Sáčkové vysavače patří v domácnostech právem mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější. Na trhu je nepřeberné množství sáčkových vysavačů, které se liší jednak efektivitou vysávání a jednak komfortem při práci s nimi. Jak vybrat sáčkový vysavač, abyste byli spokojeni? Právě s tím vám poradí náš průvodce.
Příkon si řada lidí plete s výkonem, ale rozhodně nejde o stejnou věc. Příkon představuje množství spotřebované elektrické energie a samozřejmě platí, že čím vyšší příkon tím větší spotřeba energie. Hodnoty příkonu u sáčkových vysavačů se pohybují od 300 do 1 600 W. Vysoký příkon ovšem nutně neznamená dobrou výkonnost vysavače, a naopak malý příkon nevylučuje dobrý sací výkon a efektivitu vysávání. Příkon motoru by tedy neměl být rozhodujícím parametrem pro výběr vysavače. Jestli vás zajímá proč tomu tak je, podrobněji se o tom dočtete v článku „Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?”.
Jedná se o jeden z nedůležitějších parametrů při výběru vysavače. Sacímu výkonu byste tedy měli přikládat větší váhu než příkonu, protože na efektivitu vysávání má větší vliv. Paradoxní se může zdát, že zrovna údaj o sacím výkonu výrobci většinou neuvádí. Důvodem je, že neexistuje jednotný systém pro jeho měření. Obecně lze říci, že sací výkon představuje 20–35 % příkonu. Ovšem kvalitní vysavače umí i s nižším příkonem poskytnout vysoký sací výkon, neboť ten je docílen především dobrým těsněním celé konstrukce, kvalitní filtrací a tvarem hubice. A jak tedy zjistit sací výkon sáčkového vysavače?
Sací výkon lze u většiny vysavačů nastavovat podle aktuálního povrchu a míry znečištění. Může se regulovat nášlapnými tlačítky, ručně na těle vysavače, nebo pro někoho praktičtějším způsobem, tj. na rukojeti vysavače, kde se setkáte s manuální i elektronickou verzí ovládání. Ujasněte si, která varianta je pro vás pohodlnější.
Pozn.: Chcete-li se dovědět více o sacím výkonu vysavačů a na čem závisí, doporučujeme přečíst si náš článek „Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?”
Kvalitní filtrace ovlivňuje celkovou účinnost vysávání. Vysavače často využívají několikastupňový systém filtrace. U sáčkových vysavačů se setkáme s třístupňovým systémem díky prachovému sáčku, který zajišťuje první stupeň filtrace.
Jedná se o filtr mezi motorem vysavače a nádobou se sáčkem. Tyto filtry bývají většinou pěnové či molitanové a slouží primárně k ochraně motoru před nečistotami.
Výstupní filtry jsou nejdůležitější, protože zajišťují čistotu vyfukovaného vzduchu. Aby ve vyfukovaném vzduchu nezůstával prach, musí vysavač disponovat kvalitním filtrem. Čím kvalitnější filtr, tím méně prachu ve vyfouknutém vzduchu. A naopak, pokud je filtrace nekvalitní, ve vyfukovaném vzduchu zůstává prach, který se jednak znovu usadí na podlaze a jednak může škodit alergikům. U sáčkových vysavačů se setkáte s těmito typy výstupních filtrů.
Mikrofiltr – Jedná se o základní typ filtrů a setkáme se s nimi u starších modelů vysavačů. Vyrábí se z tkaniny nebo z molitanu. Nemají certifikaci.
EPA a HEPA filtr – Jde o certifikované a nejspolehlivější filtry vzduchových částic. Zvládnou zachytit mikročástice od 0,01 mikrometrů do 100 mikrometrů, a podle účinnosti se dělí do několika tříd. Za označením EPA či HEPA následuje číslo označující danou třídu. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost. Dříve se u vysavačů používalo pouze označení HEPA s číslem 10 až 13. Dnes již podle nové klasifikace filtrů zní jejich názvy EPA E10 až E12 a HEPA H13, který má účinnost až 99,95 % zachycených částic.
Vyšší než třída 13 se u vysavačů běžně nepoužívá, protože čím lépe filtr filtruje, tím větší odpor klade proudícímu vzduchu, čímž se zvyšují nároky na výkon a konstrukci vysavače.
Pro lepší představu uvádíme, kolik procent prachových částit zachytí jednotlivé třídy EPA a HEPA filtrů.
EPA 10 | 85 % |
EPA 11 | 95 % |
EPA 12 | 95,5 % |
HEPA 13 | 99,95 % |
Pokud máte doma alergika nebo astmatika, určitě volte certifikované filtry EPA E12 nebo HEPA H13, které dokáží vyfiltrovat také bakterie i s jejich exkrementy. Pro lidi bez těchto potíží není použití HEPA filtrů nezbytné.
Filtry mohou být omyvatelné nebo neomyvatelné, přičemž omyvatelné se cca po pěti vysáváních propláchnou pod tekoucí vodou a neomyvatelné se musí čistit mechanicky (omést metličkou nebo vyklepat).
Omyvatelné filtry se lépe udržují, protože pod tekoucí vodou snadno odstraníte viditelné nečistoty. Malé částice uvnitř filtrů se ovšem přesto zafixují. Důležité je omytý filtr nechat před dalším použitím důkladně vyschnout. Jinak riskujete zničení filtru nebo dokonce i zničení motoru.
Životnost omyvatelného a neomyvatelného filtru je velmi podobná. U sáčkových vysavačů se doporučuje výměna aspoň jednou za rok nebo i dříve dle míry zanesení. Někteří výrobci uvádí, že omyvatelný filtr je vhodné vyměnit po každém třetím umytí.
TIP: Před koupí sáčkového vysavače se ujistěte, zda jsou dostupné náhradní filtry k danému modelu a za jakou cenu. Pokud nebudou dostupné v době, kdy vysavač pořizujete, s velkou pravděpodobností nebudou dostupné ani později, když bude potřeba filtr vyměnit.
Objem sáčku vybírejte podle velikosti bytu, resp. podle velikosti vysávané plochy. Při ploše do 50 m2 postačí 2-2,5 l sáček. Pro byt o velikosti 50 až 150 m2 volte sáček s objemem 3 až 4 l. Pro luxování velkých prostor o rozloze nad 150 m2 bychom doporučili 4 l a více.
Svoji roli ale hraje nejen rozloha, nýbrž také míra běžného znečištění koberců či podlahy. Dvojice bez dětí v domácnosti nevyluxuje tolik drobků a nečistot jako rodina s malými dětmi.
Kvalitní sáček slouží jako první filtr. Používají se sáčky jednorázové nebo permanentní.
Pozn.: Vždy je lepší používat originální sáčky do vysavačů než univerzální, ačkoliv vyjdou trochu dráž. Ty univerzální totiž nemívají přesné rozměry a nemusí pasovat přesně.
Vysavače jsou sice na kolečkách, což ulehčuje jejich přenášení po bytě, přesto je jejich hmotnost nezanedbatelným parametrem. Poznáte to hlavně při přenášení vysavače po schodech. Také pokud vysavač bude obsluhovat starší osoba, je potřeba na to brát zřetel. Svoji roli při sledování hmotnosti hraje také délka kabelu, protože pokud je krátká, musíte vysavač často přenášet a přepínat do jiné zásuvky. Váha sáčkových vysavačů se běžně pohybuje mezi 3,5 až 10 kg.
Akční rádius udává vzdálenost, do které vysavačem dosáhnete při vysávání od elektrické zásuvky. Je tedy součtem délek přívodního kabelu, vzdálenosti vstupu přívodní šňůry od sacího vstupu vysavače, délky sací hubice a trubic. Při sčítání se předpokládá uchopení madla v běžné výšce. Některé vysavače tak můžou dosáhnout akční rádius až 14-15 m.
Dlouhý kabel zvýší rádius úklidu a ušetří vám námahu s častým přepojováním vysavače do zásuvek. Proto pokud máte větší prostory, určitě věnujte tomuto parametru pozornost.
Trubice by se při vysávání neměla prohýbat, takže se raději vyhněte plastovým variantám a dejte přednost trubici z oceli nebo nerezu. Výhodou je teleskopický výsun, pro nastavení podle vaší výšky. Teleskopický výsun by se měl dát dobře zafixovat, aby nedocházelo během úklidu k zasouvání tyče.
Zdánlivou maličkostí se může zdát způsob ovládání sacího výkonu či zapnutí a vypnutí vysavače. Většina modelů má toto ovládání na těle vysavače. Ale pokud je možné ovládat sací výkon a zapnutí či vypnutí vysavače elektronicky na rukojeti, významně to přispívá ke komfortu při práci s ním. Nemusíte se ohýbat a při přecházení na povrchy vyžadující menší či věští výkon si intenzitu sacího výkonu pohodlně nastavíte na madle. Řízení výkonu může být manuální nebo elektronické s LED displejem.
Tato funkce je velmi užitečná, protože nemusíte sáček sami kontrolovat a vyměníte ho dřív, než dojde ke snížení sacího výkonu vysavače.
Díky indikátoru filtru poznáte, kdy je potřeba filtr vyměnit. Odpadá tak nutnost otevírání vysavače a kontroly po každém použití.
Jedná se o ochranu proti přehřátí. V případě, že dojde k ucpání vzduchové cesty vysátím nějakých velkých částí, vysavač se postará o automatické bezpečnostní vypnutí motoru.
Pokud chcete ochránit motor vysavače a prodloužit tak jeho životnost, bude se vám líbit funkce Soft Start, která vysavač nastartuje postupně a jeho zapínání je tak šetrnější k motoru.
Každý vysavač nabízí doplňkovou výbavu, která je buď základní (hubice na tvrdé podlahy, hubice na čalounění) nebo může obsahovat různé šikovné nástavce, které vám výrazně ulehčí úklid.
Pro efektivní odstranění zvířecích chlupů či vlasů z koberce je vhodný turbokartáč. Ten je tvořen jedním nebo více rotujícími kartáči s tvrdými štětinami. Pokud potřebujete chlupy odstranit ze sedaček, pomůže vám mini turbokartáč. Některé vysavače poskytují dokonce speciální hubici na srst určenou pro ošetření kůže a srsti domácích mazlíčků. Zbavuje zvířata nečistot, škodlivin a alergenů (např. prachu, pylů, roztočů).
Užitečný při odstranění prachu ze záclon nebo obrazů může být prachový kartáček pro péči o křehké předměty.
Pro domácí čistění interiéru auta někteří výrobci přidávají příslušenství pro úklid automobilů.
TIP: Chcete mít všechny nástavce pořád po ruce? Všímejte si možnosti jejich uložení/uchycení na vysavači. Některé modely vysavačů mají příslušenství připevněné přímo na těle spotřebiče nebo na teleskopické trubici, případně v přihrádce vysavače. Jsou tedy ihned k dispozici. Pokud tomu tak není, hubice často zůstanou uklizené někde ve skříni nebo v krabici od vysavače a může se stát, že než abyste je hledali a vyndavali, raději je nepoužijete vůbec.
V případě, že ve vaší domácnosti převládají tvrdé podlahy, pořiďte si vysavač s měkčenými kolečky, aby nedošlo k poničení či poškrábání při přesouvání spotřebiče.
Sáčkové vysavače patří mezi klasické vysavače, které najdou své uplatnění ve většině domácností. Kvalitní sáčkový vysavač vám přinese nejlepší výkon a nejvyšší kvalitu sání. Jejich hlavní předností je, že sáček funguje jako další filtr, a tím zvyšuje účinnost filtrace. Sáčky do vysavače jsou sice trvalou investicí navíc, nutno ale zdůraznit, že vysavač s výměnným sáčkem stále zůstává jedním z nejhygieničtějších řešení. Sáčkové vysavače jsou vhodné jak na koberce, tak na tvrdé podlahy. Jsou vhodné také pro osoby s alergiemi, obzvláště v kombinaci s HEPA filtrem. Díky jejich dobré prodejnosti je výrobci neustále inovují a zdokonalují jejich vlastnosti a funkce, čímž zvyšují nejen efektivitu a účinnost luxování, ale také komfort při práci s nimi.
Každý způsob sběru nečistot má svá pro a proti. U sáčkových vysavačů slouží sáček jako další filtr, a tedy zvyšuje účinnost vysávání. Nicméně čím je sáček plnější, tím se snižuje sací výkon vysavače. Sáček je nutné pravidelně měnit, což s sebou přináší dodatečné náklady v podobě nákupu sáčku. Tato starost však odpadá u bezsáčkových vysavačů, které shromažďují nečistoty do speciální nádoby. Jejich další výhodou je stálý sací výkon. Ovšem nádobu je třeba po každém nebo téměř každém vysávání vysypat a filtr častěji měnit. Sáčkové vysavače jsou oproti bezsáčkovým hygieničtější a méně náročné na údržbu.
Pro alergiky se doporučují spíše vysavače sáčkové. Při výběru vysavače pro alergiky je důležitá především účinnost filtrace. Ta je dána jednak kvalitou sáčku (vždy volte jednorázové prachové sáčky) a jednak kvalitou výstupního filtru. Pro těžké alergiky jsou nejvhodnější filtry HEPA 13, které zachytí až 99,95 % nečistot. Důležitou roli hraje i vzduchotěsnost konstrukce.
Se zvířecími chlupy si poradí jakýkoli vysavač s dostatečně silným sacím výkonem. Pokud u vás v domácnosti navíc máte koberce určitě si vybírejte vysavač s turbokartáčem. Ten pomocí rotujících válců s tvrdými štětinami účinně odstraní zvířecí chlupy z vláken koberce. Pro vysávání chlupů z pohovek a čalounění doporučujeme mini turbokartáč.
I u kvalitních a dražších vysavačů může dojít ke snížení výkonu, pokud je zanesený filtr. Proto je u všech vysavačů potřeba filtry pravidelně čistit a vyměňovat. Výměna filtrů u sáčkových vysavačů se doporučuje jednou za rok.
Co se děje, pokud je filtr zanesený?
Žádný. Životnost mají přibližně stejnou. Rozdíl je pouze ve způsobu čištění. Omyvatelný filtr se lépe udržuje. U sáčkového vysavače se doporučuje výměna výstupního filtru minimálně jednou ročně.