Obnovit stránku

Jak vybrat ruční vysavač

Aktualizováno

Ruční vysavače nabízí rychlý úklid drobných nečistot. V domácnosti mohou být šikovným pomocníkem, který je stále po ruce. Na trhu je na výběr nemalé množství modelů ručních vysavačů a není jednoduché rozhodnout se pro ten správný. Náš průvodce vám poradí, jak takový ruční vysavač vybrat, aby byl vhodný přesně pro vaše účely.

Jak vybrat ruční vysavač

Tipy pro výběr ručního vysavače

 1. Ujasněte si, na jaký typ úklidu budete ruční vysavač používat. Někomu postačí suché vysávání na akutní úklid suchých nečistot, ale v kuchyni se vám bude určitě hodit také mokré vysávání.

 2. Při výběru akumulátorového ručního vysavače si všímejte poměru mezi dobou nabíjení a dobou provozu.

 3. Chcete-li mít ruční vysavač vždy po ruce, bude pro vás praktičtější závěsná nabíjecí stanice.

 4. Pokud hledáte ruční vysavač, který můžete využít i pro čištění auta, ohlídejte si, aby měl 12 V adaptér pro zapojení do zapalování.

Parametry důležité pro výběr ručního vysavače

Zdroj energie

Podle způsobu napájení rozlišujeme dva typy ručních vysavačů.

 • Ruční vysavače síťové 

Jedná se o ruční vysavače napájené z elektrické sítě. Výhodou síťových ručních vysavačů je, že nejste omezeni kapacitou baterie. Dalším důvodem k pořízení síťového vysavače může být vyšší sací výkon, než je obvyklý u bateriových ručních vysavačů. Tady ovšem musíme podotknout, že některé dražší modely svým sacím výkonem síťové ruční vysavače úspěšně dohánějí.

Síťový ruční vysavač se vám může také hodit, pokud chcete přístroj využít jako ruční vysavač do auta. Na trhu naleznete také ruční vysavače určené přímo do auta, a ty jsou pak vybavené dlouhým štěrbinovým nástavcem, se kterým se dobře dostanete i do mezisedadlových prostor. Takový vysavač musí mít 12 V adaptér pro zapojení do autozásuvky.


TIP: Ať už se rozhodnete pro síťový ruční vysavač z jakéhokoliv důvodu, ohlídejte si délku kabelu, aby byla pro vaše účely dostačující.

 • Ruční vysavače na baterii 

Ruční vysavače na baterii neboli akumulátorové ruční vysavače mají na trhu značnou převahu. Jejich mobilita je totiž nespornou a zásadní výhodou proti vysavačům napájených ze sítě. Nejste omezováni kabelem a můžete je využít kdekoliv budete potřebovat.

U bateriového ručního vysavače je důležitý typ a kapacita baterie. To má velký vliv na dobu provozu přístroje na jedno nabití a na jeho celkový výkon.

Typ baterie

Ruční vysavače na baterii mohou být vybaveny buď Ni-Mh, nebo Li-ion baterií.

 • Baterie Ni-Mh jsou zastaralejším typem baterií a jsou součástí levnějších výrobků. Trpí tzv. „paměťovým efektem“, tj. pokud je nabíjíte dříve, než jsou 100% vybité, dochází ke snižování jejich kapacity.

 • Baterie Li-ion představují modernější technologii a jsou nejpoužívanější. U Li-ion baterií je naopak žádoucí akumulátor zcela nevybíjet. Klesala by jeho životnost. Ta je obvykle kolem 350-500 nabíjecích cyklů. Poté je nutné baterii vyměnit.

Kapacita baterie

Kapacita baterie se promítá do celkového výkonu ručního vysavače. Zároveň významně ovlivňuje výdrž baterie na jedno nabití.

O kapacitě baterie dobře vypovídá poměr doby nabíjení a doby provozu. Platí, že čím nižší je poměr doby provozu na jedno nabití a doby nabíjení, tím vyšší je kapacita baterie.

Doba provozu a doba nabíjení

 • Doba provozu se u jednotlivých modelů akumulátorových ručních vysavačů liší. Začíná na 9 minutách, ale pokud potřebujete delší čas na úklid, na výběr máte i ruční vysavače, které na jedno nabití vydrží pracovat 20-30 min.

 • Doba nabíjení je rovněž velmi rozdílná. Pohybuje se v rozmezí od 16 min. do 23 hod.


TIP: Pamatujte na to, že čím nižší je poměr mezi dobou provozu a dobou nabíjení, tím vyšší je kapacita baterie. A vyšší kapacita baterie má také vliv na vyšší výkon samotného vysavače.

Sací výkon a příkon ručního vysavače

Sací výkon si nepleťte s příkonem. Ten se pohybuje u ručních vysavačů nejčastěji v hodnotách od 500 do 900 W a vyjadřuje, kolik energie vysavač odebírá ze sítě. Je to nejvíce viditelná veličina vysavače, ale neměl by to být směrodatný údaj pro výběr vysavače.

Sací výkon vyjadřuje podtlak a rychlost vzduchu při vysávání a udává se také ve wattech. Hodnota sacího výkonu výrobci není někdy uváděná. Nicméně sílu sacího výkonu zajišťuje především kvalitní cyklonová technologie a filtrace ve spojení s výkonnou baterií. Odpovídá tomu i cena, tudíž vysoce výkonné ruční vysavače jsou zpravidla ty dražší.

Způsob vysávání

Všechny ruční vysavače umožňují suché vysávání, tak jak jsme na to zvyklí. Ale v nabídce naleznete i ruční vysavače vhodné pro mokré vysávání.

 • Ruční vysavače na suché vysávání

Ruční vysavač se suchým vysáváním je schopen vyluxovat pouze nečistoty ze suchých ploch. Jinak by mohlo dojít k jeho poškození.

 • Ruční vysavače na suché i mokré vysávání

Ruční vysavače s možností mokrého vysávání umožňují vysávání i mokrých ploch, aniž by došlo k poškození vnitřních částí spotřebiče. Zvládnou uklidit např. vylitou vodu nebo čaj na podlaze. Tyto modely jsou sice dražší, ale daleko všestrannější.

Filtrace

Také u ručních vysavačů je filtrace důležitá, stejně jako u všech vysavačů, a především alergici by tomuto parametru měli věnovat pozornost. Na kvalitě filtrace a samotných filtrů totiž závisí, jak čistý je vyfukovaný vzduch z vysavače.

Ruční vysavače jsou vybaveny vstupním filtrem, který chrání především motor před zanesením a výstupním filtrem, který přímo ovlivňuje čistotu vyfukovaného vzduchu. Nejčastěji se používají dva druhy výstupních filtrů.

 • Mikrofiltry jsou vyrobeny z tkaniny nebo molitanu. Jejich nepropustnost není zcela 100% a můžete se s nimi setkat u levnějších modelů vysavačů.

 • HEPA filtry jsou nejpoužívanější a také nejúčinnější typy filtrů. HEPA filtr může mít různé úrovně účinnosti, které jsou vyjádřeny číslem. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost filtrace. Dříve se u vysavačů používalo pouze označení HEPA s číslem 10 až 13. Dnes již podle nové klasifikace filtrů zní jejich názvy EPA 10 až EPA 12 a HEPA H13, který zachytí až 99,95 % prachových částic. Pokud máte v rodině alergika, určitě volte přístroj s HEPA filtrem.


Pozn.: Filtry je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat je v čistém stavu. Jejich údržbu vám usnadní tzv. omyvatelné filtry, které můžete omýt pod tekoucí vodou. Hodně zanesený filtr je potřeba okamžitě vyměnit.

Hlučnost

I přesto, že ruční vysavače používáme vždy jen krátkou chvíli, ovlivňuje míra hlučnosti komfort při práci s nimi. Nejtišší ruční vysavače vydávají zvuk o 66 dB. Hlučnost 70-76 dB spadá ještě do komfortní zóny. Ruční vysavače vydávající zvuk vyšší než 76 dB jsou považované za hlučné.

Objem prachové nádoby

Ruční vysavače jsou vlastně miniaturní bezsáčkové vysavače, a tudíž starost s dokupováním prachového sáčku vám odpadá. Nečistoty jsou sbírány do prachové nádoby, která se vysypává.

Jelikož ruční vysavače jsou malé a kompaktní přístroje, ani objem nádoby na nečistoty nemůže být nikterak velký. U ručních vysavačů se setkáte s objemem do 1 litru. Pro běžné potřeby je ideální velikost prachové nádoby okolo 0,5 litru.

Hmotnost ručního vysavače

Čím vyšší hmotnost, tím namáhavější vysávání. Proto si i tohoto parametru všímejte. Ideální je hmotnost do 1,5 kg, ale najdou se i těžší ruční vysavače.

Příslušenství a výbava ručních vysavačů

Nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice může být důležitá z toho pohledu, že vám buď zabere v bytě nějaké to místo na odkládací ploše, nebo ji můžete šikovně pověsit na zeď, kde bude vysavač po ruce, ale nebude překážet.

Při výběru bateriového ručního vysavače si tedy všímejte i rozměrů a tvaru nabíjecí stanice a také způsobu jejího umístění. Praktické jsou závěsné verze, které šetří místo.

Příslušenství

Různé příslušenství a doplňky, které jsou součástí výbavy ručních vysavačů vám mohou práci výrazně usnadnit.

 • Stěrkový nástavec, který se vám určitě bude hodit, pokud se rozhodnete pro ruční vysavač s možností mokrého vysávání. Díky němu tekutinu dokonale vysajete.

 • Štěrbinová hubice by vám neměla chybět, protože s ní vysajete i těžko dostupné a úzké prostory. Zvláště v kuchyni se takových míst najde spousty. Některé modely mají výsuvnou štěrbinovou hubici zabudovanou přímo v přístroji.

 • Turbokartáč je speciální nástavec, který se hodí na vysávání koberců a podobných povrchů. Stejně tak dobře poslouží pro lepší vysátí zvířecích chlupů.

 • Kolečka, kterými jsou některé modely ručních vysavačů vybaveny, vám umožní položit si vysavač na daný povrch a tím si ještě více usnadnit manipulaci s ním. A aby nedošlo k poškození povrchu, jsou tato kolečka často měkčená.

Volba sacího výkonu

Některé modely ručních vysavačů umožňují nastavit dva stupně sacího výkonu.

Indikátor stavu baterie

LED indikátory na ručním vysavači signalizují vybití baterie a rovněž vás informují o procesu nabíjení.

UV-C sterilizační lampa

UV-C sterilizační lampa je vymožeností dražších ručních vysavačů a tato funkce je vhodná především pro alergiky. UVC zářením zbavuje textilie a matrace roztočů a bakterií.

Ruční vysavače

Ruční akumulátorové vysavače 

Ruční akumulátorové vysavače 

 • Malé kompaktní vysavače, které jsou vždy po ruce
 • Vhodné pro menší plochy
 • Užitečné pro akutní úklid v domácnosti 

Ruční vysavač je ideálním pomocníkem pro úklid drobných nečistot. Je vždy po ruce a díky jeho kompaktnosti a malým rozměrům se snadno ovládá. Ruční vysavače na baterie (akumulátorové) díky své mobilitě na trhu převládají. Výrobci jim tedy věnují více pozornosti a vylepšují je o různé inovativní vlastnosti a funkce. Jednou ze základních předností vysavačů na baterie je kromě jejich mobility také možnost mokrého vysávání. Ale touto funkcí disponují pouze některé modely, zpravidla ty dražší. Nicméně funkce mokrého vysávání výrazně rozšiřuje využití ručního vysavače v domácnosti.

Výhody a nevýhody
 • Malé a kompaktní
 • Nízká hmotnost
 • Rychlé vysátí drobných nečistot
 • Snadné ovládání
 • Vždy po ruce
 • Nižší sací výkon
 • Menší objem prachové nádoby
 • Nutnost častého dobíjení
Vysavače do auta 

Vysavače do auta

 • Užitečné pro úklid celého vozidla
 • Vyčistí i těžko dostupná místa
 • Malý kompaktní vysavač lze vozit stále se sebou

Autovysavač je praktickým pomocníkem, se kterým vždy vyřešíte úklid vašeho vozidla. Díky svým kompaktním rozměrům nezabere v autě mnoho místa, můžete jej proto vozit stále se sebou. Hravě si poradí s veškerými suchými i mokrými nečistotami a jeho schopnosti ocení zvláště majitelé zvířecích mazlíčků či rodiny s malými dětmi. Většina vysavačů určených primárně pro úklid auta disponuje napájením 12V, takže jej můžete pohodlně nabíjet z automobilové zásuvky. Pokud si potrpíte na čistý interiér svého vozidla, vysavač do auta by měl být součástí vašeho zavazadlového prostoru.

Výhody a nevýhody
 • Malé a skladné
 • Napájení z automobilové zásuvky
 • Vysávají suché i mokré nečistoty
 • Nástavce pro vysátí hůře dostupných míst
 • Nižší sací výkon
 • Menší objem prachové nádoby
 • Při nabíjení odebírají energii autobaterii
Vysavače na okna 

Vysavače na okna

 • Aku stěrky na mytí okenních ploch
 • Vhodné pro mytí hladkých ploch
 • Rychlý a pohodlný úklid

Vysavač na okna v podobě aku stěrky nabízí rychlé, snadné a efektivní vyčištění okenních i jiných hladkých ploch bez námahy. Využijete jej jak při klasickém mytí oken, tak při čistění jiných hladkých ploch, například prodejních výloh, sprchových koutů, stolů či dveří ze skla, dlaždic i obkladů. Jeho hlavní předností je vysávání špinavé vody pomocí stěrky s gumovým nástavcem a její následné odsávání do sběrné nádoby, přičemž dochází zároveň k leštění čištěné plochy. Díky tomu nedochází ke vzniku nevzhledných šmouh a výsledkem je zářivá čistota.

Výhody a nevýhody
 • Snadné čištění
 • Okna beze šmouh
 • Eliminace stékající vody
 • Možno využít i na jiné povrchy
 • Vyšší pořizovací cena
 • Omezený provoz dle kapacity baterie
Vysavače 2v1 

Vysavače 2v1

 • Ruční vysavač jako součást vysavače tyčového
 • Úklid lokálních nečistot
 • Využití v domácnosti i v autě

Ruční vysavač tvořící jednotný celek s vysavačem tyčovým je velice praktickou a užitečnou záležitostí. Své využití nalezne jak při kompletním úklidu celé domácnosti, kdy jej využijete k vyčištění hůře dostupných míst, tak při úklidu lokálních nečistot, kdy po něm jednoduše sáhnete, aniž byste museli vytahovat a složitě manipulovat s celým tyčovým vysavačem. Vzhledem k jeho snadné přenosnosti a nízké váze ho můžete využít také při čištění interiérů a ploch mimo váš domov, například při úklidu vašeho vozidla. Díky těmto benefitům je také vhodný pro starší osoby nebo děti, které rády při úklidu pomáhají.

Výhody a nevýhody
 • Součást tyčového vysavače
 • Lehké a snadno přenosné
 • Jednoduchá manipulace
 • Snadné ovládání
 • Vždy k dispozici
 • Omezený sací výkon
 • Nutnost častého dobíjení

Často kladené otázky

Potřebují ruční vysavače nějako údržbu?

Ano, malou, ale pravidelnou údržbu vyžadují i ruční vysavače. Prachovou nádobu vysypávejte ideálně po každém vysávání. Nezapomeňte, že čas od času je potřeba ji i důkladně umýt. Stejně tak je potřeba pravidelně kontrolovat vložené prachové filtry. Pokud jsou omyvatelné, oplachujte je pod tekoucí vodou. Pokud nejsou omyvatelné, důkladně je vyklepejte. Zanesený filtr je potřeba okamžitě vyměnit. 

Může ruční vysavač nabídnout i něco víc než jen vysátí nečistot?

Kvalitní ruční vysavač vám pomůže zbavit se nejen nečistot a prachu, ale pokud disponuje antibakteriální UVC lampou, můžete jej používat také na odstranění bakterií a roztočů z matrací, polštářů či čalouněného nábytku. Výkonný a důmyslně konstruovaný vysavač je nejen vysaje, ale pomocí UVC záření také zničí. Kvalitní HEPA filtr zabrání následnému úniku alergenů do prostoru.

Co je to mokré vysávání?

Mokré vysávání znamená, že ručním vysavačem můžete vysát i menší objem tekutin, aniž by došlo k poškození přístroje. Jeho vnitřek je tomu uzpůsobený. Pokud se vám tedy stane, že se vám na kuchyňské lince něco vylije, ručním vysavačem umožňujícím mokré vysávání, to můžete pohodlně uklidit. Ale pozor, výrobce musí v pokynech pro obsluhu přístroje výslovně uvádět, že daný model ručního vysavače má funkci mokrého vysávání.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06