Obnovit stránku

Jak vybrat rošt do postele (NÁVOD)

Chcete se konečně skvěle vyspat? Abyste mohli využívat vlastnosti matrace na maximum, musíte k ní vybrat správný rošt. Jednotlivé typy roštů mají řadu nepopiratelných výhod. Poradíme vám, na jaké parametry byste se měli zaměřit, abyste si vybrali rošt, který bude přesně odpovídat vašim potřebám a navíc vám bude dobře sloužit dlouhá léta.

Jak vybrat rošt do postele

Několik tipů pro výběr

 1. Ideální je vybírat nový rošt spolu s novou matrací. Budete tak mít mnohem větší možnost výběru.

 2. Pokud už matraci máte, musíte k ní vybrat kompatibilní rošt.

 3. Při výběru zohledněte váš věk, zdravotní stav a spánkové návyky.

 4. Zvolit si můžete klasické statické rošty nebo moderní polohovací, které lze ovládat dálkovým ovládačem.

 5. Při nákupu nezapomeňte zohlednit také náročnost údržby.

Důležité parametry pro výběr roštu do postele

Druh roštu

Rošty rozdělujeme podle typu konstrukce do tří hlavních skupin na: laťkové a lamelové rošty. Každý typ se vyznačuje jinými vlastnostmi a jsou vhodné pro jiný typ matrace.

 • Lamelové rošty se hodí pod pěnové, latexové a sendvičové matrace.
 • Laťkové rošty jsou vhodné pod pružinové a taštičkové matrace.

Velikost roštu

Velikost roštu by měla vždy odpovídat velikosti vaší postele. Standardně se vyrábí rošty pro postele o velikosti 80 × 200 cm, 90 × 200 cm a 140 × 200 cm (maximální šířka roštu). Pokud máte postel o rozměrech 160 × 200 cm, budete potřebovat dva rošty o šířce 80 cm. Rošty jsou ve skutečnosti o pár centimetrů užší a kratší, aby se do postele daly snadno zasadit. V případě, že máte matraci a postel vyrobenou na zakázku, budete si muset nechat vyrobit i atypický rošt.

Nosnost

Jednotlivé druhy roštů mají různou nosnost. Nejčastěji se pohybuje od 80 do 160 kg. Společně s nosností roštu si nezapomeňte ověřit i nosnost vaší postele, protože i rošty něco váží (od 15 kg až po téměř 30 kg u motorizovaných modelů). Připočítejte také hmotnost matrace. Vždy je lepší mít dostatečnou rezervu.

Možnost polohování

Kvalitní rošty vám mohou velmi dobře sloužit doslova až do konce vašeho života, proto se vám vyplatí při jejich výběru myslet do budoucnosti. Nezohledňujte jen vaše aktuální potřeby a požadavky. Pokud si zvolíte nejlevnější pevné (statické) rošty, které nelze polohovat, je velmi pravděpodobné, že je v pozdějším věku budete muset vyměnit za pohodlnější polohovací variantu. Pokud si chcete ke své stávající matraci pořídit polohovací rošt, nejprve se ujistěte, že je s tímto typem roštu kompatibilní. Pro polohování jsou nevhodné pružinové matrace.

Typy polohování

 • Ruční polohování zpravidla umožňuje zvednutí horní a vyvýšení spodní části roštu. Dle modelu můžete polohovat buď jen horní, nebo naopak spodní část. Dostupné jsou i manuálně polohovatelné rošty, které lze polohovat současně v horní i spodní části. Tento typ roštu je vhodný pro aktivní sportovce. Vyvýšená poloha nohou uleví srdci a napomáhá relaxaci a regeneraci po sportovním výkonu.
 • Motorové polohování ovládáte komfortně prostřednictvím dálkového ovladače. Tento typ moderních roštů je ideální volbou pro seniory a lidi s omezenou pohyblivostí. Motorové rošty opatřete matrací z paměťové pěny. Kvalitní produkty jsou opatřeny záložním zdrojem, takže vás nepřekvapí ani náhlý výpadek proudu. Rošt se automaticky vrátí zpět do své původní polohy.
 • Výklopné polohování je určeno pro postele, které disponují úložným prostorem. K uloženým věcem se dostanete naprosto bez problému díky pístovému mechanismu. Rošt se může vyklápět z boku, nebo v oblasti nohou.

Nastavení tuhosti

Některé modely umožňují nastavení tuhosti v nejvíce namáhaných místech. Jsou opatřeny anatomickými zónami v bederní a ramenní oblasti. V těchto místech se nachází zdvojené lamely, které jsou opatřeny posuvnými jezdci. Díky tomu můžete měnit tuhost roštu podle vašich aktuálních potřeb. Platí pravidlo: Čím více posuvných objímek, tím lépe si můžete rošt individuálně přizpůsobit.

Počet lamel

Počet lamel je také důležitý. Čím více lamel rošt má, tím lépe se na něm spí. Kvalitní rošty mají minimálně 28 lamel. Pokud chcete, aby se vám rošt maximálně přizpůsobil, pořiďte si rošt, který má 42 lamel.

Zdravotní stav a věk

Rošt vybírejte s ohledem na váš věk a zdravotní stav. Pevný rošť je vhodný pro mladé a zdravé osoby, které nemají problém s pohyblivostí. Seniorům bude nejlépe vyhovovat polohovatelný rošt, u kterého lze také nastavit tuhost v bederní oblasti. Myslete také na vaše spánkové rituály. Rádi si před spaním čtete nebo sledujete televizi? V tom případě využijete rošt s polohovatelnou horní částí.

Nejčastější typy postelových roštů

Laťkové rošty

Laťkové rošty

 • Ekonomicky dostupné
 • Vhodné pro taštičkové a pružinové matrace

Laťkové rošty jsou ekonomicky nejvýhodnější variantou. Tento typ roštu je nejčastěji vyrobený ze smrkových nebo březových latí, které jsou spojené popruhem. Jsou ideální pod vysoké, pružinové tužší pěnové matrace. Jsou pevné, ale zároveň zajišťují dostatečnou prodyšnost, aby se uvnitř matrace netvořila plíseň. Doporučená mezera mezi latěmi je 4 až 6 cm.

Výhody a nevýhody
 • Levné
 • Pevné
 • Dostatečně prodyšné
 • Málo pružné a nelze je polohovat
 • Rychlejší opotřebení matrace
Lamelové rošty

Lamelové rošty

 • Lamelové rošty mají ortopedické vlastnosti
 • Jsou kompatibilní s cenově výhodnými matracemi

Lamelové rošty jsou na rozdíl od laťkových pružné. Lamely mohou být vyrobené z bukového, březového dřeva nebo z plastu. Tento rošt pomáhá prodloužit životnost matrace, protože rovnoměrně rozloží váhu. Jsou také velmi prodyšné. Mají minimálně 28 a maximálně 42 lamel. Čím více lamel, tím vyšší komfort.

Výhody a nevýhody
 • Můžete si zvolit polohovatelnou variantu
 • Lépe rozloží váhu vašeho těla
 • Jsou vhodné pro středně tvrdé a tvrdé matrace
 • Jsou dobře prodyšné a prodlouží životnost matrace
 • Vyšší pořizovací cena

Nejčastější otázky při výběru roštu do postele

K čemu slouží rošt do postele?

Většina lidí soustředí veškerou pozornost na výběr kvalitní matrace. Pod kvalitní matraci je nutné pořídit kvalitní rošt. Správný rošt matraci skvěle doplní, podpoří její funkci a prodlouží její životnost. Kvalitní rošty rozloží hmotnost rovnoměrně a jsou dostatečně prodyšné. Díky tomu se v matraci nemnoží roztoči ani se netvoří plísně. Životnost matrace se v průměru pohybuje okolo 10 let. Správně zvolený rošt vám může dobře sloužit doživotně.

Z čeho se skládá rošt?

Vnější část roštu tvoří rám, vnitřní část lamely nebo laťky. Velmi důležité je typ ukotvení. Rošty musí být k posteli ukotveny. Nejčastěji se kotvící prvky nacházejí ve středu a na bocích postele.

Co si vybrat polohovatelný, nebo statický rošt?

Polohovatelné rošty nabízí variabilní řešení. Polohu si můžete upravovat podle vašich aktuálních potřeb buď manuálně, nebo s pomocí dálkového ovladače. Jsou ideální volbou pro osoby s omezenou pohyblivostí, seniory a aktivní sportovce. Statické (pevné) rošty nelze polohovat. Jsou ekonomicky výhodnější a vhodné pro osoby, které preferují spaní na tvrdší matraci. Jsou vhodnou variantou pro děti a mladé lidi.

Jak nastavit tuhost roštu?

Tuhost roštu lze nastavit jen u některých modelů lamelových roštů. Tyto modely disponují anatomickými zónami, které se skládají z posuvných objímek, a díky tomu lze upravovat tuhost lamel v bederní a ramenní oblasti dle individuálních potřeb. Bederní a ramenní oblast může být tužší nebo měkčí. Stačí, když posunete objímky k sobě, nebo naopak od sebe.

Jak namontovat rošt do postele?

Aby vám rošt dobře sloužil, je nutné jej do postele správně zasadit. Vždy se řiďte přesně pokyny výrobce. Obaly z nového roštu nikdy neodstraňujte s pomocí ostrých předmětů, mohli byste poškodit samotný rošt. Při manipulaci s roštem jej nenoste uchopením za lamely nebo za hranolek, který je umístěný ve středu.

Nezapomeňte odstranit všechny lepicí pásky, které by vám mohli bránit v instalaci. Rošt opatrně vložte do rámu postele. Ujistěte se, že je rošt po celé délce dobře zajištěný (minimálně ve třech bodech: hlava, nohy a střed). V opačném případě může dojít k poškození roštu z důvodu přetížení.

Jak se starat o postelové rošty?

Rošty nelze nainstalovat a poté ponechat svému osudu. Rošty vyžadují stejně jako matrace pravidelnou údržbu. Alespoň dvakrát do roka byste jej měli otřít vlhkým hadřík a poté vysušit do sucha. Pokud vlastníte polohovací rošty, měli byste promazat všechny pohyblivé části vhodným olejem. Čas od času je nutné provést také revizi motorových systémů.

Na co si dát při používání roštu pozor?

Rošty by měly být umístěny v suchém prostředí interiéru. Pokud je v místnosti velmi vysoká vlhkost, měli byste zvážit nákup odvlhčovače vzduchu. Vysoká vlhkost se projeví nejen na kvalitě roštu, ale také matrace, která ve vlhkém prostředí může začít plesnivět.

Neměli byste na posteli skákat a měli byste dodržet maximální nosnost roštu. Pokud je polohovatelný rošt v jiné než základní poloze, nevystavujte vyvýšené části nadměrnému tlaku. Při polohování dbejte na to, aby se mezi rám a postele nedostala lůžkovina nebo části těla.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04