Oblíbili jste si smoothie a vybíráte vhodný smoothie mixér? Poradíme vám, jaký mixér na smoothie vybrat, aby zvládl vše, co od něj očekáváte a neskončil jako pouhý designový doplněk vaší kuchyně. Podívejte se, jaký by měl mixér na smoothie mít výkon a počet otáček a jaké funkce vám přípravu lahodného smoothie usnadní.
Příkon a v návaznosti na to i výkon smoothie mixéru je jedním z nejdůležitějších parametrů pro jeho výběr. Příkon smoothie makeru musí být dostatečně vysoký na to, aby dobře plnil svou funkci a aby se při delším použití nepřehříval.
Čím vyšší příkon, tím bude smoothie mixér výkonnější. Zároveň také bude mít i vyšší spotřebu energie. To vás ovšem nemusí trápit, protože v případě tak krátkého použití úsporu energie není třeba hlídat. Příkon u smoothie mixérů se pohybuje od 100 W do 1 700 W. Ovšem nutno dodat, že příkon 100 W je zcela nedostatečný. A naopak, pro běžnou přípravu smoothie je příkon nad 1 200 W zbytečný.
Minimální příkon smoothie mixéru, který bude schopný dobře plnit svou základní funkci, je 180 W. Takový smoothie maker je vhodný pro příležitostné a nenáročné spotřebitele. Připraví vám hladké smoothie z měkčích druhů ovoce a zeleniny, může mít ale problém s tvrdými kousky.
Ideální příkon pro smoothie mixér je 300 W – 500 W. Takový přístroj se vám již jen tak nepřehřeje a je dostatečně výkonný na to, aby si poradil se všemi druhy ovoce a zeleniny a rozmixoval i zmrzlé ovoce. Pokud disponuje smoothie mixér příkonem 500 W a vyšším, bez problémů vám rozdrtí i led a můžete s ním připravit dokonce i zmrzlinu. Pozor ale, aby byl dostatečně stabilní a neodskakoval vám z kuchyňské linky.
Vysoký příkon, který využijí i milovníci oříšků a semínek, je 1 000 W. Pokud mixér na smoothie disponuje příkonem 1 200 W a více, jedná se spíše již o nutriční mixér nejen na výrobu smoothie, ale i nutričních koktejlů.
Počet otáček určuje, kolikrát se mixovací nůž otočí za minutu a napoví nám tedy, za jak dlouho je mixér schopen potraviny umixovat. Čím víc otáček, tím rychleji bude vaše smoothie hotové a také hladší. Smoothie mixér s nízkými otáčkami tvrdší suroviny dostatečně nerozmixuje.
Nejnižší počet otáček u smoothie mixéru je 10 000 otáček za minutu. Je to ale poměrně málo na to, aby si smoothie maker snadno a rychle poradil se surovinami a umixoval je dohladka. Vybírejte proto smoothie mixér s počtem otáček kolem 20 000 za minutu, který bez problémů umixuje vaše smoothie do minuty. Neuděláte chybu, pokud jich bude ještě více. Smoothie mixér s počtem otáček nad 20 000 zvládne dohladka umixované smoothie za pár sekund.
Většina smoothie mixérů má k dispozici pouze jednu rychlost. Je nastavená tak, aby bylo smoothie hotové za minutu, maximálně dvě. Pokud má smoothie maker dvě a více rychlostí, můžete si je volit podle typu přísad. Dvě rychlosti jsou zcela dostačující. Tři a více rychlostí uvítají ti, kteří chtějí mít svoje smoothie skutečně hladké a bleskově připravené.
Smoothie je většinou připravené do minuty, ovšem někdy potřebujete tvrdší nebo zmrzlé kusy mixovat déle. Výrobce vždy uvádí maximální dobu, po kterou může být smoothie maker v nepřetržitém provozu. Pokud je tato doba kratší než dvě minuty, mixér nekupujte.
Smoothie mixéry jsou typické tím, že z nádoby, ve které suroviny umixujete, můžete smoothie rovnou i vypít. Slouží také jako přenosná lahev, na kterou stačí nasadit víko a můžete si ji kamkoliv vzít s sebou. Určitě byste měli zohlednit, jak velká má tato nádoba být, aby vám vyhovovala. A zda vám postačí jedna, nebo jich využijete více.
Objem přenosných lahví začíná na 500 ml. Ideální pro jednu porci smoothie je nádoba o objemu 600 ml. Pokud si smoothie s sebou vozíte i jako svačinu mimo domov, využijete možná i věští nádoby, které jsou k dostání v objemu 700 ml nebo 800 ml.
TIP: Pokud často cestujete autem a smoothie si budete vozit jako svačinu na cestu, ohlídejte si, aby přenosná nádoba měla obvod a tvar, který se dobře vejde do stojanu na nápoje v autě.
U některých smoothie mixérů najdete jednu přenosnou nádobu, jiné mají již v základním příslušenství více lahví o různých objemech. Více nádob zcela jistě využijete, pokud se smoothie bude připravovat pro více členů rodiny, ale také v případě, že si s sebou budete brát různé množství připraveného nápoje, ať už při sportování, na cestu, či jako svačinu do práce. Pokud si ale smoothie budete vychutnávat převážně doma, není nutné si hned pořizovat několik nádob, které pak třeba ani nevyužijete.
TIP: Někteří výrobci umožňují příslušenství dokoupit, takže pokud s výrobou smoothie začínáte a nejste si jisti počtem nádob, doporučujeme pořídit si výrobek s jednou nádobou, ale s možností dokoupení dalšího příslušenství.
Materiál, ze kterého je smoothie mixér vyroben ovlivňuje jeho hmotnost, stabilitu, ale především kvalitu a výdrž samotného přístroje.
Smoothie mixéry bývají nejčastěji vyrobeny z plastu nebo z nerezové oceli. Plastové základny jsou všeobecně levnější, ale vyznačují se kratší životností, slabším výkonem a menší stabilitou. Smoothie mixér z nerezové oceli je sice o něco dražší, je ale odolnější a stabilnější.
Nádoby smoothie mixéru jsou vyráběny z plastu, případně ze skla nebo nerezu. Pokud se jedná o plast, měli byste se ujistit, že jde o nezávadný materiál, který je navíc odolný proti prasknutí či poškrábání. U kvalitních modelů se dnes nejčastěji setkáte s materiálem pod názvem Tritan. Jedná se o lehký, odolný plast bez BPA, který můžete vystavit i vysoké teplotě a mýt v myčce. Tritan je odolný proti nárazům a poškrábání, je nenáročný na údržbu. Neuchovává pachy, neovlivňuje chuť a v nádobách z Tritanu se nedrží plíseň. Některé lahve u smoothie makeru jsou vyrobené ze skla. Ty ovšem nejsou přenosné a snadno se rozbijí. Méně často najdete v nabídce nerezové lahve.
TIP: Některé prémiové modely mají v příslušenství menší přenosné lahve plastové a zároveň jednu velkou nádobu ze skla, která se hodí například na výrobu pořádné dávky koktejlů.
Zcela určitě vybírejte čepele, které jsou vyrobené z kovu. Plastovým se vyhněte. Někteří výrobci opatřují nože z nerezové oceli speciálním povrchem, například z titanu, aby minimalizovali ztrátu enzymů a vitamínů při mixování.
Hlavní funkcí smoothie mixéru je rychlá a snadná příprava smoothie. Takže pokud vás jeho čištění a mytí bude obtěžovat, po čase si v něm smoothie raději přestanete dělat. Proto je důležité, aby čištění smoothie mixéru bylo co nejjednodušší. Nádoby v mixéru by měly být dostatečně široké na to, aby se dovnitř vešla vaše ruka a abyste je mohli lehce vypláchnout a umýt. Lahve příliš úzkého tvaru budete mýt komplikovaně. Ujistěte se také, zda lze nádobu, vyjímatelnou nožovou část i víčka mýt v myčce.
Dnes je již většina smoothie mixérů vybavena bezpečnostní pojistkou, která zajistí, že přístroj není možné zapnout, dokud není nádoba správně nasazena na základně. Přesto si raději zkontrolujte, zda váš nový mixér tuto pojistku má. Samozřejmostí by měl být i protiskluzový spodek základny, resp. protiskluzové nožičky.
Obecně platí, že čím nižší hmotnost, tím se se smoothie mixérem lépe manipuluje. Ovšem vyšší hmotnost zajistí i větší stabilitu, což je pak důležité u mixérů s vysokým výkonem. Pokud tedy vybíráte smoothie mixér pouze pro přípravu ovocných a zeleninových koktejlů, lehčí přístroj vám usnadní manipulaci. Pokud ale plánujete zpracování tvrdých kousků zeleniny, ořechů či drcení ledu, není vyšší hmotnost na škodu. Navíc hmotnost úzce souvisí s materiálem, ze kterého je mixér vyroben, takže mixér z kvalitní nerezové oceli bude vždy těžší než plast.
Smoothie maker obecně patří mezi hlučnější spotřebiče. Ale jelikož je puštěný na krátkou chvíli, nemusí tento parametr někoho ani zajímat. Přesto dodáváme, že se jedná o hluk srovnatelný s hlukem fénu na vlasy, což nemusí být příjemné. Obzvláště ráno. Většina smoothie mixérů má hlučnost v rozmezí od 70 do 90 dB. Výrobci ale tento údaj neuvádí, proto doporučujeme pročíst si recenze lidí, kteří produkt již vyzkoušeli.
Pulzní funkce je základní a důležitá funkce, která zajistí efektivní promixování i větších a tvrdých kousků. Umožňuje krátkodobé zapnutí smoothie mixéru na plný výkon. Tím, že mixér pracuje pouze při stisknutém pulzním tlačítku, máte ho plně pod kontrolou a předcházíte tak přehřátí přístroje. Pulzní tlačítko by mělo být ve výbavě každého kvalitního smoothie mixéru.
Některé smoothie mixéry jsou vybaveny přednastavenými programy, které jsou optimalizované na umixování perfektního smoothie. Po dobu mixování na přednastaveném programu nemusíte držet spínač. Mixér se sám vypne po ukončení programu. Většinou se setkáte se dvěma přednastavenými programy – program pro měkké ovoce a zeleninu a program pro tvrdé ovoce a zeleninu.
Vakuové smoothie mixéry umožňují mixování bez přístupu vzduchu. Díky speciální technologii je z mixéru odsán vzduch, při kterém suroviny oxidují. Vaše ingredience si tak lépe uchovají chuť, barvu, a především živiny.
Funkce drcení ledu vám umožní připravit si v zimě smoothie ze zmraženého ovoce a v létě osvěžující smoothie s přidaným ledem. Touto funkcí jsou vybaveny smoothie mixéry s vyšším příkonem. Tudíž můžete počítat s tím, že pokud si mixér poradí s ledem, zvládne poměrně dobře rozmixovat i ořechy či semínka.
Pokud máte malé děti nebo jste příznivci RAW stravy, bude se vám jistě líbit smoothie mixér, který umí připravit také polévky, dětské výživy či omáčky a pomazánky. Tyto možnosti poskytují smoothie mixéry s příkonem minimálně 500 W a více nebo nutri mixéry.
Výrobci často doplňují smoothie mixéry praktickým příslušenstvím, jako jsou přenosné lahve různých objemů či termoobal pro udržení teploty nápoje. Někdy je součástí smoothie mixéru i chopper, ve kterém umelete maso, nebo mlýnek na umletí bylinek, kávových zrn a ořechů. Zvažte tedy, co z nabízeného příslušenství využijete.
Mixér kompaktních rozměrů, určený pro rychlou a snadnou přípravu smoothie umixovaného přímo v nádobě, ze které si pak hotový nápoj můžete vypít. Tyto lahve jsou přenosné. Stačí vyměnit nožovou část za víčko a můžete si je vzít kamkoliv s sebou. Smoothie mixéry jsou ideální pro přípravu ovocných a zeleninových koktejlů.
Automatický smoothie mixér je oproti klasickému smoothie makeru vybaven i přednastavenými programy. Tyto programy mají optimalizovanou délku i intenzitu mixování pro dokonalé smoothie. Při využití přednastaveného programu nemusíte držet spínač po dobu mixování. Po ukončení programu se přístroj sám vypne. Nabídka přednastavených programů se může lišit, nejčastěji se jedná o rozlišení použití měkkých a tvrdých surovin.
Nutriční mixér je podobný smoothie mixéru, ovšem disponuje podstatně vyšším výkonem a dokáže extrahovat i těžko dostupné živiny ukryté například v semínkách, slupkách či obilovinách. Jeho cena je oproti klasickému smoothie mixéru vyšší, ale v kuchyni má mnohem širší využití. Kromě smoothie s ním hravě zvládnete výrobu nutričních koktejlů, polévek, pomazánek, omáček, ovocných a zeleninových pyré. Bez problémů si poradí i s ořechy a semínky. Často je vybaven přednastavenými programy. Využijí ho především sportovci, maminky s malými dětmi a všichni příznivci zdravé a RAW stravy.
Smoothie mixér je nenáročný spotřebič, přesto je dobré při použití dodržovat pár pravidel, aby mohl správně fungovat a abychom prodloužili jeho životnost.
Především je důležité smoothie mixér nepřetěžovat. Měli byste dodržovat maximální dobu nepřetržitého provozu, kterou výrobce doporučuje, aby nedošlo k přehřátí. Stejně tak byste měli v mixéru mixovat pouze suroviny, které jsou na to určené. Respektujte pokyny a doporučení výrobce. Platí, že čím vyšší výkon a počet otáček, tím lépe si poradí s tvrdšími a odolnými surovinami. Pokud v návodu žádná konkrétní doporučení ohledně surovin nenajdete, snažte se u mixéru s nižším výkonem nakrájet potraviny na co nejmenší kousky, především ty tvrdší.
Další důležitou věcí je smoothie mixér po každém použití umýt. Jinak se může v nádobách tvořit plíseň a špatně mytá nožová část může rezivět nebo se poškodit. Plastovou lahev je dobré po každém použití pořádně vymýt, protože plast je náchylný k uchovávání pachů.
Před nákupem smoothie mixéru se ujistěte, že rozebírání přístroje je snadné a rychlé, protože je nutné umýt ho po každém použití.
Vždy se nejdříve ujistěte, že je spotřebič vypnutý a odpojený ze zásuvky, než ho začnete rozebírat a čistit. Základnu smoothie mixéru otřete hadříkem. Z mixovací nádoby odejměte nožovou část a propláchněte jí pod proudem teplé vody. Pokud to nestačí, použijte k důkladnému vyčištění jemný kartáček na mytí nádobí. Mixovací nádobu a víčko rovněž vypláchněte proudem teplé vody, případně umyjte za pomoci kuchyňského saponátu. Všechny umyté části je potřeba utřít do sucha nebo nechat volně uschnout. Nezavírejte a nesklízejte jednotlivé komponenty, dokud jsou ještě mokré nebo vlhké. Zejména u kovových částí se ujistěte, že jsou suché.
Pokud lze nožovou část, všechny nádoby a víčka mýt v myčce, je to velká výhoda. Ušetří vám to námahu a myčka navíc mixér umyje důkladně a ještě ho vysuší.
Pokud s výrobou smoothie teprve začínáte, doporučujeme pořídit si základní model za nižší cenu, který ale bude mít dostatečný příkon (kolem 350 W). Ohlídejte si snadné ovládání a údržbu, aby vás od výroby smoothie neodradil hned na začátku. Postačí vám zatím jedna přenosná nádoba, ale vybírejte u značky, která umožňuje k danému modelu dokoupení dalšího příslušenství.
Nutriční mixéry dokáží extrahovat i těžko dostupné živiny ukryté v semínkách, ořeších, slupkách i stopkách ovoce a zeleniny. Díky kombinaci vysokého výkonu a speciální extrakční čepele naruší i buněčné stěny rostlinných tkání a dokáže tak lépe ze surovin získat důležité vitamíny, enzymy a minerální látky. Vlákninu a dužinu mění na jemnější substance, které jsou pro člověka snadno poživatelné. Různé druhy surovin tak mění ve vysoce výživný nápoj, který je díky tomuto speciálnímu zpracování snadno stravitelný.