Obnovit stránku

Jak vybrat hodinky na plavání nebo potápění

Voděodolnost může být klíčovou vlastností při výběru vašich nových hodinek. A potřebujete-li takové, které přežijí víc než pár kapek vody při procházce v dešti, vyplatí se vám vědět, podle čeho takové hodinky poznáte. Vyberte si hodinky přesně na míru vašim sportovním aktivitám a zjistěte, jaký je rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností a podle čeho se řídit při výběru voděodolných hodinek na plavání nebo potápění.Vodotěsné hodinky

Vodotěsné vs. voděodolné hodinky

Najdete-li na svých hodinkách označení „voděodolné“ nebo také „water resistant“, znamená to, že jsou odolné pouze proti vlhkosti. Jejich funkčnost by tak nemělo narušit, pokud je vystavíte pár kapkám vody za deštivého počasí nebo při mytí rukou. Rozhodně to však neznamená, že jsou voděodolné hodinky vhodné na plavání či potápění, k tomu musíte znát především hodnotu ATM.

Voda je nepřítelem všech hodinek, a nejedná se jen o vodu samotnou, která se může dostat dovnitř hodinek a narušit jejich fungování, ale také o tlak vody. Z toho důvodu se vedle označení „water resistant“ můžete setkat také s ATM, neboli tlakem vodního sloupce, který hodinky bez újmy přežijí. ATM tedy, na rozdíl od toho, co se mnozí lidé domnívají, neznamená, do jaké hloubky se můžete s hodinkami potápět, nýbrž hodnotu atmosferického tlaku, do kterého jsou vodotěsné.

Podle čeho se řídit při výběru hodinek do vody

Budou vám vaše nové hodinky dělat společnost během povrchového plavání? V takovém případě se shánějte po označení „water resistant“ 5 ATM, které by mělo být dostačující pro běžné rekreační plavce. Tyto požadavky splňují například smart hodinky Apple Watch Series 3.

  • Pro sportovní plavání a šnorchlování už budete potřebovat 10 ATM. Zaujmout by vás mohly špičkové chytré hodinky Garmin Descent Mk1 Sapphire Silver, které nabízejí plno užitečných funkcí pro potápěče.
  • Při rekreačním potápění s ponorem do maximálně 40 metrů vás nezklamou hodinky s označením 20 ATM.
  • Pro profesionální potápěče jsou určeny hodinky 30 ATM, které bývají vybaveny heliovým ventilem pro automatické nebo manuální upouštění tlaku.
Hodinky k bazénu a na plavání
Hodinky k bazénu by měly být vodotěsné minimálně do 50 metrů.

Stupně vodotěsnosti hodinek

Water resistant (voděodolné) – Odolné proti dešti nebo zpocenému zápěstí. Opatrní ale buďte při mytí rukou, hodinky se nesmí ponořovat do vody.

  • 3 ATM (voděodolné 30 metrů) – Můžete je vzít s sebou do sprchy nebo si s nimi mýt ruce. Pozor však na šampony a mýdla, mohly by hodinky poškodit.
  • 5 ATM (voděodolné 50 metrů) – Vhodné pro rekreační plavání.
  • 10 ATM (voděodolné 100 metrů) – Zvládnou šnorchlování pod hladinou i sportovní plavání.
  • 20 ATM (voděodolné 200 metrů) – Určené pro rekreační potápění s ponorem do 40 metrů.
  • 30 ATM (voděodolné 300 metrů) – Nezklamou ani při profesionálním potápění s dýchacím přístrojem.

S vyššími hodnotami se můžete setkat u hodinek určených pro profesionální hloubkové ponory s dýchacím přístrojem.

i Výkonný potapěčský počítač se skrývá v chytrých hodinkách Garmin Descent Mk1 Sapphire Silver. Ponořit se s nimi můžete do 10 ATM, což odpovída hloubce ponoru 100 metrů.
Hodinky na potápění
Na potápění potřebujete hodinky vodotěsné minimálně do 100 metrů.

Jak zachovat voděodolnost hodinek

Před potápěním ve vodě si vždy zkontrolujte, zda je korunka zasunutá, některé modely umožňují zasunutí korunky dovnitř pouzdra hodinek. S korunkou ani ovládacími prvky také nikdy nemanipulujte pod vodou nebo pokud jsou hodinky vlhké. Právě korunka a tlačítka jsou místem, kde nejčastěji dochází k porušení vodotěsnosti.

Pozor je také třeba dávat na prudké střídání teplot, které hodinkám nesvědčí. Vlivem změny teplot může dojít k porušení těsnění, vznikne tak prostor, kterým může do hodinek vniknout voda. Před návštěvou sauny je proto lepší hodinky raději sundat.

Pro zachování voděodolnosti je vhodné provést zkoušku vodotěsnosti a tlakovou zkoušku každý rok až dva roky. Hodinky je také potřeba překontrolovat po jakémkoli servisním úkonu, jakým je například výměna baterie. Vodotěsnost hodinek se testuje pomocí suché nebo mokré metody, popřípadě jejich kombinací, pomocí speciálních přístrojů.

První pomoc při namočení hodinek, které nejsou voděodolné

A co dělat v případě, že omylem při plavání zapomenete na ruce hodinky, které nejsou do vody určené?

Abyste zabránili, co největším škodám položte hodinky na topení nebo jiný zdroj tepla. Může se vám tím podařit vysušit vodu kolem korunky a ovládacích tlačítek, kudy by mohla proniknout do strojku. Hodinky poté nechejte na ruce, teplo vašeho těla pomůže vlhkost udržet od citlivého mechanismu. Po příchodu domů nechte hodinky ve specializovaném servisu vysušit, překontrolovat a případně opravit škody, které voda způsobila.

Tabulka voděodolnosti hodinek

Než se rozhodnete pro koupi konkrétního modelu hodinek, podívejte se do následující tabulky a ověřte si, zda jejich stupeň vodotěsnosti odpovídá vašim požadavkům.

Označení Stupeň vodotěsnosti Stříkající voda, silný déšť Sprchování, mytí rukou Plavání, potápění bez dýchacího přístroje Hlubinné potápění
Water resistant 0 m
3 ATM/ 3 BAR 30 m
5 ATM/ 5 BAR 50 m
10 ATM/ 10 BAR 100 m
20 ATM/20 BAR 200 m
30 ATM/ 30 BAR 300 m
50 ATM/ 50 BAR 500 m
100 ATM/100 BAR 1000 m

Stupně krytí

Někteří výrobci nevyužívají stupnici ATM, ale preferují tzv. stupně krytí, udávané zkratkou IP a dvěma číslicemi (např. IP 68). První číslo z této dvojice značí míru ochrany před vniknutím cizích předmětů a nebezpečným dotykem, zatímco druhá číslovka znamená rezistenci vůči vodě a je alternativou zmiňovaných atmosfér (ATM). Co přesně můžeme očekávat od té které hodnoty vám napoví tabulka umístěná níže.

První číslice: Ochrana proti vniknutí cizích předmětů a nebezpečným dotykem

Stupeň Nebezpečným dotykem Vniknutím cizích předmětů
IP0x Bez ochrany Bez ochrany
IP1x Dlaní Velkých (>50 mm)
IP2x Prstem Malých (>12,5 mm)
IP3x Nástrojem Drobných (>2,5 mm)
IP4x Nástrojem, drátem Velmi drobných (>1 mm)
IP5x Jakoukoliv pomůckou Prachu částečně
IP6x Jakoukoliv pomůckou Prachu úplně

Druhá číslice: Ochrana proti vniknutí kapalin

Stupeň Vniknutím vody (specifikace IPX)
IPx0 Bez ochrany
IPx1 Chráněno proti svisle kapající vodě
IPx2 Chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IPx3 Chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IPx4 Chráněno proti stříkající vodě
IPx5 Chráněno proti tryskající vodě
IPx6 Chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IPx7 Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IPx8 Chráněno proti ponoření do vody v hloubce minimálně 1 metr
IPx9 Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

P-DC1-WEB22