma šicí stroj, pak se můžete pustit do šití polštářových povlaků přesně podle svého gusta. Budete potřebovat pouze látku dle vlastního výběru, knoflíky nebo zip a další šicí potřeby jako nitě, nůžky, krejčovskou křídu a metr, špendlíky, patku na knoflíkové dírky.
Jak ušít povlak na polštář – návod:
Nejprve si zjistěte rozměry polštáře, ať víte, kolik látky bude k ušití povlaku potřeba. Změřte si délku a šířku polštáře a u každé strany přidejte cca 10 cm pro švy.
Vybranou látku si rozložte lícem ven a nejdříve ušijte švy v místě otevírání a zavírání povlaku. Poté látku přeložte nadvakrát a jednotlivé překlady zažehlete žehličkou.
Kolem dokola obšijte tři strany povlaku, následně obraťte povlak naruby. Znovu proveďte obšití těchto tří stran. Vznikne tak skrytý šev, který se nebude párat.
Povlak znovu přetočte, tentokrát lícem ven. V otevřeném okraji vytvořte dírky pro knoflíky a v protějším lemu přišijte v jejich úrovni knoflíky. V případě zipu jej jednoduše všijte.
Ušitý povlak na polštář doporučujeme vyprat před prvním použitím v pračce na mírnou teplotu.
Nejen povlečení, ale také samotné ložní prádlo, tedy deka i polštář, je třeba jednou za čas vyprat, aby se z nich odstranily nahromaděné nečistoty i případné mikroorganismy. U polštářů se řídíme doporučením, že bychom je měli přeprat každých 6-12 měsíců. Při praní vždy respektujeme pokyny uvedené na štítku, které by nás měly přesně informovat o vhodném způsoby i teplotě praní. Anatomické polštáře z paměťové pěny do pračky nedáváme, o to častěji však pereme a měníme jejich potahy. Před spaním si vždy polštáře a peřiny protřepejte a podle možností je po spánku nechejte provětrat na čerstvém vzduchu.