Skenery jsou zařízení sloužící ke snímání předlohy, nejčastěji papíru s textem či obrázku, a jejich následnému převedení do digitální podoby. Výsledný dokument můžete dále zpracovávat, poslat e-mailem či zveřejnit na webové stránce. Nejrozšířenější jsou stolní skenery, které se připojují k počítači. Papír se u nich pokládá na skleněnou desku a mají pohybující se snímací rameno. Liší se zejména v rozlišení snímání, rychlosti a funkcích.
Uvádí se v jednotkách DPI (dots per inch, tedy množství obrazových bodů na palec). Čím vyšší rozlišení skener má, tím kvalitněji (detailněji) dokáže předlohu naskenovat. Většina modelů dnes nabízí rozlišení alespoň 1 200 × 2 400 DPI. Pro zpracování textových i grafických předloh při běžném použití doma nebo v kanceláři to zpravidla stačí. Náročnějším uživatelům pracujícím s detailnější grafikou doporučujeme vyšší rozlišení. Některé modely podporují například 4 800 × 9 600 DPI.
Tip: Vyšší rozlišení vždy znamená vyšší kvalitu, ale také větší velikost dokumentu v počítači i vyšší nároky na jeho hardwarovou výbavu. Pohodlnou práci s vysoce detailními obrázky dosáhnete na počítači s procesorem Intel Core i5 nebo i7 a grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX nebo Quadro.
Většina skenerů nasnímá předlohu za 20–30 sekund, rychlejší modely i během 10 sekund. Na rychlost skenování má ale vliv také rozlišení, ve kterém chcete předlohu naskenovat, a výkon počítače. V čím nižší kvalitě (rozlišení) skenujete a čím výkonnější počítač máte, tím dříve budete mít naskenováno.
Dnešní skenery mají standardně rozhraní USB, který podporuje vysokorychlostní komunikaci mezi skenerem a počítačem. USB mají téměř všechny dnešní počítače. Setkat se můžete také s konektorem SCSI. Některé modely jsou vybavené technologií WiFi, která umožňuje posílat skeny bezdrátově do počítače, chytrého telefonu nebo tabletu.
Tip: Vždy se pro jistotu přesvědčte, že vás počítač je vybaven odpovídajícími konektory pro připojení ke skeneru. V opačném případě byste museli použít redukci.
Množství obrazových bodů na palec (dots per inch) u naskenovaných dokumentů. S hodnotou DPI také stoupá datová velikost naskenovaného dokumentu.
Jednostránkové skenování. Zařízení je tedy schopné vložený dokument naskenovat pouze z jedné stránky. Pro nasnímání i druhé strany je nutné list otočit.
Oboustránkové skenování. Zařízení je tedy schopné vložený dokument naskenovat z obou stran bez potřeby otočení listu.
Slovník pojmů
Typ skeneru
Stolní plošné skenery
Oblíbený a hojně rozšířený typ skenerů. Na skleněnou plochu se pokládají listy papíru, ať už s textem nebo obrázky, a pod ní se pohybuje snímací mechanismus. Vyznačují se vysokou výslednou kvalitou. Většinou jsou konstruovány pro formát A4 a vybrané modely také A3. Zaberou více místa než protahovací skenery.
Stolní protahovací skenery s podavačem
Skenují na podobném principu jako faxové přístroje. Do zásobníku vložíte papír a ten následně projde snímacím mechanismem. Na stole zaberou méně místa než plošné skenery, zpravidla ale podporují skenování jen do formátu A4. Jsou vhodné pro skenování větších objemů, bývají totiž rychlejší než stolní plošné modely. Na druhou stranu se nehodí ke skenování knih a časopisů, jelikož do nich lze vkládat jen jednotlivé listy.
Filmové skenery
Skenery určené ke snímání diapozitivů. Jsou dražší než stolní skenery, nabízí ale vyšší barevnou hloubku a rozlišení.
Přenosné skenery
Menší skenery pro občasné skenování v kanceláři nebo na cestách. Napájeny jsou skrz USB konektor a hodí se například pro obchodní cestující. Nevýhodou je, že kompromisy v rozměrech se promítají v nižší kvalitě skenování, než je tomu u ostatních typů skenerů.
Čtečky čárových kódů
Vyrábí se ve formě pistolí a používají se v obchodech, skladech apod.