Obnovit stránku

Jak vybrat televizi Sony (NÁVOD)

Rozhodujete se, jaký model televizoru SONY je pro vás ten vhodný, a nejste si jisti významy některých pojmů a názvů? Nebo se chcete dozvědět více o unikátních funkcích televizorů SONY? Pak je tento článek přímo pro vás, naleznete zde stručné popisky k technologiím a funkcím televizí SONY.

Jak vybrat televizi – OBSAH

Jak vybrat TV Sony: návod

Tipy, jak vybrat televizi Sony

 1. Velikost obrazovky: jedním ze základních parametrů, nad kterým se musíte zamyslet, je samotná velikost televize.
 2. Rozlišení: je důležitým parametrem, který určuje, jak kvalitní a ostrý obraz bude televize zobrazovat.
 3. Zobrazovací technologie: určuje, jak je obraz zobrazován, a je velmi důležitým bodem při výběru. Je totiž rozdíl, zda si vybereme klasickou LEDku, či například OLED.
 4. Další vlastnosti a funkce: televize je špičkovým přístrojem a počítačem, který dnes umí mnohé. Vyberte si ze široké nabídky funkcí od možnosti sdílení obrazovky po NETFLIX službu či Ready For PlayStation 5.

Všemi těmito parametry a mnohými dalšími specifikacemi vás provedeme v následujícím textu.

Televize Sony Bravia

Vybíráme Sony TV: co byste měli vědět?

Cognitive Processor XR™

Jedná se o dosud nejpropracovanější revoluční procesor ve všech televizorech řady SONY BRAVIA XR™, který špičkově reprodukuje obsah tak, aby odpovídal vlastnostem lidského zraku a sluchu. Pro lepší přehled funkcí tohoto procesoru rozděluje SONY funkce na dva velké bloky: XR PICTURE a XR SOUND.

Televizory BRAVIA díky procesoru Cognitive Processor XR™ analyzují obsah a reprodukují jej stejným způsobem, jakým lidé vidí a slyší ve skutečném světě. Rozeznají, na co se člověk v obraze nejčastěji soustředí – jako například na hlavní postavu ve filmu. Poznají také, že v případě tryskového letadla by zvuk měl vycházet shora, a tento zvuk takto reprodukují ve vašem obývacím pokoji. Výsledkem je váš oblíbený obsah ztvárněný způsobem, který je tak skutečný, že ho skoro můžete cítit.

Jak funguje procesor Cognitive Processor XR™

Konvenční umělá inteligence detekuje a analyzuje prvky obrazu, jako je barva, kontrast a zřetelnost, pouze jednotlivě. To znamená, že prvek obrazu je vylepšen pouze do určité úrovně. Způsob, jakým vnímáme svět, je však založen na nejrůznějších informacích, které přicházejí do mozku z očí a uší zároveň. Stejným způsobem pracuje i procesor Cognitive Processor XR™, který analyzuje stovky tisíc prvků najednou. Jedním z těchto prvků je bod zaostření – díky němu lze zjistit, na co se člověk nejčastěji zaměřuje. Analýzou každého prvku obrazu, včetně bodu zaostření, procesor zjistí informace o hloubce a upraví každou část tak, aby měl obraz co největší hloubku a byl co nejrealističtější.

Tento procesor je špičkovým a zcela inovujícím produktem na trhu televizorů z dílny SONY. Cognitive Processor XR reprodukuje obraz a zvuk komplexně. Níže vám představujeme základní pilíře této unikátní technologie:

XR PICTURE

XR Contrast dokáže ovládat hustou síť tisíců mini LED diod pomocí technologie XR Backlight Master Drive™, která využívá algoritmus tlumení. Filmové scénky a veškerý obrazový zážitek je tak plný jasných světel, hluboké černé a přirozených středních tónů.

XR Colour dokáže přizpůsobit pomocí funkce XR Triluminos Pro™ barvy na základě sytosti, odstínu a jasu pro přirozené tóny v každém detailu. K tomu využívá široký panel odstínů čítající miliardu barev. Díky těmto specifikacím je procesor schopen zohlednit lidské vnímání světla a barev.

XR Clarity obnovuje ztracené textury, díky čemuž přibližuje kvalitu obrazu 4K. Funkce XR 4K Upscaling™ zajistí pomocí procesoru Bravia XR™ realistický obraz.

XR Motion vás jednoduše vtáhne do akčních snímků, ať už je to sportovní utkání, či rychlá přestřelka ve filmu. Špičkový XR procesor s technologií XR Motion Clarity™ analyzuje pohyb několika snímků a zobrazuje pouze plynulý a zřetelný obraz.

XR SOUND

XR Sound Position spolupracuje s technologií Acoustic Multi-Audio™ a efektivně rozděluje reprodukci zvuku do reproduktorů.

XR Surround technologie byla navržena tak, aby zmenšila rozdíl mezi domácím kinem a reproduktorovou soustavou televize. Technologie XR Surround™ vytváří automaticky, díky funkci Acoustic Auto Calibration, virtuální prostorový zvuk právě prostřednictvím televizních reproduktorů tak, aby bylo dosaženo 3D zvuku, který bude konkurenceschopný vůči soustavě reproduktorů.


Doplňky XR SOUND

Acoustic Center Sync™ pro zvýraznění centrálního reproduktoru a jeho čistší a plnější reprodukci hlasu připojte k televizi BRAVIA XR™ soundbar SONY. Tím bude zvuk precizně ladit se vším, co se děje na obrazovce, a poskytne tak plný nezapomenutelný zážitek.

360 Spatial Sound Personalizer™ tato technologie je součástí Dolby Atmos™ a funguje s reproduktorem SRS-NS6, který lze připojit k televizi BRAVIA XR™. K tomuto využití je potřeba bezdrátový vysílač WLA-NS7. Díky tomuto vybavení si můžete vychutnat simulovaný prostorový zvuk 360 Spatial Sound, a to i s vybranými sluchátky SONY.

Voice Zoom 2™ rozpozná typ hlasu, analyzuje jej a zvýší jeho čistotu pro zřetelné dialogy bez potřeby manuálního zvýšení hlasitosti.

Rozlišení

Rozlišení je údaj, který poukazuje na počet pixelů na obrazovce (monitoru/displeji). Běžně používané jsou u televizí tyto parametry:

 • 1280 × 720 (HD)
 • 1920 × 1080 (Full HD)
 • 3840 × 2160 (4K)
 • 7 680 × 4 320 (8K)

8K televize má 4× větší rozlišení než 4K televize a zároveň 16× větší než Full HD rozlišení.

Rozlišení hraje důležitou roli při zobrazení obrazu, a to zejména v parametrech, jako je čistota, jemnost, ostrost, hustota a další. Zkrátka čím větší rozlišení televize má, tím více obrazových informací poskytuje pro váš lepší filmový zážitek. Důležitá je také velikost obrazovky samotné. Harmonie mezi velikostí obrazovky a rozlišením je u produktů dílny SONY dokonalá.

Zkratka Full HD je v plném znění Full High Definition. Zkratky 4K a 8K mají také doplňující výraz a pro obě verze stejný. Můžete se tak setkat s 4K/8K Ultra High Definition a dále také Ultra HD či UHDTV.

Formáty 4K nebo i 8K nejsou jen o větších formátech, jsou ale zároveň i o větší hustotě bodů z čehož vyplývají dvě skutečnosti:

 1. Jako příklad můžeme zvolit Full HD a 4K TV a zdrojem signálu nám bude klasický TV signál. Máme-li tyto TV vedle sebe, tak ač signál jede stejný, výsledný obraz nebude stejný na daných TV. 4K TV umí obraz upscalovat (vylepšovat) až do kvality 4K, a právě díky většímu počtu bodů vytváří celkově lepší obraz. Tohle se děje naprosto pokaždé, máme-li puštěný slabší zdroj.
 2. Zároveň ale platí ještě druhý fakt, a to ten, že čím vyšší rozlišení TV umí a hladší zobrazení má, tím menší vzdálenost potřebujeme k ideální vzdálenosti od TV. V reálu si tak můžeme dovolit větší TV i do malého bytu.

Technologie zobrazení

Pro snazší výběr televize jsme níže sepsali a jednoduše vysvětlili všechny typické technologie, které SONY TV používají.

LED obrazovka obsahuje LED diody, které jsou rozprostřeny po celém displeji. Tyto diody, které vydávají světlo, dále svítí na další vrstvu tekutých krystalů, po nichž je světlo upraveno barevným filtrem. Celý tento proces tvorby obrazu nakonec upravuje řídicí jednotka.

FULL ARRAY LED lze shrnout výstižně a krátce jako hlubší černá a čisté barvy. Noční obloha se zářivým měsícem bude věrná, měsíc bude jasně bílý a zářivý a obloha bude temná a černá. Toto perfektní zobrazení je díky zadnímu podsvícení obrazovky.

MINI LED je dalším krokem ve vývoji technologie LED. Televize s touto funkcí mají v displeji zabudováno mnohem více MINI LED diod, které díky kvalitnímu zpracování a špičkovým komponentům televizorů Sony dokážou vytáhnout hloubku obrazu a zajistit kvalitní, přesný a plynulý záběr snímků.

OLED (Organic Light-Emitting Diode) je nejnovější technologie displeje. O osvětlení panelu se stará přes 9 milionů samostatně svítících diod. Největší výhodou OLED panelu je jeho podání černé barvy. Právě díky tomu, že diody fungují (produkují světlo) samostatně, je podání černé naprosto bezkonkurenční, stejně jako přechody mezi černou a bílou. Další prim drží OLED technologie v pozorovacích úhlech, barvy a zobrazení jsou neměnné, ať už televizi sleduje divák napřímo, nebo z boku.

SONY nabízí širokou škálu 4K OLED SONY TV – pokud se s nabídkou chcete seznámit, stačí kliknout na odkaz níže.

HDR – někdy se můžete také setkat s doplněním technologie HDR o například: 4K HDR. Tato technologie poskytuje divákovi věrnější zážitek zejména při tmavších či temných scénách, jelikož umí pracovat s nejtmavším a nejsvětlejším bodem snímku a správně vybalancovat výsledný obraz, aby vypadal co nejrealističtěji. HDR funkce zajistí vysoký dynamický kontrast.

DOLBY VISION®️

Ptáte se, co to je Dolby Vision®️? Jedná se o formát, který posouvá HDR technologii na novou úroveň díky mnohem náročnějším parametrům. Díky tomu zajišťuje nejkvalitnější vizuální zážitek, který si aktuálně na TV může divák dopřát. SONY zlepšilo už tak kvalitní HDR vysoký dynamický rozsah a optimalizovalo tuto technologii pro každou scénu a každou obrazovku pro ultra živý obraz, úžasné barvy a konzistentní kvalitu včetně hlubokých a živých detailů.

XR HDR Remaster

XR HDR Remaster je technologie, díky které dokáže procesor televizoru rozpoznat objekty na snímku a jednotlivě je analyzovat. Na základě analýzy poté upravuje kontrast, barvu a hloubku každého objektu pro realističtější obraz a vytažení esenciálních prvků. Zpracování využívající technologii Bravia XR™ zvyšuje efektivitu XR HDR Remaster™, a to zejména přesností úprav odstínů, sytosti, vektoru pohybu, jasu, šířky pásma a dalších parametrů.

4K XR Super Resolution

4K XR Super Resolution zpracovává a reprodukuje prvky s cílem dosažení dokonalé textury objektů na obrazovce. Navíc se Bravia XR™ pyšní zpracováváním obrazu v kvalitě obrazu 4K, což je čtyřnásobek rozlišení Full HD, tím dodá scéně excelentní kvalitu.

4K XR Smooting

4K XR Smooting je technologie, která pracuje s tisíci tónů barev, stínů a gradací pro dosažení plynulého a přirozeného obrazu ve 4K kvalitě.

DOLBY ATMOS®️

Dolby Atmos®️, co to je? Tato zvuková technologie velmi přesně umisťuje zvuk v prostoru a funguje na principu 3D objektové technologie, která reprodukuje prostorový zvuk okolo posluchače v místnosti. Zjednodušeně, veškerý obsah, který je přehráván v Dolby Atmos formátu, se snaží přiblížit k zážitku v kině, ve kterém se nachází mnoho reproduktorů, jež perfektně přenášejí prostorový zvuk.

Acoustic Surface Audio+™ je exkluzivní technologie Sony, která nemá mezi televizemi konkurenci. Klasická televize má obvykle dva reproduktory, které hrají odrazem od stolu nebo zdi a zvuk hraje stále jen z jednoho místa. Oproti tomu SONY televizory s technologií Acoustic Surface Audio+ jsou samy „jedním velkým reproduktorem“. Přímo za panelem jsou umístěny 2–3 aktivátory a subwoofery, které rozvibrují celý panel, v tu chvíli je obrazovka zároveň reproduktorem a zvuk směřuje k posluchači přímo z obrazovky stejně, jako je to v kině. Kromě toho dokážeme přesně slyšet, kde se co na obrazovce děje, jelikož je zvuk alokován na odpovídající místa dle scény ve filmu či seriálu.

Sony TV a funkce

Sony TV jsou nabité funkcemi. Níže si představíme ty nejdůležitější, které je vhodné při výběru nové televize sledovat.

Netflix

Netflix (Recommended TV) – Vybrané televize SONY byly společností Netflix určeny jako zařízení s výjimečnými parametry a výkonem. Tato služba (Netflix Adaptive Calibrated Mode) v kombinaci se špičkově vybavenými televizemi poskytuje sledujícímu publiku dechberoucí zážitek, ať už sledujete oblíbeného Zaklínače, nebo jiné Netflix filmy či seriály. Při zapnutí této funkce televizor reprodukuje stejnou kvalitu obrazu jako na hlavní studiové kopii.

Režim Netflix Calibrated Mode

Je vyvinut specificky pro pořady z dílny Netflix. S televizí SONY zažijete plný snímek a původní záměr autora bez kompromisů. Ovladač od SONY TV navíc obsahuje tlačítko NETFLIX, díky kterému jste schopni tuto funkci na vašem televizoru aktivovat pro vaše maximální pohodlí.

Bravia Core

Bravia Core je exkluzivní streamovací služba, která je zabudovaná do televizorů SONY s kognitivním procesorem XR. Čeká na vás obrovské množství filmů, které jsou pro uživatele k dispozici. Díky technologii BRAVIA XR, funkcím Pure Stream™ a IMAX® Enhanced si veškerý obsah užijete s ohromujícím obrazem a znamenitou kvalitou zvuku.

Tato exkluzivní služba je zdarma k dispozici ve dvou balíčcích, a to vždy pro jiné modely televizorů.

 1. 5 filmů a 1 rok streamování je zdarma pro: A80J, A83J, A84J, X90J, X92J, X93J, X94J, X95J, A75K, A80K, X82K, X89K, X90K, X90S a X95K
 2. 10 filmů a 2 roky streamování je zdarma pro: A90J, Z9J, A83K, A84K, A90K, A95K, X92K, X93K, X94K, X94S a Z9K

Služba BRAVIA CORE je dostupná na všech modelech řady BRAVIA XR: Z9J, A90J, A80J, X95J a X90J.

Ambient Optimization

BRAVIA CAM je inovativní doplněk, který si můžete připojit a aktivně jej využívat pro personalizovaný poslech a obraz. Kamera pozná, kde se v místnosti nacházíte a jak jste daleko. Na základě těchto metrik vhodným způsobem upraví nastavení zvuku i obrazu pro váš příjemný zážitek. Funkce Ambient Optimization využívá ke své funkci světelný senzor, barevný senzor (u Master series) a dále Acoustic Auto Calibration pro zvuk. Jedná se tedy skutečně o našlapanou funkci, která posune zážitek ze SONY TV na další úroveň.

Dále má BRAVIA CAM několik dalších užitečných funkcí:

 • Varuje při příliš blízkém sledování obrazovky,
 • umožňuje ovládání televize gesty,
 • optimalizuje spotřebu energie automatickým ztmavením obrazovky při vaší nepřítomnosti.

BRAVIA CAM je pak automaticky dodávána zdarma k modelům A95K a Z9K.

Google TV a Ready For PlayStation 5

Google TV obsahuje více než 7 tisíc filmů a televizních pořadů, které máte k dispozici na všech streamovacích platformách, které používáte. To vše na jednom místě – uspořádané dle žánrů a na základě vašich zájmů.

Google TV otevírá zcela nové možnosti používání SONY TV. Instalace her a aplikací včetně jejich ovládání gamepedem na televizoru je samozřejmostí. Google TV poskytuje mnoho dalších možností a z televize se tím stává automaticky herní, streamovací a relaxační zařízení pro vaši domácnost.

Ready For PlayStation 5 je funkce, která navíc kromě běžného hraní her pomocí Google TV umožňuje ideální propojení vaší SONY BRAVIA TV a herní konzole SONY PlayStation nejlépe ji využijete pochopitelně s PlayStation 5. Televize SONY BRAVIA disponují rozlišením 4K při 120 Hz a mají lokální podsvícení pro ty nejlepší kontrasty. Chcete-li vyždímat z vaší herní konzole nejvíc, neváhejte a pořiďte si jednu z televizí řady BRAVIA. 

Více o funkci Ready For PS5

Hlasové ovládání

Díky hlasovému ovládání najdete svůj oblíbený obsah zcela jednoduše! Využitím svého hlasu jej vyhledáte pohodlněji a rychleji. Již nemusíte zdlouhavě pátrat pomocí ovladače, stačí se jen zeptat.

Možnost připojení Bluetooth®️

Dopřejte si jednoduchou bezdrátovou zábavu připojením jakéhokoliv zařízení k televizoru, stačí, když podporuje technologii Bluetooth. Užijte si filmy a hudbu na velké obrazovce s úžasným zvukem.

Chromecast built-in

Je funkce umožňující okamžité sdílení obrazovky či zvuku z mobilu. Můžete tak ukázat obrázky přímo z vaší galerie vašim přátelům, hrát hry nebo číst e-book na televizoru.

Podpora funkcí Apple AirPlay / Apple HomeKit

Funkce Apple AirPlay je obdobná funkce jako Chromecast built-in s tím rozdílem, že podporuje sdílení obrazovky z Apple zařízení. Můžete si tedy vychutnat váš jedinečný obsah i z iPhonu, iPadu či Macu.

Recyklace

Sony (Road to ZERO) usiluje o snížení odpadu a ochranu životního prostředí. Například na televizor A95K byl použit materiál SORPLAS™. Míra recyklovatelnosti tohoto materiálu je až 85 %. Dále také televizory s BRAVIA CAM snižují spotřebu energie. SONY zkrátka vyvíjí své produkty s odpovědným přístupem k našemu životnímu prostředí.

OLED TV Sony

OLED televize SONY

 • TV produkuje světlo přes každý jednotlivý pixel, není tak potřeba stálé podsvícení
 • Nezávislé obrazové body (pixely), díky kterým vypadá výsledný efekt obrazu harmonicky a hluboce
 • Výborné pozorovací úhly
 • Bohatší a živější barvy
 • Vysoký kontrast, živější barvy a za určitých podmínek i nižší spotřeba energie

Díky technologii XR OLED Contrast si vychutnáte scény s mimořádně sytou černou a špičkový jas.

Mini LED Sony TV

Mini LED televize SONY

 • Vysoké rozlišení 3840 × 2160 px (4K) nebo až 7 680 × 4 320 px (8K)
 • Rozlišení je výrazně vyšší, než jaké má displej běžného počítače nebo notebooku
 • Vysoká hustota pixelů a perfektně ostrý obraz i při obrovských rozměrech
 • Modely s frekvencí 100/120 Hz zvládnou zobrazovat mnohem plynulejší obraz než běžné TV
 • Funkce Upscaling zvyšuje obrazovou kvalitu obsahu v nižším rozlišení, aby vypadal dobře i na 4K/8K televizi. Někdy k tomu využívá umělou inteligenci

Reprodukuje obsah způsobem, který odpovídá vlastnostem lidského zraku a sluchu, a umožňuje tak dosáhnout neuvěřitelně realistického zážitku ze sledování.

Triluminos LED

Triluminos LED

 • Čistší a jasnější barvy
 • Věrná a přirozená reprodukce barev
 • Inteligentní technologie podsvícení
 • Výraznější dojem hloubky
 • Přirozená pleťová barva
 • Širší paleta barev

Technologie TRILUMINOS zprostředkovává dechberoucí obraz. To znamená, že si můžete vychutnat barvy bližší těm, které vidíte ve skutečném světě. Na velké úhlopříčce ožije více než miliarda barev s excelentním kontrastem. Díky tomu bude výsledný obraz na televizi Sony zcela realistický.

Full Array LED

Full Array LED

 • Jasnější barvy a hlubší černá
 • Zachycuje plný rozsah tmavých a světlých odstínů

Co je Full Array LED? Jedná se o inovativní technologii podsvícení, která zajistí filmový kontrast s důrazem na přesné a hluboké odstíny černé. Kombinuje tak to nejlepší z technologie LED s vysokým kontrastem technologie OLED. V případě běžného LED podsvícení musí jedna řada diod LED vyvažovat světlo na celém obrazu. Tmavé části proto nejsou tak tmavé a světlo zase není dost světlé. Oproti tomu podsvícení Full Array LED nastavuje intenzitu diod LED pro každou část obrazu zvlášť. Tam, kde je potřeba více světla, se jas LED diod zesílí, a kde méně, tam se utlumí.

Slovník pojmů – SONY TV

V této sekci naleznete nejčastěji hledané dotazy, k nimž vám poskytujeme co nejvýstižnější vysvětlení a specifikaci pro vaši rychlou orientaci.

4K

Poskytuje čtyřikrát více obrazových bodů než běžné Full HD.

8K

Je dalším typickým formátem, který nabízí čtyřikrát větší rozlišení než formát 4K.

HDR

Je High Dynamic Range, které zajišťuje efektivní hloubku jasu. Zobrazuje ideálně odstíny od těch nejjasnějších po nejtmavší.

Dolby atmos

Je technologie, která lépe reprodukuje prostorový zvuk. V zásadě technologie využívá dvou základních pilířů. Větší množství kanálů, kterými je zvuk distribuován, a také namixování zvuku.

Dolby vision

Technologie, jež využívá mnoho dílčích komponentů pro zobrazení obrazu v té nejvyšší kvalitě.

OLED

Displej funguje na principu organických diod. Tyto organické diody v sobě obsahují organické sloučeniny, které se prostřednictvím elektrického proudu rozsvítí. Jeden pixel na displeji je právě jedna dioda, proto televizor zobrazuje obraz pomocí milionů na sobě nezávislých prvků, které společně poskytují dokonalou harmonii obrazu.

Mini LED

Jedna z nejnovějších technologií využívaných na displejích. LED diody hrají roli podsvícení, které rozsvítí tzv. tekuté krystaly.

Apple HomeKit

Prostor (aplikace), v níž jsou soustředěny veškeré inteligentní spořiče, které jsou s touto službou kompatibilní. Výhodou je, že můžete spotřebiče a další zařízení ovládat vzdáleně a nastavit si vše dle potřeby pomocí telefonu.

Google TV

Jednoduše řečeno chytrá televize s mnoha možnostmi využití. Je tedy možné stahovat aplikace, surfovat na internetu, ovládat televizi hlasem atd.

Hlasové vyhledávání

Možnost ovládat různými příkazy televizi. Například se můžete zeptat, jaké je dnes počasí v Praze. Televize vám zobrazí aktuální počasí v Praze.

Netflix

Streamovací služba nabízející široký a pestrý výběr oblíbených TV pořadů, dokumentů, filmů a dalšího.

Recyklace

Je jedním z důležitých ekologických kroků společnosti SONY, díky kterému pomáhá chránit životní prostředí.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09